TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 88

Nήμα: BUNKAI στο Καράτε

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτό κ μόνο.Γιαυτό κ ολοι κάνουν σπορτ.
    Θα γίνει χειρότερο οπότε όποιος κάνει ή σκοπεύει να κάνει παραδοσιακό budo ας ετοιμαστεί για ερημικά dojo, προπονήσεις σε αυλές και εξοχές, συμμαθητές να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια και όλα όσα συνοδεύουν την πραγματική άσκηση. Η οποία όπως έχω ξαναπεί (και ελπίζω πλέον να γίνεται πιο κατανοητό) ΔΕΝ είναι το ίδιο με την προπόνηση.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ως προς τα low/ghost kicks που αναφέρατε, έχει ένα σωρό διαφορετικά kicks αναλόγως την θέση των γοφών και την κινητικότητα που αυτή παρέχει ώστε να μπορεί να αλλάζει η γωνία του αμυνόμενου ενώ υποδέχεται (αυτό το irimi που ανέφερε ο αγνοών νωρίτερα, το entry δηλαδή την ώρα της υποδοχής) και να μην μένει στην ίδια ευθεία με την επίθεση.

https://www.youtube.com/watch?v=VikdV4S2b70

https://www.youtube.com/watch?v=L18tYBdkTdg

https://www.youtube.com/watch?v=oKMrSvDCzkc

https://www.youtube.com/watch?v=k44PUgT0Dnk

Ωραία παρουσίαση bunkai πάνω σε βασικά μπλοκ που μαθαίνουμε ήδη από την κίτρινη ζώνη στο καράτε. Πράγματα ασφαλώς που δεν έχω δει ποτέ live και δεν ξέρω πόσοι από τους ασχολούμενος με το καράτε έχουν δει/μάθει. Δείχνει πρακτικά πως αντιδράς μετά το μπλοκ μετατρέποντας ουσιαστικά μια αμυντική τακτική σε άκρως επιθετική.

To κανάλι λέγεται oneminutebunkai και το στυλ λέγεται Zentokukai (παρακλάδι του Shorin Ryu αν έχω καταλάβει καλά). Δάσκαλος ο Angel Lemus sensei.

ΥΓ. Αν μπορεί κάποιος παλιότερος ας μου εξηγήσει πως μπαίνουν τα βίντεο κανονικά σε ένα post και όχι σε μορφή link γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Deso, Μου άρεσαν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τα βιντεο που ανεβασες!!! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!! Ειναι τοσο αρμονικά, σαν να βλεπω χορό!

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Μη σας το χαλάσω αλλά όπου να 'ναι θα μπει ο Βαγγέλης και θα αρχίσει τη γκρίνια...
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Blackman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Deso, Μου άρεσαν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τα βιντεο που ανεβασες!!! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!! Ειναι τοσο αρμονικά, σαν να βλεπω χορό!
    Τι να λέμε, ο άνθρωπος δίνει ΑΜΕΣΑ απάντηση σε επίθεση, περνώντας κατευθείαν σε αντεπίθεση. Δίνει έμφαση σε κάθε βίντεο ότι στα drills οι επιθέσεις πρέπει να είναι ρεαλιστικές (ή έστω να "διαπερνούν" τον στόχο), οι κινήσεις του λιτές και δυναμικές, από τα καλύτερα βιντεο με bunkai που έχω βρει.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από παπα-Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη σας το χαλάσω αλλά όπου να 'ναι θα μπει ο Βαγγέλης και θα αρχίσει τη γκρίνια...
    Ίσα ίσα ο Βαγγέλης εκτιμά το καλό bunkai ανεξαρτήτως στυλ (αρκεί να μην είναι από shotokan γιατί wado ryu rullez κ έτσι )

ΥΓ. Είναι που άρχισα προπονήσεις μετά από 1μιση μήνα απραξίας και με έχει πάρει η χαρά!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από DESO Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ. Είναι που άρχισα προπονήσεις μετά από 1μιση μήνα απραξίας και με έχει πάρει η χαρά!
    Ομοίως :-)
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Ωραία παρουσίαση bunkai πάνω σε βασικά μπλοκ που μαθαίνουμε ήδη από την κίτρινη ζώνη στο καράτε. Πράγματα ασφαλώς που δεν έχω δει ποτέ live και δεν ξέρω πόσοι από τους ασχολούμενος με το καράτε έχουν δει/μάθει. Δείχνει πρακτικά πως αντιδράς μετά το μπλοκ μετατρέποντας ουσιαστικά μια αμυντική τακτική σε άκρως επιθετική.
    Μου γεννήθηκε μιά απορία σχετικά με αυτό που γράφεις. Όταν κάνετε εξάσκηση στα μπλοκ με έναν συμμαθητή, δεν συνεχίζετε με κάποια τεχνική μετά το μπλοκ και το (πρώτο) κτύπημα?

Σχετικά με το πρώτο βίντεο, μετά το μπλοκ-εκτροπή στην πραγματικότητα- και το κτύπημα,
    απορώ γιατί συνεχίζει με αυτή την επιλογή. Εννοώ το συγκεκριμμένο κλείδωμα. Μου φαίνεται δύσκολο στην εφαρμογή του, ειδικά στο ξεκίνημα που επιχειρεί να βρει με το χέρι του χωρίς να βλέπει τον καρπό του αντιπάλου.
    Θεωρώ ότι σε πραγματική κατάσταση, πρέπει να είσαι μεγάλο αστέρι των π.τ για να πετύχει.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από STKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου γεννήθηκε μιά απορία σχετικά με αυτό που γράφεις. Όταν κάνετε εξάσκηση στα μπλοκ με έναν συμμαθητή, δεν συνεχίζετε με κάποια τεχνική μετά το μπλοκ και το (πρώτο) κτύπημα?
    Όχι μέχρι τώρα τουλάχιστον
    Ή κάνουμε drills με συνεχόμενες επιθέσεις και μπλοκ (jodan, chudan, gedan διαδοχικά) ή το κλασσικό "μπλοκ - αντεπίθεση με tsuki". Τώρα τι γίνεται σε πιο προχωρημένους δεν ξέρω, εμείς τμήμα αρχαρίων είμαστε.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από STKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το πρώτο βίντεο, μετά το μπλοκ-εκτροπή στην πραγματικότητα- και το κτύπημα,
    απορώ γιατί συνεχίζει με αυτή την επιλογή. Εννοώ το συγκεκριμμένο κλείδωμα. Μου φαίνεται δύσκολο στην εφαρμογή του, ειδικά στο ξεκίνημα που επιχειρεί να βρει με το χέρι του χωρίς να βλέπει τον καρπό του αντιπάλου.
    Θεωρώ ότι σε πραγματική κατάσταση, πρέπει να είσαι μεγάλο αστέρι των π.τ για να πετύχει.
    Συμφωνώ ότι το παρατραβάει στο συγκεκριμένο.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές