TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 1 από 18 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 178

Nήμα: MMA vs Taichi

MMA vs Taichi

https://www.youtube.com/watch?v=LyKZM9DtM2w

MMA εναντίον taichi (μετά απο πρόκληση του ΜΜΑ-ανταποκρίθηκε ο συγκεκριμένος δάσκαλος του taichi και έχασε σε 30 δεύτερα...)

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από posidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.youtube.com/watch?v=LyKZM9DtM2w

MMA εναντίον taichi (μετά απο πρόκληση του ΜΜΑ-ανταποκρίθηκε ο συγκεκριμένος δάσκαλος του taichi και έχασε σε 30 δεύτερα...)
    Posidon ανεβάζω αυτό εδώ γιατί η κάμερα έχει καταγράψει ολόκληρο το σκηνικό.

https://www.youtube.com/watch?v=PWGy84YNF9I

Δεν λεει πάλι καλα που δεν ήθελε να του πετάξει Chi ο άλλος πανηγυρίζει κιόλας!

Με τέτοια ρεζιλίκια, άντε μετά να πείσεις τα νέα παιδιά, να ασχοληθούν με παραδοσιακά στυλ kung fu.

Posidon γνωρίζεις τίποτα για τον συγκεκριμμένο δάσκαλο του Tai chi? Πες μας αν θες και την άποψή σου, αν θυμάμαι καλά είσαι ασκούμενος του στυλ.

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Δεν εχει και πολύ νοημα η Φάση σε επίπεδο σύγκρισης. Γενικότερα τα τελευταία χρόνια κρατάω μια πιο απλή στάση σε σχέση με παλαιότερα (εκτός και αν ακούσω χαζομάρες που άκουγα παλαιότερα φυσικά).

Το θέμα ειναι σχετικά απλό δεν μπορει και δεν έχει ελπίδα κάποιος που ασκείται σε ένα συγκριτικα παθητικό στυλ που σου μαθαίνει μεν κάποια πράγματα και βοηθάει μέχρι ένα βαθμό το σώμα να τα βάλει με κάποιον που η βασική του άσκηση ειναι να εξασκεί το σώμα συνέχεια στα όρια τις αντοχής του εμπλουτίζοντας τις γνώσεις του με τεχικές τις οποίες τις δουλεύει σε real time.

Στα χρόνια που ασχολούμαι με αυτά που ασχολούμαι έχω προπονηθεί πάρα πολλές φορές με άτομα απο άλλα στιλ που εξασκούνται παράλληλα . Ασκουμένους του Krav Maga, taichi, ninjutsu, Judo, aikido, kick box, hapkido κ.α. πολλά. Πολύ απλά γίνονται εξαιρερικά πιο αποτελεσματικοί στην πράξη γίνονται πιο καλοί στην "Τέχνη" που έχουν επιλέξει ως πρωταρχική τους βάση.

Εύκολα μπορεί να πει κάποιος ναι Οκ αρα για να γίνει κάποιος καλός στο tai chi σε επίπεδο να ειναι αποτελεσματικος θα πρέπει να κάνει μονο BJJ???

ΟΧΙ βέβαια απλά BJJ κάνω εγώ. Σίγουρα θα τον βοηθήσει να γίνει πιο αποτελεσματικός το να εξασκείται παράλληλα σε οποιοδήποτε στιλ real time επαφής. Για να ειμαι ειλικρινής κάποια πράγματα στο tai chi μου αρέσουν αμα ειχα το χρόνο γενικότερα και παλαιότερα ειναι πιθανό να είχα ασχοληθεί.... προσωπικά έκανα παράλληλα για 2 μιση χρόνια περίπου Judo... Δεν έκανα Judo για να γίνω καλός Judoka όμως... έκανα Judo για να γίνω πιο καλός στο BJJ και πιο αποτελεσματικός επίσης, είχα και ένιωθα αδυναμίες στο όρθιο παιχνίδι που ήθελα να φτιάξω με το Judo τις έφτιαξα μέχρι ένα βαθμό πιο γρήγορα απο όσο θα μου έπερνε κάνοντας μονο BJJ.

Όλα τα στιλ έχουν κενά σε διάφορα πράγματα και πολύ απλά η λύση ειναι να κάνεις προπόνηση παράλληλα σε στιλ προκειμένου να γίνεις πιο καλός και πιο ολοκληρωμένος...

Το να πάει κάποιος ΜΟΝΟ με tai chi να παίξει φάπες με κάποιον που δηλώνει ΜΜΑ (δηλαδή γνώσεις μερικού striking, πάλης, Grappling με βάση το judo η το BJJ) που η προπόνησή του βασίζεται στο πως να κλείνει αποστάσεις γρήγορα και να συνδιάζει χτυπήματα με ρήψεις καθηλώσεις και λαβές.... ειναι μάλλον αυτοκτωνία.
    Μπορεί να πει κάποιος οτι το tai chi έχει τα πάντα μέσα... στην υλη του... λαβές χτυπήματα ρήψεις κτλ, κτλ. μπλα μπλα.... ΔΕΝ έχει σημασία καμία απολύτως σημασία έχει πως ειναι η καθημερινή σου προπόνηση. Και το BJJ μεσα έχει χτυπήματα και φυσικά ρήψεις και φυσικά τεχνικές και στρατιγηκές αυτοάμυνας... Αλλα πως να το κάνουμε 90% του χρόνου σου θα τον περάσεις στο έδαφος και σε τεχνικές και στο έδαφος το 10% όρθιου δεν φτάνει να καλύψεις τις ανάγκες που έχεις στο όρθιο παιχνίδι... Με άλλα λόγια θα υπάρχει εκει κενό που ενάντια σε κάποιον ΕΜΠΕΙΡΟ σε όρθιο Grappling μπορει να γυρίσει εναντίον σου.

Γνώμη μου λοιπόν παράλληλη εξάσκηση. Το Style vs style έχει πεθάνει καιρό τώρα, δεν έχει κάποιο στιλ να αποδείξει κάτι. Αντιθέτος ασκούμενοι σε παραδοσιακά Στιλ έχουν αποδείξει οτι μπορούν να ειναι εξαιρετικά αποτελεσματικοί αν μελετήσουν και προπονηθούν και σε άλλες τέχνες που έχουν κενό μπορούν να γίνουν πολλοί επικύνδηνοι. Βλέπε Lyoto Machida για παράδιγμα.
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

SΤΚF, ευχαριστώ που ανέβασες την καλύτερη λήψη!! Δεν ασχολούμαι με το tai chi. Ασχολούμαι με το baguaquan (bagua). Παρ’ όλα αυτά, μια και εγώ έβαλα το φυτίλι, θα πω κάποια πράγματα. Καταρχήν το βίντεο το είδα στο φορουμ rumsoakedfist. Εκεί κάποιος έγραψε ότι ο ΜΜΑer έκανε την πρόκληση σε δασκάλους του tai chi και ο συγκεκριμένος την αποδέχτηκε με τα αποτελέσματα που όλοι είδαμε.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Aris και εννοείται πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των τεχνών μεταξύ τους. Σέβομαι πολύ τους ανθρώπους του BJJ κυρίως για την εξαντλητική προπόνηση τους και για το ότι οι ζώνες τους δεν δίνονται απλά επειδή πέρασε ο καιρός, αλλά τις κερδίζουν με την αξία τους μέσα από τη συμμετοχή τους σε αγώνες και χτίζοντας μαχητική εμπειρία (Aris αν λέω κάτι λάθος διόρθωσε με). Επίσης έχω 2 φίλους στην Αγγλία, οι οποία κάνουν BJJ αρκετά χρόνια τώρα και κάθε φορά που βρισκόμαστε σε τατάμι με δένουν κόμπο 😊

Τώρα στο συγκεκριμένο θέμα, η άποψη μου είναι απλή. Προσέχετε-Να προσέχουμε με ποιους κάνουμε προπόνηση. Ψάξτε για καλούς και αξιόλογους δασκάλους-ανεξαρτήτως τέχνης. Επίσης ας προσέχουμε ο καθένας τις προσωπικές του αυταπάτες (τους έχω όλους-η καλύτερη τέχνη είναι η δική μου κτλ.). Προφανώς ο κύριος δεν αντιπροσωπεύει όλους τους δασκάλους του tai chi και σίγουρα το ότι έχασε δεν σημαίνει ότι και κάποιος άλλος δάσκαλος του tai chi θα χάσει. Δεν μένω στο πως γίνεται η μάχη, πιστεύω στις ικανότητες που αναπτύσσονται μέσω των εσωτερικών-κινέζικων πολεμικών τεχνών και φυσικά θεωρώ πως ένας δάσκαλος του tai chi μπορεί να «νικήσει» έναν MMAer.

Έτυχε να είμαι μπροστά σε μια μικρή πρόκληση αντοχής σε 1 χτύπημα μεταξύ 2 αθλητών του MMA και ενός δασκάλου εσωτερικών πολεμικών τεχνών. Το χτύπημα δινόταν στην κοιλιακή χώρα και άρα λογικά οι αθλητές του MMA (λόγω προπόνησης) είχαν πλεονέκτημα. Το αποτέλεσμα μετά το χτύπημα του δασκάλου των εσωτερικών τεχνών ήταν να μην μπορούν να σηκωθούν οι MMAers. Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου και μου το έλεγε κάποιος άλλος, δεν θα το πίστευα, οπότε καταλαβαίνω οποιαδήποτε δυσπιστία από μέρους σας.

Σε κάθε περίπτωση και όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο νήμα, στην Ελλάδα είμαστε πολύ τυχεροί γιατί έχουμε μια εξαιρετική γενεαλογία tai chi chuan- άκρως μαχητική, αυτή του Γιώργου Χριστοφόρου (ycgf-neijia στο φόρουμ). Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται για εσωτερικές πολεμικές-μαχητικές τέχνες μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του. Είναι από τους λίγους εκπαιδευτές, τους οποίους θα εμπιστευόμουν με κλειστά μάτια.

Συγγνώμη για το τεράστιο πόστ (ήμουν για προπόνηση από τις 6 το πρωί σήμερα και η ενέργεια είναι σε υψηλά επίπεδα!). Γενικά νομίζω, είναι καλό που όλοι μας θέτουμε απόψεις, και ανταλλάσσουμε γνώμες με σεβασμό ό ένας για τον άλλο και προβληματιζόμαστε και βέβαια στηρίζουμε ένα φόρουμ για όλες τις πολεμικές τέχνες. Respect σε όλους σας και καλή Πρωτομαγιά σε όσους τυχερούς βρεθούν σε παραλία!

Υ.Γ. ycgf-neijia, Άρης, John_ChowGarGreece αν θέλετε γράψτε κάτι. Νομίζω, παρότι το θέμα έχει εξαντληθεί και σε παλιά πόστ, είναι καλό να ακούστεί η άποψη σας κυρίως και για τα νεότερα μέλη του φόρουμ.

Σημαντικός και καθοριστικός είναι ο τρόπος εξέλιξης και εξάσκησης ορισμένων τεχνών σήμερα.Για παράδειγμα στο καράτε που έχω ασχοληθεί ο σημερινός τρόπος προσέγγισης δεν έχει καμιά σχέση με παλιά.ΠΧ.Βλέπεις πως προπονούνται ακόμα κάποιοι παλιοί δάσκαλοι βλέπε Higaoona που χτυπούσαν πέτρες και κορμούς και όταν έκαναν σπάρινγκ ορμούσαν ο ένας στον άλλον με πρόθεση να κόψουν τον αντίπαλο στην μέση και αντίστοιχα βλέπεις την προπόνηση κ το σημερινό σπάρινγκ (στο 90%)που βάζουν γαντάκια χοροπηδάνε πάνω κάτω φωνάζοντας ''κιαιιιι'' και ο νικητής είναι αυτός που θα ακουμπήσει τον άλλον πρώτος.Τι ελπίδα μπορεί να έχει λοιπόν ο μεσος ασκούμενος αν αντιμετωπίσει τον αντιστοιχο μέσο ασκούμενο που είναι σε ΜΜΑ και προπονείται ακόμα σκληρά και ρεαλιστικα (λόγω της φύσης των αγώνων του);ακόμα και μόνο striking vs striking να πάιξουν ποιος έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες;Μιλάμε πάντα για τον μέσο ασκούμενο που κάνει την μέση προπόνηση σε μια μέση σχολή.οχι πρωταθλητές,οχι εξαιρέσεις.Ομοίως και για το Taichi,ολοι έχουμε ακούσει τις ιστορίες της σκληρής εξάσκησης των παλιών,ακόμα και τα αποτυπώματα από τα πόδια τους άφηναν στους βράχους λέει η παράδοση.Ο από πάνω δάσκαλος εξασκείται έτσι;Αντίστοιχα όμως στις τέχνες των ΜΜΑ ναι εξασκούνται σκληρά και ρεαλιστικά κ γιαυτο θα έχουν πάντα το πλεονέκτημα ακόμα κ αν δεν χρησιμοποιήσουν όλο το φάσμα τους.

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Aris και εννοείται πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των τεχνών μεταξύ τους. Σέβομαι πολύ τους ανθρώπους του BJJ κυρίως για την εξαντλητική προπόνηση τους και για το ότι οι ζώνες τους δεν δίνονται απλά επειδή πέρασε ο καιρός, αλλά τις κερδίζουν με την αξία τους μέσα από τη συμμετοχή τους σε αγώνες και χτίζοντας μαχητική εμπειρία (Aris αν λέω κάτι λάθος διόρθωσε με). Επίσης έχω 2 φίλους στην Αγγλία, οι οποία κάνουν BJJ αρκετά χρόνια τώρα και κάθε φορά που βρισκόμαστε σε τατάμι με δένουν κόμπο
    Οι ζώνες στο BJJ πάντα πέρνουν χρόνο. Προφανώς φυσικά δεν έχουν ολοι την ίδια αποδοση στην τέχνη και για την προσπαθειά τους θα προχωρήσουν αργά η γρήγορα απλά θα τους πάρει περισσότερο χρόνο σε σχέση με άλλους. Δεν θα μείνει για πάντα κάποιος ασπρη η μπλε ζώνη ας πούμε. Το σίγουρο ειναι ότι το πράγμα πέρνει χρόνο και δεν χαρίζεται κάτι.

Έτυχε να είμαι μπροστά σε μια μικρή πρόκληση αντοχής σε 1 χτύπημα μεταξύ 2 αθλητών του MMA και ενός δασκάλου εσωτερικών πολεμικών τεχνών. Το χτύπημα δινόταν στην κοιλιακή χώρα και άρα λογικά οι αθλητές του MMA (λόγω προπόνησης) είχαν πλεονέκτημα. Το αποτέλεσμα μετά το χτύπημα του δασκάλου των εσωτερικών τεχνών ήταν να μην μπορούν να σηκωθούν οι MMAers. Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου και μου το έλεγε κάποιος άλλος, δεν θα το πίστευα, οπότε καταλαβαίνω οποιαδήποτε δυσπιστία από μέρους σας.
    Μμμμ... όχι δεν υπάρχει πλεονέκτημα. Ο δάσκαλος δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο χτυπώντας έναν ακίνητο στόχο. Ταυτόχρονα θεωρώ δύσκολο να έχει ένας αθλητής ΜΜΑ απαραίτητα τεχνική ακρίβεια να χτυπήσει εκει που πρέπει ακινητο στόχο επομένως σαν τεστ των 2 δεν έγινε κάτι σπουδαίο.

Για παράδιγμα αν η ίδια πρόκληση γινώταν με έναν ΜΕΤΡΙΟ πυγμάχο το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο... η με έναν καλό kick boxer. Ένα Liver shot θα σε στείλει κάτω και πολύ απλά δεν θα μπορεί να συκωθείς για ώρα. Το ενδιαφέρον θα ήταν να μπορούσε να πετύχει αυτό το χτύπημα με αντιπάλους που κινούνται και αντιστέκονται... όχι ακίνητους. Ακίνητο αντίπαλο με ένα χτύπημα στην γενική περιοχή της κοιλιακής χώρας μπορεί να τον κατεβάσει κάτω ο οποιοσδήποτε ψηλοέμπειρος kick boxer, boxer, thaiboxer, καρατέκα κτλ. το θέμα ειναι ότι αυτοι μπορούν να το καταφέρουν και με αντίπαλο εν κινήση.
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας και τις ενδιαφέρουσες απόψεις.

Vangelis το καταλαβαίνω αυτό που λες. Αλλά ρε γαμώτο να κάνεις φαινομενικά πολεμική τέχνη και να μην μπορείς στοιχειωδώς να αμυνθείς? Γιατί ο τύπος στο βίντεο ούτε στοιχειωδώς δεν αμύνθηκε. Μήπως λοιπόν πρέπει να βρούμε τους δασκάλους που ακόμα βλέπουν τις τέχνες αυτές ρεαλιστικά και όχι ως μοντέρνα εξέλιξη?

Aris όπως είπα έχω μεγάλο σεβασμό για το BJJ. Καταλαβάινω ότι έχεις μια "αλλεργία" με τα εσωτερικά συστήματα, την οποία και σέβομαι απολύτως. Δεν έχεις και πολύ άδικο. Απλά αυτό που λέω εγώ είναι ότι υπάρχει ακόμα "the real deal" και υπάρχουν ακόμα (λίγοι ομολογουμένως) δάσκαλοι που διδάσκουν αυτές τις τέχνες, όπως θα έπρεπε να διδάσκονται. Όσο για το περιστατικό που περιέγραψα, πίστεψε με οι MMAers ήταν "ντουλάπες" και εξαιρετικά γυμνασμένοι. Το χτύπημα ήταν μπροστά στους κοιλιακούς και όχι στο συκώτι ή έστω και λίγο πλάγια και πάνω για να πιάσει πονηρά λίγο τα πλευρά. Δεν έχει και πολύ σημασία. Αύριο μπορεί να βγεί ένα άλλο βίντεο που κάποιος μποξέρ να νικήσει έναν MMAer. Δεν σημαίνει κάτι αυτό, όπως πολύ σωστά επεσήμανες στο πρώτο πόστ σου.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    posidon αφού λες ότι η σχολή σου σε καλύπτει, γιατί σε πιάνει το παράπονο; Φίλε να είσαι χαρούμενος εφόσον βρήκες άνθρωπο που πιστεύεις ότι σε καλύπτει και μην ασχολείσαι με τον "κόσμο". Τα ξαναείπαμε. Ο "κόσμος" θέλει χαβαλέ, χόμπι, socialization, νταν, σεμινάρια και γενικώς να κάνει πράγματα που είναι κουλ και αρέσουν και στους άλλους. Είναι το ρεύμα της εποχής, όλοι θέλουν να δείχνουν κουλ στο facebook. Δεν βλέπεις που γέμισε ο τόπος ίδια κουρέματα, ίδια μούσια, ίδια τατουαζ, ίδια Iphone; Όλη η ζωή ένα Like button. Νομίζεις ότι ένας άνθρωπος μπορεί να είναι κόπια στην καθημερινότητά του και στις ΠΤ να τραβιέται για να βρει τον "the real deal"; Κι αν τον βρουν ποιος σου είπε ότι θα τον ακολουθήσουν κιόλας; Μην στρεσάρεσαι bro, καλά τα λες εσύ, καλά τα λέμε κι εμείς αλλά ο "κόσμος" θα κάνει το δικό του και δεν πρόκειται να αλλάξει. Και το γουστάρει κιόλας.
    Όσο για τα challenge fights, και αυτά δεν ξεκίνησαν σήμερα απλά σήμερα είναι πιο εύκολο να μαθευτούν λόγω ιντερνετ. Γίνονταν ανέκαθεν και δέρνανε οι μεν τους δε πολλάκις και πολλά χρόνια πριν το mma. Οι Ιάπωνες έτρωγαν ξύλο από κάτι γέρους κινέζους, μετά δέρνανε οι Οκιναβέζοι τους ιάπωνες με το καράτε, μετά δέρνονταν οι κινέζοι με τους άγγλους στη Σανγκάη και ένας Θεός ξέρει πόσο challenges έγιναν μετά τον Β ΠΠ στην ιαπωνία με τα αμερικανάκια. Όποιος μαζεύει τον εαυτό του και τις ήττες του και ασκείται και ωριμάζει αυτός είναι πολεμικοτεχνίτης, ανεξαρτήτως στυλ και εθνικότητας. Αυτή είναι η ουσία των ΠΤ. Μπορείς να ορθοποδήσεις από οτιδήποτε σε νίκησε; Μπορείς να γίνεις καλύτερος; Μπορείς να κοιτάς κατάματα τις αδυναμίες και τα λάθη σου και να πιέζεις τον εαυτό σου; Αυτό είναι το νόημα. Αυτό είναι ΠΤ και όχι απλά ένα χόμπι που ποστάρεις στο facebook.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές