TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 37

Nήμα: Ελληνες Δασκαλοι Καρατε

Ελληνες Δασκαλοι Καρατε

Διάφοροι Έλληνες δάσκαλοι δείχνουν κατά την γνώμη τους τεχνικές αυτοάμυνας,κομμάτια επιδείξεων κτλ.
    Να σημειωθεί ότι είναι όλοι υψηλόβαθμοι κ όχι 1-2 Dan.

https://www.youtube.com/watch?v=WQuUrghcdHc

ο τίτλος είναι Shotokan karate master κ το ονομα του δασκάλου.Δεν είναι τυχαίος τίτλος αφου ο ίδιος αποκαλεί τον εαυτό του ακόμα και στο FB ως Master Ωραιοπουλο.

πάμε παρακάτω

https://www.facebook.com/panetsidisc...type=3&theater

και

https://www.facebook.com/panetsidisc...type=3&theater

Γνωστός δάσκαλος της Βέροιας του στυλ Shito (?) επίσης υψηλόβαθμος με κόρη μάλιστα μια από τις καλύτερες αθλήτριες του σπορτ καρατε σε παγκόσμιο επίπεδο.

Αν παρατηρήσετε σε όλα τα πιο πάνω βίντεο δεν υπάρχουν πουθενά τεχνικές ούτε Shotokan ούτε Shito.Αυτές οι τεχνικές είναι τεχνικές του Okinawa te tai που έκανε ο Ζαχόπουλος στις επιδείξεις του.Ειναι λογικό αυτό αφου κ οι δυο παραπάνω δάσκαλοι ηταν μαθητές του κ το γύρισαν στο Shotokan/Shito όταν εγιναν τα γεγονότα που έχουμε αναφέρει.Δασκαλοι με επιτυχίες στο σπορτ καρατε αλλά από καράτε;
    Θα μου πειτε μα τοσα νταν εχουν.Χμμ,ναι...αυτό...

Νομίζω είχαμε μια παλιότερη συζήτηση για Goju στην Ελλάδα.
    Εδώ ο αρχηγος του στην Ελλαδα κ ο πιο υψηλόβαθμος δείχνει τεχνικές δρόμου

https://www.facebook.com/peter.passi...type=3&theater

αμυνα σε πιστόλι

άμυνα σε μαχαίρι(καρφώνεται μόνος του σε κάποια φάση)

Με λίγο ψάξιμο μπορει να βρει κανεις ακόμα περισσοτερα εννοείται.Θα προσπαθήσω να ανεβάσω περισσοτερα για να καμαρωνουμε ολοι μας το επίπεδο των δασκαλων

Καλησπερα Βαγγελη!

Τοσο ασχημη η ολη κινησιολογια που δεν πιστευα στα ματια μου...
    Και χαιρομαι απεριοριστα που καταφερα και βγηκα απο ολο αυτο- καθως κατι τετοιο εκανα κι εγω.

Σημειωση, πιο πολυ για να τη διαβαζω και γω και να μοιραστω τη χαρα μου: αξιζει που τρεχω καθε μερα απο Πειραια στη Δαφνη για να προπονηθω με εναν πραγματικο Δασκαλο του Shito Ryu.

Και φυσικα δεν ηταν μονο η κακη κινησιολογια, οσο και οι τεχνικες που δε θα δουλεψουν ποτε απεναντι σε εναν δυνατο και εκπαιδευμενο αντιπαλο.

Πολλές φορές εχω γράψει ότι το επίπεδο των δασκάλων στο παραδοσιακό καρατε στην Ελλάδα είναι πολύ χαμηλό ενώ στο σπορτ καράτε ιδιαίτερα υψηλό.Επειδή πολλοί φίλοι μπορεί να πίστευαν ότι είμαι λίγο υπερβολικός σκέφτηκα να ανεβάσω μερικά βίντεάκια από τους υψηλόβαθμους δασκάλους στο τι διδάσκουν ως αυτοάμυνα δρόμου.Δεν έχουν την παραμικρή ιδέα.

Σημειωση, πιο πολυ για να τη διαβαζω και γω και να μοιραστω τη χαρα μου: αξιζει που τρεχω καθε μερα απο Πειραια στη Δαφνη για να προπονηθω με εναν πραγματικο Δασκαλο του Shito Ryu.
    Μα φυσικά το ρωτάς;Εγω πήγαινα από την μια άκρη της Αττικής στην άλλη κάνοντας πανω από 1.5 ώρα να πάω κ άλλο τοσο να γυρίσω για να κάνω προπόνηση με δάσκαλο που δεν ήταν σαν το 99% των υπολοίπων κ που βλέπουμε στα πιο πάνω βίντεο.

Και φυσικα δεν ηταν μονο η κακη κινησιολογια, οσο και οι τεχνικες που δε θα δουλεψουν ποτε απεναντι σε εναν δυνατο και εκπαιδευμενο αντιπαλο.
    μα δεν καταλαβαίνουν ότι δεν πρόκειται ποτέ κανεις να σου επιτεθεί από τα 3 μετρα με ευθεία επιθεση στο δρομο κ μετα να μείνει ακίνητος να περιμένει να κανεις εσυ τα δικά σου.Δεν ξέρουν.αλλα ολοι πάνω από 6 Dan και ''μαστερ''.Υπάρχουν ακομα χειρότερα βίντεο φαντάσου

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    μα δεν καταλαβαίνουν ότι δεν πρόκειται ποτέ κανεις να σου επιτεθεί από τα 3 μετρα με ευθεία επιθεση στο δρομο κ μετα να μείνει ακίνητος να περιμένει να κανεις εσυ τα δικά σου.
    Αυτό ακριβώς έγινε το μόνο κριτήριο σύμφωνα με το οποίο η πλειοψηφία των μαθητών κρίνει κάποιον ως μαστερ κλπ. Δεν περιορίζονται στο καρατε βέβαια όλα αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ¶ρης : 07-09-2017 στις 07:42 PM

Δεν χρειάζεται να αναφέρω φαντάζομαι ότι όλα αυτά που συζητάμε κατά καιρούς εδώ για αρχές κτλ είναι ''κινέζικα'' για αυτούς.Την παραμικρή ιδέα δεν έχουν.Αλλα ειπαμε ολοι με ένα σωρό νταν κ αρχηγοί.Και ''μάστερ'' βεβαίως βεβαίως μην ξεχνιόμαστε και προσβάλουμε τον άνθρωπο που υπογράφει κάθε δημοσίευση του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ως Μάστερ Ταδε.Ασχετα που με μια ματιά καταλαβαίνεις ότι ουτε μισή κίτρινη δεν είναι.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Στην εποχή που μικροί και μεγάλοι δεν ξεκολάνε από το facebook και δεν αποχωρίζονται το Iphone ούτε καν την μισή ώρα που πάνε να κάνουν τζόκινγκ για να χωνέψουν τις πίτσες που καταβρόχθισαν ενώ έδιναν 85% ακροαματικόητα σε ένα reality show στέλνοντας περισσότερα από μισό εκατομύριο sms, η ευθύνη βαραίνει σχεδόν αποκλειστικά τον πελάτη. Κανέναν άλλο.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Vangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο τίτλος είναι Shotokan karate master κ το ονομα του δασκάλου.Δεν είναι τυχαίος τίτλος αφου ο ίδιος αποκαλεί τον εαυτό του ακόμα και στο FB ως Master Ωραιοπουλο.
    Η επική αλλαγή του ονόματος από Μπάμπης σε Bob νομίζω κάνει κάποιον επιφυλακτικό να ψυλλιάζεται την κατάσταση...

Βαγγέλη όμως δεν έβαλες τον πατριώτη μου τον υπερσενσέι με πολλά νταν σε Καράτε (τι θες να πεις ποιου στυλ, ένα είναι το καράτε), σε Ται Νουι, σε Αικιτζούτσου και Κομπούντο.
    ¶ψογη εκτέλεση του kata "kiba dachi"

https://www.youtube.com/watch?v=wZai1sZsx1s

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ¶ρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην εποχή που μικροί και μεγάλοι δεν ξεκολάνε από το facebook και δεν αποχωρίζονται το Iphone ούτε καν την μισή ώρα που πάνε να κάνουν τζόκινγκ για να χωνέψουν τις πίτσες που καταβρόχθισαν ενώ έδιναν 85% ακροαματικόητα σε ένα reality show στέλνοντας περισσότερα από μισό εκατομύριο sms, η ευθύνη βαραίνει σχεδόν αποκλειστικά τον πελάτη. Κανέναν άλλο.
    Το κακό βέβαια ξεκίνησε από την μη ενημέρωση, σε μια εποχή προ 20-30 ετών που δεν υπήρχαν FB και smartphones αλλά υπήρχε περίσσιο χρήμα για ξόδεμα και ανεξάντλητη θέληση για μόστρα. Το ότι για να βρει κάποιος σοβαρή (όχι top) σχολή πρέπει να ψάχνει με το κιάλι, από εκείνη την κακή αρχή προέρχεται.

Πλέον στην εποχή της ενημέρωσης δεν υπάρχει δικαιολογία, όποιος την παθαίνει καλά να πάθει.

Η επική αλλαγή του ονόματος από Μπάμπης σε Bob νομίζω κάνει κάποιον επιφυλακτικό να ψυλλιάζεται την κατάσταση...
    Σε παρακαλώ,Μαστερ Bob.

Βαγγέλη όμως δεν έβαλες τον πατριώτη μου τον υπερσενσέι με πολλά νταν σε Καράτε (τι θες να πεις ποιου στυλ, ένα είναι το καράτε), σε Ται Νουι, σε Αικιτζούτσου και Κομπούντο.
    ¶ψογη εκτέλεση του kata "kiba dachi"
    Δικιο έχεις απλά ο συγκεκριμένος λεει ότι κανει Okinawa te tai οπότε ξέρεις τι σε περιμένει.Προτίμησα να βάλω τους και καλα mainstream καρατέκα της ΕΛΟΚ που υποτίθεται εκπροσωπούν γνωστά στυλ καρατε και με ένα σωρο νταν ο καθενας θα περίμενες ότι γνωρίζουν και δυο τρια πράγματα.Τα βίντεο είναι κατατοπιστικά νομίζω.Και υπάρχουν τόσα ακόμα

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Vangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικιο έχεις απλά ο συγκεκριμένος λεει ότι κανει Okinawa te tai οπότε ξέρεις τι σε περιμένει.Προτίμησα να βάλω τους και καλα mainstream καρατέκα της ΕΛΟΚ που υποτίθεται εκπροσωπούν γνωστά στυλ καρατε και με ένα σωρο νταν ο καθενας θα περίμενες ότι γνωρίζουν και δυο τρια πράγματα.Τα βίντεο είναι κατατοπιστικά νομίζω.Και υπάρχουν τόσα ακόμα
    Κι όμως για τα ματια του κόσμου shito ryu λέει οτι κανει αν και πλέον έχει διαγραφεί από την ΕΛΟΚ.
    Αν βέβαια γίνεις hardcore μαθητής, τότε θα γνωρίσεις την απόλυτη αλήθεια του Okinawa te tai!

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές