TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 90

Nήμα: WING CHUN Ή NINJUTSU?

αυτο με τη μετακίνηση το χω πάρει απόφαση οτι θα ναι κουραστικο δε γίνεται αλλίως. προτιμώ να πάω σε μια καλή σχολη και να ταλαιπωριέμαι λίγο παραπάνω, παρά να παω σε μία κοντά μου και να κάνουμε 'γυμναστική'. αυτο μάλλον θα κάνω, σε όολες που λες δεν ξέρω βέβαια! για wc πάντως προς καλλιθέα θα κατηφορίσω! για σένα είναι πιο ταξίδι η καλλιθέα για μένα έιναι ένας ηλεκτρικός και σε 25' έιμαι εκέι. για ninjutsu δεν είμαι σίγουρη ακόμα για σχολή. bujutsu73 κανένα hint? και επισης αντε θα το πεις επιτέλους?? θα σκάσουμε! κι αν μπορεις δυο λόγια για το ukemi που έγραψες και παραπάνω..είναι ένα θολό τοπιο προς στιγμήν.

Senior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Όσο για τις "κωλοτούμπες"...
    Για να μην μπω σε πολλές λεπτομέρειες, τα ukemi στο ninjutsu δεν έχουν καμμία σχέση με τα ukemi στο judo, aikido ή οποιοδήποτε αθλητικό στυλ κάνει αποκλειστική προπόνηση σε tatami.Πρέπει να μάθεις να "φέρεσαι" με το σώμα σου με ένα συγκεκριμένο τρόπο, είτε πέφτεις, υποδέχεσαι, σηκώνεσαι, φέρεις όπλα, πιάνεις όπλα από κάτω, σέρνεσαι, πηδάς, επιτίθεσαι κτλ κτλ κτλ...Το ukemi στα old school bujutsu συστήματα μάχης είναι όπλο και τρόπος κίνησης, δεν είναι απλά breakfall με τα χέρια να χτυπάνε το πάτωμα και το σώμα να χρειάζεται 10τμ για να επανέλθει.
    Το ότι έχεις μια υπερβολική εικόνα για τα ukemi φυσικά δεν φταις εσύ, φταίνε οι εικόνες που είδες από ανθρώπους που είτε έκαναν επίδειξη είτε απλά δεν ξέρουν τι κάνουν.

πω πω πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες! ευχαριστώ πολυ. αυτό που λες για τις αργες επιθέσεις χωρίς αντίσταση φαντάζομαι εννοεις οτι για να είναι καλή η προπόνηση πρέπει να να γίνεται πραγματική μη σχεδιασμένη μάχη? αλλα αυτό φαντάζομαι θα γίνεται μετα απο κάποιο επίπεδο, όχι? γενικά λίγο με τρομάζει αυτο το κόμματι. καταλαβαίνω φυσικά οτι είναι απαραίτητο, και δεν έχει νόημα να αφήνεται κανείς στην ψευδαισθηση ότι επείδη κάνει κάτι στην προπόνηση θα το κάνει και έξω...αλλα έιναι λίγο σπούκυ πως να το κάνουμε!

Senior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Το ότι κρατάω κάτι για αργότερα έχει να κάνει με το πως θα κυλίσει το θέμα.Ήδη υπογράμμισα 2-3 πράγματα που υποδηλώνουν τι θέλω να πω.Μπορείς να ρωτήσεις ό,τι θέλεις από θέματα τεχνικής και θα σου απαντήσω όσο μπορώ καλύτερα, είτε εδώ είτε σε pm.
    Υπάρχει ένας και μόνο άνθρωπος στην Αθήνα που εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι και συστήνω κι αυτός είναι μελος του φορουμ.Αν περιμένεις λίγο θα εμφανιστεί.
    Όσο για την απόσταση, σωστά το βλέπεις, μην συμβιβάζεσαι με το ''κοντινό" αν δεν σε καλύπτει.Μακάρι περισσότεροι να το έβλεπαν έτσι.

ναι ναι εννοειται no pressure! νομίζω πως καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. νομιζω. θέματα τεχνικής θα ήταν λίγο αστείο να αρχίσω να ΄ρωταω χωρίς καμία επαφή με την πτ, αλλα σε ευχαριστω.

Senior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Αν δεν είναι λίγο spooky οι ΠΤ τότε ας πάμε όλοι μαζί να κάνουμε τσιγκελάκι και σταυροβελονιά (αυτό δεν σημαίνει ότι θα τρέχουν κουβάδες αίμα μετά από κάθε προπόνηση φυσικά, ο δάσκαλος είναι η εμπιστοσύνη που χρειάζεσαι για να διδαχτείς spooky πράγματα οπότε πρόσεξε ποιον εμπιστεύεσαι).
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να σε τρομάζει κάτι ειδικά την στιγμή που ούτε καν ξεκίνησες.
    Το να δουλεύεις στην προπόνηση αργά και ήρεμα είναι πολύ βασικό στοιχείο αλλά δεν μπορεί να σε βοηθήσει από ένα σημείο και μετά όταν θες να δεις αν αυτό που μαθαίνεις δουλεύει υπό πίεση.
    Αν μείνεις στο "αργά και ήρεμα" θα καταντήσεις να κάνεις αισθητικές φόρμες και θα πάθεις σοκ κυριολεκτικά αν ποτέ χρειαστεί να αντιμετωπίσεις ελεύθερη επίθεση ...όχι απαραίτητα σε κατάσταση αυτοάμυνας αλλά ακόμη κι αν κάποιος στην προπόνηση σου επιτεθεί με τρόπο και ένταση που δεν το περιμένεις θα χάσεις τ'αυγά και τα πασχάλια.
    Παρομοίως ενεργούν και οι ίδιες επιθέσεις.Αν δεν αλλάζεις τον τρόπο που σου επιτίθονται τότε πατρονάρεις τον εαυτό σου και τον υπονομεύεις να νομίζει ότι μόνο "έτσι" επιτίθεται κάποιος και -ακόμα χειρότερα- ότι η φόρμα μπορεί ν επιβιώσει σε ελεύθερη επίθεση.
    Αυτά όλα δεν είναι ούτε προχώ ούτε μυστικά.Απλά πράγματα είναι που όποιοι τα δουλεύουν στην προπόνηση τα γνωρίζουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bujutsu73 : 09-25-2014 στις 01:38 PM

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από valiakalnta Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο με τη μετακίνηση το χω πάρει απόφαση οτι θα ναι κουραστικο δε γίνεται αλλίως. προτιμώ να πάω σε μια καλή σχολη και να ταλαιπωριέμαι λίγο παραπάνω, παρά να παω σε μία κοντά μου και να κάνουμε 'γυμναστική'. αυτο μάλλον θα κάνω, σε όολες που λες δεν ξέρω βέβαια! για wc πάντως προς καλλιθέα θα κατηφορίσω! για σένα είναι πιο ταξίδι η καλλιθέα για μένα έιναι ένας ηλεκτρικός και σε 25' έιμαι εκέι. για ninjutsu δεν είμαι σίγουρη ακόμα για σχολή. bujutsu73 κανένα hint? και επισης αντε θα το πεις επιτέλους?? θα σκάσουμε! κι αν μπορεις δυο λόγια για το ukemi που έγραψες και παραπάνω..είναι ένα θολό τοπιο προς στιγμήν.
    Nα μας ειδοποιήσεις αν κατέβεις προς Καλλιθέα, μπορούμε να τα πούμε στην σχολή από κοντά, είναι πάντα καλύτερα έτσι.

Ειδικά επειδή γράφεις οτι δεν θέλεις <<γυμναστική>>.

Ο φιλος bujutsu73 θα σου δώσει πολύ καλές πληροφορίες για το δικό του σύστημα.

κατανοητό πλήρως και σ ευχαριστώ που ,παρολο που αν καταλαβαινω καλα το ninjutsu ανηκει στην κατηγορία τεχνων που ασχολείσαι, δεν τα παρουσιάζεις όλα ρόδινα και ωραία και δεν προσπαθείς να με πείσεις για την υπεροχή ενός συστήματος εναντίον ενός άλλου.

Senior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ασχολούμαι, ασκούμαι και διδάσκω ναι, αλλά μλκς για την τέχνη δεν μπορώ να πω.Και κανένα σοβαρό παιδί που γνωρίζω σε οποιαδήποτε ΠΤ δεν λέει μλκς για την τέχνη του.
    Εχεις κάνει ήδη μια προεργασία και είπες ότι σε ενδιαφέρει το κομμάτι ''αυτοάμυνα" οπότε στα είπα λίγο πιο έντονα.

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Τελικά ποιο είναι καλύτερο απ'τα δύο θα μας πείτε;
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές