TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 2 από 43 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 429

Nήμα: Hapkido

Φιλε μου με τις αναγνωρισεις των κορεατικων ομοσπονδιων Hapkido δυσκολα θα βγαλεις ακρη.
    Ολοι οι γνωστοι μου που κανουν Hapkido λενε οτι ανηκουν σε αναγνωρισμενη ομοσπονδια,ο ιδιος ο Seo ειχε πει τοτε οτι η IHF ηταν αναγνωρισμενη,δεν βγαζεις ακρη.

Το θεμα δεν ειναι οι αναγνωρισεις μπορει καποιος να τα τσεπωσε και αναγνωριστηκε μια ομοσπονδια δεν σημαινει και τιποτα αυτο.Αν αρεσει σε καποιον το Hapkido και το στυλ που κανει μπορει να ανιχνευσει την καταγωγη του σε μια κορεατικη ομοσπονδια και ξερει το γενεολογικο δεντρο του δασκαλου του,τοτε οι περισοοτερες πιθανοτητες ειναι να κανει ενα γνησιο στυλ Hapkido.

Πάντως είναι κρίμα που στην Ελλάδα τουλάχιστον,ο ασκούμενος πρέπει να ψάξει με το κυάλι να βρει δάσκαλο που γνωρίζει όντως την τέχνη του και δεν πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.Αναρωτιέμαι αν είναι έτσι σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο.

Κοιτα φιλε το Hapkido και πολλες αλλες πολεμικες τεχνες εχουν διαφορα θεματα οσο αφορα τους δασκαλους στην Ελλαδα.Οχι πως και στο εξωτερικο δεν υπαρχουν τετοια φαινομενα αλλα στην Ελλαδα αναλογικα και με τον αριθμο των μαθητων και τα χρονια που υπαρχει καθε συστημα στην χωρα,εχουμε υπερβολικα πολλους δασκαλους και μαστερ σε σχεση με τα χρονια προπονησης [α ξεχασα εχουμε πολλα ταλεντα που οταν οι κορεατες ηθελαν χρονια και χρονια προπονησης για δασκαλοι εδω τα πιανουμε σε μερικους μηνες αν καποιος ειναι χαζος αντε κανα 3 χρονια και να ο δασκαλος].

Σου ειπα τι γινεται με αυτους τους δασκαλους του tae kwon do που δεν ειχαν υπομονη να κανουν Hapkido και να το μαθουν στο βαθος που απαιτειται για δασκαλος,σου εγραψα τι εκαναν.

Καλυτερα να ψαξεις πολυ και να εισαι οσο το δυνατον σιγουρος για το συστημα και τον δασκαλο,λιγοι εχουν υπομονη να αφοσιοθουν στην λεπτομερεστατη προπονηση που χρειαζεται για πολλα συστηματα.
    Στη ελλαδα εχουμε και ιδρυτη στυλ Hapkido με ελαχιστα χρονια προπονησης σε αυτο,προσεχε ιδρυτη οχι μαστερ και τετοια ιδρυτη παρακαλω.

Μην νομιζεις τα ιδια γινοντε και στο wing tsun απο την τωρα πορεια μου και την επαφη μου με πολλους ελληνες δασκαλους πολεμικων τεχνων θεωρω οτι ελαχιστοι τιμουν αυτον τον τιτλο [αναιξερτητως συστηματος]τουλαχιστον απο αυτους που γνωριζω εγω.

Βασικά μπες σε κορεάτικες ομοσπονδίες χαπκιντο και δες αν τα επίσημα site τους έχουν παραρτήματα στην Ελλάδα.Τότε θα είσαι πιο σίγουρος!!

GEORGEV μου είπες σε προηγούμενο πόστ να δω την πορεία και των δύο και να σου πω τι διαπίστωσα.Επειδή λόγω απειρίας και έλλειψης γνώσης ειδικά σε ότι αφορά τον Παλαιολόγο δεν μπορώ να κάνω κάποια διαπίστωση, μπορείς εσύ με την δικιά σου εμπειρία να μου πεις τι διαπιστώνεις?

Φιλε DgSensei σου εκανα μια ιστορικη αναδρομη για την πορεια του Hapkido στην Ελλαδα.
    Οπως και στο wing tsun ετσι και στο Hapkido πολλοι δασκαλοι εχουν πολυ μεγαλους βαθμους σχετικα με τα χρονια προπονησης τους,[συμβαινει σε πολλα συστηματα]αρα η ειναι ολοι ταλεντα η απλα τους δινοντε πολυ γρηγορα οι βαθμοι.

Τι θελω να πω [τα εχω πει πολλες φορες και οσο αφορα το wing tsun μπας και καταλαβει κανεις αλλα δεν το βλεπω]το Hapkido εχει παρουσια στην ελλαδα σχετικα πολυ λιγα χρονια,και αυτο σε σεμιναριακη μορφη.
    Δεν θα σου γραψω ακριβως ποιος ισχυριζοταν τι και χωρις κανενα εστω χαρτι [οχι οτι δειχνει κατι αλλα ουτε αυτο ειχε].Λοιπον ο ενας απαιτουσε να κανει ιδιαιτερα στους ελληνες δασκαλους του Hapkido λεγοντας τους οτι εκανε ενα στυλ Hapkido πριν αυτο ερθει στην ελλδα με εναν κορεατη καλογερο,[ακου τι ελεγε,αυτο και σε συζητηση που ετυχε να ειμαι μπροστα στην σχολη του φιλου μου,στα πρωτα βηματα του Hapkido στην ελλαδα]και ζηταγε εξωφρενικα ποσα για να τους κανει ιδαιτερα.

Φυσικα ολοι ηξεραν οτι δεν ισχυε κατι τετοιο,αν εκανε και δεν το ειχε πει,τοτε γιατι στο πρωτο σεμιναριο δεν ηξερε απο μονος του καμια τεχνικη,ουτε να πεσει δεν ηξερε.
    Ο αλλος αλλη μορφη μαζι με τον προηγουμενο ενω ειχε διδαχτει η υλη του στυλ Hapkido-hankido μεχρι την μπλε ζωνη στο πρωτο σεμιναριο,μαζι χωρις να ενημερωσουν τους υπολοιπους [ενω ειχαν πει ολοι να αν βρουν καποιον κορετη δασκαλο να ενημερωσουν τους αλλος για να κανουν σεμιναριο,και ειχαν συμφωνησει]ηρθαν σε επαφη με την με μια ομοσπονδια Hapkido που ηθελε προφανως να επεκταθει,και με δυο σεμιναρια απο μπλε ζωνη να το πρωτο dan,αρα μια διαδρομη 7 ετων [ασπρη-μαυρη]την εκαναν σε περιπου 2 χρονια με σεμιναρια.
    Τους εχω δει να κανουν προπονηση ουτε να πεφτουν δεν ηξεραν,ασε που απο οτι ημουν σε θεση να δω,και μου το επιβαιβεωσαν και πολλα ατομα ουτε στα κλειδωματα πηγαιναν καλα.
    Μετα βλεπεις σε σαιτ ποσα χρονια προπονσης χρειαζεται το Hapkido.Ασε μετα οι τσακωμοι για την αρχηγια εκει λεγεται οτι υπηρξε το προβλημα,και τα εσπασαν.

Γενικως πηγαν να επιβαλλουν τους εαυτους τους σαν αρχηγους στο Hapkido στην ελλαδα κανοντας πολλες ενεργειες σε παρασκηνιακο επιπεδο,ασε οτι εχουν αλλαξει στυλ Hapkido τουλαχιστον μια φορα [τελειως διαφορετικα στυλ]και η διατηρουν τον ιδιο βαθμο η παιρνουν κιολας παραπανω.Αν εχουν γνωσεις δεν εχω κανει Hapkido αφηνω στην ακρη τι λενε πολλοι απο το χωρο,εγω οσες προπονησεις τους ειχα δει [οταν τα ειχαν καλα]και επειδηξεις,χωρις να ξερω Hapkido δεν μου αρεσε να λεγεται ενας ανθρωπος μαστερ και να σκεφτεται να βγαλει την τεχνικη η οποια πρεπει να ρεει απο μεσα του σε αυτο το επιπεδο αβιαστα.Δεν θα γραψω πολλα αλλα γιατι δεν τα εχω διασταυρωσει,οτι σου εγραψα το ξερω σιγουρα,γιαυτο σου ειπα γενικα κανε μια ερευνα [αν εχεις χρονο και θες φυσικα]για τους δασκαλους Hapkido στην ελλαδα.

Αυτο ειναι μια γενικη εισαγωγη για την πορεια τους στην ελλαδα αυτα τα γνωριζω καλα απο συζητησεις που ημουν μπροστα και απο πολλους δασκαλους tae kwon do που ειχαν ενδιαφερθει για το Hapkido.σε γενικες γραμμες εχουν γινει πολλα απο καποια ατομα στον χωρο,δεν ειναι ο τομεας μου το Hapkido αλλα το ειχα παρακολουθησει στην πορεια του στην ελλαδα σαν μια νεα τεχνη,και διαπυστωσα οτι γινεται και παλι το γνωστο στην ελλαδα που γινεται προφανως αν οχι σε ολα σχεδον σε ολα τα συστηματα,σε ελαχιστο καιρο και με σεμιναρια να και αρκετοι δασκαλοι,μετα απο λιγο και μαστερ α μην ξεχνιομαστε στο Hapkido εχουμε και ιδρυτη σε χρονο ρεκορ.

Απλα βλεπω βιογραφιες κορεατων δασκαλων σε δυσκολες εποχες και ειχαν κατι δεκαετιες προπονησης εδω απο το 2000 και μετα ξεφυτρονουν μαστερ,κυριως απο σεμιναρια.πολλοι δασκαλοι tae kwon do ειδαν ευκαιρια να μπουν σε αλλα χωραφια μηπως βγαλουν τιποτα και βρηκαν ευκαιρια στο Hapkido που ειναι και κορεατικο [τουλαχιστον σε ενα βαθμο]να και να γινουν ολα σε χρονο ρεκορ.Ανθρωπος που δεν ξερει καν να πεφτει γινοταν δασκαλος οταν μαθαινε τις βασικες πτωσεις και τις τεχνικες των 2 αντε 3 πρωτων ζωνων.

Με συγχωρείς επειδή δεν κατάλαβα.Με αυτά που γράφεις αναφέρεσαι στον Θάνο?Στον Παλαιολόγο?Και στους 2?Ή αναφέρεσαι γενικά σε "δάσκαλους" χαπκίντο στην Ελλάδα?Με συγχωρείς αλλά ειλικρινά δεν έχω καταλάβει!
    Πάντως από την λίγη εμπειρία μου σε προπονήσεις με τον Θάνο και να πέφτει ξέρει και τα κλειδώματα τα έχει πολύ καλά και δουλεμένος συνολικά είναι.
    Πάντως συμφωνώ ότι ένα στυλ δεν μαθαίνεται μέσα σε 2 χρόνια (αν και προσωπικά πιστεύω ότι αν ας πούμε έχεις ασχοληθεί 15 χρόνια πχ με το ταεκβοντό ή με κάποια άλλη πολεμική τέχνη, δεν χρειάζεσαι μετά άλλα 7 για να πας σε επίπεδο μαύρης στο χαπκίντο ή σε οποιοδήποτε άλλη πολεμική τέχνη ΕΚΤΟΣ και αν οι φιλοσοφίες είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές.)
    Τώρα βέβαια κλασσικά στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι!

Φυσικα φιλε μου σε αυτους τους δυο αναφερομαι δεν θα σου πω ποιος απο τους δυο εκανε τι απο αυτα που γραφω αλλα ειναι πολυ ευκολο να επιβαιαβεωσεις αυττα που λεω για τις ζωνες σε οποιον θες απο τους 2.ενταξει η ιστορια με τον κορεατη καλογερο δεν ησουν μπροστα αλλα τα αλλα απου λεω μπορει ευκολα να τα επιβαιβεωσεις και να δεις που αναφερομαι για τους δυο πιο ειδικα.

Αναφερθηκα και γενικοτερα στους δακσλαους Hapkido στην ελλαδα για μια ιδεα του επιπεδου.
    Τον Θανο και τον Παλαιολογο εχω να τους δω απο κοντα απο το 2007.τωρα για τα κλειδωματα οταν καποιος το σκεφτεται την ωρα που το εκτελει,και ειναι πιο αργος και απο ριπλευ,ενταξει δεν την θεωρω ικανοτητα επιπεδου μαστερ,στους μαθητες τους που καθοταν ακινιτοι σαν αγαλματα εβγαζαν οτι ηθελες.Σε μενα και αλλους 2 δασκαλους του tae kwon do ακομα περιμενω να με κλειδωσουν οι μαστερ.
    Σε λιγες επειδηξεις που του ειδα απο τοτε εχω την ιδια και χειροτερη αποψη,ασε που σε κατι ερωτησεις δικες μου για τα κλειδωματα η απαντηση ηταν "δεν προκειται να σου επιτεθουν με αυτον τον τροπο"οταν επιτεθικα με αυτον τον τροπο,μου ειπαν σπανιο αυτο αλλα δεν μου εδειξαν αντιμετωπιση φυσικα,αυτα σε κατι παλιες διαφωνιες.

Σαφως σεβαστη η αποψη σου,τωρα κοιτα τον δασκαλο του Θανου στο Hapkido ποσα χρονια εκανε και τι βαθμο ειχε οταν πεθανε [ολοι συμφωνουν και στο εξωτερικο οτι ηταν εξαιρετος γνωστης του Hapkido]κανοντας προπονησεις καθε μερα σε σχολη και κοιτα υον Θανο απο ποτε κανει προπονηση με σεμιναρια και τι βαθμο εχει.
    Ολες οι ομοσπονδιες συστηματων δινουν βαθμος για να εξαπλωθουν γρηγορα,αλλο αυτο και αλλο παρωτι γνησιος ο βαθμος [καταγεγραμμενος σε ομοσπονδια και αναγνωρισμενος]ο κατοχος του να εχει τις ικανοτητες αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Τωρα σε αυτο που λες σε προυπηρεσια σε αλλη πολεμικη τεχνη,αλλες φορες βοηθαει αλλες καθολου.το TAE KWON DO και το Hapkido εχουν λιγες κοινες κλωτσιες,που ακομα και αυτες το Hapkido τις κανει με τον παραδοσιακο τροπο ενω αντιθετα το TAE KWON DO ιδιαιτερα το WTF χρησιμοποιει εναν αλλο τρπο απο οτι ξερω,επισης οι ταεκβοντοκα [κυριως του αγωνιστικου tae kwon do]τα χερια τα εχουν διακοσμητικα που,ουτε λογος για κλειδωματα και κηνισιολογια τυπου Hapkido,ασε τα ουκεμι [πτωσεις] και τις αμυντικες τεχνικες του Hapkido με σημεια πιεσης,επισης ασε την παλη εδαφους,και αλλα πολλα.Εχουν τεραστιες διαφορες που αντιθετα μπορει να επιβραδυνει στην συγκεκριμενη περιπτωση την προοδο του ασκουμενου στο Hapkido Παρα να την βοηθησει.κοιτα το και στον εαυτο σου τι πιστευεις?

Ενταξει στην ελλαδα σαφως οτι δηλωσεις εισαι.

Μπορώ να πω ότι με απογοήτευσες λίγο με αυτά που λες γιατί εγώ στις προπονήσεις (μέχρι τώρα τουλάχιστον) άλλα έχω διαπιστώσει.Βέβαια,αυτό που και εμένα με προβληματίζει είναι η έλλειψη οποιουδήποτε σπάρινγκ (τουλάχιστον μέχρι τώρα) ακόμα και μεταξύ μαθητών "υψηλού" επιπέδου.Όντως σε μια "πραγματική και ελεύθερη" μάχη τα πράγματα είναι αλλιώς από όταν κάποιος είναι στατικός ή σε περιβάλλον προπόνησης.
    Τώρα όσον αφορά τον Θάνο, όπως λες, ο δάσκαλος του αναγνωρίζεται ως master ευρέως.Από διάφορες πηγές (και εκτός Ελλάδος) έχω διασταυρώσει ότι ο Grandmaster KWANG SIK MYUNG εκτιμούσε τον Θάνο και σαν άνθρωπο και σαν ασκούμενο.Επίσης η world hapkido federation έχει καλέσει και καλεί τον Θάνο να διδάξει σε σεμινάρια σε όλο τον κόσμο (με ποιό πρόσφατο το σεμινάριο στην Αμερική πριν 2 μήνες).Τώρα εσύ λες, ότι δεν μπορεί να θεωρείτε μαστερ κάποιος που ασχολείτε με την τέχνη μόνο 15 χρόνια (τόσα ασχολείτε ο Θάνος αν δεν κάνω λάθος) και ενδεχομένως να έχεις δίκιο,ΑΛΛΑ, εφόσον ο Θάνος είναι αναγνωρίσμένα 6 dan από την WHF ,είναι αναγνωρισμένος ως master και υπεύθυνος δυτικής ευρώπης,καλείτε να διδάξει μαζί με τον technical director της ομοσπονδίας των tim shin (7 dan) σε σεμινάρια,πρέπει να υποθέσουμε ότι ο άνθρωπος ξέρει την δουλειά του έτσι δεν είναι?Ναι αλλά τότε προκύπτει το εξής ερώτημα: Εφόσον αναγνωρίζουν κάποιον που εσύ θεωρείς ότι δεν γνωρίζει την τέχνη,είναι ολόκληρη η ομοσπονδία "τσαρλατάνοι"?Και αν ναι ,πως γίνεται αυτό αφού ο ιδρυτής της θεωρούνταν άνθρωπος με αναγνώριση και καλή γνώση της τέχνης?
    Στα ρωτάω όλα αυτά γιατί έχω κι εγώ τους προβληματισμούς μου και προσπαθώ να "εκμεταλλευτώ" την εμπειρία σου!
    Παρεπιπτόντως σε ευχαριστώ και για όλες σου τις ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες και χρήσιμες πληροφορίες!

Τωρα σε αυτο που λες σε προυπηρεσια σε αλλη πολεμικη τεχνη,αλλες φορες βοηθαει αλλες καθολου.το TAE KWON DO και το Hapkido εχουν λιγες κοινες κλωτσιες,που ακομα και αυτες το Hapkido τις κανει με τον παραδοσιακο τροπο ενω αντιθετα το TAE KWON DO ιδιαιτερα το WTF χρησιμοποιει εναν αλλο τρπο απο οτι ξερω,επισης οι ταεκβοντοκα [κυριως του αγωνιστικου tae kwon do]τα χερια τα εχουν διακοσμητικα που,ουτε λογος για κλειδωματα και κηνισιολογια τυπου Hapkido,ασε τα ουκεμι [πτωσεις] και τις αμυντικες τεχνικες του Hapkido με σημεια πιεσης,επισης ασε την παλη εδαφους,και αλλα πολλα.Εχουν τεραστιες διαφορες που αντιθετα μπορει να επιβραδυνει στην συγκεκριμενη περιπτωση την προοδο του ασκουμενου στο Hapkido Παρα να την βοηθησει.κοιτα το και στον εαυτο σου τι πιστευεις?
    Χμμ εδώ διαφωνώ.Όταν έχεις μάθει μία πολεμική τέχνη που τεχνικές της εμπεριέχονται σε μία άλλη όπως στην περίπτωση τότε θα είναι πολύ πιο εύκολο να μάθεις.Άσε που στον τομέα σου θα είσαι πολύ καλύτερος από άλλους ασκούμενους.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές