TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 64

Nήμα: Κριτική στους κριτικούς του Bad Budo

Όσο ο κοσμος θέλει παραμύθι πάντα θα υπάρχει κάποιος να τους το ταϊσει.
    Φιλε αυτο δεν το δεχομαι. Επειδη λογω αγνοιας σε καποια ζητηματα πεφτουμε θυματα επιτηδειων δεν σημαινει οτι θελουμε να τρωμε παραμυθι!

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από STKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε αυτο δεν το δεχομαι. Επειδη λογω αγνοιας σε καποια ζητηματα πεφτουμε θυματα επιτηδειων δεν σημαινει οτι θελουμε να τρωμε παραμυθι!
    Προβλέπω να γίνεται φιλοσοφική η συζήτηση.

Κοίτα θα στο θέσω και έτσι... Το οτι μπορει εσύ προσωπικά να μην θέλεις να τρως παραμύθι... ίσως και ο περισσότερος κοσμος αν τον ρωτήσεις 1 προς 1. Δεν αλλάζει το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία στον Πλανήτη ΓΗ θέλει το παραμύθι... όχι απλός να το τρώει αλλα να το καταβροχθίζει κιόλας.

Αν ΔΕΝ ήθελε... Δεν θα έλλειπαν μονο Απατεώνες δάσκαλοι Π.Τ. Αλλά θα είχαν κλείσει και όλες οι Εκκλησίες, Τζαμιά, Ναοί. Η Χώρα μας δεν θα ήταν σε πτώχευση επίσης... Δεν θα έβγαζαν πολλές χιλιάδες εκατομμύρια ευρώ άτομα που πουλάνε ούφο, χαμένους θησαυρούς, κθούλου, μουλου, μπούλου και δεν ξέρω γω τι άλλο.

κ.α. Πολλά.... Με άλλα λόγια όλοι είμαστε επιρεπής σε παραμύθια, όλοι λίγο πολύ έχουμε πιαστεί κοροιδα σε κάποια φάση της ζωής μας σε διάφορα πράγματα και θέματα. Μερικοί άνθρωποι όταν ανακάλυψαν το παραμύθι επίσης Αποφάσισαν ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ να το ζουν άλλοι να το παρατήσουν και να ξεκινήσουν κάτι Νέο και συνεχίζουν να ψάχνουν και να μην τρώνε αμάσητο. Δεν ειναι εύκολο να παρατήσεις ένα παραμύθι στο οποίο έχεις ζήσει πολύ καιρό μέσα σε αυτό.

Απο κει και έπειτα το μονο που μπορείς να κάνεις ειναι να ενημερώνεις να λες πως έχουν τα πράγματα. Κάποιοι θα ακούσουν κάποιοι άλλοι όχι... Κάποιοι πολύ απλά ΔΕΝ θα θέλουν να ακούσουν.

Θα σου δώσω ένα απλό παράδιγμα:

Είχα στο πρόσφατο παρελθόν έναν διαπλικτισμό που κράτησε και κρατάει ακόμα με ένα πραγματικά σκατένιο πλάσμα, Κλέφτης, ψεύτης, αλήτης, γλύφτης (ως τακτική επιβίωσης και καθαρά αν υπάρχει συμφέρον), υποκριτής κ.α. πολλά. (Δεν θα πάω στο θέμα Π.Τ. γιατι είναι αλλο κομμάτι... όπου έχει γνώσεις και ικανότητες... οχι αυτές που διαφημίζει βέβαια).

Ένας μαθητής του είχε παρακολουθήσει επιφανιακά τα "καβγαδάκια", με πέτυχε λοιπόν σε ένα μαγαζί και μου έπιασε κουβέντα... Σχεδόν έκλαιγε για το πόσο γαμάτος ειναι ο δάσκαλος του... ότι κάνει κοινωνικό έργο, ότι ειναι γαμώ τα παιδιά ότι απο παρεξήγηση τον έχω αδικήσει. Παρόλο που του έπιασα κουβέντα για 2 ώρες τουλάχιστον εξηγώντας του λεπτομέριες που δεν μπορούσε να αρνηθεί την ύπαρξή τους καθώς ένωνα τελείες και ποιες ειναι οι μαλακίες που εχει κάνει ο δάσκαλός του... Πολύ απλά δεν με πίστεψε. Μάλιστα το πήγα ένα βήμα πάραπερα με άλλον μάθητή του ίδιου ατόμου με τον οποίο τυχαίνει να έχουμε υπάρξει συναθλητές.... Μετά απο συζήτηση που εκεινος ξεκίνησε, του έστειλα ένα 7 σέλιδο αναλυτικό κείμενο με ιστορία 5-6 ετών και γεγονότα αναλυτικά. Λέγοντας στο τέλος "Αυτή ειναι η αλήθεια οπως την έζησα εγώ και μπορείς να το δημοσιεύσεις και να πεις ότι ειναι δικό μου... Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα."

Φυσικά μου είπε οτι δεν επιθυμεί να το δημοσιεύσει, μου ειπε απλά ότι εντάξει δεν θέλει να βλέπει τσακωμούς...

Ακόμα εκεί ειναι.

...............

Δυστηχώς αυτή ειναι η πραγματικότητα. Το μόνο που μπορεί να κάνει καποιος ειναι να ενημερώνει και να μειώνει τις πιθανότητες κάποιος να πέσει θύμα κάποιου απατεώνα. Όμως οπως είπα όσο ο κόσμος θέλει παραμύθι πάντα θα υπάρχει κάποιος να τους το ταϊσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ARIS : 05-31-2015 στις 03:42 AM
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

Ο δάσκαλος έχει θέση εξουσίας και πολλές φορές η επιρροή του είναι τέτοια που μπορεί να πει κάτι φανερά παράλογο και να το αποδεχτούν όλοι οι μαθητές γιατί το είπε ο δάσκαλος. Ή μπορεί να βγάζει άσχημα στοιχεία χαρακτήρα και να του τα δικαιολογούν. Έχει μελετηθεί ψυχιατρικά αυτό το φαινόμενο, ειδικά όσον αφορά τις αιρέσεις (cults). Νομίζω ότι όλοι έχουμε παρατηρήσει ομοιότητες ανάμεσα στις πολεμικές τέχνες και τις αιρέσεις.

Το διαδίκτυο εκτός από ενημέρωση δίνει και τη δυνατότητα να ανήκεις σε μια ομάδα. Όσοι κάνουν bjj π.χ. έχουν δικά τους σάιτ συζητήσεων και νιώθουν μέλη μια παγκόσμιας κοινότητας αθλητών του bjj, όχι απλά μέλη μιας συγκεκριμένης σχολής. Αυτό μειώνει την προσήλωση στη σχολή.

Θα συμφωνησω με Αρη στο θεμα παραμυθιου.Οχι μονο καποιοι (οχι ολοι,ειπαμε..) το θελουν,αλλα κλεινουν και τον εγκεφαλο τους στην πραγματικοτητα.
    Γενικοτερα η ειλικρινια στις π.τ. δεν εκτιμαται,για να μην πω βλαπτει και τις σχολες.

εγω θα το παω το θεμα και λιγο στο προσωπικο/κοινωνικο. και να καταλαβω τι παιζει ειτε από πλευρας μουφας συστηματος ειτε σκαρτου χαρακτήρα δασκαλου ,αν είμαι στην σχολη 3-4-5 χρονια κι εχω κανει φιλιες ,παρεες, σχεσεις, ένα κοινωνικο πλεγμα τελος παντων , δυσκολα φευγω γιατι ταυτόχρονα βγαινω εκτος κι από το παραπανω δικτυο σχεσεων που μπορει να είναι και το μονο μου εκτος δουλειας ,αν είμαι π.χ. κλειστος χαρακτηρας ή από άλλη πολη. οποτε είναι ευκολοτερο να εθελοτυφλήσω και να συνεχισω .από δικαιολογιες άλλο τιποτα..

Σωστά όλα... Επίσηςτο γεγονός οτι στον άνθρωπο αρέσουν τα παραμύθια είναι αναμφισβιτητο. Για να ιρεμήσει ένα παιδί τί του λες? ΠΑΡΑΜΥΘΚΙ! Άρα τα παραμύθια αρέσουν. Και στις γκόμενες αρέσουν τα παραμύθια. Γενικά στον κόσμο αρέσει να ταξιδεύει κάπου ονιρικά και το παραμύθι βοιθάει σε αυτό. Άρα τα παραμύθια αρέσουν. Πολοί ξέρουν οτι μπορεί αυτά που ακούνε να είναι παραμύθια, αλλά επιλέγουν οι ίδιοι να μην τα θεορούν παραμύθια. Άρα το παραμύθι από μόνο του τραβάει. Γιαυτό και τόσος κόσμος ψήφισε Τσίπρα. Όλοι άμα τους ρωτίσεις θα λένε τώρα "Ε το ξέραμε μωρέ ότι έλεγε μούφες"... τρίχες ξέρανε...Μια χαρά τα πιστεύανε, γιατί ΘΕΛΑΝΕ να τα πιστέψουνε.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ARIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προβλέπω να γίνεται φιλοσοφική η συζήτηση.

Κοίτα θα στο θέσω και έτσι... Το οτι μπορει εσύ προσωπικά να μην θέλεις να τρως παραμύθι... ίσως και ο περισσότερος κοσμος αν τον ρωτήσεις 1 προς 1. Δεν αλλάζει το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία στον Πλανήτη ΓΗ θέλει το παραμύθι... όχι απλός να το τρώει αλλα να το καταβροχθίζει κιόλας.

Αν ΔΕΝ ήθελε... Δεν θα έλλειπαν μονο Απατεώνες δάσκαλοι Π.Τ. Αλλά θα είχαν κλείσει και όλες οι Εκκλησίες, Τζαμιά, Ναοί. Η Χώρα μας δεν θα ήταν σε πτώχευση επίσης... Δεν θα έβγαζαν πολλές χιλιάδες εκατομμύρια ευρώ άτομα που πουλάνε ούφο, χαμένους θησαυρούς, κθούλου, μουλου, μπούλου και δεν ξέρω γω τι άλλο.

κ.α. Πολλά.... Με άλλα λόγια όλοι είμαστε επιρεπής σε παραμύθια, όλοι λίγο πολύ έχουμε πιαστεί κοροιδα σε κάποια φάση της ζωής μας σε διάφορα πράγματα και θέματα. Μερικοί άνθρωποι όταν ανακάλυψαν το παραμύθι επίσης Αποφάσισαν ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ να το ζουν άλλοι να το παρατήσουν και να ξεκινήσουν κάτι Νέο και συνεχίζουν να ψάχνουν και να μην τρώνε αμάσητο. Δεν ειναι εύκολο να παρατήσεις ένα παραμύθι στο οποίο έχεις ζήσει πολύ καιρό μέσα σε αυτό.

Απο κει και έπειτα το μονο που μπορείς να κάνεις ειναι να ενημερώνεις να λες πως έχουν τα πράγματα. Κάποιοι θα ακούσουν κάποιοι άλλοι όχι... Κάποιοι πολύ απλά ΔΕΝ θα θέλουν να ακούσουν.

Θα σου δώσω ένα απλό παράδιγμα:

Είχα στο πρόσφατο παρελθόν έναν διαπλικτισμό που κράτησε και κρατάει ακόμα με ένα πραγματικά σκατένιο πλάσμα, Κλέφτης, ψεύτης, αλήτης, γλύφτης (ως τακτική επιβίωσης και καθαρά αν υπάρχει συμφέρον), υποκριτής κ.α. πολλά. (Δεν θα πάω στο θέμα Π.Τ. γιατι είναι αλλο κομμάτι... όπου έχει γνώσεις και ικανότητες... οχι αυτές που διαφημίζει βέβαια).

Ένας μαθητής του είχε παρακολουθήσει επιφανιακά τα "καβγαδάκια", με πέτυχε λοιπόν σε ένα μαγαζί και μου έπιασε κουβέντα... Σχεδόν έκλαιγε για το πόσο γαμάτος ειναι ο δάσκαλος του... ότι κάνει κοινωνικό έργο, ότι ειναι γαμώ τα παιδιά ότι απο παρεξήγηση τον έχω αδικήσει. Παρόλο που του έπιασα κουβέντα για 2 ώρες τουλάχιστον εξηγώντας του λεπτομέριες που δεν μπορούσε να αρνηθεί την ύπαρξή τους καθώς ένωνα τελείες και ποιες ειναι οι μαλακίες που εχει κάνει ο δάσκαλός του... Πολύ απλά δεν με πίστεψε. Μάλιστα το πήγα ένα βήμα πάραπερα με άλλον μάθητή του ίδιου ατόμου με τον οποίο τυχαίνει να έχουμε υπάρξει συναθλητές.... Μετά απο συζήτηση που εκεινος ξεκίνησε, του έστειλα ένα 7 σέλιδο αναλυτικό κείμενο με ιστορία 5-6 ετών και γεγονότα αναλυτικά. Λέγοντας στο τέλος "Αυτή ειναι η αλήθεια οπως την έζησα εγώ και μπορείς να το δημοσιεύσεις και να πεις ότι ειναι δικό μου... Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα."

Φυσικά μου είπε οτι δεν επιθυμεί να το δημοσιεύσει, μου ειπε απλά ότι εντάξει δεν θέλει να βλέπει τσακωμούς...

Ακόμα εκεί ειναι.

...............

Δυστηχώς αυτή ειναι η πραγματικότητα. Το μόνο που μπορεί να κάνει καποιος ειναι να ενημερώνει και να μειώνει τις πιθανότητες κάποιος να πέσει θύμα κάποιου απατεώνα. Όμως οπως είπα όσο ο κόσμος θέλει παραμύθι πάντα θα υπάρχει κάποιος να τους το ταϊσει.

Παρομοιες περιπτωσεις με αυτες που περιγραφεις στα παραδειγματα σου μου εχουν τυχει και εμενα στο παρελθον. Σε αλλα θεματα και οχι στις π.τ.
    Για καποιο χρονικο διαστημα πιστευα αυτο που λες και εσυ και οι αλλοι συμφορουμιτες. Οτι καποιοι θελουν να πιστευουν παραμυθια.
    Σταδιακα ομως η αποψη μου αρχισε να μεταβαλλεται οταν εκανα την ερωτηση σε καποιον φιλο
    <<γιατι μενεις σε αυτη την φαση αφου ξερεις πλεον με αποδειξεις οτι τα περισσοτερα απο αυτα που λεγονται ειναι μουφα?>>
    Απο την απαντηση που ελαβα αρχισα να καταλαβαινω σιγα σιγα οτι αυτοι που εμεναν σε μια κατασταση μουφας και αρλουμπας, ειχαν και διαφορους αλλους λογους για τους οποιους εμεναν περα απο τον προφανη και οι οποιοι μπορει να ειναι εξισου ισχυροι.

Εναν καλο λογο αναφερει για παραδειγμα στο ποστ του ο inspector. Αλλα μπορει να ειναι και ενας συνδυασμος λογων ο οποιος μπορει να ποικιλλει ανα περιπτωση ακομη και κατα ατομο.
    Υπαρχει επισης και το αλλο. Η μουφα να συνδυαζεται και με αληθεια οποτε δυσκολευεσαι ακομη περισσοτερο στο να πεισεις καποιον να αποτραβηχθει απο αυτην.
    Οπως στα παραδειγματα που αναφερεις οπου ο ψευτης, κλεφτης κ.λ.π δασκαλος, απο την αλλη πλευρα εχει γνωσεις και ικανοτητες.
    Αν ομως προσπαθησεις να αντιληφθεις ποιοι ειναι ΟΛΟΙ οι ΒΑΣΙΚΟΙ λογοι για τους οποιους ο αλλος επιμενει να ασχολειται με κατι κατα βασει ψευτικο, και το καταφερεις, τοτε ειναι και πολυ πιο ευκολο να τον μεταπεισεις.
    Δεν ισχυριζομαι οτι το να εντοπισεις ΟΛΟΥΣ τους λογους ειναι ευκολο.
    Συνηθως ειναι δυσκολο και χρονοβορο.
    Αξιζει ομως να προσπαθησεις για χαρη φιλων που σε καποια φαση της ζωης τους εμπλεξαν με ιστοριες για αγριους.

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Εναν καλο λογο αναφερει για παραδειγμα στο ποστ του ο inspector. Αλλα μπορει να ειναι και ενας συνδυασμος λογων ο οποιος μπορει να ποικιλλει ανα περιπτωση ακομη και κατα ατομο.
    Υπαρχει επισης και το αλλο. Η μουφα να συνδυαζεται και με αληθεια οποτε δυσκολευεσαι ακομη περισσοτερο στο να πεισεις καποιον να αποτραβηχθει απο αυτην.
    Οπως στα παραδειγματα που αναφερεις οπου ο ψευτης, κλεφτης κ.λ.π δασκαλος, απο την αλλη πλευρα εχει γνωσεις και ικανοτητες.
    Αν ομως προσπαθησεις να αντιληφθεις ποιοι ειναι ΟΛΟΙ οι ΒΑΣΙΚΟΙ λογοι για τους οποιους ο αλλος επιμενει να ασχολειται με κατι κατα βασει ψευτικο, και το καταφερεις, τοτε ειναι και πολυ πιο ευκολο να τον μεταπεισεις.
    Kοίτα να δεις φυσικά συμφωνώ σε αυτό που λες. Όταν λέω ότι "θελει ο κοσμος να πιστεύει σε παραμύθια" δεν το εννοώ ΜΟΝΟ στο θέμα "γνώσεων" και "ικανοτήτων" ενος προπονητή/Δασκαλου. Ο Χαρακτήρας, οι πράξεις το συνολικό κομμάτι... όλο το πακέτο που λέμε ειναι που έχει σημασία για εμένα. Πως να το κάνουμε δεν μπορώ να έχω σχέση με κάποιον που ξέρω οτι ειναι κλέφτης... η δεν μπορώ να έχω σχέση με κάποιον που παρουσιάζει πως ειναι Πολύ περισσότερα απο αυτό που πραγματικά ΕΙΝΑΙ.

Πολλά απο τα άτομα που Μπορεί να έχουμε εγώ και άλλοι χρήστες διαπλικτιστεί στο παρελθόν η έχουμε κάνει Κριτική ειτε εγώ ειτε άλλοι δεν ήταν άτομα που ΔΕΝ είχαν ικανότητες. Σε πολλές περιπτώσεις ήταν το θέμα του πως παρουσιάζονταν αυτές οι Ικανότητες Χ10 Χ20 η και παραπάνω φορές.

Υπάρχει η παροιμία όπου ακούς πολλά κεράσια πάρε μικρό καλάθι.

Παρόλα αυτά εγώ όταν ακούω πολλά κεράσια περιμένω να πάω να βρω ΠΟΛΛΑ κεράσια... άμα πάνω να βρω @@ κεράσια καταλαβαίνεις οτι θα τσαντιστώ.

Τους λογους που πολλοί μένουν τους ξέρω... Ένας βασικός λόγος ειναι η συνήθεια. Η Ρουτίνα αν θες... Πάει κάποιος κάπου νιώθει καλά με τον εαυτό του, τον βολεύει το που βρίσκεται η σχολή, μπορει να εχει κανα καλό γκομενάκι η σχολή... Μπορεί ο Δάσκαλος να μην ειναι αυτός που νόμιζε οτι ειναι, αλλα ειναι καλή παρέα και πλακαδόρος. Όλα αυτά μετράνε.

Αυτό που θέτει κάποιος στον εαυτό του ειναι ΟΡΙΑ. Δηλαδή Μέχρι που μπορεί να ρήξει νερό στο κρασί του, στην φιλοσοφία του και στην ιδεολογία του βάση τα πιστεύω που έχει. Που μπαίνει Στοπ και λες Ώπα ως Εδώ. Τα όρια τα δικά μου ειναι "Χ" τα όρια κάποιου άλλου ειναι "Υ".

Το σίγουρο ειναι το εξής... Όταν ΔΕΝ υπάρχουν όρια και όταν αυτά τα όρια και αυτές οι γραμμές ΔΕΝ ειναι ξεκάθαρες καταλαβαίνεις πολύ απλά ότι Όσο κάποιος ΔΕΝ βλέπει αντίδραση πολύ απλά βγαίνει και πιο έξω... και πιο έξω... και πιο έξω... Μέχρι να υπάρξει Κάποια αντίδραση.

Φαντάζεσαι π.χ. επι εποχής Ζαχόπουλου να υπήρχε Internet και να έβγαιναν 4-5 να βγουν να κάνουν αρνητική κριτική??? Είναι εξαιρετικά πιθανόν να μπαίναν 100 άλλοι να πουν οτι αυτοί οι 4-5 ειναι εμπαθής, κακοί, αλήτες. Απλά που και που το @@μενο Κάρμα φέρνει την ισοροπία και βγαίνει όλη η σαβούρα απο την ντουλάπα με ένα clean Sweep και πολύ απλά δεν μπορείς να την κρύψεις.
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ARIS Εμφάνιση μηνυμάτων

Τους λογους που πολλοί μένουν τους ξέρω... Ένας βασικός λόγος ειναι η συνήθεια. Η Ρουτίνα αν θες... .
    ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ.
    προσφατα ειχα μια κουβεντα με μια φιλη κ ενω τις εχω δωσει πληροφοριες με αποδειξεις μου λεει το αμιμητο ''αυτα που εμαθα δεν επρεπε να τα μαθω κ αφου τα εμαθα επιλεγω να μη τα πιστεψω και ας επαναλαμβανεται η ιδια ιστορια 20 χρονια τωρα''.

Πολλά μπλα μπλα... Αλλά να βγει κάποιος να κατηγορήσει επώνυμα... Όχι!!!
    Από κουβέντες και απόψεις.. Μπουχτίσαμε!

Κατηγορείτε άλλους με τα ονόματά τους ότι είναι ανήθικοι και άναδροι, όταν αυτό καθεαυτό που κάνετε εσείς είναι ανήθικο και άνανδρο!!

Εξάλλου όταν κάνατε εγγραφή και πατήσατε το κουμπάκι "αποδέχομαι τους όρους", συμφωνήσατε με τα εξής:

"Οι συμμετέχοντες συμφωνούν να μην τοποθετούν δυσφημιστικό, προσβλητικό ή οποιοδήποτε άλλο υλικό που μπορεί να παραβιάζει τους παρόντες κανόνες.
    Συμφωνώντας σε αυτούς τους κανόνες, παρέχετε την διαβεβαίωση ότι δεν θα δημοσιεύσετε κανένα μήνυμα που να είναι ανήθικο,χυδαίο, με σεξουαλικό περιεχόμενο,απειλητικό,προσβλητικό ή που να παραβιάζει τον ΝΟΜΟ."

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές