TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 28 από 28

Nήμα: Keep it simple

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από STKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού θέλει να δείξει την διαφορά μεταξύ προπόνησης και πραγματικότητας και όχι την αξιοπιστία των τεχνικών που επιδεικνύει.
    Φίλε μου, δίνεις ωραίο πάτημα για κουβεντούλα! Τι κάνει εν τέλει την διαφορά?
    Η προπόνηση (είδος/ σκληρότητα/ ρεαλισμός/ επιμέρους παράγοντες π.χ. ενδυνάμωση) ή η τεχνική? Πως προπονούμαστε οι περισσότεροι? Με έμφαση στον ρεαλισμό? Με έμφαση την ανάπτυξη τεχνικής? Με έμφαση στην εκγύμναση? Και εν τέλει, προχωρημένες τεχνικές που βλέπουμε σε επιδείξεις έχουν κάποιο νόημα να τις δουλεύουμε ή αποτελούν ωραίες χορογραφίες για ταινίες ΠΤ και προνόμιο μόνο κάποιων υπερβολικά προχωρημένων ασκούμενων?

ΥΓ. Κάνοντας πλάκα με τον αδερφό μου (δεν ασχολείται με ΠΤ), προσπάθησα να "κλειδώσω" τον καρπό του με εφαρμογή της κίνησης του uchi uke (οι του καράτε πιστεύω καταλαβαίνουν τι θέλω να πω). Όσο ήταν "συνεργάσιμος" ήμουν Ουεσίμπα και βάλε. Όταν έβαλε αντίσταση, αγγούρια καλαβρέζικα η τεχνική κλειδώματος. Σίγουρα δεν θα αποτελέσει την πρώτη μου επιλογή την δύσκολη στιγμή...

καλο ειναι να δειχνονται προχωρημενες ,ομορφες τεχνικεσ σ επιδειξεις. προσωπικα ομως θα ηθελα οι δασκαλοι που τις επιδεικνυουν να "πειθουν" οταν τις κανουν . ιδιως οταν τις ανεβαζουν στο youtube . δεν ειναι αναγκη να στειλουν στο νοσοκομειο δεκα.παλια ειχαν ανεβει βιντεακια με τον οκιβανεζο "παππου" του goju ryu να κανει κατα. δεν χρειαζοταν ΤΙΠΟΤΑ παραπανω.
    ειχα αμφιβολιες οτι αυτα που βλεπουμε σε επιδειξεις ,περιτεχνες/δυσκολες τεχνικες βγαινουν σε πραγματικες συνθηκες . ελεγα καλα ,γιατι να κανεις αυτο οταν το πιο απλο/βασικο βγαινει αβιαστα.μεχρι που ειδα σε συνθηκες εντασης κι αδρεναλινης(και με καθολου συνεργασιμο αντιπαλο) να βγαινουν φυσικοτατα "δυσκολες" κινησεις. οποτε καταλαβα οτι αν εχεις προπονηθει πολυ και σωστα ,οσο πιο ρεαλιστικα γινεται, ολα βγαινουν. δεν ξεκινας φυσικα με αυτες την εκμαθηση της οποιας τεχνης.
    "In Dog Brothers we're not governed by rules, but by morality." - Lynn Psycho Bitch

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Ένα απλό πράγμα δείχνει ο τύπος στο βίντεο.Ότι οι τεχνικές σε επίπεδο συμπλοκής πρέπει να είναι απλές((ή και χοντροκομμένες ακόμα)και όχι να ψάχνεις το περίτεχνο.
    Καμία σχέση με αυτό που ήθελε να δείξει ο aikidoka με τους αγώνες που κατέβηκε.Πώς τα μπλέξαμε όλα μαζί,δεν μπορώ να καταλάβω.
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από παπα-Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα απλό πράγμα δείχνει ο τύπος στο βίντεο.Ότι οι τεχνικές σε επίπεδο συμπλοκής πρέπει να είναι απλές((ή και χοντροκομμένες ακόμα)και όχι να ψάχνεις το περίτεχνο.
    Καμία σχέση με αυτό που ήθελε να δείξει ο aikidoka με τους αγώνες που κατέβηκε.Πώς τα μπλέξαμε όλα μαζί,δεν μπορώ να καταλάβω.
    Εγω τα εμπλεξα!😁
    Ειδες όμως,φουντωσε η κουβέντα!!

Τι κάνει εν τέλει την διαφορά?
    Η προπόνηση (είδος/ σκληρότητα/ ρεαλισμός/ επιμέρους παράγοντες π.χ. ενδυνάμωση) ή η τεχνική?
    Νομίζω ότι προπόνηση και τεχνική είναι αλληλένδετα πράγματα. Όπως το έχω καταλάβει έως τώρα η καλή προπόνηση θα έχει ως αποτέλεσμα και την καλή τεχνική.

Και εν τέλει, προχωρημένες τεχνικές που βλέπουμε σε επιδείξεις έχουν κάποιο νόημα να τις δουλεύουμε ή αποτελούν ωραίες χορογραφίες για ταινίες ΠΤ και προνόμιο μόνο κάποιων υπερβολικά προχωρημένων ασκούμενων?
    Θεωρώ ότι έχουν νόημα. Σε βοηθούν να κατανοήσεις διάφορα πράγματα αλλά θα πρέπει να ασχοληθείς με αυτές στην κατάλληλη χρονική στιγμή. Οι αρχάριοι εντυπωσιαζόμαστε από τις προχωρημένες τεχνικές και προσπαθούμε να ασχοληθούμε με αυτές όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Λογικό γιατί πολλές φορές είναι όμορφες και εντυπωσιακές.
    Αλλά στην πραγματικότητα αγνούμε ότι για να φτάσεις να ασχολήθείς με αυτές θα πρέπει να έχεις προπονηθεί ανελέητα στα βασικά. Χωρίς αυτά τα (βαρετά όντως) βασικά δεν κάνεις τίποτα Δεν θα δουλέψει τίποτα όπως πρέπει......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STKF : 01-14-2018 στις 11:09 AM

Τι κάνει εν τέλει την διαφορά?
    Επανέρχομαι στο πρώτο ερώτημα επειδή νομίζω ότι αυτό που κάνει την διαφορά είναι ο βαθμός κατανόησης αυτού που κάνεις.Είτε είναι βασική τεχνική είτε προχωρημένη. Γιατί κάνεις αυτή την τεχνική ? Γιατί κάνεις αυτή και όχι κάποια άλλη? Τι κερδίζεις κάνοντάς τη και που υστερείς? Ποιές αρχές κρύβει και την κάνουν να δουλεύει? Η το αντίθετο. Σε ποιά περίτωση δεν δουλεύει? Αυτά δηλαδή που γράφουν κατά καιρούς οι φίλοι στο φόρουμ.
    Άσε που εμένα με προβληματίζει και το άλλο. Ποιά είναι τελικά τα προχωρημένα? Τα θεωρούμενα ως προχωρημένα η τα βασικά?
    Ας το πάρω από εκεί που ξεκίνησε το νήμα. Το βίντεο που ανέβασε ο πάτερ.
    Θα σταθώ στην πρώτη τεχνική που δείχνει. Ο παρουσιαστής μιλάει για απλότητα αλλά η απλότητα δεν είναι το ότι κάνει δύο κινήσεις μόνο. Είναι και ότι ξεκινάει με μία κίνηση η οποία εκτός από απλή είναι και πολύ αποτελεσματική. Καλύπτει ένα μεγάλο τόξο μπροστά από τον αμυνόμενο και οτιδήποτε κτύπημα του αντιπάλου (δεν έχει σημασία αν είναι κυκλικό η ευθύ) πάει να περάσει από το τόξο αυτό το σαρώνει. (Φαίνεται καλύτερα στο 2:19). Δεν τον απασχολεί τι θα κάνει ο άλλος. Για αυτό και έχει την δυνατότητα όπως λεει να θεωρήσει δευτερέουσας σημασίας την επίθεση του αντιπάλου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STKF : 01-14-2018 στις 12:21 PM

Senior Member Το avatar του χρήστη παπα-Κώστας
    Περιοχή
    Πλανήτης Γη,τον περισσότερο καιρό
    Blog Entries
    2
    Ποιά είναι τελικά τα προχωρημένα? Τα θεωρούμενα ως προχωρημένα η τα βασικά?
    Αυτό είναι το σωστό ερώτημα.Θεωρούμε τα πολύπλοκα ως προχωρημένα λόγω του εντυπωσιακού τρόπου εκτέλεσης.Προχωρημένο(προσωπική μου άποψη)είναι η άρτια εκτέλεση των βασικών.
    Ειρήνευσε με τον εαυτό σου,και θα είναι ειρηνικός μαζί σου ο ουρανός και η γη.-Αββάς Ισαάκ ο Σύρος

http://tragoudiglarou.blogspot.gr/
    http://poihsh-palh.blogspot.gr/

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από DESO Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ. Κάνοντας πλάκα με τον αδερφό μου (δεν ασχολείται με ΠΤ), προσπάθησα να "κλειδώσω" τον καρπό του με εφαρμογή της κίνησης του uchi uke (οι του καράτε πιστεύω καταλαβαίνουν τι θέλω να πω). Όσο ήταν "συνεργάσιμος" ήμουν Ουεσίμπα και βάλε. Όταν έβαλε αντίσταση, αγγούρια καλαβρέζικα η τεχνική κλειδώματος. Σίγουρα δεν θα αποτελέσει την πρώτη μου επιλογή την δύσκολη στιγμή...
    Μπορείς να ανεβάσεις κάποιο βίντεο με την τεχνική που αναφέρεις ;
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές