TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 21

Nήμα: mcgregor vs alvarez

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Γενικα οι Φωνακλαδες δεν μου αρεσαν ποτε. Όμως ο Mc Gregor το κάνει με ένα τρόπο που μου αρέσει, φωναζει προκαλει κτλ. πριν τους αγωνες δηλωνει οτι φέρνει κοσμο και λεφτά με την συμπεριφορα του δημοσια και αφου νικησει ειτε χασει ειναι Humble και χαμηλων τονων. π.χ. ο Ορτιζ ηταν για κλοτσες δεν ηθελα να τον βλεπω καν.

Ο Alvarez ήταν dominated απο τον 1ο γυρο. 3 knock down έφαγε. Ήταν θέμα χρονου να ξαπλώσει στον 2ο.
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, το background του Conor McGregor είναι κυρίως στο boxing και στο kickboxing. Ηταν μάλιστα και πρωταθλητής πυγμαχίας νέων στην Ιρλανδία. Μετά πήγε στο Straight Blast Gym του Δουβλίνου, που είναι παράρτημα του Straight Blast Gym του Matt Thornton, ο οποίος Thornton ξεκίνησε από Jeet Kune Do και μετά, μέσω Bjj, μπήκε στο ΜΜΑ. Στο Straight Blast ο Conor γνώρισε τον Kavanagh και από το 2008 προπονείται μαζί του. H σχέση του με το TKD είναι μάλλον επιφανειακή, αντίστοιχη με την σχέση του με την Kapoeira (έχει κάνει λίγο) κλπ
    O Johnny Dragan συνεργάζεται με το SBG,βοηθά τους αθλητές με τα λακτίσματα.Ή μάλλον συνεργαζόταν γιατί τώρα συνεργάζεται με δικηγόρους για να γλιτώσει τη φυλακή.
    http://fightland.vice.com/blog/conor...-has-been-busy

Capoeira έχει κάνει και εκτός του Ido;
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον ένα τέτοιο ματς. Προσωπικά πιστεύω ότι θα κερδίσει ο MgGregor όμως. Μεταξύ δύο σπουδαίων αθλητών, πάντα δίνω περισσότερες πιθανότητες στον πιό έξυπνο.

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον ένα τέτοιο ματς. Προσωπικά πιστεύω ότι θα κερδίσει ο MgGregor όμως. Μεταξύ δύο σπουδαίων αθλητών, πάντα δίνω περισσότερες πιθανότητες στον πιό έξυπνο.
    Συμφωνώ. Στη μάχη εξυπνάδα ειναι να πας το παιχνίδι εκεί που υπερτερείς. Ο Diaz ετσι τον κέρδισε, ο McGregor έτρωγε πολύ ξύλο και για να μην βγει ko αποπειράθηκε ρίψη, στον Diaz που είναι μαύρη ζώνη στο bjj
    υ.γ. δεν μου αρέσουν τα θεατριλίκια του Mcgregor αλλά στο τέλος κάθε αγώνα δείχνει σεβασμό στον αντίπαλο του. Για αυτό τον πάω.

https://www.youtube.com/watch?v=eTBqWQrGGuc

Εδώ παρακολουθεί μια επίδειξη αγωνιστικού καράτε αλλά έχουν ενδιαφέρον αυτά που λέει για τα παραδοσιακά αμέσως μετά.

τα καλα του φορουμ. καθομαι και ψαχνω προηγουμενους αγωνες,(με τον ντιαζ το 2 π.χ. δεν το χω δει),γυμναστηρια ,στατιστικες κλπ.

αυτο που λετε οτι ο mcgregor μετα ειναι ταπεινος ,την διαφορα του πριν και του μετα δηλ., την βλεπεις συχνα στο ufc. βριζονται για μηνες (λενε για οικογενειες,χωρες καταγωγης κλπ.βλ sonnen-silva) πανε να δαρθουνε στην συνεντευξη και μετα τον αγωνα πανε για μπυρες ,που λεει ο λογος μαζι. που σημαινει οτι λιγων ειναι ο χαρακτηρας τους αυτος. οι αλλοι το κανουν για promo. για να πουλιεται σαν μονομαχια μεταξυ θιγμενων κι οχι σαν αγωνας μεταξυ αθλητων.

Παιδιά, το background του Conor McGregor είναι κυρίως στο boxing και στο kickboxing. Ηταν μάλιστα και πρωταθλητής πυγμαχίας νέων στην Ιρλανδία. Μετά πήγε στο Straight Blast Gym του Δουβλίνου, που είναι παράρτημα του Straight Blast Gym του Matt Thornton, ο οποίος Thornton ξεκίνησε από Jeet Kune Do και μετά, μέσω Bjj, μπήκε στο ΜΜΑ. Στο Straight Blast ο Conor γνώρισε τον Kavanagh και από το 2008 προπονείται μαζί του. H σχέση του με το TKD είναι μάλλον επιφανειακή, αντίστοιχη με την σχέση του με την Kapoeira (έχει κάνει λίγο) κλπ
    είδα τον αγώνα,αν και όπως γράφει κ ο basilio δεν έχει καμιά σχέση με καράτε μου έκανε εντύπωση ότι η στάση του δεν ήταν η κλειστή πυγμαχική,δεν ήταν όπως ο αντίπαλος του ούτε αλλά θύμιζε έντονα στάση καράτε με το μπροστινό χέρι λίγο πιο μπροστά ώστε να μετράει απόσταση και να κόβει γρήγορα τον αντίπαλο και το πίσω ετοιμο για κόντρα (το gyaku tsuki που λέμε εμείς).Δεν τον έχω παρακολουθήσει και δεν έχω ιδεά γενικά πως μάχεται απλά είδα την ομοιότητα στον συγκεκριμένο αγώνα.Φάνηκε ότι ήταν ένα level πάνω από την πρώτη στιγμή.

Εχεις δίκιο στο ότι η στάση του δεν είναι κλασική πυγμαχική. Γενικά ο McGregor έχει πολλά ανορθόδοξα στοιχεία, και έχει προπονηθεί σε πολλά και ετερόκλητα αντικείμενα, προφανώς και με την ενθάρρυνση του βασικού προπονητή του, του John Kavanagh. To striking του πάντως είναι αρκετά πυγμαχικό, με την έννοια ότι χρησιμοποιεί κλασικά πυγμαχικά κτυπήματα, έστω και με τον δικό του τρόπο, το παιχνίδι του δηλαδή δεν έχει σχέση π.χ. με του Machida, που ήταν πιό τυπικό karate.
    Στο ματς με τον Alvarez κρατούσε το δεξί του χέρι πιό μπροστά από ότι συνήθως, γιατί αυτή είναι μία συνηθισμένη τακτική όταν παίζει ένα southpaw με έναν orthodox, αφού το jab σχεδόν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το μπροστινό χέρι χρησιμεύει γιά trapping (αλλιώς λεγόμενο και hand fighting σε αυτή την περίπτωση). Δες τα πρόσφατα παιχνίδια (ειδικά το πρώτο) μεταξύ Lawler και Hendricks, όπου το έκαναν συνέχεια.
    Γενικότερα πάντως στο ΜΜΑ με τα μικρά γάντια η πολύ κλειστή στάση δεν συνηθίζεται. Οι περισσότεροι αθλητές υιοθετούν μία στάση με τα χέρια πιό μπροστά και τα πόδια λίγο πιό παράλληλα, επειδή υπάρχει πάντα ο φόβος των παλαιστικών takedowns.

basilio δεν έχω ιδεά από τον McGregor και ουτε έχω παρακολουθήσει κανένα αγώνα του,ούτε καν ξέρω ποιοι είναι αυτοί που μου έγραψες οπότε για να το λες δίκιο θα έχεις σε όλα

Στο ματς με τον Alvarez κρατούσε το δεξί του χέρι πιό μπροστά από ότι συνήθως, γιατί αυτή είναι μία συνηθισμένη τακτική όταν παίζει ένα southpaw με έναν orthodox, αφού το jab σχεδόν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το μπροστινό χέρι χρησιμεύει γιά trapping (αλλιώς λεγόμενο και hand fighting σε αυτή την περίπτωση).
    ναι είναι κάτι που χρησιμοποιούμε συχνά και εμείς σε τέτοιες περιπτώσεις.

Οι περισσότεροι αθλητές υιοθετούν μία στάση με τα χέρια πιό μπροστά και τα πόδια λίγο πιό παράλληλα, επειδή υπάρχει πάντα ο φόβος των παλαιστικών takedowns
    σαν την δική μας πάνω κάτω,κατάλαβα

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές