TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 91

Nήμα: ITF Taekwon-do :tul και αγώνες

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Ναι αλλά εσύ δεν έπαιζες για μετάλλιο αλλά έκανες προπόνηση με το δάσκαλό σου.Κανείς δε λέει να βγουν τεχνικές απλά σχολιάζουμε γιατί δεν χρησιμοποιούνται.Δε μπορούμε να κατηγορούμε τους αθλητές επειδή κοιτάνε πρώτα μη τους πάρει πόντο ο αντίπαλος.Είναι σαν να ζητάμε από ομάδα ποδοσφαίρου να κατέβει με επτά επιθετικούς στο τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου.
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Τοτε μην διαμαρτυρεστε που κοιταει ο ενας τον αλλον για μεταλλιο πανε τα παιδια,εγω δεν πηγαινα για μεταλλιο αλλα η κεντρικη ιδεα [δεν μπορω να αντιμετωπισω την ενεργεια του αντιπαλου,αρα δεν τηνς βγαζουμε]ειναι η ιδια και στις δυο περιπτωσεις.Τοτε τι αναρωτιεστε γιατι κοιταζοντε το ξερετε ηδη.
    Προσοχη τα ονειρα γινοντε εμμονες,οι εμμονες γινοντε αποψεις,οι αποψεις επηρεαζουν τον χαρακτηρα μας,ο χαρακτηρας μας επηρεαζει την συμπεριφορα μας απεναντι στους συναθρωπους μας.

Μην κανετε στους αλλους αυτο που δεν θελετε να κανουν σε σας.

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    Όλοι το ξέρουν,το ίδιο παρατηρείται και στο τζούντο,αυτό που συζητάμε είναι τι πρέπει να κάνουν οι ομοσπονδίες γι'αυτό.Στο WTF σκέφτονται να κατεβαίνουν μαζί με το ITF με μια μίξη κανονισμών.Εγώ θα πρότεινα απλά να μην κατεβαίνουν στους Ολυμπιακούς(βέβαια είναι πολλά τα λεφτά).Βλέπεις στο τζούντο να τραβάνε τα μανίκια και τίποτα άλλο και στο TKD να κάνουν προσποιήσεις.Πολύ άγχος και πίεση που δεν έχουν να κάνουν με αυτό που οι τέχνες θέλουν να παρουσιάσουν.Ή μια γενναία αλλαγή κανονισμών.Α!Μη ξεχάσω και τον παράγοντα διαιτητές.Άλλη ομορφιά εκεί!
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

Αυτα ειναι σωστα που λες εγω το ονομαζω παθολογια των αγωνων,προπαθουν με αλλαγες κανονων να ενυσχισουν το θεαμα,ενταξει οι διαιτητες ειναι παντου ενα μεγαλο θεμα σε ολα τα σπορ.Το αγχος και η πιεση υπαρχουν ειτε σε ελεγχομενο αγωνα για μετταλιο,ειτε [σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο στον δρομο]στον δρομο,δουλεια μεσα στα αλλα μιας πολεμικης τεχνης η ενος μαχητικου αθληματος ειναι να διδασκει τεχνικες για να ξεπερναει καποιος αυτην την κατασταση και να μην του επηρεαζει οσο γινεται την αποδοση του.
    Προσοχη τα ονειρα γινοντε εμμονες,οι εμμονες γινοντε αποψεις,οι αποψεις επηρεαζουν τον χαρακτηρα μας,ο χαρακτηρας μας επηρεαζει την συμπεριφορα μας απεναντι στους συναθρωπους μας.

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    Ξεχνάς και κάτι ακόμα.Σε αυτό το επίπεδο οι αγωνιζόμενοι ασκούν μόνο το αγωνιστικό κομμάτι και όχι την πλήρη τέχνη.Έτσι κοιτάνε τι τους βγαίνει καλά,τρεις-τέσσερις τεχνικές,και εκεί επικεντρώνονται.Με εξαιρέσεις φυσικά κάποιους χαρισματικούς αθλητές που παρουσιάζουν πραγματικά καταπληκτικό θέαμα.Αλλά και στο δρόμο θα κοιτάξεις να βγάλεις την τεχνική που ξέρεις καλύτερα.

George αν είδες στο ποστ μου είπα ότι κάνουν και οι δύο προσποιήσεις για να δούνε ποιός θα κάνει το τιτσαγκι πρώτος για να μείνει ανοιχτός.Ναι το τιτσάγκι αν ΔΕΝ χτυπήσει τον αντίπαλο μένεις ανοιχτός.Το θέμα όμως είναι ότι θα το κάνεις όταν ο άλλος έχει ήδη ξεκινήσει την κίνηση του,έχει κάνει δηλαδή το μισό στεπ που χρειάζεται για όλες τις επιθετικές κλωτσιές.Άρα ο μόνος τρόπος να "αποφύγεις" το τιτσάγκι είναι με επιτυχημένη προσποιήση επίθεσης έτσι ώστε να ξεγελάσεις τον αντίπαλο και να το κάνει.
    Αυτά που έλεγες για το push kick που στα κορεάτικα λέγεται μιροτσαγκι δεν μπορεί να γίνει σαν απάντηση στο τιτσάγκι γιατί πολύ απλά απαγορεύονται χτυπήματα κάτω από τη μέση (στον κώλο που λες ) αλλά και χτυπήματα εκτός του θώρακα (σε όλο το πίσω μέρος του σώματος).Το μίροτσάγκι δουλεύει κυριώς σαν αντεπίθεση νεκρού χρόνου και πολύ σπάνια ως επιθετική κίνηση.
    Άσε με να ξέρω για το συγκεκριμένο θέμα κάτι παραπάνω καθώς έχω κατέβει σε αγώνες ταεκβοντο wtf και προπονήσεις έκανα μαζί με τον μουρούτσο και την μυστακίδου πριν τους ολυμπιακούς του 2000

Τώρα παπα-Κώστα όσον αφορά τις τεχνικές που λες ότι το θέμα είναι να βγάλουμε και όχι να βάλουμε.Αν το tkd wtf του επιτρέψεις κάτι άλλο εκτός από πόδια τότε αυτομάτως χάνει την υπόσταση του σαν άθλημα.Άμα επιτρέψουν χέρια τότε θα γίνει κι αυτό σαν το itf και το kick box.Οπότε καλώς ή κακώς αυτό δεν πρόκειτε να γίνει ποτέ.

Φαντασου δυσκολευοντε να βγαλουν αντιμετρα στις 4-5 τεχνικες,που αυτες,και τις αντιμετωπισεις τους προπονουν πολλες ωρες την μερα,και θελουν να ειναι σιγουροι να μην ρισκαρουν και τα λοιπα,αυτη η νοοτροποια μονο να με κανει να κουναω το κεφαλι καταφερνει,καταλαβαινεις οταν δεν μπορουν καν να ειναι σιγουροι [οσο γινεται]για 4-5 τεχνικες που ασκουν πολλες ωρες την μερα καθε μερα,νομιζω οτι απλα δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο,εκτος και δεν θελουν να εχουν αντιπαλο απεναντι τους,αυτο ολο ειναι απλα τραγικο για μενα.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από DgSensei Εμφάνιση μηνυμάτων
    George αν είδες στο ποστ μου είπα ότι κάνουν και οι δύο προσποιήσεις για να δούνε ποιός θα κάνει το τιτσαγκι πρώτος για να μείνει ανοιχτός.Ναι το τιτσάγκι αν ΔΕΝ χτυπήσει τον αντίπαλο μένεις ανοιχτός.Το θέμα όμως είναι ότι θα το κάνεις όταν ο άλλος έχει ήδη ξεκινήσει την κίνηση του,έχει κάνει δηλαδή το μισό στεπ που χρειάζεται για όλες τις επιθετικές κλωτσιές.Άρα ο μόνος τρόπος να "αποφύγεις" το τιτσάγκι είναι με επιτυχημένη προσποιήση επίθεσης έτσι ώστε να ξεγελάσεις τον αντίπαλο και να το κάνει.
    Αυτά που έλεγες για το push kick που στα κορεάτικα λέγεται μιροτσαγκι δεν μπορεί να γίνει σαν απάντηση στο τιτσάγκι γιατί πολύ απλά απαγορεύονται χτυπήματα κάτω από τη μέση (στον κώλο που λες ) αλλά και χτυπήματα εκτός του θώρακα (σε όλο το πίσω μέρος του σώματος).Το μίροτσάγκι δουλεύει κυριώς σαν αντεπίθεση νεκρού χρόνου και πολύ σπάνια ως επιθετική κίνηση.
    Άσε με να ξέρω για το συγκεκριμένο θέμα κάτι παραπάνω καθώς έχω κατέβει σε αγώνες ταεκβοντο wtf και προπονήσεις έκανα μαζί με τον μουρούτσο και την μυστακίδου πριν τους ολυμπιακούς του 2000

Τώρα παπα-Κώστα όσον αφορά τις τεχνικές που λες ότι το θέμα είναι να βγάλουμε και όχι να βάλουμε.Αν το tkd wtf του επιτρέψεις κάτι άλλο εκτός από πόδια τότε αυτομάτως χάνει την υπόσταση του σαν άθλημα.Άμα επιτρέψουν χέρια τότε θα γίνει κι αυτό σαν το itf και το kick box.Οπότε καλώς ή κακώς αυτό δεν πρόκειτε να γίνει ποτέ.
    Τον Μουρουτσο ειπες αυτος το εκανε σε ολη την πορεια του αυτο που σου λεω το ιδιο και ο Μαμεκας,το ιδιο και ο Νικολαιδης και ο αδερφος του ,το ιδιο και ο Κακαρελης πιο παλια,οντως ετσι ειναι με τους κανονισμους αλλα ολοι δεν τα εβλεπαν,επισης τοτε απλα κανε ενα βημα προς τα μεσα πριν καν τεντωσει το ποδι και ειναι και με πλατη ο αντιπαλος,πολυ απλο,εγω χωρις να ξερω tae kwon do το εκανα στον πατερα του Νικολαιδη [απλα ενα βημα μεσα]που ειναι δασκαλος του Tae kwon do και οχι τιτσακι δεν προλαβε αλλα ουτε καταλαβε τι εγινε,οταν σπας την αποσταση και ο αλλος εχει ξεκινησει τιττσακι ειναι παλι ανοιχτος πριν το ολκληρωσει,την ιδια αντιμετωπιση εδειχνε πριν χρονια και ο Τσιδημοπουλος προπονητης της εθνικης Tae kwon do πριν χρονια,το ιδιο και ο Kang μετεπειτα κορεατης της εθνικης tae kwon do εδειχναν και αλλες σου λεω αυτες που ειχα συζητησει.

Βρε εγω ειμαι παναρχαιος ειχαν και αλλες αντιμετωπισεις στο τιτιτσακι αλλα δεν τις εδειχναν πλεον γιατι λεει ηταν δυσκολες ετσι μου ειχε πει καποτε ο Αλουκος,και μου ειπε οτι εχω δικιο να γελαω,τι να πει ο ανθρωπος.

Μα ακριβώς όσο λιγοστεύουν οι τεχνικές είναι και ποιό δύσκολο να βγάλεις αντίμετρα.Αν για παράδειγμα επιτρέπονταν τα χέρια θα έμπαινε μια απόσταση ακόμα στο παιχνίδι οπότε θα έιχες περισότερες επιλογές.Αν επιτρέπονταν και οι αγκώνες άλλη μια απόσταση μέσα οπότε ακόμα περισότερες επιλογές.Μεταξύ μας κι εγώ για γέλια το θεωρώ το WTF για αυτό άλλωστε το σταμάτησα.
    Πάντως να ξέρεις ότι το πολύ σε 2 ολυμπιάδες το βλέπω το TKD να πέρνει πόδι από τους Ολυμπιακούς.Αφενός μεν λόγω των πολλών στημένων παιχνιδιών και αφετέρου λόγω του ότι επειδή ακριβώς έχει τόσους περιορισμούς είναι βαρετό.
    Χίλιες φορές το judo και το box που έχουν και τα δύο φοβερή στρατηγική μέσα.Η στρατηγική του tkd wtf είναι για γέλια.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές