TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 89

Nήμα: ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ

Ανοίγω αυτό το θέμα μετά από προτροπή-ιδέα του Vangelis.
    Παρακαλούνται όλοι οι φίλοι συμφορουμίτες να δώσουν τα φώτα τους!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STKF : 06-04-2017 στις 08:46 PM

Oι βασικές αρχές είναι, μεταξύ άλλων, ένα εργαλείο που σου επιτρέπει να επαληθεύσεις αν αυτό που κάνεις ανήκει στην τέχνη σου ή όχι. Ακόμα και η κρίση αυτή όμως, τελικά, δεν είναι απλούστατη. Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις...

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Προσωπικά εδώ και αρκετό καιρό έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον στις πολιτιστικές διαφορές μεταξύ στυλ και αν κάτι ανήκει ή όχι σε αυτό που κάνεις (δεν συνεπάγεται ότι είναι ασήμαντο απλά έχει σημασία όταν και όλα τα άλλα στοιχεία είναι παρόντα). Κινητικά και τακτικά principles, αυτά κάνουν την διαφορά, όλα τα άλλα είναι πολιτισμικές διαφορές ή δευτερεύοντα θέματα ή εμπορικά τρικ. Η συντριπτική πλειοψηφία των ασκουμένων στις παραδοσιακές ΠΤ μαθαίνουν τεχνικές, waza, απογυμνωμένα από κάθε κινητική και τακτική κατανόηση με κύριο focus την σχολή, το στυλ, δλδ το πολιτισμικό στοιχείο διαφοροποίησης. Κάτι δλδ που είναι για να περνάς την ώρα σου και να πλουτίζεις την βιβλιοθήκη σου.

Προχτές στον χαμό που έγινε στο Λονδίνο πολλοί άνθρωποι αμύνθηκαν και προστάτεψαν άλλους κάνοντας τι;;;...το αυτονόητο...δλδ ΟΠΛΙΣΤΗΚΑΝ με ότι βρήκαν μπροστά τους και ΘΩΡΑΚΙΣΤΗΚΑΝ με ότι βρήκαν μπροστά τους. Ένα μυαλό πολτοποιημένο από το στυλιστικό formality των ΠΤ θα είχε -ίσως- προσπαθήσει να ορμήξει με μπουνιές και κλωτσιές ή θα νόμιζε ότι μπορεί με 500 σφυγμούς το δευτερόλεπτο να κάνει όλους αυτές τις κουλ αποφυγές σε κοψίματα που δείχνουν οι σιχαναράδες με ύφος χιλίων καρδιναλίων ή εκείνους τους αφοπλισμούς σε μαχαίρια, πιστόλια και καλάζνικοφ που δείχνουν οι ινστρούχτορες και κάθονται οι άλλοι από κάτω και χαζεύουν μαγεμένοι.

Κινητικά μοτίβα και τακτικά principles. Και κριτικό βλέμμα.
    Αυτά είναι τα basics και αυτά είναι universal.
    Φυσικά υπάρχουν λεπτομέρειες αλλά όχι για δημόσια συζήτηση. Δεν θα το κάνω ευκολότερο ούτε για τους τεμπέληδες να αυνανίζονται διανοητικά (μιας που ασκούμενοι δεν είναι άσχετα αν πληρώνουν συνδρομές σε ακριβές σχολές) ούτε για τους εμπόρους να αναβαθμίσουν το προϊόν τους.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ασκουμένων στις παραδοσιακές ΠΤ μαθαίνουν τεχνικές, waza, απογυμνωμένα από κάθε κινητική και τακτική κατανόηση με κύριο focus την σχολή, το στυλ, δλδ το πολιτισμικό στοιχείο διαφοροποίησης. Κάτι δλδ που είναι για να περνάς την ώρα σου και να πλουτίζεις την βιβλιοθήκη σου.
    σωστά και που λίγο να αλλάξει η επίθεση ,από τις απομονωμένες χωρίς μελέτη των αρχών, τεχνικές που έχεις μάθει ο εγκέφαλος σου ''κλείδωσε'' και πάει, τελείωσες.

Ένα μυαλό πολτοποιημένο από το στυλιστικό formality των ΠΤ θα είχε -ίσως- προσπαθήσει να ορμήξει με μπουνιές και κλωτσιές ή θα νόμιζε ότι μπορεί με 500 σφυγμούς το δευτερόλεπτο να κάνει όλους αυτές τις κουλ αποφυγές σε κοψίματα που δείχνουν οι σιχαναράδες με ύφος χιλίων καρδιναλίων ή εκείνους τους αφοπλισμούς σε μαχαίρια, πιστόλια και καλάζνικοφ που δείχνουν οι ινστρούχτορες και κάθονται οι άλλοι από κάτω και χαζεύουν μαγεμένοι.
    λοιπόν αυτό ακριβώς συζητούσα με φίλο που ασχολείται κ αυτός με ΠΤ κ μου έλεγε ότι η πρώτη σκέψη που έκανε ήταν αν βρισκόταν αυτός στην θέση θα ορμούσε χρησιμοποιώντας τις άοπλες τεχνικές από το σύστημα του, ευκαιρία θα ήταν να δει τι εκπαιδεύει τόσα χρόνια.Ευτυχώς ξύπνησε γρήγορα από την φαντασίωση του κ κατάλαβε.

πολύ σωστά.

Φυσικά υπάρχουν λεπτομέρειες αλλά όχι για δημόσια συζήτηση. Δεν θα το κάνω ευκολότερο ούτε για τους τεμπέληδες να αυνανίζονται διανοητικά (μιας που ασκούμενοι δεν είναι άσχετα αν πληρώνουν συνδρομές σε ακριβές σχολές) ούτε για τους εμπόρους να αναβαθμίσουν το προϊόν τους.
    χαχα, σκληρέ!Δώσε μασημένη τροφή στον λαό!!!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Άρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά εδώ και αρκετό καιρό έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον στις πολιτιστικές διαφορές μεταξύ στυλ και αν κάτι ανήκει ή όχι σε αυτό που κάνεις (δεν συνεπάγεται ότι είναι ασήμαντο απλά έχει σημασία όταν και όλα τα άλλα στοιχεία είναι παρόντα). Κινητικά και τακτικά principles, αυτά κάνουν την διαφορά, όλα τα άλλα είναι πολιτισμικές διαφορές ή δευτερεύοντα θέματα ή εμπορικά τρικ. .
    Μα οι βασικές αρχές είναι κυρίως κινητικές και τακτικές αρχές...καμία σχέση με πολιτιστικές διαφορές. Το είπα με την έννοια ότι μπορείς να ελέγξεις να μια κίνηση είναι ορθή στο δικό σου σύστημα, ελέγχοντας αν τηρούνται οι βασικές αρχές.

Ας το κάνουμε λίγο πιό σαφές γιά άπειρους, νέους ή ακόμη και χάριν συζητήσεως

1. Μην είσαι “εκεί” αν μπορείς. Αν δεν μπορείς φύγε. Αν δεν μπορείς να φύγεις αποκλιμάκωσε με συζήτηση , ή ό,τι κρίνεις καλύτερο γιά την περίσταση. Αν δεν μπορείς να αποκλιμακώσεις χρησιμοποίησε την Τέχνη σου γιά να αμυνθείς . Στρατηγικα ίσως σε συμφέρει να επιτεθείς αλλά αυτό σε ένα δικαστήριο θα σημαίνει 99ο/ο φυλάκιση και χρηματική αποζημίωση . Σταθμίζεις και αποφασίζεις.
    Αν αμυνθείς καλύτερα να το κάνεις κρατώντας “κάτι “ στα χέρια. Αν δεν βρεις “κάτι” κάν`το χωρίς αυτό . Ένα καπάκι από κάδο σκουπιδιών , ένας δίσκος σερβιρίσματος ή κάτι παρόμοιο μπορεί να κάνει άριστη δουλειά αμυντικά και (αντ)επιθετικά. Στην αρχαία Ελλάδα την ασπίδα την λέγανε και “όπλο”.
    2. Σε κάθε περιπτωση, αν μπορείς, φρόντισε να υπάρχουν μάρτυρες ότι προσπάθησες να φύγεις αλλά δεν σου επετράπη , ή ότι δεν είχες επιλογή (πχ είχες να προστατέψεις το παιδι σου)
    3. Είτε υπάρχουν μάρτυρες είτε όχι φρόντισε να ασκήσεις την λιγότερη δυνατή βία, με απλή τεχνική -με μιά κίνηση αν γίνεται- και σταμάτα μόλις πέσει κάτω, εκτος αν πέσεις μαζί του . Νομικά, με εσένα ορθιο και αυτόν κάτω, αν συνεχίσεις είσαι ακάλυπτος. Στρατηγικά μπορεί να είναι λάθος. Σταθμίζεις και αποφασίζεις.
    4. Προσαρμόσου στον επιτιθέμενο . Δεν έχουν αποτελεσμα όλα σε όλους . Τώρα αυτό ίσως είναι δυσνόητο γιά άπειρους αλλά δεν μπορώ να το κάνω απλούστερο χωρίς να γράψω σελίδες ολοκληρες. Οποιος μπορεί ας το εξηγήσει.
    5. Μόλις τελειώσεις φύγε . Με χαμηλό προφίλ , και χωρις πολλά πολλά.
    6. Καλά είναι να κοιτας πίσω σου μερικούς μήνες μετά .

7. (προσθέστε ό,τι θεωρείτε σωστό...)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αγνοών : 06-05-2017 στις 09:06 PM
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    alexarav το ξέρεις κι εσύ κι εγώ ότι στις παραδοσιακές ΠΤ η αναφορά είναι συνέχεια στις φορμαλιστικές διαφορές μεταξύ στυλ και τις απειροελάχιστες λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά (μεγάλη παγίδα αυτό). Δλδ πως κάνει ένα wristlock ένα κινέζικο, ένα γιαπωνέζικο κι ένα φιλλιπινέζικο στυλ. Ωραία είναι αυτή η συζήτηση, δεν λέω, αλλά περιορίζεται σε δευτερεύουσας σημασίας πράγματα. Με ενδιαφέρει περισσότερο το πλαίσιο στο οποίο εφαρμόζουν την ίδια τεχνική, ο τρόπος που μεταφέρουν δύναμη, ο τρόπος που συμπεριφέρονται τακτικά.
    Εκεί βρίσκονται οι αρχές, σε εκείνα που είναι κοινά, όχι στις διαφορές.
    Αυτά που απαριθμεί ο αγνοών είναι σωστά μεν αλλά είναι συμβουλές για αυτοάμυνα, όχι αρχές ΠΤ. Αρχές ΠΤ είναι τα δομικά στοιχεία πάνω στα οποία βασίζεται η μάχη δλδ κάλυψη, κίνηση, όπλα, θωράκιση και διάφορα άλλα που δεν θα κάτσω να αναλύσω για λόγους που ήδη ανέφερα.

Προχτές στον χαμό που έγινε στο Λονδίνο πολλοί άνθρωποι αμύνθηκαν και προστάτεψαν άλλους κάνοντας τι;;;...το αυτονόητο...δλδ ΟΠΛΙΣΤΗΚΑΝ με ότι βρήκαν μπροστά τους και ΘΩΡΑΚΙΣΤΗΚΑΝ με ότι βρήκαν μπροστά τους. Ένα μυαλό πολτοποιημένο από το στυλιστικό formality των ΠΤ θα είχε -ίσως- προσπαθήσει να ορμήξει με μπουνιές και κλωτσιές ή θα νόμιζε ότι μπορεί με 500 σφυγμούς το δευτερόλεπτο να κάνει όλους αυτές τις κουλ αποφυγές σε κοψίματα που δείχνουν οι σιχαναράδες με ύφος χιλίων καρδιναλίων ή εκείνους τους αφοπλισμούς σε μαχαίρια, πιστόλια και καλάζνικοφ που δείχνουν οι ινστρούχτορες και κάθονται οι άλλοι από κάτω και χαζεύουν μαγεμένοι.
    Το σκέφτομαι από την στιγμή που το έμαθα και η αλήθεια είναι ότι είχα σκοπό να ανοίξω σχετικό θέμα. Πως θα αντιδρούσα, τι θα έκανα σε ανάλογη περίπτωση είτε μόνος είτε (ακόμα χειρότερα) με την οικογένεια μου από κοντά. Τίποτα δεν σε προετοιμάζει για κάτι τέτοιο, σίγουρα όχι εμένα. Πιστεύω ότι θα προσπαθούσα να φύγω, αν ήμουν μόνος ίσως να προσπαθούσα να βοηθήσω και κάποιον άλλο (θύμα επίθεσης) ή να χτυπήσω πισώπλατα και με όλη μου την δύναμη κάποιον από τους επιτιθέμενους εφόσον ήταν μόνος του, αλλά αν είχα μαζί την γυναίκα μου και τον 2,5 χρονών πιτσιρικά δεν νομίζω ότι θα έμπαινα σε διαδικασία να βοηθήσω κάποιον, όχι τουλάχιστον μέχρι να εξασφαλίσω την ασφάλεια των δικών μου. Απο κει και πέρα σίγουρα θα έψαχνα για κάτι είτε αμυντικογενές (βλ. καπάκι κάδου που έγραψε ο φίλος Αγνοών) είτε απλό λοστάρι και ας μην έχω ιδέα πως να το χειριστώ εξειδικευμένα.

Το εάν θα μπεις σε λεπτομέρειες ή όχι είναι καθαρά δικό σου θέμα. Πάντως επειδή στο forum δεν είναι πλέον 40-50 άτομα που συμμετέχουν/τσακώνονται με αποτέλεσμα να γίνεται της μουρλής, αντιθέτως 5-10 είναι όσοι συμμετέχουν, μια πιο λεπτομερής ανάλυση δεν είναι κακό να γίνεται, δεδομένου ότι όσοι έχουμε απομείνει όντως ασχολούμαστε ως ένα βαθμό "σοβαρά" ή τουλάχιστον προσπαθούμε να εμβαθύνουμε πέρα από το επιφανειακό του τύπου "βαράω σάκο".
    Και το λέω αυτό γιατί μέσα από αυτό το φόρουμ τα τελευταία 3 χρόνια έχουν ανοίξει τα μάτια μου και έχω δει και έχω τσεκάρει/ διασταυρώσει απόψεις, τις οποίες δεν είχα ακούσει νωρίτερα, ούτε τις ακούω στην σχολή (μάλιστα αμφιβάλλω για αρκετά από αυτά που ακούω στην σχολή) στην οποία βρίσκομαι και τις οποίες αμφιβάλω αν ακούει ο μέσος ασκούμενος ΠΤ στην Ελλάδα που πληρώνει αδρά για να διδάσκεται αυτοάμυνα σε αφοπλισμούς καλάσνικοφ και χαντζαριών, 17 μπουνιές per sec και λαβές που θα ζήλευε ο Ουεσίμπα και που υποτίθεται ότι θα τον σώσουν.
    Και πάλι το πόσο θες να εμβαθύνεις είναι δικό σου θέμα φίλε Άρη, πάντως μόνο καλό μπορεί να βγει από μια συζήτηση πιο εμπεριστατωμένη.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από αγνοών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το κάνουμε λίγο πιό σαφές γιά άπειρους, νέους ή ακόμη και χάριν συζητήσεως

1. Μην είσαι “εκεί” αν μπορείς. Αν δεν μπορείς φύγε. Αν δεν μπορείς να φύγεις αποκλιμάκωσε με συζήτηση , ή ό,τι κρίνεις καλύτερο γιά την περίσταση. Αν δεν μπορείς να αποκλιμακώσεις χρησιμοποίησε την Τέχνη σου γιά να αμυνθείς . Στρατηγικα ίσως σε συμφέρει να επιτεθείς αλλά αυτό σε ένα δικαστήριο θα σημαίνει 99ο/ο φυλάκιση και χρηματική αποζημίωση . Σταθμίζεις και αποφασίζεις.
    Αν αμυνθείς καλύτερα να το κάνεις κρατώντας “κάτι “ στα χέρια. Αν δεν βρεις “κάτι” κάν`το χωρίς αυτό . Ένα καπάκι από κάδο σκουπιδιών , ένας δίσκος σερβιρίσματος ή κάτι παρόμοιο μπορεί να κάνει άριστη δουλειά αμυντικά και (αντ)επιθετικά. Στην αρχαία Ελλάδα την ασπίδα την λέγανε και “όπλο”.
    2. Σε κάθε περιπτωση, αν μπορείς, φρόντισε να υπάρχουν μάρτυρες ότι προσπάθησες να φύγεις αλλά δεν σου επετράπη , ή ότι δεν είχες επιλογή (πχ είχες να προστατέψεις το παιδι σου)
    3. Είτε υπάρχουν μάρτυρες είτε όχι φρόντισε να ασκήσεις την λιγότερη δυνατή βία, με απλή τεχνική -με μιά κίνηση αν γίνεται- και σταμάτα μόλις πέσει κάτω, εκτος αν πέσεις μαζί του . Νομικά, με εσένα ορθιο και αυτόν κάτω, αν συνεχίσεις είσαι ακάλυπτος. Στρατηγικά μπορεί να είναι λάθος. Σταθμίζεις και αποφασίζεις.
    4. Προσαρμόσου στον επιτιθέμενο . Δεν έχουν αποτελεσμα όλα σε όλους . Τώρα αυτό ίσως είναι δυσνόητο γιά άπειρους αλλά δεν μπορώ να το κάνω απλούστερο χωρίς να γράψω σελίδες ολοκληρες. Οποιος μπορεί ας το εξηγήσει.
    5. Μόλις τελειώσεις φύγε . Με χαμηλό προφίλ , και χωρις πολλά πολλά.
    6. Καλά είναι να κοιτας πίσω σου μερικούς μήνες μετά .

7. (προσθέστε ό,τι θεωρείτε σωστό...)
    εισαι μεσα στο μυαλο μου κατι μαγικο... συμφωνω απολυτα! και να προσθεσω να μη διστάσεις να χρησιμοποιησεις οτι βρεθει μπροστα σου για να προστατευθεις. Στην επιθεση του Λονδινου οταν μπηκαν μεσα στις παμπ και μαχαιρωναν κοσμο, μου εκανε εντυπωση οτι δεν χρησιμοποιησαν τα σκαμπο για να κρατησουν αποσταση απο τον επιτιθεμενο...

βεβαια, τωρα τελευταία έχω βρεθει μπροστά σε επικινδυνα σκηνικα που υπο κανονικες συνθηκες ιθα επρεπε να εχω επεμβει. ΠΑΓΩΣΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!!! δεν μπορω να το εξηγησω, προσπαθω ακομα να καταλαβω γιατι... δεν μιλαω για περιστατικα με συμπλοκη, μιλαω για περιστατικά με παιδακια που ετρεξεαν να βγουν στο δρομο την ωρα που περναγε αυτοκινητο, ανθρωπους που επεφταν μπροστα μου σε slow motion Κλπ... Παγωσα 10/10...

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Όλα όσα σωστά απαρίθμησε ο αγνοών ισχύουν σε πλαίσιο κοινωνικής σύμβασης. Βάλτα δίπλα σε ένα χαοτικό σενάριο όπως του Λονδίνου και ακυρώνονται σχεδόν όλα. Η εικόνα που έχουμε για την μάχη είναι πολύ, πολύ, πολύ περιορισμένη και εκλεπτυσμένη και η οπτική μας είναι αυστηρά σε περιβάλλον πολιτισμένο με κανόνες και όρους (κοινωνικούς, νομικούς, οικονομικούς). Η ληστεία, το νταηλίκι, ακόμα και ο χουλιγκανισμός (σε ένα βαθμό) είναι social violence. Στον χαμό όμως αυτά καταργούνται και εμφανίζεται το asocial violence και το χάος. Στο χάος στέκει μόνο η επιβίωση. Και επιβίωση σημαίνει αρχές, δομικά στοιχεία. Δεν επιβιώνουν οι λεπτομέρειες στην επιβίωση παρά μόνο αν είσαι επαγγελματίας, αν έχεις ψηθεί τόσο πολύ στο χάος που το χεις για σπίτι σου. Και το πρόβλημα είναι όχι ότι δεν έχουμε ικανότητες να επιβιώσουμε (αυτό είναι μέγα λάθος, όλοι οι άνθρωποι από κατασκευής έχουμε μαχητική ικανότητα) αλλά ότι 1) οι περισσότεροι δεν θα μείνουμε όσο καιρό χρειάζεται ώστε να μπορούν αυτές οι λεπτομέρειες να αποδειχθούν λειτουργικά σε κατάσταση panic mode και 2) σαμποτάρουμε εμείς οι ίδιοι τους εαυτούς μας ζώντας σε περιβάλλον ΥΠΕΡ-προστατευμένο όπου όλοι, καλοί και στραβοί, έχουν τα ίδια "δικαιώματα", και η κριτική ικανότητα έχει πάει περίπατο. Ο μέσος ασκούμενος περιμένει να τον κάνει σούπερ-Καοτόνικ ο ινστρούχτορας της γειτονιάς του με τον ίδιο τρόπο που περιμένει να του λύσει τα προβλήματα του ο ίδιος πολιτικός που είναι η αιτία της δυστυχίας του.
    DESO σε τέτοιες περιόδους αυτό που αγαπάς το προστατεύεις μην το λερώσει ο Iphone-μ@λ@κ@ς ο οποίος είναι ο νέος ανθρωπότυπος της εποχής. Βοηθάς μόνο εκείνον που έρχεται προς τα σένα, που κάνει βήματα, που ακόμα έχει μυαλό που λειτουργεί κι από μόνο του χωρίς βοηθητικές, που ακόμα έχει στάνταρ και προσπαθεί να τα αναβαθμίσει όχι να τα μηδενίσει για να ακολουθεί την μάζα. Ο καλοπροαίτερος πάντα θα βοηθιέται κι από το ελάχιστο που βρίσκει ενώ ο τεμπέλης και όλα έτοιμα να τα δώσεις πάλι μοσχάρι θα είναι. Εγώ βλέπω ότι πολλοί ρωτάνε, κανείς δεν έρχεται. Και δεν είμαι κανένας ερημίτης ούτε καλόγερος να έχω απαρνηθεί τον κόσμο.

Να με συγχωρείτε αμά τα λέω λίγο ωμά αλλά η εποχή μας είναι άκρως επικίνδυνη σε κάθε επίπεδο και πιστεύω ότι χρειάζονται λέξεις και έννοιες να βοηθηθούν όσοι τουλάχιστον δεν έχουν πολτοποιηθεί ακόμα από τις νόρμες της νέας εποχής.

Τίποτα δεν σε προετοιμάζει για κάτι τέτοιο,
    Σωστό αυτό αλλά δεν είναι δικαιολογία για λάθος άσκηση και προτεραιότητες. Αρχικά φαίνεται ισοπεδωτικό αλλά αν το σκάψεις λίγο θα δεις ότι είναι λόγος διόρθωσης, όχι άλλοθι αποφυγής.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άρης : 06-06-2017 στις 03:03 PM

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές