TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 81

Nήμα: Σπασμένα πλευρα στην προπονηση... Είναι θεμιτό;

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από KarateOldman Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην σιδερενιος. Αυτα συμβαίνουν, αναμενομενο απο τη στιγμη που ασχολεισαι με στυλ επαφης. Το θεμα ειναι πως, ποτε & γιατι να συμβουν. Οπως τα περιεγραψες, η μαυρη ζωνη σε χτυπησε, εχοντας κατα τη γνωμη μου αντιληφθει οτι θα σε τραυματιζε. Δεν λεω οτι το εκανε με σκοπο να σε τραυματισει, αλλα οτι με δεδομενο την διαφορα εμπειριας & σωματικης διαπλασης, ηξερε οτι το χτυπημα του θα σου εκανε ζημια, τουλαχιστον ΕΠΡΕΠΕ να το ξερει. Στο dojo που εκανα karate ο Sihan ειχε εντελως αντιθετη νοοτροπια, οσο πιο εμπειρος ειναι κανεις τοσο μεγαλυτερη η πιεση που πρεπει να δεχεται & το αντιστροφο. Οι προχωρημενες ζωνες της ςσχολης μας ηταν αναγκασμενες σε καθε kumite να παιζουν με ολους τους μαθητες, πολλους γυρους μεχρι να φτασουν στα ορια τους. Αντιθετα, ειχαν την εντολη απο τον δασκαλο να σεβονατι & να προσεχουν τους χαμηλοτερους μαθητες. Εαν εβρισκαν κενο στην αμυνα μας, εμπαιναν με ελεγχομενες επιθεσεις εξηγώντας μας μαλιστα το λαθος μας. Αποτελεσμα ηταν η σταδιακη σκληραγωγηση στο "ξυλο", & αναπτυξη πολυ καλης τεχνικης. Καλα εκανες & εφυγες απο αυτην την σχολη.
    αυτο ειναι το απαραδεκτο με την παραπανω σχολη σοτοκαν. στην σχολη σου που κανουν kyokushin karate,που ειναι σκληρο και full contact αγωνιστικα ,να εχουν την σωστη νοοτροπια και στην αλλη που επικεντρωνονται στα κατα και αγωνιστικα ειναι πολυ πιο ηπιοι και με ημιεπαφη να επιτρεπουν νταηλικια και επικινδυνες νοοτροπιες.

Blackman καλά έκανες και έφυγες και ακόμα καλύτερα έκανες που έβαλες την σχολή.Και ακόμα καλύτερα να έβαζες και ονόματα έστω μικρά γιατί τέτοιοι καραγκιόζηδες είναι κρίμα να μένουν στην ανωνυμία.Τραυματισμούς είχα και εγώ αλλά 1ον καταλάος 2ον από λάθος μου 3ον όχι με τις ευλογίες του προπονητή.Αν είναι δυνατόν.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    ειναι γνωση η σχολη έχει site οι δάσκαλοι ειναι πασιγνωστοι... δυστυχώς δεν ανταποκριθηκαν στην φήμη τους...

https://www.facebook.com/events/582588375121683

Συγγνώμη αλλά αυτό τι καραγκιοζηλίκι είναι;;

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από countvolt Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.facebook.com/events/582588375121683

Συγγνώμη αλλά αυτό τι καραγκιοζηλίκι είναι;;
    θα τριζουν τα κοκκαλα του φουνακοσι κ ολων των μεγαλων δασκαλων...

Αυτό σκέφτηκα και εγώ!!!Και ειδικά ο Φουνακόσι που ήταν απλός σαν άνθρωπος και περηφανευόταν κυρίως όχι για τις μαχητικές δεξιότητες των μαθητών του αλλά για τις ηθικές!!Τώρα σπασμένα πλευρά,καμία μπίζνα με εστιατόρια,άντε παιδιά να καταλήξουμε σε πίτσες και μπύρες μετά την προπόνηση με εκπτωτικό κουπόνι μάλιστα!!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από countvolt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σκέφτηκα και εγώ!!!Και ειδικά ο Φουνακόσι που ήταν απλός σαν άνθρωπος και περηφανευόταν κυρίως όχι για τις μαχητικές δεξιότητες των μαθητών του αλλά για τις ηθικές!!Τώρα σπασμένα πλευρά,καμία μπίζνα με εστιατόρια,άντε παιδιά να καταλήξουμε σε πίτσες και μπύρες μετά την προπόνηση με εκπτωτικό κουπόνι μάλιστα!!
    στο παρελθον ειχε κανει μια απιστευτη δηλωση ο γερολυμπος για το καρατε,ειπε οτι το καρατε ειναι σπορ,ειναι αθλημα,οποιος θελει πολεμικη τεχνη να παει στο υπουργειο αμυνης.απο κοντα συμφωνησε κ ειπε σχεδον παρομοια πραματα,το αστροπελεκι ο πραγαλος για το ταεκβοντο.οποτε.....δεν υπαρχει σωτηρια....

Το καράτε έχει σίγουρα και πιο street κομμάτια αλλά εδώ ξεκινάει μία μεγάλη συζήτηση.Τι ορίζουμε ως πτ;;Τι ορίζουμε ως άθλημα;;Και τι ως μπούντο;;
    Πχ με τον αυστηρό ορισμό της πολεμικής τέχνης,δηλαδή τέχνη που χρησιμοποιείται ή χρησιμοποιήθηκε σε πόλεμο ως πτ θα ακυρωνόταν μεγάλος αριθμός των διαδεδομένων τεχνών.Με τον πιο σούπα ορισμό περιλαμβάνεται ότι σχετίζεται με την μάχη.Παρόμοια ατάκα σχετικά με αυτήν που ανέφερες έλεγε ένας εκ των δασκάλων μου στο τζούντο,για το τζούντο(δύο τώρα που το σκέφτομαι).Ότι το τζούντο είναι άθλημα και όποιος θέλει πολεμική τέχνη να απευθυνθεί στο ζίου ζίτσου.Και σου μιλάω για μία σχολή με ονόματα και αγωνιστικές επιτυχίες.

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Κάτι ανάλογο είχε πει κι ο Μουρούτσος για το tkd.Ο καθένας ό,τι ξέρει λέει.
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

το ζιουζιτσου ηξερε τι ειναι κ οτι χωριζεται σε σχολες ή εννουσε το σπορ ζιουζιτσου??μου εχει τυχει με δασκαλο του κιοκουσιν,πρωτον να μην γνωριζει καθολου οτι το ζιουζιτσου χωριζεται σε σχολες,πρεπει να αγνοουσε γενικα την υπαρξη του παραδοσιακου,δευτερον κ εκει ηταν που καραφλιασα κ επεσα απο τον παγκο ραχαιων,μου ειπε κ το θεεικο,οτι ο mas oyama ειναι βερος ιαπωνας...ολες οι πολεμικες τεχνες πιστευω{πριν γινουν ορισμενες μαχητικα αθληματα}ειχαν και street προσεγγιση..θυμαμαι μας ελεγε ο τσιδημοπουλος για την 1η φορα που παρουσιασαν το tkd στην ολυμπιακη επιτροπη,οι κριτες επαθαν σοκ κ οι κορεατες που το παρουσιασαν ακομα πρεπει να αναρρωνουν απο το ξυλο που επεσε.καπου στην δεκαετια του 80 πρεπει να εγινε η παρουσιαση του.το παρουσιασαν σχεδον οπως ηταν,σαν μια πολεμικη τεχνη,με ριψεις,αγκωνιες,γονατιες,μπουνιες{ναι,καποτε παιζανε με τα χερια πανω κ τα χρησιμοποιουσαν}...

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές