TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 41 έως 50 από 52

Nήμα: Wado Karate

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Vangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να ξέρω τι είδες κ τι έχεις στο μυαλό σου αυτό εσύ το ξέρεις.Η τέχνη που βασίστηκε περισσότερο(εχει επιρροές κ από αλλά βέβαια) είναι το Shindo Yoshin Ryu πράγμα που διακρίνεται εύκολα στην κινησιολογία κ ειναι αυτο που το κάνει να ξεχωρίζει απο τα υπόλοιπα στυλ καρατε.
    Πάσο. Αναφερόμουν στο Yoshin Ryu του Akiyama. Λογικά το Shindo Yoshin Ryu έχει επηρεαστεί περισσότερο από άλλα ryu ή απλά δε "πέτυχα" τις τεχνικές που προέρχονται από κει.

Στη wiki διαβάζω το αντίθετο. Αλλά μιλάμε για διπλό πέρασμα πρώτα στο Shindo και έπειτα στο Wado. Σε κάθε περίπτωση φαίνεται ότι πράγματι είχα δει κάτι άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Belisarius : 02-20-2019 στις 12:22 PM

''Shindo Yoshin-ryu, founded in 1864, is a composite of two prominent jujutsu lineages, the Akiyama Yoshin-ryu line via Tenjin Shinyo-ryu, and the Nakamura Yoshin Ko-ryu line via Totsuka-ha Yoshin Ko-ryu. Its mainline teachings also include influences from Jikishinkage-ryu kenjutsu and Hokushin Itto-ryu kenjutsu while the Takamura-ha includes further influence from Matsuzaki Shinkage-ryu. The founder (ryuso) of Shindo Yoshin-ryu jujutsu was a renowned samurai and Kuroda Clan retainer named Matsuoka Katsunosuke.''

ρίξε μια ματια κ στο υπόλοιπο αν εχεις χρόνο

https://www.koryu.com/library/tthreadgill1.html

Εμένα πάντως δεν μου φάνηκε wc. Είδα έλεγχο κεντρικής γραμμής , αλλά αυτό υπάρχει σχεδόν παντού- κι εμείς το επιδιώκουμε. Κατά τα λοιπά ωραίο βίντεο .
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από αγνοών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως δεν μου φάνηκε wc. Είδα έλεγχο κεντρικής γραμμής , αλλά αυτό υπάρχει σχεδόν παντού- κι εμείς το επιδιώκουμε. Κατά τα λοιπά ωραίο βίντεο .
    Δεν ειναι WC ,ο τίτλος ειναι λάθος.Απλα επειδή οι περισσότεροι οταν ακούν την λεξη καράτε τους έρχεται στο μυαλό το Shotokan ,γραμμικές κινήσεις πάνω κάτω σε τεράστιες στάσεις,όταν συναντούν κάτι σαν το βίντεο το ονομάζουν kung fu (γενικά) ή όπως στην περίπτωση μας επειδή είδαν μια απλά εφαρμογή Kobo Ichi τους ήρθε αμέσως το WC στο μυαλό κ οχι το καρατε οπως το εχουν στο μυαλό τους.

Δεν ειναι WC ,ο τίτλος ειναι λάθος.Απλα επειδή οι περισσότεροι οταν ακούν την λεξη καράτε τους έρχεται στο μυαλό το Shotokan ,γραμμικές κινήσεις πάνω κάτω σε τεράστιες στάσεις,όταν συναντούν κάτι σαν το βίντεο το ονομάζουν kung fu (γενικά) ή όπως στην περίπτωση μας επειδή είδαν μια απλά εφαρμογή Kobo Ichi τους ήρθε αμέσως το WC στο μυαλό κ οχι το καρατε οπως το εχουν στο μυαλό τους.
    Α! Οκ , ευχαριστώ για την εξήγηση. :-)
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Δεν ειναι WC ,ο τίτλος ειναι λάθος
    Φυσικά και δεν είναι αλλά ότι μοιάζει, μοιάζει. Σαφείς φυσικά και οι διαφορές. Παρά βέβαια τις όποιες διαφορές στην εκτέλεση, η λογική είναι ίδια.

Απλα επειδή οι περισσότεροι οταν ακούν την λεξη καράτε τους έρχεται στο μυαλό το Shotokan ,γραμμικές κινήσεις πάνω κάτω σε τεράστιες στάσεις,όταν συναντούν κάτι σαν το βίντεο το ονομάζουν kung fu (γενικά)
    Είναι πολλά αυτά που δεν ξέρουμε όλοι εμείς οι άσχετοι με το καράτε για αυτό.
    Τα τελευταία χρόνια αυτά που έχει τύχει να δω με έχουν κάνει να αλλάξω άποψη 180 μοίρες.

όπως στην περίπτωση μας επειδή είδαν μια απλά εφαρμογή Kobo Ichi τους ήρθε αμέσως το WC στο μυαλό κ οχι το καρατε οπως το εχουν στο μυαλό τους.
    Επειδή το wc διαφημίζει πολύ ότι η ταυτόχρονη άμυνα και επίθεση είναι το κύριο χαρακτηριστικό του.
    Από την άλλη για πολλά χρόνια το καράτε(γενικά μιλώντας) δεν έδειχνε την ύλη του.
    Τα τελευταία χρόνια που δείχνει κάποια στοιχεία, βλέπω συνεχώς πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Υ.Γ Ιστορικά όλα δείχνουν ότι το οκιναβέζικο καράτε προέρχεται από στυλ Kung fu οπότε λογικές οι ομοιότητες.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από STKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και δεν είναι αλλά ότι μοιάζει, μοιάζει. Σαφείς φυσικά και οι διαφορές. Παρά βέβαια τις όποιες διαφορές στην εκτέλεση, η λογική είναι ίδια.
    Δεν εχω ιδέα,αλλα για να το λες κάτι θα ξέρεις σίγουρα παραπάνω

Είναι πολλά αυτά που δεν ξέρουμε όλοι εμείς οι άσχετοι με το καράτε για αυτό.
    Τα τελευταία χρόνια αυτά που έχει τύχει να δω με έχουν κάνει να αλλάξω άποψη 180 μοίρες.
    καλά μην νομίζεις οτι κ οι χμμ ''σχετικοί'' ξέρουν περισσότερα.το έχουμε πει τόσες φόρες,σπορτ κ μόνο σπορτ και μεγάλα νταν χωρίς την παραμικρή ιδέα τι στο καλό κανουν και γιατί

Επειδή το wc διαφημίζει πολύ ότι η ταυτόχρονη άμυνα και επίθεση είναι το κύριο χαρακτηριστικό του.
    Η ταυτόχρονη άμυνα κ επίθεση ειναι χαρακτηριστικό του Wado.Για να το πω καλύτερα,οχι η σκληρή άμυνα αλλα περισσότερο η άμυνα/αποφυγή το τσεκάρισμα/εκτροπή με το χέρι κ ποτέ το σκληρό μπλόκ κ ταυτόχρονα η αντεπίθεση στο ευάλωτο σημείο του αντιπάλου.
    Όπως το ειχε πει κ ενας δάσκαλος οταν τον ρώτησαν ποια η διαφορά μεταξυ του Shotokan κ του Wado με απλά λογια "Shotoan:I can stop an 100kg man with a single punch"
    Wado saying "I can avoid a 100kg man and hit him on the way past" does not fit with their idea of Karate. In most cases there poor technique invalidated their claim.

Από την άλλη για πολλά χρόνια το καράτε(γενικά μιλώντας) δεν έδειχνε την ύλη του.
    Τα τελευταία χρόνια που δείχνει κάποια στοιχεία, βλέπω συνεχώς πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.
    Δεν ειναι οτι δεν έδειχνε την ύλη του απλά οτι έβγαινε στην επιφάνεια ήταν επιδερμικό καράτε συνήθως το στυλ Shotokan, με έφεση στο αγωνιστικό που μαζεύει παιδάκια ειναι πιο εύκολο να το μαθεις κ να το διδάσκεις και γεμίζει έτσι η σχολή κ η τσέπη σου γρηγορότερα.

Υ.Γ Ιστορικά όλα δείχνουν ότι το οκιναβέζικο καράτε προέρχεται από στυλ Kung fu οπότε λογικές οι ομοιότητες.
    Ε ναι,εχει επιρροές περισσότερο απο τα στυλ του νότου απο τα στυλ του βορά η αλήθεια.

Ακόμα ενα ενδιαφέρον βίντεο με ακομα ενα βασικό pair drill.Συγκεκριμένα ειναι το Kihon Kumite 8.Όπως και το προηγούμενο που ανέβασα ειναι βασικές τεχνικές ζευγαριών (το προηγούμενο ήταν το Kihon Kumite 1) που μαζί με άκομα αλλα τέτοια drills τα εξετάζεσαι για τις έγχρωμες ζώνες Kyu και αργότερα στα Dan.Υποτίθεται οτι ο λόγος που το κανεις ειναι επειδή μεσα τους περιέχουν κωδικοποιημένες τις αρχές και στρατηγικές του Wado και οτι πρέπει να τα σπάσεις και να τα μελετήσεις σε βάθος.Φυσικά στην Ελλαδα η απάντηση σε ερώτηση γιατί τα κανουμε κ που χρησιμεύουν ειναι κατι σαν ''δεν εχω ιδεα γιατι κ πως κανε τα εκει οπως ειναι τωρα για να παρεις Dan κ ασε τα υπόλοιπα''

https://www.youtube.com/watch?v=AZn0yEnFVPI&t=77s

Ο,τι βλέπω μου αρέσει, αλλά αν έπρεπε να εκφράσω μια αμφιβολία τότε θα ήταν για το πρώτο διπλό μπλοκ με το δεξι χέρι του αμυνόμενου. Ο επιτιθέμενος δίνει δεξί και αριστερό χτύπημα χωρίς ροη. Με ροή, σε στυλ πυγμαχίας δεν νομίζω πως θα έβγαινε το δεύτερο μπλοκ. επίσης δεν με ενθουσιαζει-στο ίδιο μπλοκ-η παραμονή του αμυνόμενου στην κεντρική γραμμή. Πιθανόν τόσα ξέρω -τοσα λέω, αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται για ένα βίντεο που έτσι κι αλλιώς μ' άρεσε.

Δεν εχω ιδέα,αλλα για να το λες κάτι θα ξέρεις σίγουρα παραπάνω

https://www.youtube.com/watch?v=TpbwVAM7cKQ

Τυπική εκτέλεση της τεχνικής.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές