TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 36

Nήμα: ΟΣΦΥΙΚΗ ΔΥΣΚΟΚΗΛΗ

ΟΣΦΥΙΚΗ ΔΥΣΚΟΚΗΛΗ

Ξεκινησα δοκιμαστικα τους τελευταιους 2 μηνες BJJ , αλλα στο τελευταιο sparring σταθηκα ατυχος καθως την επομενη μερα δεν μπορουσα να σταθω ουτε ορθιος ουτε ξαπλωμενος λογω πονου. Ισως φταιει στο οτι ημουν εντελως αρχαριος ισως και η σωματοδομη μου να μην ειναι καταλληλη για αυτη την τεχνη. Παντως τις τελευταιες δυο εβδομαδες ειμαι με χαπια xefo rapid norgesic και depon . Σε αυτη την φαση εχει υποχωρησει αρκετα ο πονος ,και εχει μεινει μια εντονη ενοχληση στο περπατημα. Εχει κανεις εμπειρια απο αυτον τον τραυματισμο ?

κατα την γνωμη μου δεν φταιει τιποτα απο τα 2. Δεν εχω εμπειρια απο τετοιο τραυματισμο αλλα εαν οφειλεται στην προπονηση (καταπονηση) ξεκουρασου & θα περασει. Περαστικα σου!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από machimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινησα δοκιμαστικα τους τελευταιους 2 μηνες BJJ , αλλα στο τελευταιο sparring σταθηκα ατυχος καθως την επομενη μερα δεν μπορουσα να σταθω ουτε ορθιος ουτε ξαπλωμενος λογω πονου. Ισως φταιει στο οτι ημουν εντελως αρχαριος ισως και η σωματοδομη μου να μην ειναι καταλληλη για αυτη την τεχνη. Παντως τις τελευταιες δυο εβδομαδες ειμαι με χαπια xefo rapid norgesic και depon . Σε αυτη την φαση εχει υποχωρησει αρκετα ο πονος ,και εχει μεινει μια εντονη ενοχληση στο περπατημα. Εχει κανεις εμπειρια απο αυτον τον τραυματισμο ?
    Με 2 μήνες προπόνηση , sparring ? ? το αφήνω ασχολίαστο..
    Κανονικά θα πρέπει - εάν δεν το έχεις κάνει ήδη, να βγάλεις μια μαγνητική, αυτη θα δείξει με λεπτομέρεια τι συμβαίνει. Εάν συμβουλευτείς και έναν καλο ορθοπεδικό μπορει να σε στείλει για φυσιοθεραπείες, το οποίο είναι μάλλον καλή ιδέα.
    Συνήθως πολυ καλή ιδέα αποτελεί και το κολύμπι, αλλά τωρα που είναι χειμώνας μονο σε κλειστή- θερμαινόμενη πισίνα. Καλη τύχη!
    "No man is born into this world a master...."

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Sanjuro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά θα πρέπει - εάν δεν το έχεις κάνει ήδη, να βγάλεις μια μαγνητική, αυτη θα δείξει με λεπτομέρεια τι συμβαίνει. Εάν συμβουλευτείς και έναν καλο ορθοπεδικό μπορει να σε στείλει για φυσιοθεραπείες, το οποίο είναι μάλλον καλή ιδέα.
    Συνήθως πολυ καλή ιδέα αποτελεί και το κολύμπι, αλλά τωρα που είναι χειμώνας μονο σε κλειστή- θερμαινόμενη πισίνα. Καλη τύχη!
    Πηγα και εβγαλα αξονικη, οπως μου εγραψε ο γιατρος. Και εδειξε οτι εχω 3 δισκοκιλες. Υστερα απο 1 μηνα ξεκινησα παλι προπονηση πυγμαχια , το bjj προς το παρον το αφηνω στην ακρη. Οπως μου τονισε ο γιατρος , οι περιστροφες της μεσης ειναι πολυ επικινδυνες, καθως και συγκεκριμενες ασκησεις που καταπονουν την μεση οπως αρσεις θανατου πρεπει να αποφευγονται τελειως.

Machimos περαστικά σου!!!Δεν νομίζω να οφείλεται σε σωματοδομή αλλά σε κανά λάθος την ώρα του σπαρρινγκ.Ο προπονητής σου τι λέει;;
    Ναι γιατί όχι;;Πότε θα έπρεπε να κάνει δηλαδή;;

Οταν εχεις μια κηλη μεσοσπονδυλιου δισκου σε αρχομενο σταδιο που ειναι ασυμπτωματικη,τοτε μια λαθος κινηση [οποια μπορει να ειναι σωστη για την πολεμικη τεχνη αλλα λαθος για το σωμα με αρχομενη κηλη]ειναι αρκετη.
    Τωρα ως τεχνοακτινολογος [τομεας μου μαγνητικες,ακτινογραφιες,αξονικες,πετ κτλ] 35 χρονια και βαλε εχω να σου πω οτι η αξονικη ειναι αχρηστη για το συγκεκριμενο θεμα [απλα ο ιατρος σου σωστα στην εγραψε τον υποχρεωνει το συστημα των ταμειων,δεν μπορει να γραψει μαγνητικη με ταμειο αν δεν γινει πρωτα αξονικη,υποχρεωτικα].

Η μαγνητικη θα δειξει ολο το προβλημα [ακολουθια τυπου stir]και αν υπαρχουν και αλλες αρχομενες κηλες καθως και σε πιο βαθμο εχει πειραχτει ο σποδυλικος σωληνας,ωστε να ξερεις επ ακριβως τι γινεται και να προλαβεις φιλε machimos και αλλες κηλες σε εξελιξη.

Τωρα παιζει ρολο ποσες κηλες σε πιο βαθμο και σε ποιους σπονδυλους τις εχεις [συνηθεστερες στους κατωτερους οσφυικους σπονδυλους 04-05 και 05-Ι1]τι βαρος εχεις τι ασκησεις κανεις [απαγορευοντε μεγαλες στροφορμες του κορμου του σωματος]αν η κηλη ειναι απο δεξια,αριστερα η αμφωτεροπλευρα και πιο νευρο πιεζει,και κτεπακασην πιο σποδυλικο τρημα κλεινει.εχει πολλα το καθενα διαφερει στην αντιμετωπιση του.

Αρα κατα την γνωμη μου κανεις μια μαγνητικη ΟΜΣΣ πηγαινεις σε εναν ορθοπεδικο [αθλητριατο κατα προτημηση]βλεπει την εξεταση και σου λεει με λεπτομερειες τι επιτρεπεται και τι οχι.
    Προσοχη θα σε πιανει και θα σε αφηνει ο πονος [ασχετα με τα ανγλητικα η αιτια που προκαλει τον πονο υπαρχει ασχετα αν δεν πονας λογο φαρμακων]οι κηλες στην σπονδυλικη στηλη με σωστη αντιμετωπιση μενουν σταθερες ποτε δεν φτιαχνουν,με λαθος αντιμετωπιση χειροτερευουν ραγδαια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GEORGEV : 01-16-2013 στις 09:57 AM

Machimos εγω απο τοτε που αρχισα πυγμαχια ειδα τους τραυματισμους μου να μειωνονται δραματικα,αφου σου αρεσει κιολας μεινε προς το παρον εκει ή κανε καποιο striking που να μην δουλευει πολυ τα ψηλα λακτισματα γιατι και για αυτα δεν εχω ακουσει καλα λογια (οσον αφορα την μεση).Φυσικα δεν κατηγορω καποια Π.Τ ,ολα αυτα ειναι λαθη δικα μας,του προπονητη κλπ.

Φιλε eiyamabushi τα ψηλα λακτισματα [ασχετα αποτελεσματηκοτητας και ποια πολεμικη τεχνη τα εχει]ειναι αφυσικα για το ανθρωπινο σωμα,πολλες πολεμικες τεχνες εχουν σαν κυριω γνωμωνα την αποτελεσματηκοτιτα στην μαχη [οπως την εννοει εκαστη τεχνη]και μιλανε για την υγεια του ασκουμενου σε θεωριτικη βαση,γιατι πρακτηκα μπορει η ασκηση σε αφυικες θεσεις για το σωμα, να του κανουν καλο σε μυικο συστημα,καρδια,και οτηδηποτε αλλο,αλλα το ερεστικο [τα οστα]συστημα το καταστρεφει,αρα σκληρηνση ακρων,ψηλα λακτισματα,στροφορμες κορμου με μεγαλες στρεψεις,και σε συνδιασμο παντα με την ηλικια του ασκουμενου επηβαρινουν απεριγραπτα τα οστα.

Αρα τα λαθη σαφως μπορει να ειναι και του ασκουμενου αλλα και της πολεμικης τεχνης που εξασκει αναλογα την μαχητικη της φιλοσοφια,ειναι ευκολο να γυμνασεις το σωμα σε επιπεδο μυικο και καρδιακης λειτουργειας,αλλα το να κανεις τεχνικες που θα ειναι ταυτοχρονα αποτελεσματικες [σε αυτοαμυνα]θα σε γυμνασουν στο σωμα καρδιομυικα,και δεν θα καταστρεφουν αλλα θα ισχυροποιουν τα οστα σου ειναι πολλες σε αριθμο,αλλα κατακαποιον τροπο ξεχασμενες απο του συχγρονους δασκαλους [πολλοι δεν τις ξερουν καν]πολεμικων τεχνων.

Ολες οι στρεψεις αθρωσεων που εχω δει [ασχετα αποτελεσματηκοτητας τους]ειναι πολυ επυκηνδυνες για τις αθρωσεις λενε σπανε τα αλατα στις αθρωσεις,δεν λενε οτι σπανε ομως τους χονδρους και τους τενοντες με αποτελεσμα μετα να "καθοντε"περισσοτερα αλατα απο οτι πριν και να μην φευγουν ευκολα γιατι εχουν "καθησει"σε τραυματισμενο σημειο.Εχω να δω πολλα χρονια ελαστικη στρεψη [ειχε ολοκληρη κατηγορια τεχνικων το chin na]που δεν εχει αυτα τα μειονεκτηματα και ειναι πολυ αποτελεσματικη.

Στα παλαια χρονια στις κινεζικες πολεμικες τεχνες ο μαχητης ηταν και θεραπευτης το να μαθεις το θεραπευτικο κομματι ηθελε διπλασιο χρονο απο το πολεμικο κομματι,με πιο δυσκολες θεραπειες [απο τι εχω ακουσει ατην κινα δεν ξερω τετοιες τεχνικες]αυτες που ηταν για τα οστα.Κατι θα ηξεραν οι κινεζοι παλιοι δασκαλοι.

Georgev συμφωνω με αυτα που λες, εχω ομως 2 ερωτησεις.
    1.Αυτο που λες για τις στρεψεις παει ας πουμε στο αικιντο και στα συγγενικα με αυτο συστηματα;
    2.Τα παλαιστικα συστηματα που μαλλον ειναι φυσικα για το ανθρωπινο σωμα ειναι τελικα επιβαρυντικα;Οι συχνες πτωσεις στην προπονηση επιβαρυνουν την σπονδυλικη στηλη;

Φιλε elyamabushi σαφως αυτα που λεω πανε για το aikido και για ολα τα συστηματα που χρησιμοποιουν οχι τοσο κλειδωματα αλλα στρεψεις αθρωσεων καθως και τα συγγενικα συστηματα προς το aikido.
    Σαφως πολεμικη τεχνη ειναι θελει να επιβληθει εναντιον ενως δυνατοτερου αντιπαλου [ασχετα αποτελεσματηκοτητας το τονιζω]σαφως και θα εχει μεθοδους που κανουν βλαβες στο σωμα.Ομως μακροχρονια τετοιου ειδους στρεψεις των αθρωσεων [αλλες τεχνες εχουν τελειως διαφορετικες στρεψεις ελαχστικου τυπου κυριως οι κινεζικες και το silat,kuntao αρεκετα στυλ τους με κινεζικη καταγωγη πολλα απο αυτα]οπως του aikido διαλυουν τις αθρωσεις και τους τενοντες,ασε τα τριχοειδη αγγεια και τα λεμφαγγεια.Δεν εχω τιποτα με το aikido απλα λεω το ποσο κακο κνουν οι στρεψεις που χρησιμοποιει αυτο και συγγενικα του συστηματα στις οστικες δομες των αθρωσεων των ασκουμενων.

Στην 2η ερωτηση σου απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω τα παλαιστικα συστηματα εχουν πιο φυσικες τεχνικες,αλλα επισης εχουν ασκησεις και τεχνικες πολυ ασχημες για την σπονδυλικη στηλη και ιδιαιτερα για την οσφυικη μοιρα που ζητηταμε στο νημα.Η ασκηση που κανουν οι παλαιστες η γεφυρα ειναι οτι το χειροτερο για την σπονδυλικη στηλη.
    Επισης οποια τεχνικη εχουν που ειναι κολλημενα στο εδαφος τα ποδια και κανουν μεγαλη στροφορμη του κορμου για να πεταξουν με ριψη τον αντιπαλο,επισης [ασχετα απο την αποτελεσματικοτητα τους]ειναι πολυ ασχημες για την μεση.
    Παντα το νομισμα εχει δυο οψεις.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές