TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 47

Nήμα: EBMAS ΝΙΚΑΙΑΣ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΤΟΝ ΒΛΑΧΟ ΑΝΤΩΝΗ

Το ότι βγήκε το Karate και τα Neijia να συμμετέχουν σε "θέμα" wing-tsun δείχνει πολλά......
    Ω καιροί ώ ήθη!!!!!
    "Επιθύμησα να κάνω το καλό, αλλά δεν επιθύμησα να κάνω θόρυβο,
    γιατί ένιωσα ότι ο θόρυβος δεν έκανε καλό και το καλό δεν έκανε θόρυβο"
    Λουί-Κλωντ ντε Σαιν-Μαρτέν

Ένα βράδυ ο Τζουάνγκ Τζου ονειρεύτηκε ότι ήταν πεταλούδα. Αλλά δεν ήξερε αν ήταν ο Τζουάνγκ Τζου που είχε ονειρευτεί ότι ήταν πεταλούδα ή αν ήταν η πεταλούδα που ονειρευόταν ότι ήταν ο Τζουάνγκ Τζου...

http://www.ycgf.eu
    http://www.ycgf.org

Χριστοφόρου Γιώργος

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από YCGF-Neijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι βγήκε το Karate και τα Neijia να συμμετέχουν σε "θέμα" wing-tsun δείχνει πολλά......
    Ω καιροί ώ ήθη!!!!!
    Χαχαχαχαχαχ!Ετσι ετσι

ειμαστε σαν τα κακομαθημένα παιδια που ολοι ασχολούνται μαζι τους

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Σαν βλαμμένα παιδιά θες να πεις
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Senior Member Το avatar του χρήστη John_ChowGarGreece
    Περιοχή
    Athens
    Blog Entries
    1
    Γράφω εδώ γιατί πιστεύω πως όλοι όσοι ασχολούμαστε σοβαρά με την τέχνη που αγαπάμε οφείλουμε να είμαστε πολύ αυστηροί και ξεκάθαροι όταν μιλάμε για bad budo.

Τον Αντώνη τον έχω δει μόνο δύο φορές, για λίγο και χωρίς να ανταλλάξουμε πολλές κουβέντες.
    Το wing chun σαν τέχνη δεν το γνωρίζω και δεν έχω και ιδιαίτερη συμπάθια (είναι αντίπαλο στιλ άλλωστε!).

Όμως αυτά που ειπώθηκαν εναντίων του, και ο τρόπος με τον οποίον έγιναν είναι, το λιγότερο, λάθος.

Όσον αφορά την Ελληνική Ομοσπονδία Wushu Kung Fu και την νομημότητα της σχολής και του εκπαιδευτή, νομίζω πως όλοι γνωρίσουν τα παιχνίδια, τα συμφέροντα, τις δυσκολίες, την χρόνια έλειψη σχολίων προπονητών, τις παρανοϊκές απετήσεις για να εγκριθεί ένας χώρος για να γίνει σχολή, κτλ, κτλ.
    Εμένα η ομοσπονδία αυτή δεν με αναγνωρίζει. Εμείς δεν έχουμε 'duan' στο southern mantis. Κανένας δάσκαλος southern mantis που ξέρω πουθενά δεν έχει 'duan'. Όμως όταν ο δάσκαλος μου λέει ότι μπορώ να διδάξω και να τον εκπροσωπήσω, τότε μπορώ, κι ας μην γνωρίζω όλο το σύστημα - γιατί εννοείται πως δεν την γνωρίζω. Η ομοσπονδία όμως δεν με δέχεται έτσι στη σχολή προπονιτών! Θέλει λεφτά, για να μου δώσει 1-2 duan πρώτα. Και για πείτε μου ποιός στην Ελλάδα θα με διδάξει το 1ο και το 2ο duan ενός συστήματος του οποίου είμαι ο μοναδικός εκπρόσωπος, για να μπω στη σχολή προπονητών? Και γιατί να πρέπει να μάθω sanda και eagle claw???

Όσον αφορά την μη γνώση όλης της ύλης... As i just said, Ούτε κι εγώ γνωρίζω όλη την ύλη... Μάλιστα γνωρίζω πράγματα που ΔΕΝ γνωρίζουν SiHing μου, αλλά δεν γνωρίζω άλλα που θεωρούνται πολύ πιο βασικά. Γιατί? Γιατί έτσι αποφάσισε ο δάσκαλός μου. Τέλος. Όποιος έχει πρόβλημα, έχω εντολή να τον παραπέμπω στον δάσκαλό μου κατευθίαν να το συζητήσει μαζί του. Πιστεύω πως το ίδιο πρέπει να κάνετε αν έχετε πράγματι θέμα και να πάτε στον δάσκαλο του Αντώνη. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να εισακουστείτε.

Αν το wing chun έχει γίνει όπως έχει γίνει, φταίτε εσείς που κάνετε wing chun. Με το να βγαίνεται εδώ και να λέτε αυτά που λέτε μόνο κακό στο σύστημά σας κάνεται.

Όπως είπαν κι άλλοι νωρίτερα, ο Αντώνης και το λάθος του αναγνώρισε, και το επίπεδό του το δήλωσε και έχει την υποστήρηξη των δασκάλων και sihing του έχει.
    Αν δεν τον συμπαθείτε τότε μην του μιλάτε.
    Αν η σχολή σας έχασε κόσμο, τότε αυτό τον κόσμο δεν τον θέλετε στη σχολή σας και καλύτερα που φύγανε (γιατί αν τον θέλετε τότε μιλάμε για το κυνήγι χρήματος στο οποίο αναφερθήκατε).

Έχω βιώσει στο πετσί μου το bad budo και τίποτα απ' όσα αναφέρατε δεν είναι bad budo.
    Ας κοιτάξει ο καθένας την προσωπική του πρόοδο και εξέληξη.

Keep training.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη John_ChowGarGreece : 07-14-2016 στις 03:55 AM
    John Haygood
    Chow Gar Southern Praying Mantis
    Yang Taijiquan
    Traditional Chinese Medicine (Herbs, TuiNa, DitDaJow)
    www.chowgarkungfu.gr
    www.facebook.com/kungfu.gr
    www.chineseherbs.gr

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Ω καιροί ώ ήθη!!!!!
    Δείχνει πόσο έχουμε εψωφήσει απο τα φόρα και ψάχνουμε θέμα να πούμε καμιά κουβέντα (τρολολ)

υ.γ. Βγήκε και το BJJ τώρα...

.....

Για πιστοποιήσεις μην τρελένεστε και εγώ έχω περάσει απο σχολη προπονητών Γ.Γ.Α. (jujitsu) μιας και το BJJ είναι ανύπαρκτο για την Γ.Γ.Α. (απο φέτος αναγνωρίστηκε ως κλάδος άθλησης τουλάχιστον).

Αλλα εντάξει δεν θεωρώ ότι έμαθα κάτι τρελό. Το σύστημα γενικότερα σε ότι αφορά πιστοποιήσεις ειναι για τα σκουπίδια εντελώς. Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να υπάρχει έλεγχος στο ποιος διδάσκει και αν ειναι επικύνδηνος κ.α. ως έχει το παρόν σύστημα πιστοποίησης με σχολές προπονητών Γ.Γ.Α. παρέχει μια κάποια προστασία καθώς π.χ. πρέπει να έχεις καθαρό ποινικό μητρώο να έχεις παραδόσει απολητήριο λυκείου και γενικά διάφορα χαρτιά. Όμως την ίδια στιγμή αποκλείονται άλλα στιλ που μπορεί απλά να μην έχουν συνεργασία με μια ομοσπονδία η αναγνωρισμένη και μπορεί να έχουν αξιόλογους ανθρώπους με γνώσεις που τυπικά δεν είναι "Νόμιμοι" αλλα μπορεί να είναι πολύ πιο άξιοι και σοβαροί να διδάξουν απο άλλους που έχουν Πιστοποίηση και ειναι για τα θηρία. Περιτό να πω φυσικά οτι εντάξει μην φανταστεί κανείς ότι η παρακολούθηση μαθημάτων γίνεται με αυστηρότητα σχολείου... η οτι οι εξετάσεις ειναι επιπεδου Πανελληνίων... Γιατί προς Quiz για προνήπια θα έλεγα οτι είναι.

Αυτά περι πιστοποιήσεων... για τα υπόλοιπα που λέτε δεν ξέρω Χριστό καμιά άποψη...

ΜΟΝΟ μια απορία...... Γενικά όπως το έχω δει το πράγμα υπάρχουν δεκάδες σχολές WC σχεδόν όσα WC. Οκ άλλα ειναι VT όχι WC άλλα WT αλλα VC και άλλα Vetex. Όπως έχω παρακολουθήσει το όλο θέμα (οχι το παρόν γενικότερα μιλάω) η ύλη είναι ότι γουστάρει ο κάθε ένας, δηλαδή δεν υπάρχει μια σταθερή γραμμή και να πεις "ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ WC". To να πει κάποιος "δεν ξέρεις αυτη την φόρμα εγώ την κάνω πιο καλά η την κάνεις λάθος και βρίζεις κιολας" είναι περίπου σαν διαφωνίες που βλέπω να έχουν οι κόρες μου.... ανούσιες. Με άλλα λόγια το στιλ έχει χάσει την ταυτότητα του.... Ένας άσχετος (οπως εγώ ας πούμε σε ότι αφορά το WC) δεν ξέρει ποιος κάνει το Original style όπως ΠΡΕΠΕΙ να είναι. Αντί λοιπόν να διαβάζουμε αν κάποιος ρίχνει καντίλια η δεν ξέρει την 2-3-4 φόρμα η σάλτο μορτάλε μήπως θα ήταν πιο καλό να γράψει κάποιος η κάποιοι ποιο στιλ WC απο τα πολλά που υπάρχουν ως παραλαγές κτλ. ειναι το Original το μαμίσιο που λέμε??? Γιατί εγώ μέχρι και Grappling έχει πάρει το μάτι μου να διδάσκουν έχω δει ανα καιρούς (και έρηξα ένα κλάμα).
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

Είμαστε συμπληρωμένοι λοιπόν από συμμετοχές. Lol.
    Taekwondo
    Brazilian JJ
    FMA
    Karate
    Chow gar
    Neijia
    Όλα τα Wt, Wc, Vt κλπ....

Οι Ninja έχουν απουσία μέχρι στιγμής.
    "Επιθύμησα να κάνω το καλό, αλλά δεν επιθύμησα να κάνω θόρυβο,
    γιατί ένιωσα ότι ο θόρυβος δεν έκανε καλό και το καλό δεν έκανε θόρυβο"
    Λουί-Κλωντ ντε Σαιν-Μαρτέν

Ένα βράδυ ο Τζουάνγκ Τζου ονειρεύτηκε ότι ήταν πεταλούδα. Αλλά δεν ήξερε αν ήταν ο Τζουάνγκ Τζου που είχε ονειρευτεί ότι ήταν πεταλούδα ή αν ήταν η πεταλούδα που ονειρευόταν ότι ήταν ο Τζουάνγκ Τζου...

http://www.ycgf.eu
    http://www.ycgf.org

Χριστοφόρου Γιώργος

Senior Member Το avatar του χρήστη John_ChowGarGreece
    Περιοχή
    Athens
    Blog Entries
    1
    Είμαστε συμπληρωμένοι λοιπόν από συμμετοχές. Lol.
    Taekwondo
    Brazilian JJ
    FMA
    Karate
    Chow gar
    Neijia
    Όλα τα Wt, Wc, Vt κλπ....

Οι Ninja έχουν απουσία μέχρι στιγμής.
    Εδώ είναι οι ninja αλλά δεν τους βλέπεις! Τα post τους είναι αόρατα...
    John Haygood
    Chow Gar Southern Praying Mantis
    Yang Taijiquan
    Traditional Chinese Medicine (Herbs, TuiNa, DitDaJow)
    www.chowgarkungfu.gr
    www.facebook.com/kungfu.gr
    www.chineseherbs.gr

Μιας και λέμε αλήθειες να πω το παράπονο μου. Ο Αντώνης είναι κωλοπαιδο. Είχε φανεί όταν παρατήρησα ότι είχε δύο αποστάσεις για τσι Σάο. Όταν έπρεπε να κάνει επίθεση κολλούσε πάνω μου. Όταν έπρεπε να αμυνθεί πήγαινε πίσω να μην τον φτάνω.

Αν παραδεχτεί και αυτό το βρωμερό δήθεν λάθος του το συζητάμε. Που μόνο λάθος δεν ήταν, απλά ο άνθρωπος ήθελε να κερδαει σαν το Αιγάλεω.

Κάτσε θα πω κι άλλα για τον εκπαιδευτή αυτόν.

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alexarav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και λέμε αλήθειες να πω το παράπονο μου. Ο Αντώνης είναι κωλοπαιδο. Είχε φανεί όταν παρατήρησα ότι είχε δύο αποστάσεις για τσι Σάο. Όταν έπρεπε να κάνει επίθεση κολλούσε πάνω μου. Όταν έπρεπε να αμυνθεί πήγαινε πίσω να μην τον φτάνω.

Αν παραδεχτεί και αυτό το βρωμερό δήθεν λάθος του το συζητάμε. Που μόνο λάθος δεν ήταν, απλά ο άνθρωπος ήθελε να κερδαει σαν το Αιγάλεω.

Κάτσε θα πω κι άλλα για τον εκπαιδευτή αυτόν.
    Eννωείς ότι δεν έπαιζε "έντιμα" σε ένα στιλ αυτοάμυνας το οποίο σου διδάσκει να ρίχνεις 3000 μπουνιές το δευτερόλεπτο σε @@ λαρύγγια και μάτια μέχρι να γίνει ο άλλος Theon Greyjoy?

.................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές