TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 56

Nήμα: Αikido και Judo

Αikido και Judo

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι απο Θεσσαλονλικη και τον τελευταίο καιρό θέλω να ξανά αρχίσω μία π.τ.(έκανα 2 χρόνια πύγμαχία).
    Έχω κολλήσει σε δύο, Τζούντο και Αικίντο, με το 2ο να υπερισχύει,
    Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας.
    και κάποιες προσωπικες απορίες:

1)Ποιο ειναί πιο διασκεδαστικό κατα τη γνώμη σας?

2)Το Αικίντο η το Τζούντο βοηθάει να χάσεις πιο εθκολα κιλα?

3)Ακούω προτάσεις για σχολές. Εχω βρεί αυτές (http://www.sakuradojo.gr/el/) (http://www.dojo-thessaloniki.gr/)
    η δεύτερη είναι πιο κοντα σε εμένα.

Ευχαριστώ

Αν θες να χάσεις κιλά κάνε capoeira, με βοήθησε πριν 3-4 χρόνια, σε ένα χρόνο με συστηματική προπόνηση γίνεσαι fit!
    Για τις π.τ. που λες, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία θεωρώ ότι το τζούντο πάει περισσότερο σε μαχητικό σπορ (που θα σε βοηθήσει και στην φυσική κατάσταση).

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι απο Θεσσαλονλικη

Τυχεράκια :-)

και τον τελευταίο καιρό θέλω να ξανά αρχίσω μία π.τ.(έκανα 2 χρόνια πύγμαχία).
    Έχω κολλήσει σε δύο, Τζούντο και Αικίντο, με το 2ο να υπερισχύει,
    Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας.

και κάποιες προσωπικες απορίες:

1)Ποιο ειναί πιο διασκεδαστικό κατα τη γνώμη σας?

Το Αϊκιντο. Πιό διασκεδαστικό, με λιγότερους τραυματισμούς, και λιγότερο απαιτητικό γιά το σώμα , που σημαίνει οτι μπορείς να το συνεχίσεις μέχρι τα γεράματα σου .

2)Το Αικίντο η το Τζούντο βοηθάει να χάσεις πιο εθκολα κιλα?

Το Τζούντο . Σε βοηθάει επίσης να χτίσεις δυνατό σώμα .

3)Ακούω προτάσεις για σχολές. Εχω βρεί αυτές (http://www.sakuradojo.gr/el/) (http://www.dojo-thessaloniki.gr/)
    η δεύτερη είναι πιο κοντα σε εμένα
    .

Τον εκπαιδευτή της δεύτερης σχολής που είναι πιό κοντά σου τον γνωρίζω προσωπικά ('οπως και άλλους) και έχω κάνει σεμινάρια μαζί του . Αν έμενα Θεσσαλονίκη αυτή την σχολή θα επέλεγα , επειδή το στυλ του μου ταιριάζει καλύτερα, όχι γιατί οι άλλοι εκπαιδευτές στην Θεσσαλονίκη δεν είναι καλοί. Βλέπεις, η σχέση εκπαιδευτή και εκπαιδεύομενου είναι σχέση χημείας.

Υγ
    Σαφώς και θα πρέπει να ληφθεί υπ` όψιν σε όσα σου λέω ότι :
    α)Το τζούντο το γνώρισα μόνο μέσα από το ζιου ζίτσου γιά όσα χρόνια έκανα ζίου ζίτσου. Δεν το ξέρω “από μέσα”.
    β)Το Αϊκιντο το αγαπώ , και ως ε
    κ τούτου η αντικειμενικότητά μου τίθεται υπό αμφισβητηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αγνοών : 03-17-2017 στις 12:31 PM
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Judo έκανε ενας γνωστός μου στον Ηρακλη και μου είχε πει οτι το κλίμα ηταν πολύ καλό και οτι ο δάσκαλος έχει βοηθείσει αρκετό κόσμο. Εχουν μια συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ.
    Ξέρεις κάποιος κάποια άλλη σχολή ανατολικά,η κατι γαι το τμήμα του Ηρακλη??

Στο Aikido η προπόνηση ειναι κουραστική η οχι??
    Και κάτι άλλο προπόνηση με όπλα γινεται??

Το Aikido μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον αλλα το μόνο που σκέφτομαι είναι αν σε βοηθάει σε φυσική κατάσταση και απώλεια βάρους.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Στο Aikido η προπόνηση ειναι κουραστική η οχι??
    Και κάτι άλλο προπόνηση με όπλα γινεται??

Το Aikido μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον αλλα το μόνο που σκέφτομαι είναι αν σε βοηθάει σε φυσική κατάσταση και απώλεια βάρους.
    Στο Aikido η προπόνηση μπορεί να είναι εξοντωτικά κουραστική ή εντελώς ήπια. Το επιλέγει ο ασκούμενος ανάλογα με την διάθεσή του. Είμαι σε ηλικία που ασκούμαι ηπιότερα . Είναι μέρες όμως που πάω στρεσαρισμένος , πχ απ`την δουλειά, και ανεβάζω ένταση γιά να "ξεφορτώσω" πίεση.

Τα όπλα στο αικίντο είναι το τζο , το μποκέν και το τάντο.
    Μιά ιδέα από όπλα στο Αικίντο μπορείς να πάρεις από εδώ :

https://www.youtube.com/watch?v=GeNj...&feature=share

Βάρος δεν έχασα ούτε γραμμάριο στα χρόνια που ασκούμαι. Ούτε και έβαλα όμως.
    Φυσική κατάσταση ; Χωρίς αμφιβολία , ναι ! Δεν γίνονται αυτά με κακή φυσική κατάσταση :

https://www.youtube.com/watch?v=oA7iHefG8hg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αγνοών : 03-17-2017 στις 03:14 PM
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από αγνοών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Aikido η προπόνηση μπορεί να είναι εξοντωτικά κουραστική ή εντελώς ήπια. Το επιλέγει ο ασκούμενος ανάλογα με την διάθεσή του. Είμαι σε ηλικία που ασκούμαι ηπιότερα . Είναι μέρες όμως που πάω στρεσαρισμένος , πχ απ`την δουλειά, και ανεβάζω ένταση γιά να "ξεφορτώσω" πίεση.
    Αν είναι εξοντωτική και ξεφορτώνεις πίεση καις και λιπος νομίζω.

Και εγώ μετά τη δουλειά θέλω θα πηγαίνω οπότε θέλω κατι να ξεδίνω και να διασκεδάζω.

Τα όπλα φαίνονται πολύ ωραία

Δεν ξέρω τι να αποφασίσω.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Blue : 03-17-2017 στις 03:44 PM

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    To Aikido είναι για γέρους και φλώρους.Το Judo για έφηβους.Κάνε Taekwon-do να δεις άσπρη μέρα.

Αστειεύομαι φυσικά.Νομίζω ότι το aikido είναι πιο διασκεδαστικό,όπως το εννοείς.Και άμα βρεις και συνασκούμενους να ταιριάξεις,ανεβάζεις και ρυθμούς όσο θες.Άμα προσέξεις και λίγι τη διατροφή σου θα χάσεις και κιλά.

Το judo είναι πιο αθλητικό και πιο επίπονο με καλύτερα αποτελέσματα στη φυσική κατάσταση και την αντοχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη παπα-Κώστας : 03-17-2017 στις 03:50 PM
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Έχουμε κανέναν Judoca να μας πει μια γνώμη??

δεν κανω τζουντο. δυο φιλοι μου κανουν συστηματικα. αρχισαν ο ενας μετα τα 45 (κανει όμως απειρα χρονια π.τ. και είναι γυμνασμένος) κι ο άλλος μετα τα 35 ,σχετικα αγύμναστος. με το τζουντο δεν εχασαν ουτε γραμμαριο . με κανενα τυπο γυμναστικης ,ειτε π.τ. ειτε αλλον , δεν χανεις λιπος .ΜΟΝΟ με διατροφή. η οποιου είδους γυμναστικη δρα συμπληρωματικα στην αλλαγη τροπου ζωης/διατροφης. από την άλλη με το τζουντο,όπως εχουν πει και οι παραπανω σχολιαστες, εχεις το ρισκο των τραυματισμων όταν ξεκινάς αγύμναστος και σε μεγαλη ηλικια. οι 2 φιλοι ταλαιπωριουνται συχνα με μεση,γονατα,ωμους.
    πιο διασκεδαστικο κι εμενα μου φαινεται το αικιντο. μεγαλυτερη ποικιλια τεχνικων ,εξασκηση σε οπλα, εντονότερες αντιπαραθέσεις σε φορουμ . με το τζουντο με ποιον να μαλωσεις ; αντε με κανα bjjer για το εδαφος. ενώ με το αικιντο ανοιγει πεδιο δοξης λαμπρον. μονο στο δικο μας φορουμ να ψαξεις,μια χαρα θα διασκεδασεις.
    "In Dog Brothers we're not governed by rules, but by morality." - Lynn Psycho Bitch

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από inspector clouseau Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιο διασκεδαστικο κι εμενα μου φαινεται το αικιντο. μεγαλυτερη ποικιλια τεχνικων ,εξασκηση σε οπλα, εντονότερες αντιπαραθέσεις σε φορουμ . με το τζουντο με ποιον να μαλωσεις ; αντε με κανα bjjer για το εδαφος. ενώ με το αικιντο ανοιγει πεδιο δοξης λαμπρον. μονο στο δικο μας φορουμ να ψαξεις,μια χαρα θα διασκεδασεις.
    Κάτι κλαπ κλαπ που ακούς είναι που χειροκροτώ όρθιος :-)

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές