TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 10

Nήμα: φελντενκραις

φελντενκραις

Η μέθοδος Feldenkrais είναι ένα εκπαιδευτικό σύστημα σωματικής αγωγής το οποίο βασίζεται στις αρχές της φυσικής, της εμβιομηχανικής - κινησιολογίας, της βιολογίας, της νευροφυσιολογίας, της ψυχολογίας, της ανθρωπολογίας και της εξελικτικής θεωρίας.
    Πώς ξεκίνησε η μέθοδος

Η μέθοδος Feldenkrais αναπτύχθηκε στη δεκαετία του ’40 και ονομάστηκε έτσι από το δημιουργό της, Moshe Feldenkrais. Ο Δρ. Feldenkrais (1904-84) ήταν διακεκριμένος φυσικός, μηχανικός και εκπαιδευτής πολεμικών τεχνών. Γεννήθηκε στη Ρωσία και μετανάστευσε στο Ισραήλ στην ηλικία των 13 ετών . Φοίτησε στο Sorbonne στη Γαλλία και αργότερα εργάστηκε στο εργαστήριο φυσικής του βραβευμένου με Νόμπελ Joilet Curie.Ίδρυσε επίσης την πρώτη λέσχη τζούντο στη Γαλλία. Ο Δρ. Feldenkrais υπέστη επαναλαμβανόμενους τραυματισμούς στα γόνατα από το τζούντο και το ποδόσφαιρο εξαιτίας αυτών των τραυματισμών είχε δυσκολία στη βάδιση. Οι γιατροί του συνέστησαν να κάνει χειρουργική επέμβαση, αλλά οι πιθανότητες για πλήρη αποκατάσταση ήταν μόλις 50%. Ο Feldenkrais αρνήθηκε το χειρουργείο και προσπάθησε να βρει τρόπο να αποκαταστήσει την χαμένη λειτουργικότητα του. Χρησιμοποίησε τις γνώσεις του πάνω στη μηχανική και στην ανθρώπινη κίνηση, για να διδάξει τον εαυτό του πως να περπατήσει ξανά χωρίς να πονάει. Ήξερε ότι όλοι οι μυς και οι αρθρώσεις του λειτουργούσαν μαζί ως ένα ενιαίο σύστημα. Πειραματιζόταν με ήπιους χειρισμούς στις αρθρώσεις του και μετά μελετούσε τα αποτελέσματα στο περπάτημα. Κατέληξε να βελτιώσει τον συντονισμό ολόκληρου του σώματος του και να μειώσει την πίεση στα γόνατα. Το ποιο σημαντικό ήταν ότι ο Δρ.Feldenkrais αντιλήφθηκε ότι η συνειδητοποίηση του τρόπου κίνησης του ήταν η προεργασία στο να καταφέρει να κάνει αυτό που θέλει, να περπατήσει άνετα. Πέρασε το υπόλοιπο της ζωής του εξελίσσοντας την καινούργια μέθοδο πάνω στην εκπαίδευση της κίνησης, βοηθώντας χιλιάδες ανθρώπους με ποικιλόμορφα προβλήματα.
    Η μέθοδος σήμερα

Γενικά η μέθοδος χρησιμοποιείται τόσο για προληπτικούς όσο και για θεραπευτικούς σκοπούς σε ποικίλες περιπτώσεις! Δημιουργώντας νέες προοπτικές και δυνατότητες σε κάθε πλευρά του εαυτού: στην αίσθηση, στο συναίσθημα, στη σκέψη και φυσικά στη κίνηση! Αυτή η πολύπλευρη προσέγγιση καθιστά τη μέθοδο κατάλληλη για όλους και για όλες τις ηλικίες. Τα ωφέλη μιας τέτοιας προσέγγισης είναι διάφορα, όπως η ανακούφιση από μυικό πόνο ή ένταση, η μεγαλύτερη ευκολία στην αναπνοή, η βελτίωση της στάσης σώματος, η επίτευξη μεγαλύτερης χαλάρωσης και άνεσης κατά τις καθημερινές δραστηριότητες καθώς και η βελτίωση της επίδοσης στην άθληση, το χορό, τη μουσική και το θέατρο. Η μέθοδος μπορεί επίσης να βοηθήσει άτομα με διαταραχές του κεντρικού νευρικού συστήματος καθώς και άτομα που αντιμετωπίζουν αναπτυξιακές και μαθησιακές δυσκολίες ή δυσκολίες συμπεριφοράς. Οι κινήσεις "συνειδητοποίησης" που χρησιμοποιούνται είναι μικρές, απαλές και ευχάριστες...που όμως οδηγούν σε εντυπωσιακά αποτελέσματα! Υπάρχουν δύο τύποι μαθημάτων, ομαδικών που ονομάζονται ATM (συνειδητοποίηση μέσω της κίνησης) και τα ατομικά ,τα λεγόμενα FI (λειτουργική ολοκλήρωση),που αποτελούν εξατομικευμένα προγράμματα ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός! Οι κινήσεις γίνονται κυρίως με σημείο αναφοράς το πάτωμα, κάτι που είναι ιδιαίτερα ευχάριστο για τα παιδιά...
    Σε ποιους απευθύνεται;

Σε παιδιά και ενήλικες
    Σε άτομα που χρησιμοποιούν επαναλαμβανόμενες κινήσεις π.χ. Computer, χειρονακτικές εργασίες
    Σε χρόνιους τραυματισμούς και χρόνια μυοσκελετικά-νευρολογικά προβλήματα
    Σε άτομα με αγχώδεις διαταραχές και σωματική ένταση
    Αυχενικό σύνδρομο, πόνους στους ώμους, οσφυαλγία, ισχιαλγία, πόνους στα γόνατα, προβλήματα στη βάδιση
    Σε αθλητές, μουσικούς, χορευτές που επιθυμούν τη βελτίωση των κινητικών δεξιοτήτων τους καθώς και σε υγιείς ανθρώπους που επιθυμούν τη βελτίωση της σωματικής τους στάσης, της αναπνοής και της ισορροπίας
    Σε θεραπευτές που επιθυμούν να βελτιώσουν τη θεραπευτική διαδικασία

- See more at: http://noesi.gr/book/intervention/fe....RmvVwna3.dpuf

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Πολύ ενδιαφέρον.Άντε γιατί το παρακάναμε με τις εκλογές...
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από παπα-Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον.Άντε γιατί το παρακάναμε με τις εκλογές...
    E,ναι αν και δεν ασχοληθηκα παραπανω απο την δευτερη σεελιδα.

Φιλε παπα-Κωστα πες ενα ευχαριστω στον φιλο elyamabushi που σου δειχνει μεθοδους να κανεις καλα το σωμα σου γιατι στην ηλικια σου να κλωστας λες και εχεις αντιπαλο τον φασουλα θα σου δημιουργησει πολλα προβληματα κυριως στις αθρωσεις και κυριως στα γονατα σου.
    Προσοχη τα ονειρα γινοντε εμμονες,οι εμμονες γινοντε αποψεις,οι αποψεις επηρεαζουν τον χαρακτηρα μας,ο χαρακτηρας μας επηρεαζει την συμπεριφορα μας απεναντι στους συναθρωπους μας.

Μην κανετε στους αλλους αυτο που δεν θελετε να κανουν σε σας.

Georgev εχεις καποια αποψη για την μεθοδο λογω δουλειας;Αν θυμαμαι καλα το αντικειμενο της δουλειας σου μαλλον θα εχεις δει καποια πραγματα παραπανω.

Ναι φιλε elyamabushi εχω μια γενικη αποψη καθως δεν εχω αναλυσει την συγκεκριμενη μεθοδο.

Αυτα που ξερω σιγουρα [ημουν τεχνοακτινολογος κυριως σε μαγνηιτκες,αξονικες με μεγαλο βαρος σε ορθοπεδικα,και ογκολογικα περιστατικα,μιας και τα 2 μεγαλα νοσοκομεια που δουλεψα εκει ειχαν εξιδηκευση,και λιγοτερο σε εσωτερικη τραυματολογια υψηλης ενεργειας]βοηθαει πολυ η συγκεκριμενη μεθοοδος.

Κυριως στα γονατα οι ηπιες δυναμεις που ασκουντε σε διαφορετικο αξονα απο τον οποιο εργαζοντε κυριως οι ορθοπεθικοι και οι φυσιοθεραπευτες [ο αξονας πιεσης αλλαζει αναλογα το τραυματισμενο σημειο και την εκταση του τραυματος καθως επεισης και εαν το τραυμα ειναι απλο,η εχει προκληθει απο μεγαλη κινητηκη ενεργεια]και βοηθαει πολυ στην επαναφορα της σωστης μηχανικης κινησης της αθρωσεως,χωρις να επιβαρυνει το τραυματισμενο σημειο,ωστε το ξεκουραζει και αναρωνει πολυ πιο γρηγορα,μειωνοντας πολυ την πιθανοτητα υποτροπης,και ταυτοχρονα [αναλογα την περιπτωση]βοηθαει απο λιγο εως παρα πολυ τον ασθενη ωστε να περπαταει πολυ καλα παρολο την κατασατση του.

Τωρα ειχα ασχοληθει λιγο δεν ειχα περισσοτερο χρονο,καθως εκανα εργασια για το συστημα τενοντων στον ανθρωπο που με ενδιεφερε και για τις πολεμικες τεχνες.Απο το λιγο που ασχοληθηκα με το συγκεκριμενο θεραπευτικο συστημα και κυριως οσο αφορα το γονατο εχω να πω οτι ειναι μια επιστημη απο μονο του,και ειμαι πολυ θετικα προσκειμενος προς αυτο,αρκει αν ξερει οποιος το ασκει,ειναι πολυπλοκο σε βαθμο πανεπηστιμιακο.
    Πολλοι ορθοπεδικοι το εχουν σαν "κρυφο"οπλο και συνεργαζοντε με ατομα που το ξερουν η μαθαινουν καομματια του οι ιδιοι ορθοπεδικοι.

Θα σου μιλησω για τα γονατα.Πρωτον οταν λεμε τραυμα μεγαλης κινητικης ενεργειας ενουμμε τραυματισμο που εχει προελθει απο μεγαλη συγκρουση και ολη η κινητικη ενεργεια αποροφητε απο την αθρωση [θα μεινω στο γονατο που ξερω πως λειτουργει το συστημα σχετικα,τουλαχιστον καποια πραγματα]οποτε εχεις ρηξη χιαστων και καταγμα απλο ας πουμε γονατος,τετοιοι τραυματισμοι ειναι μετα απο ενα τροχαιο για παραδειγμα.

Τωρα εχεις εναν ακριβως ιδιο τραυματισμο στο γονατο,απλα επειδη επεσε καποιος απο τις σκαλες,αρα ιδιος μεν ο τραυματισμος σε μαγνιτικες,ατινογραφιες και κλινικα σε μεγαλο βαθμο,αλλα ειναι τελειως διαφορετικος καθως ο πρωτος ειναι τρυαματισμος υψηλης κινητικης ενεργειας.

Στην 2η περιπτωση [στον απλο τραυματισμο]η μαθοδος κανει σχεδον "θαυματα" βοηθαει πολυ στην αθρωση ενεργοποιοντας την με πιεσεις ταυτοχρονα,σε οστικο μερος [αναλογα εαν χρειαστει επεμβαση ,εκτος των μαλακων μοριων και στο οστο,αλλαζουν πραγματα,γενικα τωρα μιλαμε]και στους μυες τις περιοχης,και στα γυρω μαλακα μορια,οχι τα τραυματισμενα.Οποτε ενεργοποιουντε αυτα τα σημεια περαιτερω και μπορει καποιος να βαδιζει στηριζομενος σε αυτα χωρις να επιβαρυνει τα τραυματισμενα,αυτο απαιτει πολυ δουλει απο αυτον που ασκει την μεθοδο καθως και αριστη γνωση οχι μονο ανατομιας,και μηχανικης της αρθρωσεως αλλα και φυσιολογιας καθως πρεπει να γνωριζει εξαιρετικα καλα τα "στρωματα"[δεν λεγοντε ετσι απλα το λεω απλα]που αποτελουντε οι μυες,και τα οστα.

Στην 1η περιπτωση ομως εν βοηθαει πολυ καθως η υψηλη κινητικη ενργεια απο το ατυχημα το τροχαιο εχει αποροφηθει απο τους μυες και την αθρωση και τα μαλακα μορια της και εχει προκληθει ΝΕΚΡΩΣΗ απο αυτην,αποτελεσμα τα σημεια που εχουν νεκρωθει,αν μην ανταπωκρινοντε στις πιεσεις,και αυτα που ειναι εναργα μπορει αν ειναι πολυ λιγα ωστε να βοηθησουν,εξαρταται ποσα και ποια μερη της αθρωσεως νεκρωθηκαν.

Ειχε ακουστει οτι γινοταν ερευνα για να εξελιχθει η μεδοθος και για περιπτωσεις σαν την 1η την δυσκολη,δεν ξερω τι ειχε γινει,εαν εξελιχθηκε τοσο η οχι.
    Προσοχη τα ονειρα γινοντε εμμονες,οι εμμονες γινοντε αποψεις,οι αποψεις επηρεαζουν τον χαρακτηρα μας,ο χαρακτηρας μας επηρεαζει την συμπεριφορα μας απεναντι στους συναθρωπους μας.

Μην κανετε στους αλλους αυτο που δεν θελετε να κανουν σε σας.

Υπαρχει συνηθως δυσπιστια απεναντι στις εναλακτικες θεραπειες.Εγω δεν εχει χρειαστει να κανω κατι (ακομα αλλα μου αρεσει να ενημερωνομαι για το θεμα.Ειχε πεσει στην αντιληψη μου παλιοτερα γιατι ειχε παει ενας γνωστος μου σε ενα σεμιναριο που ειχε κανει ο moshe kastiel του νινζουτσου.Ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να γραψεις τοσο λεπτομερη απαντηση.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από elyamabushi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει συνηθως δυσπιστια απεναντι στις εναλακτικες θεραπειες.Εγω δεν εχει χρειαστει να κανω κατι (ακομα αλλα μου αρεσει να ενημερωνομαι για το θεμα.Ειχε πεσει στην αντιληψη μου παλιοτερα γιατι ειχε παει ενας γνωστος μου σε ενα σεμιναριο που ειχε κανει ο moshe kastiel του νινζουτσου.Ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να γραψεις τοσο λεπτομερη απαντηση.
    Αυτος που εκανε κυριως γνωστο το συγκεκριμενο συστημα ηταν καταρχην ο Doron, και κατοπιν ο Moti Nativ.

Χαιρετισματα και καλη χρονια απο..Ζυριχη.(..)
    "No man is born into this world a master...."

Σωστός ο Sanjuro.
    Ένα μεγάλο μέρος του, το κάναμε για ζέσταμα κάθε μέρα στην προπόνηση εν έτη 1992 και μετά. Ο Doron το είχε διδάξει στον Δερβένη και εκείνος σε εμάς. Κάπου έχω σε φιλμάκι εκείνο το σεμινάριο του Doron και μάλιστα το κομμάτι που μας έδειχνε φελντενκραις. Σου δημιουργούσε τρομερή ευλιγισία χωρίς να το καταλαβαίνεις πάνω σου ως κάτι το ιδιαίτερα απαιτητικό. Πολύ καλή μέθοδος.

Γύρνα από τη Ζυρίχη, άσε τα τσάγια και φέρε καμμιά πραλίνα να φάμε σύντομα!!!!
    "Επιθύμησα να κάνω το καλό, αλλά δεν επιθύμησα να κάνω θόρυβο,
    γιατί ένιωσα ότι ο θόρυβος δεν έκανε καλό και το καλό δεν έκανε θόρυβο"
    Λουί-Κλωντ ντε Σαιν-Μαρτέν

Ένα βράδυ ο Τζουάνγκ Τζου ονειρεύτηκε ότι ήταν πεταλούδα. Αλλά δεν ήξερε αν ήταν ο Τζουάνγκ Τζου που είχε ονειρευτεί ότι ήταν πεταλούδα ή αν ήταν η πεταλούδα που ονειρευόταν ότι ήταν ο Τζουάνγκ Τζου...

http://www.ycgf.eu
    http://www.ycgf.org

Χριστοφόρου Γιώργος

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από YCGF-Neijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός ο Sanjuro.
    Ένα μεγάλο μέρος του, το κάναμε για ζέσταμα κάθε μέρα στην προπόνηση εν έτη 1992 και μετά. Ο Doron το είχε διδάξει στον Δερβένη και εκείνος σε εμάς. Κάπου έχω σε φιλμάκι εκείνο το σεμινάριο του Doron και μάλιστα το κομμάτι που μας έδειχνε φελντενκραις. Σου δημιουργούσε τρομερή ευλιγισία χωρίς να το καταλαβαίνεις πάνω σου ως κάτι το ιδιαίτερα απαιτητικό. Πολύ καλή μέθοδος.

Γύρνα από τη Ζυρίχη, άσε τα τσάγια και φέρε καμμιά πραλίνα να φάμε σύντομα!!!!
    Hi George,
    Μπά, θα είμαι κανά εξάμηνο εδώ, ανεβοκατεβαίνω τα ΣΚ. Προσωπική άποψη, καλύτερα πριν την προπόνηση να γίνεται γενικό ζέσταμα πους απ, μυϊκές ασκήσεις και μετά feldenkrais. Πάντως σαν μέθοδος είναι πολύ καλή το έχω ψάξει περαιτέρω και έχω αυτό - θεραπεύσει τον εαυτό μου ουκ ολίγες φορές. Υπάρχει εκτός από τα γνωστά DVDs του doron, και ένα δυο πολύ καλά με τον μακαρίτη τον moti. Χαιρετισμούς.
    "No man is born into this world a master...."

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές