TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 36

Nήμα: Μεγάλες Κουβέντες

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Άρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν κάποιος μπορεί να ακολουθήσει το επιχείρημά μου μέχρι εδώ τότε να κλείσω με αυτό...η ατάκα του Draeger με την οποία ξεκίνησε η διαφωνία με τον αγνοών περιγράφει εν ολίγοις αυτή την ανάγκη για αποδέσμευση... .

Νομίζω δεν θα το συνηθίσω ποτέ.

Διαβάζω τις ίδιες λέξεις με κάποιον άλλο και καταλαβαίνουμε διαφορετικά πράγματα. Και γίνεται πιό περίεργο όταν αυτόν τον άλλο τον έχω γνωρίσει και κατέληξα στο ότι είναι μιά χαρά άνθρωπος και με σκέψη που έχει "κοινούς τόπους" με την δική μου .
    Γιά μένα το κείμενο του κυρίου Draeger προπαγανδίζει την δημιουργία (την ύπαρξη ; ) μιάς ελίτ . Αξίες , γνώση γιά λίγους και διαλεγμένους (από ποιόν; ) κλπ.

Τα έχω ξανακούσει και ειλικρινά έμαθα να παίρνω αμυντική στάση κάθε φορά που τα ακούω . Τις περισσότερες φορές πρόκειται γιά αερολογίες που κρύβουν ταπεινά κίνητρα και που καταλήγουν να ξεφτιλίζουν την λέξη "Αξία "

πηαίνοντάς την,
    γυρίζοντας συχνά κ’ εκθέτοντάς την
    στων σχέσεων και των συναναστροφών
    την καθημερινήν ανοησία,

Γνώμη μου είναι ότι κάποια πράγματα δεν τα λες , τα κάνεις , αν θες να σε πάρουν στα σοβαρά. Π.χ. ο ιδρυτής του Στωικισμού ( και όχι μόνο αυτός φυσικά) έδινε εξετάσεις καθημερινά και το έκανε σε κοινή θέα, ανοιχτά γιά όποιον ήθελε να δει και να ακούσει. Ούτε επιλογή "καταλλήλων", ούτε ελιτίστικες νοοτροπίες. Και να επισημάνω εδώ ότι οι Στωικοί ήταν εξ` ορισμού "μαχητές" .
    “...είναι μακρύς ο δρόμος που περνάει από διδάγματα, ενώ σύντομος και αποτελεσματικός εκείνος που περνάει από τα παραδείγματα. Ο Κλεάνθης δεν θα απέδιδε πιστά τη σκέψη του Ζήνωνα, αν τον άκουγε μόνο. Συμμετείχε στη ζωή του, εισέδυε στα βάθη της ψυχής του, τον παρατηρούσε, γιά να δει αν ζούσε σύμφωνα με όσα δίδασκε.” (Σενέκας , Επιστολές στον Λουκίλιο)

Από την άλλη μεριά , και γιά να μην δώσω λάθος εντυπώσεις , θεωρώ ότι πρέπει να κυριαρχεί και μιά κοινή λογική , μία "διάκριση". Δεν είναι λογικό να μάθεις σ`ένα δεκαπεντάχρονο χούλιγκαν να δουλεύει το καραμπιτ. Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι ίδιο με αυτό που λέει το κείμενο του κυρίου Draeger.

υγ
    γιά όσους δεν έχουν περισσεύουμενο χρόνο γιά ποίηση , οι στίχοι είναι του Καβάφη απ `το "όσο μπορείς"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αγνοών : 02-05-2017 στις 10:32 PM
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Οι,αγαπημένοι μου,Κυνικοί πάντως,είχαν ένα τρόπο διαλογής.Ποιος θα αντέξει αυτή τη ζωή.
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    To να διαφωνούμε σε τελική ανάλυση είναι νορμάλ, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αλλά εάν ο ελιτισμός είναι αυτό που σε κάνει να αντιδράς δεν διαφωνώ. Δεν είμαι οπαδός του ελιτισμού, δεν μ' αρέσει. Δεν τονίζω την ομάδα, το γκρουπ, εμένα ή τον δάσκαλο αυθεντία. Η προσοχή πάει πάντα στον Τρόπο. Την Αξία. Δεν οχυρώνεις τον εγωισμό σου...τον Τρόπο οχυρώνεις και προφυλάσεις. Όποιος το δει έχει καλώς. Όποιος δεν το δει δεν με ενοχλεί αρκεί να μην με...ενοχλεί. Δεν δουλεύει το να προσπαθείς να αλλάξεις τον κόσμο. Δεν. Με τίποτα όμως. Είναι ίσως η μεγαλύτερη παγίδα. Και δεν δουλεύει στους ενήλικες η μασημένη τροφή. Δεν δουλεύει. Δεν είναι για ενήλικες. Οπότε τι κάνεις για να κάνεις χωριό με ανθρώπους; Μιλάς, συζητάς, ανοίγεσαι, στον βαθμό που εσύ θες, χωρις ψέμματα και εκεί που πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι με το οποίο μπορείς να ταυτιστείς όχι 100% (ούτε αυτό υπάρχει) αλλά τουλάχιστον μια κοινή ματιά ώστε η συζήτηση, η συναλλαγή, η συνεύρεση να είναι γόνιμη. Δεν σπέρνεις σε άγονο έδαφος, δεν ρίχνεις διαμάντια μπροστά σε γουρούνια (να με συγχωρείτε, απλά χρησιμοποιώ την Καινοδιαθηκικη ρήση). Δεν χάνω τον καιρό μου με Ihone users, με κυνηγούς ποκεμον, με ανθρώπους που πιστεύουν "ότι φάμε ότι πιούμε είναι η ζωή". Δεν χάνω τον καιρό μου με παιδιά που μασάνε μαστίχα ενώ σου μιλάνε, που μπουκάρουν στο dojo εν ώρα προπόνησης σαν να είναι το σαλόνι τους, που στέλνουν μυνήματα στα γκρηκλις, που υπόσχονται "από Δευτέρα ξεκινάω" κι ακόμα έρχονται. Εκεί που βλέπω "φως" πλησιάζω, αν ανοίξει κάθομαι, εάν γκρινιάξει φεύγω. Και επιμένω: δεν υπάρχει αξία μεγαλύτερη -ειδικά σήμερα- από το να απομονώνεσαι από την ηλιθιότητα, την μάζα, τις επιφανειακές σχέσεις, το κυνήγι του χρήματος, την εποχή όπου όλοι σαν παλάβοί "ανεβάζουν" ψεύτικους εαυτούς προσπαθώντας να διασκεδάσουν την βλακεία τους...υπήρξα βλάκας και στην ζωή και στην άσκησή μου, ευχαριστώ δεν θέλω άλλο. Κανένα άλλο ανθρώπινο χαρακτηριστικό δεν χρησιμοποιήθηκε από το σύστημα εναντίον του ανθρώπου όσο η ματαιοδοξία του. Φεύγε και σώζου. Δεν υπάρχει τίποτε το ελιτίστικο σε αυτή την ιστορία. Ο προσωπικός χώρος έχει σοδομηθεί τόσο πολύ που κάθε τυχάρπαστος βλάκας θεωρεί ότι έχει κάποιο "δικαίωμα" να πλησιάζει ό,τι γουστάρει όποτε γουστάρει με όποιον τρόπο γουστάρει.
    Κι αυτόν τον τύπο εγώ πρέπει να τον αποδεχθώ;; Τον ανόητο που tag-αρει άγνωστους ανθρώπους στο facebook;

Το αν είμαι εγώ σαν άνθρωπος έτσι και δεν ψεύδομαι είναι θέμα προσωπικό, πρέπει να σταθεί κάποιος δίπλα για να το επιβεβαιώσει. Το αν είμαι έτσι στην άσκηση...well...έγραψα και το ονοματάκι μου έγραψα και το dojo μου έγραψα και δυο πράγματα που πιστεύω. Από κει και πέρα όποιος θέλει με μια στοιχειώδη ευγένεια στέλνει ένα μύνημα και ας κάνει τον κόπο να δει απο κοντά.

Πολύ σωστά τα λέει ο παπα-κωστας...ποιος θα αντέξει αυτή την ζωή...εσύ ποιος λες;
    Οι Facebook-ακηδες, οι "millenials", οι πιτσιρικάδες που φεύγουν τρέχοντας για τα ξένα ή αυτοί που θεωρούν ότι οι προηγούμενοι τους χρωστάνε κάτι;

Τα bujutsu προέρχονται από τον παλιό, προβιομηχανικό κόσμο της μαθητείας και των "μαστόρων", πολλά χρόνια πριν ο δυτικός κόσμος συρθεί στα θρανία της κάθε βαθμίδας μαζικής εκπαίδευσης, πολύ πριν ο δυτικός κόσμος αποκτήσει "δικαιώματα", την εποχή που έπρεπε να αποδείξεις ότι είσαι σοβαρός άνθρωπος εμπιστοσύνης. Ευτυχώς μερικά bujutsu ακόμα διδάσκονται έτσι.

Με έκανες να φλυαρώ πάλι...
    Χαλάλι.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από παπα-Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι,αγαπημένοι μου,Κυνικοί πάντως,είχαν ένα τρόπο διαλογής.Ποιος θα αντέξει αυτή τη ζωή.
    Η διδασκαλία τους ήταν ανοιχτή σε όλους. Απλώς οι πολλοί δεν δελεάζονταν από τον ασκητικό και δύσκολο τροπο ζωής τους . Ο Κράτης απαρνήθηκε αξιοσέβαστη περιουσία και κοινωνική θέση γιά να ακολουθησει τον Διογένη. Και ομοίως η Ιππαρχία γιά να ζήσει με τον Κράτη. Δεν "επιλέχτηκαν" όμως , είναι νομίζω διαφορετικό.
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από αγνοών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διδασκαλία τους ήταν ανοιχτή σε όλους. Απλώς οι πολλοί δεν δελεάζονταν από τον ασκητικό και δύσκολο τροπο ζωής τους . Ο Κράτης απαρνήθηκε αξιοσέβαστη περιουσία και κοινωνική θέση γιά να ακολουθησει τον Διογένη. Και ομοίως η Ιππαρχία γιά να ζήσει με τον Κράτη. Δεν "επιλέχτηκαν" όμως , είναι νομίζω διαφορετικό.
    Ο Αντισθένης έδιωχνε συνέχεια τον Διογένη.Μέχρι και ξύλο με τη μαγκούρα του έριχνε.
    Παρόμοια περιστατικά συναντάμε και στους Χριστιανούς ασκητές και στους Σούφι.Πάντως έχεις δίκιο στο ότι όλοι μπορούσαν να προσέλθουν,λίγοι έμεναν.
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    Καμία σημασία δεν έχουν πια τα ωραία και αριστοτεχνικά χτυπήματα σημασία έχουν τα χρήσιμα.
    Δεν θέλω ωστόσο να παρεξηγηθώ.Δεν εννοώ ότι όποιος μάχεται σύμφωνα με τους κανόνες μειονεκτεί έναντι του αντιπάλου του.Κάθε άλλο!Εννοώ ότι ο τεχνικός αγώνας,το αριστοτεχνικό χτύπημα,η δεξιοτεχνία περνούν πια σε δεύτερη μοίρα και ότι κύριος στόχος είναι να "πλήξεις" τον αντίπαλο.
    Με το ξίφος άσκησης τα πράγματα είναι διαφορετικά.Όλοι οι λάτρεις της ξιφασκίας προτιμούν ένα ωραίο χτύπημα της καλυμμένης αιχμής που δίνεται με τέχνη από δέκα χτυπήματα που ευστοχούν αλλά οφείλονται αποκλειστικά στην τύχη.
    Ιδού η πρώτη διαφορά:η δεξιοτεχνία ενός χτυπήματος με καλυμμένη αιχμή δεν έχει την ίδια σημασία στον πραγματικό αγώνα και στην αίθουσα ξιφασκίας.

Αδόλφου Ταβερνιέ, Η Τέχνη του Μονομαχείν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη παπα-Κώστας : 03-20-2017 στις 01:12 PM

Καμία σημασία δεν έχουν πια τα ωραία και αριστοτεχνικά χτυπήματα σημασία έχουν τα χρήσιμα [...] Εννοώ ότι ο τεχνικός αγώνας,το αριστοτεχνικό χτύπημα,η δεξιοτεχνία περνούν πια σε δεύτερη μοίρα και ότι κύριος στόχος είναι να "πλήξεις" τον αντίπαλο.

Όταν το αυτονόητο πρέπει να επισημανθεί !

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    Αμφιβάλλω αν θα πρέπει να θεωρούμε ο,τιδήποτε αυτονόητο για οποιοδήποτε θέμα.Εγώ όσες φορές έχω θεωρήσει κάτι ως αυτονόητο βρέθηκα προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Αμφιβάλλω αν θα πρέπει να θεωρούμε ο,τιδήποτε αυτονόητο για οποιοδήποτε θέμα.Εγώ όσες φορές έχω θεωρήσει κάτι ως αυτονόητο βρέθηκα προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
    Αυτό ακριβώς εννοώ.
    Ο κοινός νους δεν είναι και τόσο κοινός τελικά

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ενώ ο Ταβερνιέ,ο οποίος ήταν πολύ έμπειρος ξιφομάχος,θεωρεί ότι τα αριστοτεχνικά χτυπήματα έχουν δευτερεύουσα σημασία σε μια πραγματική μονομαχία,σε καμία περίπτωση δεν θεωρεί την εξάσκηση σε αυτά χάσιμο χρόνου ή δεν προτείνει την αποκοπή τους από την εκπαίδευση.Το γράφω αυτό γιατί υπάρχει μια τέτοια τάση στις π.τ. σήμερα.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές