TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 56

Nήμα: Αikido και Judo

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Blue Εμφάνιση μηνυμάτων

Και εγώ μετά τη δουλειά θέλω θα πηγαίνω οπότε θέλω κατι να ξεδίνω και να διασκεδάζω.

Δεν ξέρω τι να αποφασίσω.....
    Αυτό το "όποτε θέλω" ακούγεται σαν εγγύηση ότι θα`σαι μόνιμα πιασμένος. Χρειάζεται πρόγραμμα/δέσμευση σε ο,τι κι αν κάνεις.

Στο τι να αποφασίσεις θα σε βοηθούσε μια βδομάδα στο ένα και μια βδομάδα στο άλλο.

Εύχομαι καλή συνέχεια, χωρίς τραυματισμούς και με καλά παιδιά γιά συνασκούμενους.
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Ευχαριστώ παιδία,

Λογικά αυτο θα κάνω, Θα πάω να δοκιμάσω και θα δώ.

Αν και εξ αρχής το Αikido μου φαινόταν πιο ενδιαφέρον.

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από inspector clouseau Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν κανω τζουντο. δυο φιλοι μου κανουν συστηματικα. αρχισαν ο ενας μετα τα 45 (κανει όμως απειρα χρονια π.τ. και είναι γυμνασμένος) κι ο άλλος μετα τα 35 ,σχετικα αγύμναστος. με το τζουντο δεν εχασαν ουτε γραμμαριο . με κανενα τυπο γυμναστικης ,ειτε π.τ. ειτε αλλον , δεν χανεις λιπος .ΜΟΝΟ με διατροφή. η οποιου είδους γυμναστικη δρα συμπληρωματικα στην αλλαγη τροπου ζωης/διατροφης. από την άλλη με το τζουντο,όπως εχουν πει και οι παραπανω σχολιαστες, εχεις το ρισκο των τραυματισμων όταν ξεκινάς αγύμναστος και σε μεγαλη ηλικια. οι 2 φιλοι ταλαιπωριουνται συχνα με μεση,γονατα,ωμους.
    πιο διασκεδαστικο κι εμενα μου φαινεται το αικιντο. μεγαλυτερη ποικιλια τεχνικων ,εξασκηση σε οπλα, εντονότερες αντιπαραθέσεις σε φορουμ . με το τζουντο με ποιον να μαλωσεις ; αντε με κανα bjjer για το εδαφος. ενώ με το αικιντο ανοιγει πεδιο δοξης λαμπρον. μονο στο δικο μας φορουμ να ψαξεις,μια χαρα θα διασκεδασεις.
    Αυτό το Aikido που λέτε είναι το ιαπωνικό hapkido;Ε;Ε;Ε;
    Έτσι παίρνει φωτιά το πράγμα.
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Η φάση με τα όπλα είναι πολύ καλή, τόσα βιντεάκια που έχω δεί σε λίγο θα αρχίσω να σπάω πράγματα μες το σπίτι!!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από παπα-Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπααα...δεν τσιμπάει σήμερα :-)
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    Πολύ πολιτισμένοι είσαστε εσείς....
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

για το χαπκιντο... στα πολυάριθμα ταξίδια που εχω κανει στην απω ανατολη με τον υπεργηρο ασιατη δασκαλο μου (προσωπικο μαθητη μεταξυ αλλων του γιπ μαν,του chojun miyuagi, και του miyamoto musashi κ.α.) πολλοι ηλικιωμενοι κορεατες μαστερς του χαπκιντο μας εκμυστηρευονταν ότι οντως είναι κακη απομιμηση του αικιντο. πως το tkd είναι απομιμηση του σοτοκαν ; εεεε, ένα τετοιο πραμα .οσο για καποιους που κανουν χαπκιντο με χτυπήματα ,αυτό είναι απομιμηση και των δυο . ονόματα των κορεατων μαστερ δεν λεω φυσικα, το χω ταμα.

για το αικιντο.... εχω στην κατοχη μου ένα βιβλιο του ueshimba χιλιαδων σελιδων στα ιαπωνικα,τα οποια γνωριζω απταιστα. (oxi to πρωτοτυπο) οπου η κεντρικη ιδεα είναι ότι δεν είναι πολ.τεχνη ,αλλα αυτοσυγκεντρωση εν κινησει. κατι σαν το ται τζι τζουαν ,δηλαδή χεχεχε. για ευνόητους λογους το βιβλιο είναι αγνωστο στο κοινο. υπαρχουν μονο δυο αντίτυπα. το αυθεντικο που εχουν οι κληρονομοι του παππου και το δικο μου .

για το τζουντο ...δεν είναι ευρεως γνωστο ότι ταυτόχρονα με τον ζιγκορο κανο υπηξε κι ενας άλλος δάσκαλος του ζιου ζιτσου στην ιαπωνια που εφτιαξε ένα αθλημα παιρνοντας στοιχεια από το ζζ. ξερω το ονομα του ,αλλα για λογους μυστικότητας (αλλο ταμα) ας τον πουμε τακεσι. αυτοι λοιπον που ασκουνταν στο τακεσι'ς ζζ τους νικαγαν αυτους του κανο'ς ζζ. ελα όμως που ο τακεσης ηταν αριστερος (μην φανταστείτε τιποτα χαρντκορ,ρεβιζιονιστης) κι αντιμοναρχικος και στην ιαπωνια τοτε δεν ειχε μελλον ουτε αυτος ουτε το στυλ του. μεσα από διωξεις κι αυτόεξοριες οι προχωρημένοι μαθητες του βρηκαν ασυλο σε μια χωρα της λατινικης αμερικης με μεγαλη παροικια ιαπωνων. εκει το στυλ ριζωσε ,αναπτυχθηκε και πηρε την εκδικηση του όταν πρωταθλητες του κανο'σ ζζ (τζουντο)αναγκάζονται να μαθαινουν και τακεσι'ς ζζ για να νικουν στους ολυμπιακους. το στυλ όπως καταλάβατε είναι το γνωστο σημερα brazilian jj. όλα τα παραπανω είναι γραμμενα στα "πρωτοκολλα του μπελεμ" αποκρυφο βιβλιο που φυσικα εχω στην κατοχη μου.

τι άλλο θα κανω ο δολιος γι αυτό το φορουμ ,δεν ξερω
    "In Dog Brothers we're not governed by rules, but by morality." - Lynn Psycho Bitch

εχω στην κατοχη μου ένα βιβλιο του ueshimba χιλιαδων σελιδων
    μπερδεύεις την σάμπα με την δημιουργία του Ueshiba :-)

Περιοχή
    Blog Entries
    2
    για το χαπκιντο... στα πολυάριθμα ταξίδια που εχω κανει στην απω ανατολη με τον υπεργηρο ασιατη δασκαλο μου (προσωπικο μαθητη μεταξυ αλλων του γιπ μαν,του chojun miyuagi, και του miyamoto musashi κ.α.) πολλοι ηλικιωμενοι κορεατες μαστερς του χαπκιντο μας εκμυστηρευονταν ότι οντως είναι κακη απομιμηση του αικιντο. πως το tkd είναι απομιμηση του σοτοκαν ; εεεε, ένα τετοιο πραμα .οσο για καποιους που κανουν χαπκιντο με χτυπήματα ,αυτό είναι απομιμηση και των δυο . ονόματα των κορεατων μαστερ δεν λεω φυσικα, το χω ταμα.

για το αικιντο.... εχω στην κατοχη μου ένα βιβλιο του ueshimba χιλιαδων σελιδων στα ιαπωνικα,τα οποια γνωριζω απταιστα. (oxi to πρωτοτυπο) οπου η κεντρικη ιδεα είναι ότι δεν είναι πολ.τεχνη ,αλλα αυτοσυγκεντρωση εν κινησει. κατι σαν το ται τζι τζουαν ,δηλαδή χεχεχε. για ευνόητους λογους το βιβλιο είναι αγνωστο στο κοινο. υπαρχουν μονο δυο αντίτυπα. το αυθεντικο που εχουν οι κληρονομοι του παππου και το δικο μου .

για το τζουντο ...δεν είναι ευρεως γνωστο ότι ταυτόχρονα με τον ζιγκορο κανο υπηξε κι ενας άλλος δάσκαλος του ζιου ζιτσου στην ιαπωνια που εφτιαξε ένα αθλημα παιρνοντας στοιχεια από το ζζ. ξερω το ονομα του ,αλλα για λογους μυστικότητας (αλλο ταμα) ας τον πουμε τακεσι. αυτοι λοιπον που ασκουνταν στο τακεσι'ς ζζ τους νικαγαν αυτους του κανο'ς ζζ. ελα όμως που ο τακεσης ηταν αριστερος (μην φανταστείτε τιποτα χαρντκορ,ρεβιζιονιστης) κι αντιμοναρχικος και στην ιαπωνια τοτε δεν ειχε μελλον ουτε αυτος ουτε το στυλ του. μεσα από διωξεις κι αυτόεξοριες οι προχωρημένοι μαθητες του βρηκαν ασυλο σε μια χωρα της λατινικης αμερικης με μεγαλη παροικια ιαπωνων. εκει το στυλ ριζωσε ,αναπτυχθηκε και πηρε την εκδικηση του όταν πρωταθλητες του κανο'σ ζζ (τζουντο)αναγκάζονται να μαθαινουν και τακεσι'ς ζζ για να νικουν στους ολυμπιακους. το στυλ όπως καταλάβατε είναι το γνωστο σημερα brazilian jj. όλα τα παραπανω είναι γραμμενα στα "πρωτοκολλα του μπελεμ" αποκρυφο βιβλιο που φυσικα εχω στην κατοχη μου.

τι άλλο θα κανω ο δολιος γι αυτό το φορουμ ,δεν ξερω

Είσαι απαίσιος!

Είσαι απαίσιος!
    Εμένα κάτι μου θυμίζει από λίγο πιο παλιά !
    ¶ ρε Παπακώστα έφυγαν οι περισσότεροι chunners και ψάχνεις κόσμο να τρολάρεις !

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές