TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 1 από 43 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 422

Nήμα: Kick Boxing ή Wing Tsun?

Junior Member
    Περιοχή
    Κορινος Πιεριας
    Blog Entries
    2

Kick Boxing ή Wing Tsun?

Καλησπερα σας.Οπως ανεφερα σε προηγουμενα θεματα μου ειχα ασχοληθει περιπου εναν χρονο με το Leung Ting Wing Tsun.Eχω μερικους μηνες που το σταματησα λογω οικονομικων και χθες ενας γνωστος μου με ειπε για ενα γυμναστηριο που εχει κικ μποξινγκ με καλη τιμη.Σκεφτομε πολυ να παω να δοκιμασω αλλα δεν ξερω ισως και να μην μου αρεσει.Μηπως θα μπορουσατε να με πειτε οσοι ξερετε ποιο απο τα 2 στυλ ειναι πιο αποτελεσματικο για αυτοαμυνα?Εχω ακουσει οτι το wing tsun εχει πιο αποτελεσματικες τεχνικες αλλα το κικ μποξινγκ μαθενετε πιο γρηγορα,Πειτε μου και εσεις τις δικες σας γνωμες.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από γιωκατς94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας.Οπως ανεφερα σε προηγουμενα θεματα μου ειχα ασχοληθει περιπου εναν χρονο με το Leung Ting Wing Tsun.Eχω μερικους μηνες που το σταματησα λογω οικονομικων και χθες ενας γνωστος μου με ειπε για ενα γυμναστηριο που εχει κικ μποξινγκ με καλη τιμη.Σκεφτομε πολυ να παω να δοκιμασω αλλα δεν ξερω ισως και να μην μου αρεσει.Μηπως θα μπορουσατε να με πειτε οσοι ξερετε ποιο απο τα 2 στυλ ειναι πιο αποτελεσματικο για αυτοαμυνα?Εχω ακουσει οτι το wing tsun εχει πιο αποτελεσματικες τεχνικες αλλα το κικ μποξινγκ μαθενετε πιο γρηγορα,Πειτε μου και εσεις τις δικες σας γνωμες.
    Έκανα αρκετά χρόνια Kick boxing και 3 χρόνια <<wing tsun>>.
    Στο επίπεδο της αυτοάμυνας και αν μιλάμε για σοβαρές σχολές και για τα δύο ( και αν φυσικά αφιερώσεις τον ίδιο χρόνο και στα δύο) θεωρώ το wing tsun σαφώς πιο αποτελεσματικό στον δρόμο. Όχι στο ρινγκ με γάντια.

Πλεονέκτημα του kick boxing η πολύ καλή γυμναστική. Φτιάχνεις και σώμα. Και αντοχή.
    Αρνητικό οτι αποκτάς μια αίσθηση αυτοπεποίθησης η οποία δεν ανταποκρίνεται στο βρόμικο ξύλο του δρόμου.
    Κίνδυνος του wing tsun αντίστοιχα, αν η σχολή δεν είναι καλή, να νομίζεις οτι μπορείς να αντιμετωπίσεις ενα kick boxer, ενω δεν θα μπορείς.

υγ σε ποιά σχολή έκανες? σε ένα χρόνο εισαι αρχάριος στο wing tsun..

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από γιωκατς94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Μηπως θα μπορουσατε να με πειτε οσοι ξερετε ποιο απο τα 2 στυλ ειναι πιο αποτελεσματικο για αυτοαμυνα?Εχω ακουσει οτι το wing tsun εχει πιο αποτελεσματικες τεχνικες αλλα το κικ μποξινγκ μαθενετε πιο γρηγορα,Πειτε μου και εσεις τις δικες σας γνωμες.
    A. Παρε εναν βαρύ σάκκο.
    Β. κανε τουλαχιστον 6-8 ωρες γυμναστικη την εβδομαδα
    Γ. Ξεκίνα να κοπανάς το σάκκο απο διαφορετικές γωνίες με διαφορετική δύναμη κάθε φορά κυρίως με χέρια και πολυ λιγότερο με πόδια
    Δ. Πήγαινε σε μια σχολη judo η ελληνορωμαικής.

thats it. you're ready to go.

Η απλά εαν σε ενδιαφέρει μονο η αυτοάμυνα μπορείς να πάς σε μια καλή σχολή combatives οπως του Ζακ.
    "No man is born into this world a master...."

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Sanjuro Εμφάνιση μηνυμάτων
    A. Παρε εναν βαρύ σάκκο.
    Β. κανε τουλαχιστον 6-8 ωρες γυμναστικη την εβδομαδα
    Γ. Ξεκίνα να κοπανάς το σάκκο απο διαφορετικές γωνίες με διαφορετική δύναμη κάθε φορά κυρίως με χέρια και πολυ λιγότερο με πόδια
    Δ. Πήγαινε σε μια σχολη judo η ελληνορωμαικής.

thats it. you're ready to go.

Η απλά εαν σε ενδιαφέρει μονο η αυτοάμυνα μπορείς να πάς σε μια καλή σχολή combatives οπως του Ζακ.
    Το α) β) και γ) δεν κάνει τίποτα!

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο!

Με τεχνική 0 δεν πας πουθενά...

Τα υπόλοιπα ναι, είναι θέμα γούστου!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alexarav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το α) β) και γ) δεν κάνει τίποτα!

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο!

Με τεχνική 0 δεν πας πουθενά...

Τα υπόλοιπα ναι, είναι θέμα γούστου!

Τεχνικη = 5- 10 χρόνια άσκηση για εναν μεσο μαθητη με προπονηση 2 το πολυ 3 φορες την εβδομαδα. H τεχνικη δεν είναι τίποτα στην αυτοαμυνα, η τεχνοτροπία και η θέληση είναι που μετράνε πραγματικα΄, πάντα για εναν μέσο μαθητη.
    "No man is born into this world a master...."

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Τι διαφορά έχει η τεχνική από την τεχνοτροπία;Μπορείς να το διευκρινίσεις;
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Sanjuro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικη = 5- 10 χρόνια άσκηση για εναν μεσο μαθητη με προπονηση 2 το πολυ 3 φορες την εβδομαδα. H τεχνικη δεν είναι τίποτα στην αυτοαμυνα, η τεχνοτροπία και η θέληση είναι που μετράνε πραγματικα΄, πάντα για εναν μέσο μαθητη.
    Στο kick boxing η τεχνική, τουλάχιστον σε ένα αποδεκτο επίπεδο δεν αργει πάρα πολύ.

Αντανακλαστικά, να βρεις απόσταση, να κλείσει κάπως η άμυνα σου και να αποκτήσεις τέλος πάντων τις βασικές δεξιότητες χρειάζεσαι λιγότερο απο 5 χρόνια.

αντίθετα και 20 χρόνια να χτυπάς δυνατά ενα σάκο είναι σχεδόν βέβαιο οτι όταν επιτίθεσαι θα είσαι εντελώς ανοιχτός στην κόντρα. άσε που αμφιβάλω αν θα βρίσκεις στόχο...

αυτή η <<έκπληξη>> είναι πολύ δυσάρεστη, ειδικά τις πρώτες φορές.

απέναντι σε κάποιον καλό Kick boxer θα νιώθεις οτι με την παραμικρή σου κίνηση θα δέχεσαι χτύπημα.

τώρα τι είναι τεχνική και τεχνοτροπία δεν το αντιλαμβάνομαι, περιμένω την απάντηση!

Το να πάρεις ένα σάκο και να τον βαράς, είτε ξέρεις τεχνική είτε δεν ξέρεις, σε βοηθάει βασικά στο conditioning και πολύ δευτερευόντως στη δύναμη. Αυτός είναι ο κύριος λόγος ύπαρξης του σάκου στην πυγμαχία. Την τεχνική την δουλεύεις με άλλα εργαλεία, και πάντα κάτω από την καθοδήγηση ενός εκπαιδευτή/προπονητή. Αν δεν ξέρεις να πυγμαχείς (ή να κτυπάς γενικά) ο σάκος δεν πρόκειται να σε βοηθήσει να μάθεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη basilio : 03-28-2014 στις 12:19 PM

Η γνώμη μου είναι οτι όσον αφορά το κομμάτι αυτοάμυνας, για κάποιον που είναι αρχάριος, είναι πιο αποτελεσματικό το να κάτσει και να μιλήσει με κάποιον εκπαιδευτή για την ουσία της αυτοάμυνας (αυτοπροστασίας στην περίπτωση του combatives που προαναφέρθηκε) για μερικά μαθήματα, παρά να πέσει με τα μούτρα και να βαράει σάκους κτλ. Το να μάθεις να βαράς σωστά παίρνει χρόνο . Το να μάθεις την λογική πίσω απο την αυτοπροστασία έστω θεωρητικά και επιφανειακά είναι αρκετά πιο γρήγορο αν η καθοδήγηση είναι σωστή. Το να κλειδώνεις την ασφάλεια του αυτοκινήτου σου πχ δεν αποτελεί προϊόν εκπαίδευσης, απλά πρέπει κάποιος να στο επισημάνει και να το κάνεις απο μόνος σου συνήθεια. Θα μου πεις να κλειδώνεις το αμάξι είναι αυτοπροστασία? ναι είναι.

απο εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις οτι θές. ένας γυμνασμένος-γρήγορος και δασκαλεμένος άνθρωπος είναι πραγματικό όπλο αν την κατάλληλη στιγμή αφήσει πίσω του το αθλητικό πνεύμα και βαρέσει στο "ψαχνο". Οι δύο τέχνες που συγκρίνεις είναι πολύ διαφορετικές πάντως.

Αντανακλαστικά, να βρεις απόσταση, να κλείσει κάπως η άμυνα σου και να αποκτήσεις τέλος πάντων τις βασικές δεξιότητες χρειάζεσαι λιγότερο απο 5 χρόνια.
    συμφωνώ 100%. αν κάποιος αφοσιωθεί πραγματικά (προπονήσεις - βάρη -τρέξιμο) υπο την καθοδήγηση σωστών ανθρώπων στα 3 -4 χρόνια μπορεί να βαρέσει, να βρει απόσταση, στόχο. Λόγω της φύσης των πολύ βαριών χτυπημάτων του kick boxing θα γίνει και αρκετά αποτελεσματικός σε έναν συμβατικό καβγά. Τι γίνεται όμως όταν ο καβγάς δεν είναι καβγάς αλλά αγώνας να κρατηθείς ζωντανός και ο τύπος ή τύποι που αντιμετωπίζεις είναι βαρυποινίτες 100 κιλών με αρχίδια απο ατσάλι? Οπότε εδώ θα γύρω προς το wing tsun αν και εκεί κάποιος πρέπει να αφεθεί και να αφιερωθεί πραγματικά αρκετά χρόνια για να είναι "ετοιμος".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninjamousegr : 03-28-2014 στις 01:30 PM

Φίλε ninjamouse, μία ερώτηση : αφού και τα δύο στυλ (kick boxing και wing chun) είναι κατά βάση striking συστήματα, και ο ίδιος λες πως στο kick boxing τα κτυπήματα είναι πιό δυνατά, για ποιό λόγο πιστεύεις ότι απέναντι σε έναν σκληρό και επιθετικό άνθρωπο 100 κιλών το wing chun (του οποίου, επιπλέον, η προπόνηση έχει πολύ λιγότερο sparring/fighting από εκείνη του kick boxing, και οι ασκούμενοι είναι αντικειμενικά πολύ λιγότερο "ψημένοι" από τους kick boxers) θα είναι πιό αποτελεσματικό από το kick boxing;

+ Απάντηση στο νήμα

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές