TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 49 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 489

Nήμα: Wing Chun Vs Boxing

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Atsalakwtos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση το σκεπτικό σου λοιπόν κάποιος που έχει παίξει λίγο "φεύγα" στο τάβλι και ποτέ σκάκι μπορεί να ισχυρισθεί ότι κατά την γνώμη του το "φεύγα" ειναι πιο στρατηγικό παίγνιο απο το σκάκι....

Φιλικά πάντα. Δεν έχω κάτι μαζί σου απλά είναι ένα θέμα που στην Ελλάδα έχουν άποψη ΟΛΟΙ επι παντός επιστητού....
    Δε μπορω να σου απαντησω γιατι δεν ξερω ουτε ταβλι ουτε και σκακι...χαιρομαι ομως που εσυ ξερεις και από αυτα...εγω με πολεμικες τεχνες ασχολουμαι,μπορεί οχι με πυγμαχία αλλα πιστεψε με συναναστρεφομαι περισσοτερους πυγμαχους απο οτι φανταζεσαι και προπονουμαι μαζι τους,παρολο που δεν ισχυριζομαι οτι ξερω πυγμαχια...ε,λοιπόν,αυτα που γραφεις για τα μπανταζ και τα σπασμενα δαχτυλα ειναι τουλαχιστον αστεια,αυτο λεω εγω(και αυτοι)...

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Minos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορω να σου απαντησω γιατι δεν ξερω ουτε ταβλι ουτε και σκακι...χαιρομαι ομως που εσυ ξερεις και από αυτα...εγω με πολεμικες τεχνες ασχολουμαι,μπορεί οχι με πυγμαχία αλλα πιστεψε με συναναστρεφομαι περισσοτερους πυγμαχους απο οτι φανταζεσαι και προπονουμαι μαζι τους,παρολο που δεν ισχυριζομαι οτι ξερω πυγμαχια...ε,λοιπόν,αυτα που γραφεις για τα μπανταζ και τα σπασμενα δαχτυλα ειναι τουλαχιστον αστεια,αυτο λεω εγω(και αυτοι)...
    Ακριβώς αυτά τα...λές εσύ. Άσε λοιπόν πυγμάχους που έχουν κάνει και WC να συγκρίνουν. Και όταν ανοίξει νήμα που καταπιάνεται με την πολεμική τέχνη που κάνεις και έχεις προσωπική εμπειρία μοιράσου την.

Ακριβώς αυτά τα...λές εσύ. Άσε λοιπόν πυγμάχους που έχουν κάνει και WC να συγκρίνουν. Και όταν ανοίξει νήμα που καταπιάνεται με την πολεμική τέχνη που κάνεις και έχεις προσωπική εμπειρία μοιράσου την.
    Αν δε σε ενοχλεί πολυ,λεω να συνεχισω να γραφω σε οποιο νημα θελω

Atsalakwte αυτά που λες βασικά δεν με ξενίζουν . Τα λένε σχεδόν όλοι πάνω κάτω οι δάσκαλοι για να δικαιολογήσουν πόσο ανώτερο ειναι το Wing chun Και πόσο φοβεροί είναι . Το κακό είναι ότι οι μαθητές συνήθως τους πιστεύουν . Νοιώθουν εξαιρετικά με τον εαυτό τους κάνουν τσι σάο όλη μέρα δεν γυμνάζονται καθόλου κάνουν 10 κλοτσιές στον αέρα η σε κανένα σάκο και πιστεύουν πως έχουν και κλοτσιές ρίχνουν γροθιές πάντα σαν ο άλλος να είναι σε απόσταση μισού μέτρου και με κάτω τα χέρια και νοιώθουν άρχοντες . Όλα κυλούν περίφημα αυτοί νοιώθουν καλά ο δάσκαλος παίρνει το χρήμα και όλα μέλι γάλα .
    Στην πραγματικότητα η αυτοάμυνα τους είναι καλή απέναντι σε κάποιον άσχετο αλλά είναι πολύ κακή απέναντι σε κάποιον σχετικό με κάποιο είδους στραικινγκ είτε αυτό είναι μποξ ,κικ μποξ είτε είναι μαι ται είτε είναι ΜΜΑ είτε ακόμα και κάποια πολεμική τέχνη καρατε tkd κτλ . Εκεί καταλαβαίνουν με τον άσκημο τρόπο πώς αν πας να χτυπήσεις χωρίς να έχεις την ικανότητα να προστατεύεις το κεφάλι σου (ψηλό Guard και μπλόκ ) κατα 99,9 % θα το χάσεις . Αυτό το γνωρίζουν όλες οι ΠΤ - Μαχητικά αθλήματα και εμείς είμαστε την κοσμάρα μας γιατί πιστεύουμε ότι η απόσταση που παλεύουμε με ένα μαγικό τρόπο , πάντα θα είναι στο μισό μέτρο και τα χέρια του αντιπάλου παγιδευμένα από το φοβερό μας τσι σάο .

Και επαναλαμβάνω δεν φταίει το wing chun γι αυτό . Το wing chun είναι μια πολύ δυνατή τέχνη αλλά έχει περιορισμούς δεν είναι το πολυεργαλείο που κάποιοι θέλουν να πλασάρουν κάποιοι .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QiWizard : 11-26-2017 στις 09:26 PM

Πραγματική πυγμαχία:
    Ancient Olympic Events. [Internet]. 2013. Tufts University. Available from: http://www.perseus.tufts.edu/Olympics/boxing.html [Accessed May 20, 2013].

Holland, G. [Internet]. 2008. History of London Boxing. The BBC. Available from: http://www.bbc.co.uk/london/content/..._feature.shtml [Accessed May 20, 2013].

Murray, S.R. [Internet]. 2010. Boxing Gloves of the Ancient World. Electronic Journals of Martial Arts and Sciences. Available from: http://ejmas.com/jcs/2010jcs/jcsart_murray_1007.html [Accessed May 20, 2013].

Poliakoff, M. [Internet]. 2013. Boxing. Britannica. Available from: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/76377/boxing [Accessed May 20, 2013].

The Ancient Olympics: Bridging past and present. [Internet]. 2013. The Open University. Available from: http://www.open.edu/openlearn/body-m...nt-section-8.2 [Accessed May 20, 2013].

http://healthandfitnesshistory.com/a...machia-boxing/

The World of Boxing. [Internet]. 2013. Suffolk University. Available from: http://inceptor.mcs.suffolk.edu/~cru...t/boxing2.html [Accessed May 20, 2013].

ΔΙΧΩΣ ΓΑΝΤΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ...
    ΔΙΧΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΙΛΩΝ
    ΔΙΧΩΣ ΓΥΡΟΥΣ & ΚΑΜΠΑΝΑΚΙΑ
    ΜΕ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΘΛΗΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ KD ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΩΝΤΑΙ
    ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΥΣ
    Ψαξε για τον Διαγορα τον Ροδιο
    Με αυτά δεν ασχολούμαι καθόλου . Ο λόγος είναι απλός , δεν μπορώ να καταλάβω κάτι από περιγραφές (ελάχιστες) αμφορείς και τοιχογραφίες . Αυτό ισχύει και για το παγκράτιο . Μου είναι εντελώς αδιάφορα . Το σύγχρονο παγκράτιο είναι σίγουρο ότι δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το αρχαίο για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχει η ανάλογη ύλη ώστε να το αναβιώσεις το ίδιο ισχύει και για την "πραγματική" πυγμαχία που αναφέρεις ουσιαστικά δεν ξέρουμε τίποτα ούτε την κινησιολογία της ούτε τα χαρακτηριστικά της ούτε την προπόνησή της τις μεθόδους ανάπτυξης . Για πια πραγματική πυγμαχία να μιλήσουμε ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QiWizard : 11-26-2017 στις 09:23 PM

για την μονη πυγμαχια που ξερω και μπορω να αναφερθώ είναι η συγχρονη. αυτη ηταν νομιζω και στην οποια αναφέρεται η ερωτηση του νηματος.

εγω θα το παω στον τροπο εκπαιδευσης. το πιο μαχητικο, στραικινγκ, αθλημα θεωρω το μ.ται. αν λοιπον το γ.τσουν εκπαιδευοταν όπως το μ.ται θα μας απασχολουσαν ερωτήσεις σαν αυτή του νηματος ; λιωσιμο σε ολους τους βηματισμούς ,εξασκηση ολων των χτυπημάτων,και των 8 ακρων , σε σακο, σε στοχο ,σε ασπιδα ,σε συνασκουμενο με θωρακα . εφαρμογή ολων των τεχνικων ειτε χαλαρα με ¨γυμνο" συνασκουμενο,ειτε φουλ με ¨θωρακισμενο". καθημερινο "ψήσιμο" στα παραπανω καθως και στην αντοχή στα χτυπηματα , σωματικη εξασκηση για δυναμη,ταχυτητα κι εκρηκτικοτητα στα χτυπήματα και στην κινηση . ολα αυτά χωρις να αφήσουμε εξω φορμες ή τσισαο ,αλλα με προτεραιοτητα στα πρωτα για τους νεους ασκούμενους . αν λοιπον αυτή ηταν η συνηθισμενη προπονηση στο γ.τ. θα αναλωνόμασταν σε υπαρξιακου τυπου αναζητήσεις "είναι το συστημα μου καλυτερο από το χ,ψ " ; κι επειδή πολύ τα χωνουμε στους δασκαλους ,(καλως ή κακως δεν είμαι σε θεση να κρινω ,εχω προσωπικη αποψη για πολύ λιγους) ας πιασουμε τους μαθητες του γ,τ,. ποσοι από τους σημερινους ασκουμενους κι αναφέρομαι και στους συμφορουμιτες θα ηταν διατεθιμενοι να υποστουν τετοιου είδους εκπαιδευση ;
    "In Dog Brothers we're not governed by rules, but by morality." - Lynn Psycho Bitch

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από inspector clouseau Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την μονη πυγμαχια που ξερω και μπορω να αναφερθώ είναι η συγχρονη. αυτη ηταν νομιζω και στην οποια αναφέρεται η ερωτηση του νηματος.

εγω θα το παω στον τροπο εκπαιδευσης. το πιο μαχητικο, στραικινγκ, αθλημα θεωρω το μ.ται. αν λοιπον το γ.τσουν εκπαιδευοταν όπως το μ.ται θα μας απασχολουσαν ερωτήσεις σαν αυτή του νηματος ; λιωσιμο σε ολους τους βηματισμούς ,εξασκηση ολων των χτυπημάτων,και των 8 ακρων , σε σακο, σε στοχο ,σε ασπιδα ,σε συνασκουμενο με θωρακα . εφαρμογή ολων των τεχνικων ειτε χαλαρα με ¨γυμνο" συνασκουμενο,ειτε φουλ με ¨θωρακισμενο". καθημερινο "ψήσιμο" στα παραπανω καθως και στην αντοχή στα χτυπηματα , σωματικη εξασκηση για δυναμη,ταχυτητα κι εκρηκτικοτητα στα χτυπήματα και στην κινηση . ολα αυτά χωρις να αφήσουμε εξω φορμες ή τσισαο ,αλλα με προτεραιοτητα στα πρωτα για τους νεους ασκούμενους . αν λοιπον αυτή ηταν η συνηθισμενη προπονηση στο γ.τ. θα αναλωνόμασταν σε υπαρξιακου τυπου αναζητήσεις "είναι το συστημα μου καλυτερο από το χ,ψ " ; κι επειδή πολύ τα χωνουμε στους δασκαλους ,(καλως ή κακως δεν είμαι σε θεση να κρινω ,εχω προσωπικη αποψη για πολύ λιγους) ας πιασουμε τους μαθητες του γ,τ,. ποσοι από τους σημερινους ασκουμενους κι αναφέρομαι και στους συμφορουμιτες θα ηταν διατεθιμενοι να υποστουν τετοιου είδους εκπαιδευση ;
    Ναι όντως έτσι είναι καλύτερα . Καλύτερη φυισική κατάσταση , έκρηξη πιο προετοιμασμένο νευρικό σύστημα να δεχτεί χτηπήματα (ψήσιμο) , συμφωνώ . Ακόμα και άτεχνα αν προπονήσε έτσι πιθανόν να είσαι πιο μάχιμος από ένα μεγάλο ποσοστό των ασκούμενων στο wing chun που κοιμούνται όρθιοι .

Όμως κάνοντας όλα αυτά στην κινησιολογία του wing chun παραμένεις ακάλυπτος . Το μαι τάι έχει μπλοκ αποφυγές άλλο κέντρο βάρους κάλυψη ψηλά κτλ . Αν μου έλεγες για παράδειγμα ότι κάνω wing chun και μαι ται θα έλεγα ότι είσαι κομπλέ αλλά πηγαίνοντας για παράδειγμα να χτυπήσεις στόχους μακρυά με τις γροθιές σου να φεύγουν από το στήθος είσαι στόχος και μάλιστα πολύ εύκολος . Το wing chun επικεντρωμένο τις μικρές αποστάσεις δεν μπορεί να σε προετοιμάσει για μάχη εξ αποστάσεως θες κάτι άλλο θέλεις είτε άλλο στυλ είτε άλλη κινησιολογία πολλοί θεωρούν ότι καλύτερο είναι να επιλέξουν το πιο "κοντινό" που θεωρείτε το jkd εγώ δεν συμφωνώ γιατί δεν το έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση , άλλοι προτιμούν sanda sanshou αυτό για μένα είναι μια καλή επιλογή ίσως η καλύτερη αν έχεις το σωστό δάσκαλο . Όποιος όμως δηλώνει ότι κάνει wing chun και είναι κομπλέ σε μάχη με μαχητικό άθλημα είτε είναι παραπλανημένος είτε μαζί με το wing chun του έχουν περάσει και κάτι άλλο το οποίο του λένε ότι είναι wing chun αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QiWizard : 11-27-2017 στις 08:22 AM

Αυτο ειναι το ζητουμενο σε οποια τεχνη κανεις.
    Γι'αυτό ειπα παραπάνω 50 απο τη μια και 50 απο την αλλη...γιατι οι 50 της πυγμαχίας θα εχουν κανει ρεαλιστικη προπόνηση και sparring απο πολυ νωρις,ενω η πλειοψηφία των αντιπαλων τους οχι...επαναλαμβανω η πλειοψηφία ΟΧΙ ΟΛΟΙ!!!

Ακόμα και τα λακτίσματα του Wing chun είναι για κοντινή απόσταση . Αν λέμε θεωρητικά ότι το Wing chun έχει λακτίσματα και ο πυγμάχος όχι δοκίμασε το στην πράξη , θα δεις ότι το φροντ κικ του wing chun καλύπτει σχεδόν την ίδια απόσταση με το τζάμπ του πυγμάχου ο οποίος ε συνδυασμό με το φουτγουορκ έχει την ικανότητα να καλύπτει πολύ μεγάλη απόσταση με τα χέρια αυτό δυσκολεύει πολύ την κατάσταση σε συνδυασμό του ότι βασικά δεν έχεις και στόχο να χτυπήσεις εφόσον ο πυγμάχος κλείνει αγκώνες και προστατεύει όλο τον άνω κορμό και στην βάση του προβάλει το γόνατο σχεδόν στην ευθεία . Το μαι τάι αντιθέτως και γι αυτόν τον λόγο επειδή δουλεύει σε απόσταση έχει μακρυά λακτίσματα το φροντ κικ του δουλεύει μαζί με την λεκάνη που πηγαίνει εμπρός και δίνει εύρος στην κίνηση και φυσικά έχει και τα πλάγια για τον μηρό τα οποία πραγματικά είναι πάρα πολύ χρήσιμα απέναντι στον πυγμάχο και σε αυτά δεν έχει καμία άμυνα εκτός από την αντεπίθεση με τις γροθιές του . Του wing chun τα λακτίσματα είναι τέλεια για μικρότερες αποστάσεις είναι εντελώς κρυφά αλλά δεν είναι πολύ αποτελεσματικά απέναντι ακόμα και στον πυγμάχο όταν η απόσταση είναι μεγαλύτερη .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QiWizard : 11-27-2017 στις 09:46 AM

Συμπέρασμα για μένα είναι το εξής :
    Αν ο δάκαλος σου λέει πως έχει λύση απέναντι από το μαχητικό άθλημα / στράικερ η ΜΜΑ και η λύση του είναι μπλοκ αποφυγές φούτγουορκ ψηλό guard πλάγια λακτίσματα κτλ ρώτα τον αν αυτό είναι wing chun . Αν σου πει ναι φύγε και πήγαινε να μάθεις κάτι αυθεντικό για να παλεύεις σε απόσταση . Αν σου πει όχι δεν είναι Wing chun τότε είναι ειλικρινής αν τον εμπιστεύεσαι , αν εμπιστεύεσαι γενικά την κινησιολογία του μπορείς να κάτσεις και να μάθεις από τον ίδιο .

Αν σου πει ότι δεν έχεις να αλλάξεις τίποτα όταν η απόσταση αλλάζει για μένα αυτό δεν παίζει καθόλου είναι συνταγή αποτυχίας και πανωλεθρίας .

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές