TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 15

Nήμα: Μια κοινωνική μελέτη....

Μια κοινωνική μελέτη....

Ήθελα να ανοίξω ένα θέμα καιρό τώρα σχετικά με τις πολεμικές τέχνες και τους ανθρώπους που τις ακολουθούν.
    Ένα θέμα που πιστεύω χωράει πολύ συζήτηση….

Ανάλογα με το γυμναστήριο και τις π.τ που έχουν μέσα , αλλάζει το ανθρώπινο υλικό ως περιεχόμενο.

Παρατήρησα στο τελευταίο γυμναστήριο που πάω ότι οι Έλληνες ιθαγενείς (για να μην παρεξηγηθώ), είναι λιγότεροι από τους παλιννοστούντες .
    Τα περισσότερα παιδιά είναι (ή οι γονείς τους ) από Ρωσία, Καζακστάν, Αλβανία κ.λ.π.
    Και θα διαλέξουν περισσότερο kick, πάλη , ή judo από wc, karate , kung fu…

Επίσης συνήθως όσο πιο ανώτερο είναι το επίπεδο μόρφωσης (τουλάχιστον σε χαρτιά, πτυχία) , τόσο πιο «εσωτερική» , «μαλακή» είναι η π.τ ;
    Μπορούμε π.χ να συγκρίνουμε 100 άτομα που ασχολούνται με aikido , ninjutsu , με 100 που ασχολούνται με box , sumbo και να δούμε τις διαφορές στο βιοτικό –οικονομικό επίπεδο αυτών;

Μπορούμε να βγάλουμε διάφορα συμπεράσματα που αφορούν πάντα γενικά στατιστικά στοιχεία;

Π.Χ
    1) Διάφορα στυλ μπορεί να ήταν πιο διαδομένα σε πρώην χώρες της ΕΣΣΔ , και οι γονείς να προωθούν τα παιδιά τους περισσότερο σε αυτά τώρα που είναι στην Ελλάδα;
    2) Η ενασχόληση με αθλητικά συστήματα (όπως και ο αθλητισμός) από τα παιδικά χρόνια , δύσκολα αφήνει αρκετό χρόνο για την σχολική εκπαίδευση , οδηγώντας (στατιστικά) σε χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο;
    3) Άνθρωποι που δουλεύουν (εργασιακά) με το μυαλό τους αποφεύγουν στυλ με βίαιη καταπόνηση , ειδικά του εγκεφάλου;
    4) Άνθρωποι με υψηλότερο βιοτικό επίπεδο ζουν σε περιβάλλον με μικρότερους σωματικούς κινδύνους, προτιμούν ένα στυλ που δίνει έμφαση και στο πνευματικό κομμάτι , καλαισθησία , κ.λ.π ;
    5) Άνθρωποι πουν ζουν σε περιβάλλον με αυξημένη οπλοκατοχή -οπλοφορία , δεν προτιμούν αθλητικά στυλ με αγώνες ;
    6) Παλιότερα ενώ η ενασχόληση με τις πτ ήταν ένα προνόμιο των πλουσίων , τώρα υπάρχει το αντίθετο;
    7) Άλλο….;

Senior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μόδα...trend...σήμερα είναι το mma και τα συναφή μαχητικά αθλήματα με την ανάλογη προσέγγιση, παλιότερα ήταν και το kick και το karate και το judo.Πρόσθεσε σε όλα αυτά την μαζική ροή πληροφορίας λόγω διαδικτύου, πρόσθεσε και την συνεχή εισροή πληθυσμών από ανατολική Ευρώπη (και την κουλτούρα που κουβαλάνε), πρόσθεσε και το κοινωνικο-οικονομικό status των ενδιαφερομένων και έχεις μια καλή εικόνα.
    Τι σε απασχολεί ακριβώς;
    Να καταλήξεις σε απόλυτο συμπέρασμα γιατί η Α κοινωνική ομάδα κάνει την τάδε ΠΤ και όχι κάποια άλλη;

Όχι δεν θέλω "απόλυτο" τίποτα. Θέλω να ακούσω και άλλες γνώμες.
    Πιστεύεις ότι είναι μόνο μόδα; Το 3, 4, και 5 δεν το σχολίασες.

Senior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μα δεν διαφωνώ με τα περισσότερα από όσα σωστά παρατήρησες και περιέγραψες.
    Το "μόδα" είναι απλά άλλη μια παράμετρος, για μένα πολύ ισχυρή και καθόλου παράλογη.
    Οι ηλικίες 20-30 πχ είναι ευκολότερο να ακολουθήσουν μια μόδα/trend που προτάσει σκληρή σωματική καταπόνηση και ego.Οι άνω των 30 όχι τόσο πολύ κι αυτό επίσης είναι λογικό.
    Αν επιμερίσεις κοινωνικές ομάδες και ηλικιακές ομάδες κτλ τότε θα βρεις πολλά τέτοια patterns που όλα είναι και λογικά και αναμενόμενα.

Όσο για το 5 μπορώ να σου πω επειδή προπονήθηκα σε "περιβάλλον" νόμιμης οπλοκατοχής η αντίληψη ήταν περισσότερο "τακτική" και σε ένα προχωρημένο βαθμό γύρω από παραδοσιακά jujutsu συστήματα τα οποία γνωρίζεις και εξασκείς κι εσύ.

Και κάτι που έχω ξαναπεί, έφηβοι και νεαροί ενήλικες εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ασχολούνται με μαχητικά συστήματα και αθλητισμό μέσα σε πλαίσια υγιούς ανταγωνισμού και πειθαρχίας, ανεξάρτητα την δημογραφική τους ομάδα.

Από την δικιά μου εμπειρία έχω παρατηρήσει τα εξής :
    1.)Οι πολύ νέοι (κάτω απο 27) κατά μεγάλη πλειοψηφία προτιμούν μαχητικά αθλήματα (kick boxing,mma,tkd,mai tai)
    Αυτό μάλλον οφείλετε στην μεγάλη ενέργεια που έχουν και στην διάθεση για "διαγωνισμό".
    2.)Σε αυτό το γκρουπ όντως υπάρχουν πολλοί ξένοι (αλβανοί,γεωργιανοί,ρωσοπόντιοι κλπ) κάτι που νομίζω ότι οφείλεται στην ελαφρώς ποιό επιθετική και "βίαιη" κουλτούρα που έχουν σε σχέση με μας (δεν το λέω ρατσιστικά απλά έτσι έχω παρατηρήσει).
    2.)Οι ποιό μεγάλοι προτιμούν παραδοσιακά συστήματα και συνήθως δεν θέλουν να πολυκουραστούν,για αυτό τα κάνουν "χαλαρά".Αυτό είναι και λογικό μέχρι έναν βαθμό διότι ο 35αρης ο μέσος συνήθως λειτουργεί στην λογική του "αύριο έχω δουλειά δεν θέλω να είμαι πιασμένος δεν θέλω να πονάω δεν θέλω να χτυπήσω".
    3.)Παρατηρώ ότι όσο ποιό υψηλή η οικονομική ευχέρεια του ασκούμενου τόσο περισσότερο κοιτάει στυλ με λιγότερη καταπόνηση και περισσότερη "πνευματικότητα" ή "εσωτερικότητα".Σπάνια δηλαδή παιδιά πλουσίων πάνε να κοπανιούνται σε kick boxing ή να κάνουν mma.

1) τα παιδια μεταναστων πρωτης γενιας στρεφονται στις π.τ. ισως λογω αισθησης περιθωριοποιησης η ενταξης σε ομαδα, ακομα και πραγματικων αναγκων αυτοαμυνας και φυσικα μιας εφικτης προοπτικης διακρισης.δεν γινεται μονο εδω. κοιτα στην γερμανια,την δεκαετια του 90 σε αγωνες tkd η καρατε τις πρωτες θεσεις τις ειχαν τουρκοι γιουγκοσλαβοι και ελληνες.σε σχολη στο μοναχο tkd ,που πηγαιναν συγγενεις μου,koreath master me 8 δαν οι γερμανοι ηταν το δεκα τοις εκατο.στο wing tsun οι καλυτεροι που εβγαλε o kernspecht ηταν ο tassos και o boztepe,ελληνογερμανος και τουρκογερμανος αντιστοιχα. ας μη μιλησουμε για πρωταθλητες μουαι ται/κικμποξινγκ στην ολλανδια που για "γνησιο" ολλανδο ψαχνεις με το φαναρι.

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Ανάλογα με το γυμναστήριο και τις π.τ που έχουν μέσα , αλλάζει το ανθρώπινο υλικό ως περιεχόμενο.

Παρατήρησα στο τελευταίο γυμναστήριο που πάω ότι οι Έλληνες ιθαγενείς (για να μην παρεξηγηθώ), είναι λιγότεροι από τους παλιννοστούντες .
    Τα περισσότερα παιδιά είναι (ή οι γονείς τους ) από Ρωσία, Καζακστάν, Αλβανία κ.λ.π.
    Και θα διαλέξουν περισσότερο kick, πάλη , ή judo από wc, karate , kung fu…
    Το παραπάνω ειναι σφάλμα των Δασκάλων και στην τελική τι σχολή ακριβώς θέλουν να έχουν. Εκ πρώτης όψεως παίζουν πολλά ρόλο… Δηλαδί το trend της εποχής, η το Μορφωτικό επίπεδο, η και το οικονομικό… Όμως το τι θα επικρατεί σε μια σχολή εξαρτάτε απο τον Δάσκαλο όχι απο το Μαθητή. Το ότι συμβαίνει το αντίθετο σημαίνει 2 πράγματα… είτε ότι ο Δάσκαλος επιθυμεί να έχει το συγκεκριμένο κοινό είτε αφήνει τα πράγματα να έρθουν όπως έρθουν...

Επίσης συνήθως όσο πιο ανώτερο είναι το επίπεδο μόρφωσης (τουλάχιστον σε χαρτιά, πτυχία) , τόσο πιο «εσωτερική» , «μαλακή» είναι η π.τ ;
    Σαφέστατα αν το στιλ δεν ειναι κάποιο "σκληρό" στιλ, αυτό που αποκαλούμε "σκληροί" άνθρωποι δεν θα μετάσχουν εξ αρχής. Άλλωστε εγώ ανοίκω σε παλαιστικό στιλ στην τελική το οποίο ειναι trend κιόλας. Όμως υπάρχει ισοροπία στην σχολή ειναι κάτι που μπορεί να πετύχει κάποιος αν έχει "έλεγχο" και "κανονες". Επομένως σαφός δεν μπορώ να το δω απλοϊκά "έχει ο άλλος μορφωτικό επίπεδο αρα θα πάει σε πιο light στιλ"…
    Το λέω γιατι πολύ απλά οι μισοί τουλάχιστον μαθητές στην σχολή ειναι απο σχολές πανεπιστημίου, γιατροί, δικηγόροι, Οικονομολόγοι, προγραμματιστές, οι άλλοι μισοί χαμηλότερης μόρφωσης. Όμως την ίδια στιγμή η Ομάδα σαν ομάδα ειναι η πιο ανταγωνιστική στην Ελλάδα σε αυτό που κάνουμε αγωνιστικά… είτε αυτό ειναι το BJJ είτε αυτό ειναι το ΜΜΑ. Με άλλα λόγια συνυπάρχουν… Αλλα δεν υπερυσχίει αριθμητικά η μία ομάδα της άλλης και υπάρχει "Σεβασμός"
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

Ωραίο θέμα. Νομίζω οτι κολλάει με αυτό με την έννοια οτι όταν κάποιος αποφασίζει να ξεκινήσει ΠΤ συνήθως δεν γνωρίζει σχεδόν τίποτα, οπότε επιλέγοντας ΠΤ θα επηρεαστεί :
    1) Απο φίλους, γνωστούς κτλ
    2) Την άποψη που ενδεχομένως να έχει σχηματίσει ήδη (συνήθως απο ταινίες, tv κτλ)
    3) Την ηλικία του, καθώς ο τρόπος που σκεφτόμαστε αλλάζει με τα χρόνια
    4) Την ανάγκη που θέλει να καλύψει, που μπορεί να ποικίλει απο το να κάνεις φίλους, να νιώσεις "άντρας", να ανήκεις σε μια ομάδα, να πίνεις μπύρες κτλ

Τα παραπάνω μετράνε όταν κάποιος επιλέγει για πρώτη φορά ΠΤ και νομίζω οτι το fanboyism εξηγεί την διαφορετική κατανομή που ίσως να παρατηρείται στους μαθητές μίας σχολής πυγμαχίας με μία σχολή WC, με την έννοια οτι πχ κάποιος μπορεί να επιλέξει μια gendai τέχνη ως περισσότερο "παραδοσιακή" σε σχέση με την πυγμαχία πχ παρόλο που η πυγμαχία έχει μεγαλύτερη παράδοση ή κάποιο κινέζικο στυλ επειδή φαντάζει εξωτικό (στολές κτλ) αλλά συνήθως αφού ήδη έχει επιλέξει κάτι, δικαιολογεί την επιλογή του με διάφορα επιχειρήματα. Πιστεύω επίσης οτι οι λόγοι που κάποιος κάνει μια Χ ΠΤ σύνήθως είναι αντίστοιχοι με τους λόγους που κάποιος είναι μια Ψ ομάδα.

Το οπαδικό αίσθημα εξηγεί μέχρι ένα σημείο και γιατί σχετικά μορφωμένα ή αμόρφωτα άτομα μπορεί να βρεθούν σε οποιαδήποτε τέχνη, απο την άλλη τα βιώματα που έχει κάποιος σίγουρα παίζουν μεγάλο ρόλο.

Τώρα, πιστεύω οτι απο τη στιγμή που αρχίσεις να ασχολείσαι με μια τέχνη σταδιακά αρχίζεις να εμβαθύνεις σε κάποια πράγματα, αναλόγως και με τα ερεθίσματα που θα λάβεις, και βλέπεις κατα πόσο το αρχικό μοντέλο αποκλίνει σε σχέση με την πραγματικότητα.

Το θέμα είναι τι κάνεις τότε, γιατί αν ενδεχομένως έχεις επενδύσει πολλά σε μια Χ τέχνη (χρόνια, βαθμούς, παρέες κτλ) και ανακαλύψεις οτι κάποια πράγματα δεν στέκουν, ίσως είναι δύσκολο να αναθεωρήσεις.

Γραφτηκαν ωραια πραγματα.Απλα να προσθεσω κατι,απο μια ερευνα που ειχα κανει πιο παλια για συλλογους παλης (ελευθερη και ελληνορωμαικη):το κοστος.Οι αθλητες κανανε προπονηση με μηδεν συνδρομη την ιδια στιγμη που αλλου η προπονηση ειχε 50-60 e ας πουμε.

Senior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Το θέμα είναι τι κάνεις τότε, γιατί αν ενδεχομένως έχεις επενδύσει πολλά σε μια Χ τέχνη (χρόνια, βαθμούς, παρέες κτλ) και ανακαλύψεις οτι κάποια πράγματα δεν στέκουν, ίσως είναι δύσκολο να αναθεωρήσεις.
    Fujitsu

Κι αυτό ακόμα είναι ενδεκτικό του τι άνθρωπος είναι ο καθένας και τι ψάχνει στην ζωή του.Αν κάποιος δεν μπορεί να αναθεωρήσει κάτι μετά από σοβαρές ενδείξεις για το αντίθετο τότε του αξίζει αυτό που έχει και τίποτα παραπάνω.
    Εξ ου και το fanboyism και οι εμμονικές ιδεοληψίες.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές