TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 38

Nήμα: Μαχητικά αθλήματα και τραυματισμοί

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από KarateOldman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Ορεστη περαστικα σου και σιδςρενιος στο εξης. Πρόσφατα ξεκινησα και judo παράλληλα με το bjj και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Ειμαι 41. Ο δασκαλος καθε φορα που εμφανιζεται στο τμημα ενηλικας τον ρωταει για τυχόν προβληματα υγειας ή τραυματισμους και του εξηγει την καταπονηση που επιφέρει η προπονηση στο judo. Θεωρω ορι το πρωταρχικο σφαλμα του δασκαλου σου ηταν το οτι δεν σε ρωτησε για τα προβληματα σου. Τωρα, δεν μπορω να καταλαβω πωςβρεθηκεςστο ΚΑΤ. Μόνο ukemi εκανες στο πρωτο μαθημα? Απο ορθια θεση ή απο τα γονατα?
    Δε νομίζω ότι είχαν σχέση τα προυπάρχοντα προβλήματα μου με τους τραυματισμούς. Όσον αφορά τα γόνατα δεν πόναγα στο συγκεκριμένο σημείο που τραυμάτισα (αριστερός μηνίσκος) και όσον αφορά τη σπονδυλική στήλη δεν είχα ποτέ ενοχλήσεις.

Θα αναφερθώ συνοπτικά στο πως τραυματίστηκα και αν έχει ενδιαφέρον μπορώ να περιγράψω ολόκληρη την προπόνηση μια άλλη στιγμή.

Λοιπόν κάνουμε ζέσταμα, διατάσεις κλπ. Μετά κάνουμε γραμμές και αρχίζουμε τούμπες και ukemi. Ο δάσκαλος μού είπε να κάνω ό,τι μπορώ από αυτά. Εγώ δοκίμασα μόνο μερικές τούμπες. Μετά μας έβαλε σε ζευγάρια για να κάνουμε ασκήσεις. Ανέθεσε σε ένα παλικάρι με καφέ ζώνη να μου δείξει. Πρώτα κάναμε πτώσεις προς τα πίσω από βαθύ κάθισμα. Καθώς έπεφτα προσέκρουε πρώτα η λεκάνη μου και μετά τσούλαγα προς τα πίσω. Με την πρόσκρουση της λεκάνης στο έδαφος ένιωθα πόνο στη μέση. (Σημειωτέον ότι δεν είχα προυπαρχον πρόβλημα με τη μέση.) Το λέω στον συναθλητή μου που είχε αναλάβει ρόλο δασκάλου, μού απαντάει "πρέπει να κατέβεις πιο χαμηλά στο βαθύ κάθισμα. Πάμε άλλα 3". Κατέβηκα όσο πιο χαμηλά μπορούσα αλλά πόνεσα πιο πολύ στις επόμενες επαναλήψεις (και λάθος μου που τις έκανα). Μετά πόναγε η μέση μου κατά τη διάρκεια της προπόνησης.

(Έχω την εντύπωση, βλέποντας κάποια βιντεάκια στο γιουτουμπ, ότι η γωνία της πρόσκρουσης στη συγκεκριμένη άσκηση δεν είναι κάθετη όπως όταν καθόμαστε, αλλά παίρνει κλίση η σπονδυλική στήλη και η λεκάνη προσκρούει υπό γωνία. Εκεί εντοπίζω το λάθος. Αν πέσεις κάθετα με τη μέση λυγισμένη λογικό είναι να πονέσεις γιατί συμπιέζονται υπερβολικά οι σπόνδυλοι. Είναι σαν να σηκώνεις βάρος με τη μέση λυγισμένη. Και όσο πιο χαμηλά πας στο βαθύ κάθισμα τόσο περισσότερο λυγίζει η μέση κάνοντας τα πράγματα χειρότερα.)

Συνεχίζουμε με την ίδια άσκηση λοιπόν και μου λέει να χτυπήσω πιο δυνατά τα χέρια πέφτοντας πίσω "μη φοβάσαι δεν παθαίνουν τίποτα (τα χέρια)". Χτυπάω πιο δυνατά τα χέρια και εκείνη τη στιγμή νιώθω ένα δυνατό σπασμό στον αυχένα. Όχι πόνο όμως.

Μετά κάναμε τούμπες. Μου δείχνει την μπροστινή τούμπα. Μου λέει κάθεσαι έτσι και την κάνεις. Πάω να την κάνω, κάθομαι σε βαθύ κάθισμα με τα χέρια στο έδαφος μπροστά, σκύβω το κεφάλι, αλλά κάτι δε μου έβγαινε. Μία τέντωνα το πόδι πίσω, μία σήκωνα τη λεκάνη ψηλά. Δεν είχα καταλάβει το επόμενο βήμα. Περιγράφω στο συμμαθητή μου τη δυσκολία μου και τον ρωτάω τι πρέπει να κάνω ακριβώς. Μου λέει "να έτσι" και κάνει μία τούμπα. Και συμπληρώνει "αν έχεις γερό κεφάλι μπορείς να την κάνεις και ακουμπώντας το κεφάλι". Και κάνει μία τούμπα και με το κεφάλι. Εμένα δε μου λύθηκε η απορία.

Δοκιμάζω ξανά. Σκύβω το κεφάλι και εκεί βάζει το δεξί του χέρι στην ομοπλάτη μου και πιέζει προς τα πίσω και πάνω (σα να με βοήθαγε να κουλουριαστώ), με αποτέλεσμα να χάσω την ισορροπία μου και να σκάσω με το πάνω μέρος της πλάτης στο τατάμι και τα πόδια πίσω, ουσιαστικά διπλώνοντας στα δύο στο ύψος περίπου του διαφράγματος. Εκεί ένιωσα ένα δυνατό πόνο στην πλάτη στο σημείο που δίπλωσα και μου κόπηκε λίγο η αναπνοή.

(Πάλι βλέποντας κάποια βιντεάκια όταν έγινα καλά διαπίστωσα ότι επόμενο βήμα μετά το κουλούριασμα και το σκύψιμο του κεφαλιού, είναι το να σπρώξεις μπροστά. Αν παραλείψεις το πρώτο βήμα θα χτυπήσεις το κεφάλι σου. Αν παραλείψεις το δεύτερο θα διπλώσεις στα δύο γιατί η βαρύτητα τραβάει προς τα κάτω. Από τα βιντεάκια στο γιουτούμπ έμαθα να κάνω τούμπες μόνος μου στο σπίτι μου. Δεν είναι τόσο δύσκολο αν στο εξηγήσει ολοκληρωμένα κάποιος.)

Για το μηνίσκο όπως είπα δεν είμαι σίγουρος πότε τον τραυμάτισα. Αισθάνθηκα ενόχληση στο γόνατο 2-3 φορές κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Πιο προβληματική ήταν μία άσκηση που κάναμε προς το τέλος και την οποία είπε ο δάσκαλος να μην κάνω αλλά την είχα εκτελέσει ήδη μία φορά όταν το είπε αυτό. Στην αρχή ο επιτιθέμενος επιχειρεί ρίψη γυρώντας την πλάτη στον αμυνόμενο (ας πούμε ogoshi ή παρόμοια). Ο αμυνόμενος κάνει τζιγκοται. Τότε ο επιτιθέμενος γυρνάει ξανά πρόσωπο με πρόσωπο με τον αμυνόμενο και του κάνει σκούπα με το δεξί πόδι στο αριστερό γόνατο.

Όταν την έκανα σαν επιτιθέμενος δυσκολεύτηκα να περιστραφώ γιατί είχαν ιδρώσει τα πέλματα μου και κολλούσαν και γιατί με τράβαγε προς τα κάτω ο αμυνόμενος. Όταν του έκανα σκούπα έπεσε πίσω πριν καλά καλά τον ακουμπήσω και έπρεπε "να κρατήσω τα μπόσικα" με το αριστερό χέρι, δηλαδή να τον αφήσω στο έδαφος με προσοχή για να μη χτυπήσει. Όλα αυτά είναι δύσκολο να τα εκτελέσεις αν δεν έχεις μάθει τους κατάλληλους βηματισμούς.

Μετά κάναμε την άσκηση με εμένα αμυνόμενο και θυμάμαι ότι αισθάνθηκα ενόχληση στο γόνατο μετά τη σκούπα και το τίναζα. Ίσως να τραυματίστηκα εκεί, ίσως κάποια άλλη στιγμή.

Φεύγοντας απ' τον Πανελλήνιο με πόναγε μόνο η μέση. Αλλά φτάνοντας στο σπίτι άρχισε να με πονάει και η πλάτη σαν να με είχαν χτυπήσει με φτυάρι. Ξάπλωσα και μετά από μερικές ώρες άρχισε να με πονάει ο αυχένας και να νιώθω ζαλάδα, έντονη ναυτία και σουβλιές στα μάτια. Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ και όταν δεν άντεξα άλλο πήγα στο ΚΑΤ όπου μου συνταγογράφησαν αντιφλεγμονώδη και μαλακό κολάρο αυχένα. Πέρασα κάποιες μέρες εφιαλτικά. Και δυστυχώς από τότε δεν έχω κάνει γυμναστική με αποτέλεσμα να πάρω 15 κιλά και να είμαι ψιλοχάλια απο φυσική κατάσταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Orestis : 11-16-2016 στις 03:11 AM

Οντως στο πισω πεσιμο δεν πεφτουμε καθετα με τον πισινο. Μου φαινεται υπερβολικο να επαθες κατι με μια τετοια προπονηση, δεν σε ριξανε με δυναμη αν καταλαβα καλα, ουτε σου εκαναν πνιγμους ώστε να καταπονηθεί ο αυχένας, ούτε λαβές ώμων. Η διάγνωση στο κατ τελικα ποια ηταν? Σε καθε περιπτωση σου ευχομαι γρηγορη αποκατασταση και σου (ξανα)προτεινω να δεις γιατρους που εχουν σχεση με σθλητισμο, ειναι ή ηταν δηλαδη οι ιδιοι αθλητες. Η ευκολη συμβουλη "κοψτα ολα και μην ξαναγυμναστεις" δεν εχει νοημα. Δεν ξερω που μενεις αλλα στο Αιγαλεω εχει σχολη hung gar ο Κωστας Τσολιγκας ο οποιος ειναι και φυσιοθεραπευτης. Προσφατα εμαθα και για εναν ορθοπεδικο που ασχολειται με bodybuiding & judo και εδρευει στο Περιστερι. Φιλοι μου που επισκεφθηκαν και τους 2 εμειναν πολυ ευχαριστημενοι, εκτος απο τις ιατρικες συμβουλες κλπ τους καθοδηγησαν και στο πως πρεπει να γυμναστουν.

Οντως στο πισω πεσιμο δεν πεφτουμε καθετα με τον πισινο. Μου φαινεται υπερβολικο να επαθες κατι με μια τετοια προπονηση, δεν σε ριξανε με δυναμη αν καταλαβα καλα, ουτε σου εκαναν πνιγμους ώστε να καταπονηθεί ο αυχένας, ούτε λαβές ώμων. Η διάγνωση στο κατ τελικα ποια ηταν? Σε καθε περιπτωση σου ευχομαι γρηγορη αποκατασταση και σου (ξανα)προτεινω να δεις γιατρους που εχουν σχεση με σθλητισμο, ειναι ή ηταν δηλαδη οι ιδιοι αθλητες. Η ευκολη συμβουλη "κοψτα ολα και μην ξαναγυμναστεις" δεν εχει νοημα. Δεν ξερω που μενεις αλλα στο Αιγαλεω εχει σχολη hung gar ο Κωστας Τσολιγκας ο οποιος ειναι και φυσιοθεραπευτης. Προσφατα εμαθα και για εναν ορθοπεδικο που ασχολειται με bodybuiding & judo και εδρευει στο Περιστερι. Φιλοι μου που επισκεφθηκαν και τους 2 εμειναν πολυ ευχαριστημενοι, εκτος απο τις ιατρικες συμβουλες κλπ τους καθοδηγησαν και στο πως πρεπει να γυμναστουν.
    ο ορθοπεδικος που αναφερεσαι γραφει και σε περιοδικο/σαιτ γνωστου μποντυμπιλντεραδικου περιοδικου ;; αν ναι ,κι εγω τον συστηνω ανεπιφύλακτα.

Είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει από όσα γράφονται καθότι το φόρουμ δεν είναι δικαστήριο για να είναι κάποιος επιφορτισμένος με το καθήκον να ανακαλύψει την αλήθεια. Αντίστοιχα είναι δικαίωμα δικό μου να πιστεύω ως πραγματικότητα αυτά που έζησα. Θα μπορούσα να σκανάρω την καρτέλα μου από τον Πανελλήνιο που δείχνει την ημερομηνία εγγραφής και την γνωμάτευση του ΚΑΤ αλλά ούτε αυτά αποδεικνύουν τίποτα. Το χαρτί γράφει απλά ακτινογραφία χωρίς εμφανή εικόνα και από κάτω έχει τα φάρμακα που έπρεπε να πάρω. Κάποιος θα μπορούσε να υποθεσει ότι τραυματίστηκα αλλού... Εμένα μου φτάνει που μοιράστηκα την εμπειρία μου και ας την αξιολογήσει όπως θέλει ο καθένας.

Ευχαριστώ και για τις συστάσεις επαγγελματιών. Στην Ελλάδα είναι απαραίτητο να ξέρεις σε ποιο γιατρό θα πας γιατί ισχύει το ενός κακού μύρια έπονται. Έχω πάθει ζημιά στην επιγονατίδα από λάθος ορθοπεδικού, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία....

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Orestis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Login μετά από πολύ καιρό...

Τελικά γράφτηκα στον Πανελλήνιο του καλοκαίρι του 15. Και έκανα ένα μόνο μάθημα. Την άλλη μέρα πήγα στο ΚΑΤ λόγω πόνων στον αυχένα, την πλάτη, τη μέση και το αριστερό γόνατο, έντονη ναυτία και σουβλιές στα μάτια.

Ευτυχώς γλίτωσα τα χειρότερα αλλά για δυο μήνες περίπου κοιμόμουν ακινητοποιημένος ανάσκελα σε ημιανάκλιση με μαξιλάρια γιατί ήταν η μόνη θέση που δεν πονούσα. Όταν κούναγα λίγο τα χέρια μου πιανόμουν ολόκληρος.

Ευτυχώς αυτά περάσανε, εκτός από τον πόνο στο γόνατο, που οφείλεται σε κάκωση του μηνίσκου, και από μια μικρή αλλά μόνιμη ενόχληση που νιώθω σε συγκεκριμένο σημείο ανάμεσα σε δυο σπονδύλους στην πλάτη.
    WTF... Daaaaamn

Ρε Ορέστη διάβασα αυτα που έγραψες και στην άλλη σελίδα και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε να τραυματιστείς τόσο πολύ στο 1ο μάθημα το οποίο απο τις περιγραφές σου μου ακούγεται "εξαιρετικά χαλαρό". Δηλαδή αυτο που θέλω να πω είναι ότι δεν σε έβαλαν μέσα και σου τραβάγαν ρήψεις πρώτο μάθημα. Μου φένεται πραγματικά απίστευτο.

Σίγουρα όπως ειχα γράψει και παλαιότερα σε αυτό το θρεντ υπάρχουν τραυματισμοί... μου έχουν τύχει και εμένα στο 1ο μάθημα αλλα όχι τοσο τραγική φάση και φυσικά εξαιρετικά σπάνια στα 17 χρόνια σχεδόν που ασχολούμαι με BJJ (και στο ενδιάμεσο 2μιση χρόνια Τζούντο)

καταλαβαίνω αυτό που λέει ο karateoldman ο οποιος οπως και εγώ απλά μαλλον έχουμε μεινει εξαιρετικά έκπληκτοι καθώς οι περιγραφές σου ειναι πάρα πολύ αναλυτικές και μου κάνει εξαιρετική εντύπωση πως μπορει να τραυματίστηκες τοσο πολύ κάνοντας αυτές τις ασκήσεις απο την 1η φορά κιόλας.

Χωρίς να ξέρω την περίπτωση και τι έγινε ακριβώς η είσαι ο πιο γκαντέμης άνθρωπος που έχω διαβάσει ποτέ πως τραυματίστηκε. Η μήπως ήσουν καταπονημένος ΚΑΙΡΟ απο γυμναστική η απο Δουλειά και οργανισμός σου τα ειδε όλα.???

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.

Πιο πολύ πάντος νομίζω οτι σε αυτό το σημείο αποτελείωσες την μέσω και το γονατο:
    Όταν την έκανα σαν επιτιθέμενος δυσκολεύτηκα να περιστραφώ γιατί είχαν ιδρώσει τα πέλματα μου και κολλούσαν και γιατί με τράβαγε προς τα κάτω ο αμυνόμενος. Όταν του έκανα σκούπα έπεσε πίσω πριν καλά καλά τον ακουμπήσω και έπρεπε "να κρατήσω τα μπόσικα" με το αριστερό χέρι, δηλαδή να τον αφήσω στο έδαφος με προσοχή για να μη χτυπήσει. Όλα αυτά είναι δύσκολο να τα εκτελέσεις αν δεν έχεις μάθει τους κατάλληλους βηματισμούς.
    Και ειλικρινά δεν μπορώ να πώ ότι έκανε λάθος ο δάσκαλος. Η ακομα και ο εμπειρος μαθητής που σε καθοδηγούσε. Πραγματικά πολυ γκαντεμιά μου ακούγεται η φάση, η οτι το σώμα σου και ο οργανισμός σου για κάποιο λόγο κόπωση ασθένεια... κτλ. ήταν πολύ στα κάτω του. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Απο την άλλη βέβαια δεν ήμουν και μπροστά αλλα οπως ειπα εισαι πολύ περιγραφικός.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ARIS : 11-18-2016 στις 09:16 AM
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Έκανα μια αναδρομή στο thread καθώς ειναι παλίο και νομίζω η απάντηση ειναι εδώ:
    Τη ζημιά την έπαθα πριν από πολλά χρόνια από φάρμακο που έχει ως παρενέργεια την οστεοαρθρίτιδα. Έχω δει δύο ορθοπεδικούς και όταν τους λέω το ιστορικό μου απαντάνε ότι δεν είναι τίποτα. Επομένως δεν γνωρίζω συγκεκριμένα το πρόβλημα παρά μόνο τα συμπτώματα. Μπορώ να τρέξω (ξυπόλυτος ή με μαλακά παπούτσια) αλλά δεν μπορώ να κάνω μεγάλα άλματα γιατί θα πονέσω, κυρίως στην προσγείωση. Ποδήλατο μπορώ να κάνω χωρίς ενοχλήσεις (μάλιστα είχα ξεκινήσει πριν μερικά χρόνια αλλά το σταμάτησα γιατί έπεσα και έσπασα το χέρι μου). Τα γόνατα μου είναι επίσης ευαίσθητα σε περιστροφικές πιέσεις (φαντάσου την κίνηση που κάνεις για να σβήσεις μία γόπα στο έδαφος). Οι ώμοι κάνουν κρακ σε κάποιες κινήσεις και ο δεξής είναι επιρρεπής σε τραυματισμούς. Τελευταία φορά τον τραυμάτισα κάνοντας πλάγιες εκτάσεις ώμων στο γυμναστήριο (δεν άντεξε τα κιλά).

Σε γενικές γραμμές μπορώ να αθληθώ αλλά με κυνηγάει ατυχία και δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύουν αυτά που διαβάζω σε ξένα φόρουμ. Αυτή τη στιγμή όπως το φαντάζομαι θα σακατευτώ μόνιμα από πρώτο μάθημα...
    Περαστικά σιδερένιος αλλα βλέπωντας αυτα που ειχες γράψει νομίζω ότι η κατάσταση της υγείας σου ειναι που ζόρισε πάρα πολύ την κατάσταση. Αλλα πραγματικά και πάλι μου φένεται τραγικό πόσο πολύ χτύπησες ακομα και με αυτή την κατάσταση.
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από inspector clouseau Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ορθοπεδικος που αναφερεσαι γραφει και σε περιοδικο/σαιτ γνωστου μποντυμπιλντεραδικου περιοδικου ;; αν ναι ,κι εγω τον συστηνω ανεπιφύλακτα.
    οχι, δεν αναφέρομαι σε αυτόν ! Νικος Δαράκης λέγεται αυτός που μου πρότειναν, παλιός judoka & μπιλντέρι.

Είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει από όσα γράφονται καθότι το φόρουμ δεν είναι δικαστήριο για να είναι κάποιος επιφορτισμένος με το καθήκον να ανακαλύψει την αλήθεια. Αντίστοιχα είναι δικαίωμα δικό μου να πιστεύω ως πραγματικότητα αυτά που έζησα. Θα μπορούσα να σκανάρω την καρτέλα μου από τον Πανελλήνιο που δείχνει την ημερομηνία εγγραφής και την γνωμάτευση του ΚΑΤ αλλά ούτε αυτά αποδεικνύουν τίποτα. Το χαρτί γράφει απλά ακτινογραφία χωρίς εμφανή εικόνα και από κάτω έχει τα φάρμακα που έπρεπε να πάρω. Κάποιος θα μπορούσε να υποθεσει ότι τραυματίστηκα αλλού... Εμένα μου φτάνει που μοιράστηκα την εμπειρία μου και ας την αξιολογήσει όπως θέλει ο καθένας.

Ευχαριστώ και για τις συστάσεις επαγγελματιών. Στην Ελλάδα είναι απαραίτητο να ξέρεις σε ποιο γιατρό θα πας γιατί ισχύει το ενός κακού μύρια έπονται. Έχω πάθει ζημιά στην επιγονατίδα από λάθος ορθοπεδικού, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία....
    Φίλτατε δεν αμφισβήτησε κανείς μας τα γεγονότα. Προσωπικά ως 40άρης αθλητής συμπάσχω μαζί σου & με την τοποθέτηση μου θέλησα απλά να σε βοηθήσω.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ορεστη καλημερα,

εχω και εγω το μεριδιο μου σε τραυματισμους σην προπονηση. Μετραει παρα πολυ να εχεις εξαιρετικη φυσικη κατασταση και να γυμναζεσαι τακτικα ενισχυοντας τα σημεια του σωματος που καταπονουντα και εκεινα που ξερεις οτι εχεις ευαισθησια.

Απο αυτα που λες φαινεται οτι εχεις ευαισθησια με την σπονδυλικη σου στήλη. Χρειάζεται να κανεις ειδικες ασκησεις που θα σου δώσει ο φυσιοθεραπευτης για το σπιτι. Δεν θα τις κανεις για 10 μερες ουτε για ενα μηνα. Θα τις κάνεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ για να κρατας το σωμα σου σε φορμα.

Σε πιστευω οτι τραυματιστηκες στη πρωτη προπονηση. Δε σε αμφισβητει κανεις. Οταν κανουμε προπονηση ο καθένας πρέπει να ξέρει τα ορια του και πρεπει να σταματαει οταν κατι πονάει σε αρθρωση κλπ.

Το θεμα δεν ειναι να αποδοθουν ευθυνες. Δεν υπηρξε κανενας δολος η αμελεια εδω. Το θεμα ειναι να κάνεις αυτο που αγπαας με ασφαλεια για εσενα. Ο καθενας μας έχει διαφορετικα ορια. Στις πολεμικές τέχνες δεν ξεπερναμε τα ορια μας ετσι απλα. Χτιζουμε μερα με τη μερα, χρονο με το χρονο και ανεβαζουμε τα ορια μας σταδιακα. Πρέπει να δουλεψεις πολυ το σωμα σου. Δεν ειναι απαραιτητο το γυμναστηριο. Απλες ασκησεις οπως Push-ups κοιλιακοι ραχιαιοι, καθισματα ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ, (καποιος πρεπει να σου δειξει) θα σε βοηθησουν. π.χ. απο τη στιγμη που εχεις προβλημα με τα γονατα στ ακαθισματα δεν θα πάς χαμηλα.

Υπαρχουν ισομετρικές ασκησεις που μπορουν να σε βοηθησουν παρα πολυ στην αρχη. Δοκιμασε την"σανιδα" π.χ. αρχικα. Δυναμωνει ολο το σωμα χωρις να κάνεις τιποτα...

αυτα. Μην απογοητευεσαι και ειμαστε εδω να βοηθησουμε!

Δεν αποδίδω δόλο σε κανέναν. Και όπως έγραψα με υποδέχτηκαν όλοι θερμότατα. Ευθύνη αποδίδω για τον εξής λόγο: Ότι για να διδάξεις πρέπει να γνωρίζεις τη σωστή προπονητική μεθοδολογία. Δεν είναι αρκετό να είσαι έμπειρος αθλητής. Και την ευθύνη δεν την αποδίδω φυσικά στον συναθλητή μου, ο οποίος δεν έχει επαγγελματική σχέση με τον Πανελλήνιο, και προσπάθησε με καλή διάθεση να κάνει αυτό που του είπε ο προπονητής, αλλά στον προπονητή που του ανέθεσε αυτή τη δουλειά. Αν δεν υπήρχε η δυνατότητα να μου δείξει προσωπικά κάποια βασικά πράγματα, τότε θα έπρεπε να το πει στην υπάλληλο της γραμματείας που του τηλεφώνησε και τον ρώτησε αν μπορεί να ξεκινήσει τώρα κάποιος που δεν έχει καμία εμπειρία.

Είναι προφανές λάθος να μην πεις σε αυτόν που επιχειρεί τούμπα, ότι πρέπει να σπρώξει μπροστά και να βάλεις εσύ το χέρι σου να πιέσεις να διπλωθεί, γιατί το μόνο αποτέλεσμα που θα προκύψει από αυτό είναι να πέσει κάθετα.

Δεν είδα σε κανένα βίντεο στο ίντερνετ κάτι τέτοιο. Αντίθετα όλοι λένε διπλώνεις και σπρώχνεις.

Είναι επίσης προφανές ότι μέχρι να μάθει ο μαθητής μια τεχνική σωστά δεν πρέπει να βάζει δύναμη. Όταν κάνουμε ukemi προς τα πίσω, το πιο βασικό είναι το σαγόνι να είναι κοντά στο στήθος για να μην τιναχτεί το κεφάλι προς τα πίσω όταν θα κόψεις τη φόρα με τα χέρια. Αυτό και να το πεις στον μαθητή, μέχρι να αποκτήσει πείρα και ιδιοδεκτικότητα στη συγκεκριμένη κίνηση, θα το κάνει λάθος. Ας πούμε 6 στις 10, δεν θα είναι οσο πρέπει το σαγόνι κοντά στο στήθος. Ας πούμε επίσης ότι 8 στις 10 δεν θα χτυπήσει σωστά τα χέρια με όλη την επιφάνεια απο τον πήχη ώς τα δάχτυλα να έρχεται σε επαφή με το έδαφος ταυτόχρονα. Και γενικά θα κάνει συνέχεια λάθη μέχρι να μάθει, γι' αυτό κανείς δεν πρέπει να του πει βάρα πιο δυνατά δεν παθαίνεις τίποτα.

Ξαναλέω ότι δεν αποδίδω ευθύνη στον συμμαθητή μου. Τεκμηριώνω την άποψη μου ότι δεν είναι αρκετό να είσαι αθλητής για να διδάξεις, ούτε είναι πάντα σωστό να διδάσκεις έναν ενήλικο με τον ίδιο τρόπο που διδάσκεις ένα παιδί, ή με τον τρόπο που θυμάσαι ότι διδάχτηκες παιδί.

Τώρα όσο αφορά την έκπληξη σας για τους τραυματισμούς μου, το μόνο που μπορώ να απαντήσω είναι ότι οι γιατροί με ρώτησαν πως χτύπησα, τους εξήγησα και τους έδειξα με κινήσεις αναλυτικά και δεν έδειξαν καμία έκπληξη. Με εξέτασαν 2 γιατροί, στα επείγοντα και σε επαναληπτική επίσκεψη. Και τις δυο φορές δεν υπήρξε ούτε έκπληξη, ούτε δυσκολία να καταλάβουν πως χτύπησα. Ήταν σαν να τους φαίνονται πολύ συνηθισμένα τέτοια περιστατικά...

Όσο για τις ακτινογραφίες δεν έδειξαν προηγούμενους τραυματισμούς, ασβεστώσεις, προβλήματα οποιουδήποτε είδους στη σπονδυλική στήλη. Ούτε εγώ είχα ενοχλήσεις ποτέ από τη σπονδυλική στήλη. Όλα τα συμπτώματα μου, σύμφωνα με την εκτίμηση των γιατρών, οφείλονταν σε οξείς (πρόσφατους) μυικούς τραυματισμούς. Και ναι, μπορεί ένας μυικός τραυματισμός να σε βγάλει εκτός δράσης για μήνες. Ρωτήστε έναν ορθοπεδικό.

Τώρα όσον αφορά τα γόνατα και τους ώμους, ναι εκεί είχα ενοχλήσεις από παλιά. Όχι όμως στο μηνίσκο. Στο σημείο δηλαδή που άρχισε να με πονάει μετά την προπόνηση. Τώρα αν μου πείτε ότι το όποιο πρόβλημα προυπήρχε στα γόνατα, τα έκανε πιο ευάλωτα σε νέους τραυματισμούς, είναι μια υπόθεση λογική, που δε μπορώ ούτε να την επιβεβαιώσω ούτε να τη διαψεύσω.

Η ουσία για τον αναγνώστη είναι ότι ορισμένες κινήσεις στο τζούντο, κάποιες περιστροφές, κάποιοι βηματισμοί χρειάζονται προσοχή και ανάπτυξη τεχνικής.

Κάποιος αναρωτήθηκε αν έπασχα από κάποια εξαιρετική μυική αδυναμία....
    Σίγουρα δεν ήμουν τόσο δυνατός όσο οι άλλοι μαθητές, (για παράδειγμα δεν μπορούσα να κάνω μπροστινή γέφυρα με το λαιμό όπως έκαναν οι άλλοι στο ζέσταμα), ήμουν και λίγο χοντρός, αλλά όχι τελείως αγύμναστος. Έκανα 2 χρόνια γυμναστήριο on & off, στην κωπηλατική τραβούσα 40 κιλά σε σετ 4χ12, πουσαπς έκανα καμιά 25αρια, καθίσματα σίγουρα πάνω από 20... Πιο πολύ υστερούσα σε αεροβική αντοχή νομίζω.

Τώρα πιθανώς αν σήκωνα 200 κιλά σκουοτ και λύγιζα σίδερα με τον τράχηλο να μην είχα πάθει τίποτα, αλλά αν είναι αυτά τα προαπαιτούμενα για να ξεκινήσει κάποιος σε μια σχολή είναι καλό να γίνονται γνωστά εξ αρχής.

Τελικά νομίζω ότι τα δικά μου συμπεράσματα είναι τα πιο ρεαλιστικά: Το τζούντο και τα παρεμφερή αθλήματα είναι σκληρά αθλήματα, που ενέχουν αυξημένες πιθανότητες τραυματισμών για τους ενήλικες. Προκειμένου να ελαχιστοποιηθούν αυτές οι πιθανότητες, και ειδικά όταν ο μαθητής είναι αρχάριος, θα πρέπει ο δάσκαλος να έχει ΠΟΛΥ καλή γνώση της προπονητικής μεθοδολογίας.
    Φυσικά όσο και να ελαχιστοποιηθούν οι κίνδυνοι δεν παύουν να είναι υψηλοί λόγω της φύσης του αθλήματος.

+ Απάντηση στο νήμα

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές