TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 43 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 422

Nήμα: Kick Boxing ή Wing Tsun?

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Αντιπαρέρχομαι το κακεντρεχές σχόλιό σου μικρέ Μαοϊσκε...
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Ε αν ήταν εδώ ο georgev θα πέθαινε στο γέλιο στο άκουσμα της κορεάτικης προπόνησης.Btw mandagoooooooooor τις αποκαλύψεις ρεεεεεεεεεε!!

Να διευκρινήσω κάτι : εγώ δεν λέω όχι στις "βρώμικες τεχνικές". Προσωπικά και στα @@ βαράω, και κεφαλιές δίνω (που τις συμπαθώ ιδιαίτερα επειδή είμαι σχετικά κοντός) και αυτιά/μαλλιά τραβάω στα takedowns και άλλα διάφορα αυτού του στυλ κάνω περιστασιακά. Απλώς, αυτά είναι τα καρυκεύματα στο κυρίως πιάτο, όχι το κυρίως πιάτο καθεαυτό.

Κατά τα λοιπά, η μάχη είναι ένα σύνολο από μηχανικά και τακτικά προβλήματα, γιά τα οποία διάφορα συστήματα προτείνουν διάφορες λύσεις. Η άποψη μου είναι ότι αν οι προτεινόμενες λύσεις δεν απαντούν στα συγκεκριμένα προβλήματα που η περίσταση θέτει, αλλά σε άλλα, ιδεατά προβλήματα ή ψευδοπροβλήματα που συχνά έχουν καταβολές σε συλλογικούς μύθους ή κινηματογραφικές ταινίες, δεν έχει νόημα να προσπαθεί να τις εφαρμόσει κανείς, όσο cool κι αν δείχνουν στο Youtube, στο σινεμά ή στο dojo. Αν οι λύσεις, ωστόσο, απαντούν στα πραγματικά μηχανικά και τακτικά προβλήματα με κατάλληλο και αποτελεσματικό τρόπο, τότε τις θεωρώ έγκυρες από όποιο σύστημα κι αν έρχονται.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε ninjamouse, μία ερώτηση : αφού και τα δύο στυλ (kick boxing και wing chun) είναι κατά βάση striking συστήματα, και ο ίδιος λες πως στο kick boxing τα κτυπήματα είναι πιό δυνατά, για ποιό λόγο πιστεύεις ότι απέναντι σε έναν σκληρό και επιθετικό άνθρωπο 100 κιλών το wing chun (του οποίου, επιπλέον, η προπόνηση έχει πολύ λιγότερο sparring/fighting από εκείνη του kick boxing, και οι ασκούμενοι είναι αντικειμενικά πολύ λιγότερο "ψημένοι" από τους kick boxers) θα είναι πιό αποτελεσματικό από το kick boxing;
    φίλε basilio έχει δημιουργηθεί μια παρεξήγηση. το <<wing tsun>> έχει οντως επικίνδυνα χτυπήματα. Εδώ όμως έχεις ένα δίκιο. Αν δεν μπορείς να βρεις στόχο ούτε σε μεγάλο στόχο όπως το κεφάλι, πως θα βρεις σε ενα πολύ μικρότερο, όπως ο λαιμός? αν δεν μπορείς να περάσεις μια καθαρή γροθιά με έλεγχο, ο σχηματισμός του χεριου δεν παίζει ισως κανένα ρόλο, και σιδερογροθιά να έχεις αν δεν μπορέις να βρεις στόχο χαιρετίσματα.

επειδή έχω κάνει και τα δύο στυλ, θα προσπαθήσω να εξηγήσω ποιο είναι το πρόβλημα.
    στο kik boxing το συνεχές σπάρινγκ με κανόνες - γάντια - μασέλες- δημιουργεί σοβαρότατο πρόβλημα.
    1ον η στάση, για να έχεις καλή βαση έχεις τα πόδια ανοιχτά,συνεπώς τα γεννητικά εντελώς εκτεθειμένα
    2ον η άμυνα, αλλιώς κλείνει με τα γάντια και εντελώς διαφορετικά με γυμνά χέρια.
    3ον το γεγονός οτι δεν έχεις μάθει να χτυπάς με γυμνά χέρια
    4ον οτι υποτιμάς μια γροθιά που με το γάντι μπορείς να την δεχτείς χωρίς πρόβλημα αλλά στον δρόμο μπορέι να έχει τελείως διαφορετική επίδραση
    5ον το kick boxing έχει βαριά χτυπήματα αλλά εγω σε 40 λεπτά σπάρινγκ σπανίως δεχόμουν πάνω απο ενα καθαρό χτύπημα...
    τέλος γενικά μαθαίνεις να σκέφτεσαι <<μέσα στο κουτί>> και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα.
    όταν έκανα kick boxing και ημουν σε πολύ καλή κατάσταση με πολλά σπάρινγκ με τον δάσκαλο των δασκάλων, βρέθηκα μπροστά σε ένα καυγά στα εξάρχεια. δύο πρεζάκια πλακωνόντουσαν με μίσος. φορούσαν αρβύλες με σίδερο μπροστά και κλοτσούναν ο ένας το καλάμι του άλλου όταν πλησίαζαν. τα χέρια σπάνια έβρισκαν στόχο αλλά τα χτυπήματα στα καλάμια με αρβύλες ηταν εύκολο χτύπημα να το κάνεις , δύσκολο να το αποφύγεις. σε ένα τόσο απλό πρόβλημα ημουν εντελώς απροετοίμαστος.

προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου, σήμερα, πιο επικίνδυνο απ΄όταν έκανα kick boxing. βέβαια και το kick μου έχει αφήσει κάποια καλά στοιχεία.

θα μπορούσαμε να μιλάμε για ώρες ολόκληρες. Αυτό είναι κάτι που σηνήθως το συζητάς απο κοντά. Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου Basilio. Για να κλείσω θέλλω να πω κάτι τελευταίο. Το να κλίση κάποιος απόσταση είναι πολύ πιο εύκολο απο το να την κρατήσει (μπορεί να κάνω λάθος αλλά βλέποντας τους αρχάριους αυτό καταλαβαίνω). Το να κρατήσεις απόσταση είναι κάτι που απαιτεί ταχύτητα, αντανακλαστικά και πιο σημαντικό απο όλα timing. Ολα αυτά τα στοιχεία είναι πράγματα που μαθαίνει κάποιος με τον καιρό. Η λογική του combatives είναι να κάνει την περισσότερη ζημιά στον λιγότερο δυνατό χρόνο. Αυτό απαιτεί βαριά χτυπήματα και ασταμάτητα μέχρι ο άλλος να σταματήσει να αποτελεί απειλή. Προτεραιότητα του αμυνόμενου είναι να χτυπήσει σε καίρια σημεία (σε περίπτωση που μιλάμε για σοβαρή απειλή). Το παράδειγμα που έδωσα οτι "είναι πολύ πιο εύκολο να μάθεις να δαγκώνεις απο το να μάθεις να χτυπάς" νομίζω παρεξηγήθηκε. Ας πούμε οτι βρίσκομαι αντιμέτωπος με κάποιον. Δεν έχω την δυνατότητα να δουλέψω εξαπίνης. πχ " φιλέ καλά τα λες αλλά έρχεται αστυνομία (γυρίζει κεφάλι, χτυπάς)" . οπότε αν υπάρχουν μάρτυρες περιμένω να ενεργοποιηθεί η σκανδάλη μου. Αν όχι ξεκινάω και βαράω πρώτος ασταμάτητα, αγκώνες, γόνατα προσπαθώντας το πρώτο χτύπημα που είναι στατικά όλα να είναι καίριο (πχ γενιτικά) κτλ. Σε περίπτωση που δεν καταφέρω να τον ρίξω και έχει αρχίσει να ανταποδίδει, μιας και δεν είμαι ακόμα καλά εκπαιδευμένος για να έχω σιγουριά στα χτυπήματα μου, τον αγκαλιάζω ή μπορεί να με έχει αγκαλιάσει ήδη αυτός. Υπάρχει κάτι δύσκολο σε αυτο? Απο τα παιδάκια δημοτικού μέχρι την συντριπτική πλειοψηφία των ενηλίκων παίζουν δυο μπουκέτα, πάει το σκατο στην κάλτσα και πιάνονται αγκαλιά προσπαθώντας να κάνουν χαζό κεφαλωκλείδωμα. Και εκεί έρχεται η δαγκωνιά ή η αρπαγή δακτύλου κτλ. Δεν θα κάτσω να παλέψω μαζί σου φίλε τεχνικά. Δεν το έχω ακόμα . κάνω μόνο 1 χρόνο και δεν μπορώ. Αλλά μπορώ να σε δαγκώσω μουγκρίζοντας σαν ζώο και να καταλάβεις όπως είπες πολύ όμορφα ότι παλεύεις για την ζωή σου με έναν πιο τρελό απο εσένα. Και εκεί αρχίζει το μαύρισμα, το ξένερωμα, ο πανικός και η προσπάθεια φυγής. το 99% των ανθρώπων θα χεστούν πανω τους και θα προσπαθήσουν να απεμπλακούν πάση θυσία. το 1% θα προσπαθήσει να μείνει ζωντανό συνεχίζοντας να παλεύει.

και όσο για το χτύπημα στο λαιμό θα πω οτι η απόσταση που χτυπάς είναι μικρή, δεν απαιτεί σώμα-δύναμη και γίνεται εξαπίνης μόνο!!! Και πραγματικά για να χάσεις στόχο κάτω απο αυτές τις συνθήκες (πριν την εμπλοκη σαν πρώτο χτύπημα) πρέπει να είσαι σαν τον τύπο

τώρα απο εκεί και πέρα μπορούμε να διαφωνούμε για πάντα. Δεν έχει νόημα έτσι και αλλιώς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninjamousegr : 03-29-2014 στις 10:50 AM

και απο προσωπική εμπειρία κάτι τελευταίο το οποίο έχω γράψει αλλού. σε καβγά που είχα 20 χρονών πήρα mount position σε κάποιον ψηλότερο δυνατότερο απο εμένα (προέρχομαι απο judo). Περίμενα υπομονετικά να κουραστεί γιατι σάλευε σαν μουλάρι ενώ γύρω μου γίνοταν πανικός (επαιζαν και άλλοι ξύλο). Κάποια στιγμή έφερε το χέρι του στο πρόσωπο μου και προσπάθησε να μου βγάλει το μάτι σκίζοντάς με μάλιστα με το νύχι του. Μπορούσα να πάω για kansetsu εξάρθρωση αλλά απλά τον δάγκωσα. το αποτέλεσμα ήταν να φωνάξει τόσο δυνατά που όλα γύρω πάγωσαν. Μας χώρισαν και μάλιστα κάποιοι νόμιζαν οτι τον μαχαίρωσαν. Ο τύπος απλά ράκος. χωρίς ίχνος τσαμπουκά έτρεμε έτοιμος να κατουρηθεί. ¨Ετσι έμαθα οτι το δάγκωμα υπο συνθήκες μετράει και οτι το δάχτυλο δεν κόβετε με την δύναμη που θέλει ένα κάρώτο (όπως μου είπε κάπιος πρόσφατα.) αν και το έπιασα με τα μπροστινά δόντια, αν ήταν καρώτο θα το είχα κόψει 3 φορες.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninjamousegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και όσο για το χτύπημα στο λαιμό θα πω οτι η απόσταση που χτυπάς είναι μικρή, δεν απαιτεί σώμα-δύναμη και γίνεται εξαπίνης μόνο!!! Και πραγματικά για να χάσεις στόχο κάτω απο αυτές τις συνθήκες (πριν την εμπλοκη σαν πρώτο χτύπημα) πρέπει να είσαι σαν τον τύπο
    .
    Συμφωνώ απολύτως για το χτύπημα στον λαιμό όταν είναι πρώ τη κίνηση και χωρις να δείξεις οτι ετοιμάζεσαι, είναι εύκολο και πρακτικότατο, αλλά μπορεί να βρεθείς στην φυλακή.

μάλιστα φίλος εκπαιδευτης στο krav maga μου είχε πει οτι είδε ο ίδιος ένα μπράβο 2 μέτρων 130 κιλών, πραγματικό τέρας να βγαίνει εκτός μάχης αφού δέχτηκε χτύπημα στον λαιμο απο προχωρημένο μαθητή wing tsun περίπου 70 κιλών που έκανε wing tsun νομίζω στον Ευάγγελο.

alexrav το νομικό κομμάτι ειναι εξαιρετικά πολύπλοκο. Στην σχολή όχι μία αλλά πολλές φορές έχουμε έλθει σε επάφη με δικηγόρο που μας έχει εξηγήσει τι επιτρέπεται και τι όχι. Οπότε δεν το εξετάζουμε καθόλου αυτό. Είναι καλά δασκαλεμένα τα παιδιά απο ειδικούς και όχι απο αεριτζήδες. τώρα άν κάποιος είναι αρκετά χαζός για να κάνει κάτι τέτοιο χωρίς λόγο το κρίμα στον λαιμό του. Να πω επίσης οτι η ηλικία είναι άνω των 18 αλλά πραγματικά ακόμα και οι 25χρονοι είναι στο μικροσκόπιο. Αν πολύ απλά ο Ζακ νιώσει οτι σε κάποιον παίζει ανισορροπία του τον κόβει τον βήχα, πρώτα πρώτα για να μην χτυπήσουμε εμείς στιν προπόνηση. Μέσος όρος ηλικίας είναι 34-35 ετη.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninjamousegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    alexrav το νομικό κομμάτι ειναι εξαιρετικά πολύπλοκο. Στην σχολή όχι μία αλλά πολλές φορές έχουμε έλθει σε επάφη με δικηγόρο που μας έχει εξηγήσει τι επιτρέπεται και τι όχι. Οπότε δεν το εξετάζουμε καθόλου αυτό. Είναι καλά δασκαλεμένα τα παιδιά απο ειδικούς και όχι απο αεριτζήδες. τώρα άν κάποιος είναι αρκετά χαζός για να κάνει κάτι τέτοιο χωρίς λόγο το κρίμα στον λαιμό του. Να πω επίσης οτι η ηλικία είναι άνω των 18 αλλά πραγματικά ακόμα και οι 25χρονοι είναι στο μικροσκόπιο. Αν πολύ απλά ο Ζακ νιώσει οτι σε κάποιον παίζει ανισορροπία του τον κόβει τον βήχα, πρώτα πρώτα για να μην χτυπήσουμε εμείς στιν προπόνηση. Μέσος όρος ηλικίας είναι 34-35 ετη.
    Και πολύ καλά κάνετε...

δυστυχώς όμως τα δικαστήρια ειναι απρόβλεπτα και κάποιες φορές αυτο που ο μέσος άνθρωπος θεωρεί νόμιμη άμυνα, ενα δικαστήριο το θεωρεί υπέρβαση άμυνας.

κάποια στιγμή θα ανεβάσω μια απόφαση για να δείτε τι ανοησίες μπορεί να θεωρήσει ως δεδομένο ενα δικαστήριο...

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Οπότε μαζί με τις τεχνικές μαθαίνεις και το τηλέφωνο ενός καλού δικηγόρου!
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

+ Απάντηση στο νήμα

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές