TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 11 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 21 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 101 έως 110 από 391

Nήμα: Taekwon-do εφαρμογή τεχνικών

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Χεχεχε!Σαν να γράφω διαγώνισμα.Αν και δεν είμαι δάσκαλος θα προσπαθήσω να απαντήσω χρησιμοποιώντας είτε βίντεο(τα χρησιμοποιώ γιατί βαριέμαι τα κατεβατά που περιγράφουν μια τεχνική κι ας είναι πιο ακριβή),είτε τη φτωχή μου πείρα από τεχνικές που χρησιμοποίησα είτε λίγες,ολιγόλογες κατά το δυνατόν,περιγραφές.
    Στη γροθιά από κοντινή απόσταση το ένα χέρι μπλοκάρει-τσεκάρει ταυτόχρονα διαγώνιο εσωτερικό ή εξωτερικό βήμα και χτύπημα με το άλλο χέρι.Αλλιώς βηματίζεις πίσω διαγώνια ώστε να δημιουργηθεί χώρος για μια χαμηλή κλωτσιά και να πάρεις τη πρωτοβουλία των κινήσεων.
    http://www.joongdokwan.com/2014/03/y...ccupation.html
    Το βίντεο δεν δείχνει ακριβώς αυτό που θέλω αλλά είναι κάτι παρόμοιο.
    Γενικά επειδή το tkd χωλαίνει στις κοντινές αποστάσεις όταν ο άλλος πλησιάζει αρκετά,η άποψή μου είναι ότι πρέπει να ακολουθείται αυτή η γραμμή:
    https://www.youtube.com/watch?v=lSKTxxGXrJA
    https://www.youtube.com/watch?v=aObMj5GB10s
    Νομίζω ότι αυτό καλύπτει και τις προσποιήσεις αν κατάλαβα τι εννοείς.
    Σημαντικό,το σημαντικότερο,είναι το footwork.Είναι αδιανόητο κάποιος που ασκείται στο tkd να μην έχει γρήγορη αντίδραση στα πόδια,όχι για να λακτίσει αλλά για να να κινηθεί στον όποιο χώρο του δίνεται.
    Για τα κλειδώματα εξήγσε λίγο τι εννοείς.
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Γενικά επειδή το tkd χωλαίνει στις κοντινές αποστάσεις όταν ο άλλος πλησιάζει αρκετά,η άποψή μου είναι ότι πρέπει να ακολουθείται αυτή η γραμμή:
    https://www.youtube.com/watch?v=lSKTxxGXrJA
    https://www.youtube.com/watch?v=aObMj5GB10s
    αυτό τό κομμάτι έχει αρκετά κοινά με το combatives αν και έχει και πολύ μεγάλες διαφορές. Οι καρπολαβές που λεέι στο πρώτο video αποτελεί υψηλή τεχνική η οποία για να βγει πρέπει να ακολουθείται απο χτύπημα με σκοπό να τον μαλακώσεις τον άλλον. Ναι δεν θα σε πιάσει κανείς απο το χέρι αλλά μην ξεχνάμε οτι οι τεχνικές αυτές βγαίνουν απο παντού (λαιμό, ρούχο, πέτο, ώμο, μαλλιά). Είναι δύσκολες στην εκτέλεση αλλά αν βγουν είναι πολύ πιο καταστροφικές απο ένα χτύπημα. μιας και στο παρελθόν έχω διδαχτεί και κοτε χινερι και κοτε γκαϊσι για μεγάλο χρονικό διάστημα, παρατήρησα οτι παλεύοντας με τους φίλους μου full throtle (χωρίς χτυπήματα φυσικά) οτι μπορούσα να της βγάλω σχεδόν απροβλημάτιστα την ώρα του πανικού ακόμα και εκτός ισορροπίας. Οπότε θεωρώ οτι κάποιος που έχει εκπαιδευτεί πολύ σκληρά με τέτοιου είδους τεχνικές οτι έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες αν εμπλακεί σε πολύ κοντινή μάχη να αφήσει τον αντίπαλο του με σπασμένο καρπό στο έδαφος.

Ειναι το ενα βιντεακι μια γροθια απο κοντα μεμωνωμενη χωρις τιποτε αλλο να απειλιε τον αντιπαλο,ενταξει δεν μενω στα βιντεακια,[λες οτι δεν ειναι αυτο που ηθελες Παπα-Κωστα]αλλα το να μπλοκαριστει ενα χερι απο κοντα ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως θεμα τυχης σε μεγαλο βαθμο,καθως απο κοντα και η μεγαλη διεισδυση του αντιπαλου [πoυ πηγαινει για ΣΩΜΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΚΡΑ]μπορουν ανετα να ματαιωσουν καθε βηματισμο πλαγιο,η προς τα πισω πολυ ευκολα.τωρα το τσεκαρι το χερι ειναι πιο ευκολο αλλα κατα την γνωμη μου οχι οπως δειχνει το βιντεακι.

Τωρα σε καποιον εμπειρο αντιπαλο δεν υπαρχει το εσωτερικο/εξωτερικο βημα γιατι απλα ο αντιπαλος δεν εχει εσωτερικη/εξωτερικη μερια,εκτος αν κανει μια μεγαλη μπροστοβαρη θεση,μονο τοτε εχει εσωτερικη/εξωτερικη πλευρα [οι πυγμαχοι δεν εχουν σε μεγαλο βαθμο εσω/εξω πλευρα]οποτε περιορισμενης χρησιμοτητας το βημα με την οπτικη του εσωτερικου/εξωτερικου.

Τωρα αυτα τα κλειδωματα σατ αλλα 2 βιντεακια ειναι απλα για αρχαριους ακομα και οπως τον κλειδωνουν σπανε πολυ ευκολα αλλα δεν ειναι στην κατηγορεια που σε ειχα ρωτησει.Το εχω ξαναεπει εκτος των ενεργειακων κλειδωματων οι υπολοιπες κατηγορειες ορθιων κλειδωματων [τα κλειδωματα και οι λαβες στο εδαφος ειναι αλλος κοσμος]και λαβων σπανε πανευκολα απο εναν ασκουμενο μεχρι 4 DAN το πολυ.Διαφωνω με τον φιλο ninjamousegr εν μερη αυτες οι τεχνικες κλειδωματων καρπου και οι 2 που αναφερει και ιδιαιτερα η κοτε χινερι που εχει και περιστροφη αλλα και η κοτε γκαισι [απλο κλειδωμα καρπου με εξωτερικη στρεψη και κυκλικη η ευθηγραμμη κινηση αναλογα την παραλλαγη]μπορει να πιασουν μονο σε ανιδεους οπηοσδηποτε ασχολητε με πολεμικες τεχνες σοβαρα μπορει να "σπασει"αυτες τις τεχνικες με το ενα χερι ακομα και αυτο που πανε να κλειδωσουν ακομα και αν το κλειδωσουν,ειναι τεχνικες που σπανε πανευκολα ακομα και απο μη μαυρη ζωνη.

Σε ανιδεους με πολεμικες τεχνες αντιπαλους η ασκουμενους που εχουν μια ζωνη που δεν την αξιζουν μπορει να πιασουν τα παντα φυσικα.
    Προσοχη τα ονειρα γινοντε εμμονες,οι εμμονες γινοντε αποψεις,οι αποψεις επηρεαζουν τον χαρακτηρα μας,ο χαρακτηρας μας επηρεαζει την συμπεριφορα μας απεναντι στους συναθρωπους μας.

Μην κανετε στους αλλους αυτο που δεν θελετε να κανουν σε σας.

H kote gaeshi είναι μόνο απλό κλείδωμα καρπού;

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    H κίνηση φυσικά είναι ανάλογη με τη κίνηση του αντιπάλου.Αν δεν σου δώσει εσωτερική-εξωτερική πλευρά να κινηθείς προφανώς θα κινηθείς διαφορετικά.Πλάγια ή πίσω διαγώνια.
    Τα μπλοκ γίνονται,κατά τη γνώμη μου με κίνηση του κορμού του σώματος.Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά αλλά όταν κάνεις π.χ. μεσαίο μπλοκ από τα μέσα προς τα έξω με το αριστερό χέρι κινείς και τον κορμό σου πίσω αριστερά με σταθερό το αριστερό πόδι.
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Edding Εμφάνιση μηνυμάτων
    H kote gaeshi είναι μόνο απλό κλείδωμα καρπού;
    Φυσικα και αυτο ειναι.Ανηκει στις εξωτερικες στρεψεις καρπου,και δεν ειναι καν στις θεμελιωδεις τεχνικες κλειδωματων καρπου,κοινως ειναι τοσο απλη που διδασκεται σε ατομα που δεν εχουν ιδεα απο κλειδωματα σαν εισαγωγη τους σε αυτα,φυσικα το ιδιο ευκολα σπαει,το να μαθει να την σπαει καποιος ειναι πολυ ευκολο ισως απο τα λιγα πραγματικα ευκολα στις αντι-τεχνικες σε κλειδωματα [οποιοδηποτε ειδους,εξειρουντε μονο τα ενεργειακα].

Ολη η αλλη κινηση [ευθηγραμμη,διαγωνια,κυκλικη,σπειροειδης,ελεικοειδη ς κτλ αναλογα την θεση του αντιπαλου και αυτου που την εκτελει]που υποστηριζει την Kote gaeshi ωστε να παιρνει δυναμη απο την κινηση του σωματος,δεν εχει νοημα απο την στιγμη που αλλαζει η γωνια στον καρπο του ατομο που την δεχεται,εχω αποδρασει παμπολλες φορες απο αυτην την τεχνικη δεν ειναι δυσκολο,στην κυριολεξια δεν χρειαζεται πανω απο 1 βδομαδα προπονησης μην σου πω 3 μερες φτανουν.

Τωρα αν σε καποια συστηματα μπορει να διδασκεται σαν πρωχωρημενη [στα περισσοτερα οπως το Daito ryu την διδασκαν σε αρχαριους]η και να μην διδασκεται ο απλος τροπος αντιμετωπισης της [ισως απο τα πιο απλα στις πολεμικες τεχνες,απο τις πιο ευκολες τεχνικες που εχω μαθει]αυτο σαφως δεν ειναι δικο μου θεμα.
    Προσοχη τα ονειρα γινοντε εμμονες,οι εμμονες γινοντε αποψεις,οι αποψεις επηρεαζουν τον χαρακτηρα μας,ο χαρακτηρας μας επηρεαζει την συμπεριφορα μας απεναντι στους συναθρωπους μας.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από παπα-Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
    H κίνηση φυσικά είναι ανάλογη με τη κίνηση του αντιπάλου.Αν δεν σου δώσει εσωτερική-εξωτερική πλευρά να κινηθείς προφανώς θα κινηθείς διαφορετικά.Πλάγια ή πίσω διαγώνια.
    Τα μπλοκ γίνονται,κατά τη γνώμη μου με κίνηση του κορμού του σώματος.Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά αλλά όταν κάνεις π.χ. μεσαίο μπλοκ από τα μέσα προς τα έξω με το αριστερό χέρι κινείς και τον κορμό σου πίσω αριστερά με σταθερό το αριστερό πόδι.
    Συγνωμη αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι εννοεις αν θες το ξαναλες λιγο διαφορετικα ευχαριστω.

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    Για να το ξαναπροσπαθήσω.Το αριστερό χέρι μπλοκάρει από μέσα προς τα έξω.Το αριστερό πόδι παραμένει σταθερό ενώ το δεξί κινείται ημικυκλικά κοφτά προς τα πίσω.Έτσι το σώμα ουσιαστικά μπαίνει πίσω από το μπλοκ.

Senior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki
    GEORGEV

Φυσικα και αυτο ειναι.Ανηκει στις εξωτερικες στρεψεις καρπου,και δεν ειναι καν στις θεμελιωδεις τεχνικες κλειδωματων καρπου,κοινως ειναι τοσο απλη που διδασκεται σε ατομα που δεν εχουν ιδεα απο κλειδωματα σαν εισαγωγη τους σε αυτα,
    Οι τεχνικές στους καρπούς στα περισσότερα κλασσικά jujutsu είναι σε σχετικά πρώιμα στάδια και θεωρούνται προχωρημένες τεχνικές, απλά η εκδοχή που διδάσκεται ο καθένας αναλογεί στο επίπεδό του.
    Αν η kote gaeshi/omote gyaku θεωρείται (και η αντίστροφή της) ''τόσο απλή" θες να μας πεις ΠΟΙΟΙ και σε ΠΟΙΟ επίπεδο/σύστημα διδάσκουν ΠΟΙΕΣ ακριβώς τεχνικές βασικότερες από αυτήν;
    Σε πρακτικό επίπεδο οι τεχνικές στα χέρια και ειδικά στους καρπούς είναι πρόσκληση για οδοντίατρο, εξαιρετικά επικίνδυνες ιδιαίτερα απέναντι σε πολύ σκληρά ή ύπερβολικά μαλακά χέρια.Σε κάθε περίπτωση οι τεχνικές αυτές δεν αναζητώνται σε fight, είναι πράγματα που εμφανίζονται ή όχι, δεν πας γυρεύοντας να τα "βρεις" την ώρα που βρέχει μπούφλες, αν έχεις εκπαιδευθεί αρκετά τότε έχεις πιθανότητες να τις "πετύχεις".

φυσικα το ιδιο ευκολα σπαει,το να μαθει να την σπαει καποιος ειναι πολυ ευκολο ισως απο τα λιγα πραγματικα ευκολα στις αντι-τεχνικες σε κλειδωματα [οποιοδηποτε ειδους,εξειρουντε μονο τα ενεργειακα].
    Μπορεί να την σπάσει κάποιος και με απλή μυική αντίσταση, τι σημαίνει αυτό;
    Οι ρίψεις με την λεκάνη να δεις πόσο εύκολο είναι να κοπούν...αυτό τι σημαίνει;...ότι οι ρίψεις λεκάνης δεν λειτουργούν;
    Οι τεχνικές όταν κάποιος τις ψάχνει επάνω σου είναι εύκολο να κοπούν.
    Όταν κάποιος δίνει σημάδια του τι πάει να κάνει είναι εύκολο να κοπεί η τεχνική του.
    Οι τεχνικές όμως αυτές δεν δουλεύουν έτσι, λειτουργούν on contact, δεν υπάρχει περιθώριο ανάμεσα στο contact και την εφαρμογή, μόλις πιάσει βγήκε κιόλας, και δεν είναι κλείδωμα είναι σπάσιμο.
    Απλά δεν είναι εύκολο.Κάτι ξέρουν τα jujutsu που τις βάζουν από νωρίς, χρειάζεσαι πολύ καιρό για να μπορέσεις να τις κάνεις έτσι.

Ολη η αλλη κινηση [ευθηγραμμη,διαγωνια,κυκλικη,σπειροειδης,ελεικοειδη ς κτλ αναλογα την θεση του αντιπαλου και αυτου που την εκτελει]που υποστηριζει την Kote gaeshi ωστε να παιρνει δυναμη απο την κινηση του σωματος,δεν εχει νοημα απο την στιγμη που αλλαζει η γωνια στον καρπο του ατομο που την δεχεται,εχω αποδρασει παμπολλες φορες απο αυτην την τεχνικη δεν ειναι δυσκολο,στην κυριολεξια δεν χρειαζεται πανω απο 1 βδομαδα προπονησης μην σου πω 3 μερες φτανουν.
    Φυσικά και έχει νόημα η θέση του σώματος και η ποιότητα της κίνησης πίσω από την τεχνική.Διαφορετικά, αν ισχύει αυτό που λες τότε ο ασκών απλά κάνει κινήσεις με τ χέρι του χωρίς το σώμα να συμμετέχει στην κίνηση καθόλου.
    Αν η τεχνική πετύχει είναι επειδή το σώμα "μπήκε" από πίσω.
    Αν αποτύχει κι έχεις κινηθεί σωστά τότε τουλάχιστον ελαχιστοποιείς την έκθεσή σου σε κίνδυνο.
    Και φυσικά ΔΕΝ διδάσκονται αυτές οι τεχνικές σε μια βδομάδα, είναι αστεία πράγματα αυτά...εκτός και αν θες να την εφαρμόσεος στον κυρ-Μητσο τον βιβλιοπώλη της γειτονιάς σου.

Τωρα αν σε καποια συστηματα μπορει να διδασκεται σαν πρωχωρημενη [στα περισσοτερα οπως το Daito ryu την διδασκαν σε αρχαριους]η και να μην διδασκεται ο απλος τροπος αντιμετωπισης της [ισως απο τα πιο απλα στις πολεμικες τεχνες,απο τις πιο ευκολες τεχνικες που εχω μαθει]αυτο σαφως δεν ειναι δικο μου θεμα
    Εξήγησα πιο επάνω ότι οι τεχνικές ξεκινούν από νωρίς επειδή χρειάζονται χρόνια για να δουλέψουν με τέτοια ευχέρεια.
    Οι αντιτεχνικές (gaeshi waza) διδάσκονται αρκετά αργότερα για διάφορους λόγους ένας εκ των οποίων είναι το ότι δημιουργείται πρόβλημα όταν ο μαθητής μαθαίνει παράλληλα την τεχνική και την αντιστροφή της.

παπα-κωστα

μιας και πιαστήκαμε με τα σχόλια περί κλειδωμάτων να πω ότι αυτός ο τύπος στο βιντεο με το μπλε γκι αυτά που λέει για τα πιασίματα χεριών είναι κλασσικές ατάκες άσχετων ή πολέμιων των κλασσικών συστημάτων (που συνήθως είναι και δημιουργοί δικών τους συστημάτων και ενίοτε γουστάρουν να ακούν τους μαθητές τους να λένε "SIR YES SIR").
    Τα κλειδώματα ξεκινάνε από πιασίματα χεριών για διάφορους λόγους.
    Δυο από αυτούς είναι ότι οι άοπλες τεχνικές σχετίζονται με αποτροπή τραβήγματος όπλου ΚΑΙ ότι ένα μεγάλο κομμάτι της κινησιολογίας του συστήματος διδάσκεται μέσω αυτών (τα περιβόητα tehodoki-hand releases).

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    Τα έχουμε ξαναπεί γι'αυτό το βίντεο φίλε bujutsu.To yes sir το έχουν σαν τυπική ένδειξη σεβασμού.Η προσέγγιση της AIMAA είναι χοντροκομμένη σε μεγάλο βαθμό αλλά πιστεύω ότι είναι η πιο κατάλληλη για τον μέσο ασκούμενο στοTKD.O Ameris δεν έχει δικό του σύστημα και παλαιότερα νομίζω είχε ασχοληθεί και με judo ή bjj.Δεν θυμάμαι.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές