TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 70

Nήμα: σχολες για αυτοαμυνα

σχολες για αυτοαμυνα

Ποιες ειναι σχολες-πτ που να μπορουμε να πουμε οτι ειναι καθαρα για αυτοαμυνα??
    υποψιν μου απο οσο εχω ψαξει μπορω να πω μονο το κραβ μαγκα..
    τα μαχητικα αθληματα τζουντο,πυγμαχια,κικ μποξινγκ,παλη κτλ σιγουρα σε εφοδιαζουν παρα πολυ καλα με χρησιμα σκιλς που μπορουν να σου φανουν πολυ χρησιμα σε συνθηκες αυτοαμυνας αλλα ουτε σαν στοχο εχουν την αυτοαμυνα ουτε καλυπτουν πληρως τις συγχρονες αναγκες για αυτοαμυνα...
    οσον αφορα τις λεγομενες παραδοσιακες τεχνες ειναι ολα συστηματα μαχης που παρολο που δινουν μια ολοκληρωμενη αποψη περι της συγκρουσης ενοπλων ή αοπλων αντιπαλων εχουν νομιζω αρκετα κενα καθως αλλος ο εξοπλισμος προηγουμενων εποχων αλλες πιθανες επιθεσεις αλλο νομικο πλαισιο κτλ...και ολα αυτα σε περιπτωση που υπαρχει ρεαλιστικη προπονηση και δεν γινονται απλως χορογραφιες...
    κατα την γνωμη μου ενα συστημα αυτοαμυνας ειναι αποτελεσματικο οταν
    1)εξοικειωνει τον μαθητη με την ψυχολογια του να δεχεται καποιος σωματικη απειλη και τις διεξοδους απο πιθανες συμπλοκες χωρις μαχη
    2)την δυνατοτητα να επιβιωσει σε πιθανες επιθεσεις την δυνατοτητα να αντιμετωπιζει αοπλο αντιπαλο καθως και αντιτεχνικες σε συνηθισμενα οπλα
    3)την καταλληλη ψυχολογια ωστε να μην τα χασει
    4)νομικες γνωσεις για τις επιπτωσεις μια συμπλοκης
    υγ.να ενημερωσω οτι μιλαω γνωριζοντας πολυ λιγα πραγματα καθως δεν εχω ασχοληθει με τετοιες π.τ. συστηματικα...

Ποσο χρονων εισαι ? αν εισαι μικρος ξεκινα πυγμαχια , Αν σε τραβανε περισσοτερο οι ρηψεις ξεκινα παλη ή brazilian ju jutsu

Senior Member Το avatar του χρήστη bujutsu73
    Περιοχή
    Thessaloniki
    countvolt

Όταν λες "σχολές" εννοείς με την αφηρημένη έννοια μιας τεχνοτροπίας ή την φυσική έννοια του γυμναστηρίου;
    Aυτοάμυνα σημαίνει περισσότερη "τακτική" και λιγότερο "τεχνική" άρα υποθέτω η αφαιρετικότητα είναι ένας καλός οδηγός.Η ικανότητα αναγνώρισης απειλής και η λεκτική αποκλιμάκωση είναι πολύ σημαντικά qualities.
    Από κει και πέρα, η πιθανότητα όπλων, θωράκισης, πολλαπλών αντιπάλων, ξαφνικής επίθεσης κτλ έρχονται και προστίθενται σε όσα πρέπει να απευθύνει μια "σχολή" για να θεωρείται self defence.
    Και φυσικά επιπτώσεις, νομικό πλαίσιο, ψυχικό σθένος...
    Αν τα βρεις όλα αυτά σε ένα σύστημα με έναν καλό, δοκιμασμένο και ισορροπημένο εκπαιδευτή υποθέτω πως έχεις βρει μια καλή περίπτωση.

Τελευταία έχω παρατηρήσει άυξηση των σχολών αυτοάμυνας στην χώρα.
    Υποθέτω ότι είναι το εμπορικό δαιμόνιο του Έλληνα που είδε την ευκαιρία (ανασφάλεια,εγκληματικότητα) και θέλει να την ρευστοποιήσει.

οταν λεω σχολη εννοω την εννοια της τεχνοτροπιας...
    συμφωνω με αυτα που μου λες αλλα απο οσο εχω δει αυτα υπαρχουν μονο στο κραβ μαγκα και ισως σε κατι συγχρονα στυλ ζιουζιτσου...βασικα αυτες οι σχολες αυτοαμυνας ειναι σαν επιπλεον ονομα του dojo toy στυλ διδασκεται καρατε και αυτοαυμα γουιν τσαν και αυτοαμυνα οπου αυτοαμυνα συνηθως ειναι η προαναφερθεισα τεχνη

Ποσο χρονων εισαι ? αν εισαι μικρος ξεκινα πυγμαχια , Αν σε τραβανε περισσοτερο οι ρηψεις ξεκινα παλη ή brazilian ju jutsu
    εικοσιδυο ειμαι...κανω 7χρονια τζουντο και αποσπασματικα εχω ασχοληθει και με αλλες τεχνικες...μιλαω ομως για σχολες που στοχευουν στην αυτοαμυνα με βαση αυτα που ειπα...

Περιοχή
    Thessaloniki
    countvolt
    Η αυτοάμυνα είναι ένα περίεργο θέμα όχι λόγω φύσης αλλά κυρίως λόγω του ότι ο κόσμος των ΠΤ γενικότερα είναι business και ως τέτοιο πολλές φορές μπερδεύει την πληροφορία ή την "αραιώνει" με υποκειμενικότητα του κάθε στυλ.
    Ψάξε λίγο τον Carl Cestari αν θέλεις, διάβασε Mark McYoung, Rory Miller, Geoff Thompson...υπάρχει αρκετή πληροφορία στο διαδίκτυο πλέον, κυρίως για να καταλάβεις πάνω-κάτω κάποια σημεία που λείπουν από την συνηθισμένη αντίληψη/προπόνηση των ΠΤ.
    Τα περισσότερα dojo κάνουν αυτό που λες λόγω επιβίωσης ή ρευστοποίησης "ρεύματος" στην αγορά (νομίζω το ίδιο γίνεται και με το ΜΜΑ όπου σχολές άσχετες με το αντικείμενο το προσθέτουν στο βιογραφικό τους).
    ΠΤ για χόμπυ μπορεί να διδάξει οποιοσδήποτε.Η αυτοάμυνα είναι άλλο καπέλο.

εχω διαβασει τον μαρκ μακγιανγκ και απο το σαιτ του και απο το ''μετραει η τεχνη σου στον δρομο''...το ξερω οτι ειναι περιεργο θεμα εγω μιλαω για στυλ που σε προετοιμαζουν για αυτοαμυνα...
    ΠΤ για χόμπυ μπορεί να διδάξει οποιοσδήποτε.Η αυτοάμυνα είναι άλλο καπέλο
    οχι φιλε εδω διαφωνω...οταν ξοδευω χρονο και χρημα σε μια δραστηριοτητα εστω και σαν χομπι δηλαδη 6 ωρες την βδομαδα θελω καποιον να με διδαξει σωστα δεν θελω τον οποιοδηποτε...οταν κανω τζουντο ακομα και για χομπι ψαχνω τον καλυτερο(εχω αλλαξει 3 ντοτζο)...αν θα θελησω να μαθω αυτοαμυνα παλι θελω καποιον που ξερει..νομιζω οτι η νοοτροπια του παω για χομπι οποτε κλαιν οδηγει σε τοσα φαινομενα μπαντ μπουντο...

Περιοχή
    Thessaloniki
    οχι φιλε εδω διαφωνω...οταν ξοδευω χρονο και χρημα σε μια δραστηριοτητα εστω και σαν χομπι δηλαδη 6 ωρες την βδομαδα θελω καποιον να με διδαξει σωστα δεν θελω τον οποιοδηποτε
    Σωστό.Άλλο το χόμπι όμως και άλλο η αυτοάμυνα.Αν κάποιος θέλει να μάθει αυτοάμυνα ας αποφύγει τους -κατά τα άλλα καλοπροαίρετους- χομπίστες.

αν θα θελησω να μαθω αυτοαμυνα παλι θελω καποιον που ξερει..νομιζω οτι η νοοτροπια του παω για χομπι οποτε κλαιν οδηγει σε τοσα φαινομενα μπαντ μπουντο...
    5 πράγματα απλό μπορείς να τα μάθεις εύκολα.Αλλά αυτοάμυνα έιναι όλα όσα σου προανέφερα νωρίτερα οπότε καλό είναι να βρεις κάποιον που να τα γνωρίζει ουσιαστικά.
    Τι φταίει ένας απλός δάσκαλος ΠΤ που κάνει το χόμπι του διδάσκοντας μια παραδοσιακή ΠΤ ή ένα μαχητικό σπορ αν αγνοεί ουσιαστική αυτοάμυνα;Δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει, αρκεί να μην λέει ψέμματα.

Σωστό.Άλλο το χόμπι όμως και άλλο η αυτοάμυνα.Αν κάποιος θέλει να μάθει αυτοάμυνα ας αποφύγει τους -κατά τα άλλα καλοπροαίρετους- χομπίστες.
    τους χομπιστες σαν συμμαθητες ή σαν εκπαιδευτες??γιατι χομπιστας και εκπαιδευτης δεν γινεται...
    5 πράγματα απλό μπορείς να τα μάθεις εύκολα.Αλλά αυτοάμυνα έιναι όλα όσα σου προανέφερα νωρίτερα οπότε καλό είναι να βρεις κάποιον που να τα γνωρίζει ουσιαστικά.
    Τι φταίει ένας απλός δάσκαλος ΠΤ που κάνει το χόμπι του διδάσκοντας μια παραδοσιακή ΠΤ ή ένα μαχητικό σπορ αν αγνοεί ουσιαστική αυτοάμυνα;Δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει, αρκεί να μην λέει ψέμματα.
    αυτο λεω..για να γνωριζει τα βασικα πρεπει να εχει εκπαιδευτει σε αυτα...για αυτο μιλησα για σχετικες σχολες...περα απο το κραβ μαγκα και ισως καποια συγχρονα συστηματα ζιουζιτσου υπαρχει κατι αλλο??

Γνώμη μου είναι ότι αν ενδιαφέρεται κάποιος να αμύνεται (αυτοάμυνα) , πρέπει ΠΡΩΤΑ να αποφύγει τις σχολές συστήματα που διαφημίζουν ακριβώς αυτό.Και να σχοληθεί με μια π.τ ή μαχητικό σπορ.
    Για μένα αφού μάθει κάποιες τεχνικές (π.χ από jujitsu) , μένει να ψάξει , να διαβάσει και να βάλει το μυαλό του να σκεφτεί.
    Στο εξωτερικό γίνεται πιο σωστά (όχι πάντα) όπου υπάρχουν σχολές όπου σου δίνουν πιο μασημένη τροφή για τα παραπάνω και εξασκούνται και με προστατευικές στολές για να προσομοιώνουν καταστάσεις.Επίσης διδάσκονται κυρίως από αστυνομικούς που έχουν "δει" αρκετά πράγματα . Σε αντίθεση με εδώ όπου ο καθένας δηλώνει expert.

Όσες περισσότερες τεχνικές πάντως αφαιρούνται ή προστίθενται σε μια τέχνη ή σπορ προκειμένουν να διδαχτεί σαν "αυτοάμυνα" , τόσο λιγότερο "πολεμική" είναι για μένα η τέχνη αυτή....

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές