TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 8 από 8

Nήμα: Part 1 Απο μια φανταστικη ιστορία που γραφω και ζητω την αποψη σας.

Part 1 Απο μια φανταστικη ιστορία που γραφω και ζητω την αποψη σας.

"Η παρακάτω ιστορία είναι καθαρά φανταστική καθώς και οι ήρωες αυτής είναι από ένα βιβλίο που γράφω ... το οποιο μάλλον θα λειτουργήσει να νουβέλα και ο ήρωας της ιστορίας μας αναλόγως το τι επιλέγει ο αναγνώστης θα έχει και την ανάλογη συνέχεια.Το μονο που ζητω ειναι μια απάντηση στην παράγραφο που λεει "Η Ερώτηση"
    Υπενθυμιζω στους αναγνώστες ότι η παρακατω γραφη λειτουργεί σαν Alter ego του υποτιθέμενου ανθρώπου που σας γράφει στο φόρουμ..
    -----------------------------------------------------------------------------------
    Γεια σε όλους/ες.
    Γράφτηκα στο φόρουμ μόνο και μόνο για να πάρω απόψεις για ένα θέμα που με απασχολεί χρόνια τώρα
    Καταρχήν δεν μπορώ να πω ποια ήταν η τελευταία πολεμική τέχνη με την οποία ασχολήθηκα για ευνόητους λόγους και εάν κάποιας κατάλαβε ποιος είμαι ας μείνει μεταξύ μας παρακαλώ πολύ ας μου στείλει message και εάν είναι μιλαμε, ευχαριστω για την κατανόηση
    Κατά δεύτερον το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πέρασα πολύ άσχημες φάσεις στη ζωή μου με θανάτους συγγενικών προσώπων και συνέβαλε στη διακοπή της πορείας μου..Θα κοιτάξω να το κάνω μικρό το ποστ αν και δε το βλέπω
    Πάμε λοιπόν....

Όλα ξεκίνησαν όταν ένα απόγευμα άνοιξα ένα γνωστό περιοδικό πολεμικών τεχνών και είδα μια σχολή που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ,ήμουν ανάμεσα σε αυτήν την σχολή και σε μια σχολή muay thai γιατί η πυγμαχία ήταν κατι φυσικό μου όπως ήταν και στον συγχωρεμένο τον πατέρα μου,αλλα εγώ διάλεξα την πρώτη σχόλη
    Ήμουν 17 ετών τότε...Πήγα τελικά εγγράφτηκα και γνώρισα δυο δασκάλους τους οποίους αγαπώ σαν ανθρώπους μέχρι και σήμερα που σας γραφω.Μεσα στις πρώτες προπονήσεις κατάλαβα ότι η σχολή ανήκει - εκπροσωπείτε από τον πρώτο δάσκαλο ας τον πούμε "Μιχάλη" ο δεύτερος δάσκαλος ήταν φίλος με τον πρώτο ας τον πούμε Χερουβιμ.Το χαρακτηριστικό του ενός ήταν η πολύ σοβαρή approach που είχε όσο αφορά το θέμα της προπόνησης και της ενδυνάμωσης ενώ του άλλου ήταν ποιο πολύ εσωτερική η προσέγγιση. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έλεγα στον τότε φίλο μου,ας τον πούμε Ν(που αργότερα αποδείχθηκε το μεγαλύτερο φίδι που γνώρισα ποτέ)ότι προτιμούσα όταν προτοξεκινησα να κάνω προπόνηση με τον Χερουβίμ γιατί ήταν λίγο ποιο χαλαρός σε θέματα εκγύμνασης (ίσως γιατί γνώριζε τεχνικές και ήθελε να τις κρύβει με το προσωπείο του χαλαρού)και σε θέματα πόνου όσο αναφορά τις τεχνικες,οχι οτι δε μας πόναγε και αυτος,ηταν η τέχνη τέτοια βέβαια απλά ο Χερουβίμ ήταν ποιο της ενέργειας ..Βy the way τον λέω Χερουβίμ γιατί το πρόσωπο του μοιάζει με Χερουβικό.Αλλά επειδή εκπαιδεύτηκα κατά κύριο λόγο από τον πρώτο θα αναφερθώ περισσότερο σε αυτόν..

Ένα ήταν σίγουρο ο πρώτος δάσκαλος ο "Μιχάλης" μέσα στο ταξίδι μου μαζί του ήταν πραγματικός γνωστης,ενιωθα την ενέργεια του στο Κιάι και ήξερα ότι αυτός ο άνθρωπος ΕΑΝ ήθελε μπορούσε να σκοτώσει κάποιον με ένα Κιάι του.( όχι ότι ο Χερουβίμ πήγαινε πίσω απλά αναφέρομε στον πρώτο γιατί εκεί θα εστιάσει και η ερώτηση μου αλλά και γιατί ήταν ο κύριος εκπαιδευτής μου και από τον Χερουβίμ έμαθα πράματα βέβαια)
    Καταρχήν για εκείνους που δεν πιστεύουν στις ενεργειες,μαγνητισμο-μαγεια,βιοενεργεια κ.α να τους πω οτι κάνουν μεγάλο λάθος γιατι έχω προσωπική εμπειρία
    Θα αναφέρω τρία περιστατικά ...
    1ον/ Εκείνη την περίοδο είχα κατορθώσει να ενεργοποιήσω άθελα μου την "πύλη της φωτιάς"(Κα)το μοναδικό που κατόρθωσα να κάνω τότε ήταν να βγουν καπνοί μέσα από τα χέρια μου που τα είχα σε κάποιο mundra ..
    2on / Είχα πρόγνωση γεγονοτων,το ένα από αυτά ήταν να δω σπαθιά να φεύγουν από τον τοίχο που ήταν κρεμασμένα - φίλο μου απο τον στρατό να πεθαίνει κ.α και όντως έτσι έγινε
    3ον/ Έχω βιώσει κάποια εσωτερική τεχνική που σε κάνει να παγώνεις και να μένεις ακίνητος στον τόπο μην μπορώντας να αντιδρασεις..δυστυχως δεν ήμουν στο καταληλο επίπεδο για να την μάθω

Το πρόβλημα.....

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν με πείρε ο στρατός που μόνο κακό μου έκανε και χάσιμο χρόνου ήταν όπως αποδειχτηκε.Οταν γύρισα δε πίσω είχα χάσει την φόρμα μου και γενικά ήμουν άλλα ντάλον ή Αλεν Ντελον(RIP)

Πέρασαν τα χρόνια για κάποιο χρονικό διάστημα σταμάτησα να πηγαίνω εξ αιτίας υπερβολικής αποστάσεως από τη σχολή Anyways.. Μετά απο κάποια χρόνια ο δάσκαλος μου αποφάσισε να παρατήσει αυτό που εκανε,ασχοληθηκε με κάτι άλλο Ένα ήταν σίγουρο εγώ ήμουν ο τελευταίος πιστός μαθητής του και το γράφω αυτό με δάκρυα στα μάτια γιατί τον δάσκαλο μου τον αγαπούσα σαν τον πατέρα μου για μένα ο δάσκαλος μου ήταν κάτι το ανεπανάληπτο ήταν ο άνθρωπος που με οδηγούσε στο πραγματικό δρόμο του πολεμιστή , ήταν ο άνθρωπος που ήθελα να ξεπεράσω σε τεχνική, ηταν εκείνος που το Κιάι μου συναγωνιζόταν το δικό του γιατί κακά τα ψέματα όλοι οι άλλοι συμμαθητές μου στη σχολή δεν είχαν αυτό το Κιάι .. Το Κιάι του Θανάτου!

Σε άλλες σχολές που πήγα το ίδιο και το αυτό κανείς δεν είχε αυτό το κιάι άλλωστε ποτέ δεν θεώρησα τυχαίο ότι ο Αρχιδασκαλος με σήκωσε για να δείξει τεχνική όταν είχε έρθει.........μπορούσε να δει μέσα μου...
    Έτσι λοιπόν όταν έριχνα κάποιο χτύπημα ήταν σίγουρος θάνατος εγώ έριχνα για να σκοτώσω ,δεν φώναζα απλά Αλλά το Κιαι μου δεν ήταν βίαιο, ήταν πηγαίο σαν ποτάμι,σαν φλόγα που ξαφνικά "λαμπαδιάζει" ακόμα καλύτερα για να καταλάβετε τι γράφω το Κιάι μου ηταν σαν Κατάνα, σαν να κόβει Κατάνα που βρισκετε μέσα σε απόλυτη σιγή και είναι εκκωφαντικό.
    Έτσι όπως ήταν το Κιάι μου ήταν και η τενικη μου στο σπαθί... Πράγμα... που δεν κάνω ποια γιατι..ο δάσκαλος μου κάνει κάτι άλλο..

Πήγα κάποτε και τον ρώτησα αφού όλοι έφυγαν μετά την απόφαση του,εαν δίδαξε εκείνο τον φίλο μου τον A,εκεινον τον παθολογικό ψεύτη, μου είπε όχι ούτε καν τον ήξερε θέλω να πιστεύω το λόγο του δασκάλου μου αλλά πέρασαν τα χρόνια και τα τελευταία 5-6 χρόνια είμαι χαμένος γιατί πέρασα πολλά αλλά να, που είδα ότι ο δάσκαλος μου κάνει κάτι συγκεντρώσεις και πηγαίνουν άνθρωποι και λογικά μαθαίνουν πέντε πραματα,ολοι εκτός από εμένα... Τον τελευταίο πραγματικό μαθητή του...(βέβαια ποτέ δεν μου αρνήθηκε να πάω γιατί 1ον έχω απομακρυνθεί όλα αυτά τα χρόνια εξ αιτίας των πολλών θανάτων που αντιμετώπισα και δε μου φταίει σε τίποτα ο άνθρωπος και 2ον επειδή εγώ απομακρύνθηκα ποτέ δεν τον ρώτησα ετσι να να πουμε την αληθεια περα παο τη δραματοποίηση της ιστορίας μας)
    Πίστευα ότι όταν καθάρισε η σχολή από βλαμμένους θα μέναμε λίγοι και καλοί να συνεχίσουμε το έργο του δασκαλου,αλλα όχι ..Ισως να έκοψε και έμενα από την εκπαίδευση(ΕΑΝ κάνει κάποια)γιατί είμαι κομμάτι από εκείνο το παρελθόν με το οποίο δεν ασχολείται ποια...Πέρασαν πολλοί από τη σχολη,καποιοι καλοί άξιοι να διδαχθουν,μα αρκετοί που δεν άξιζε να είναι εκεί μέσα και έτσι η ίδια η σχολή του έβγαζε εκτός
    Εγώ ήμουν αποφασισμένος να μείνω μέχρι τέλους, θα συνέχιζα το legacy του δάσκαλου μου..αλλα..δεν...
    Είμαι πλέον σίγουρος η τουλάχιστον έχω αυτή την πεποίθηση ότι ο δάσκαλος μου κάνει κάτι που είναι για πολύ λίγους και δυστυχώς δεν ανήκω εκει..Και για όλα αυτά μπορεί να φταίει εκείνος ο παθολογικος-ψευτης "φιλος" που ειχα ,ποιος ξέρει τι μπορεί να εχει πει εναντίον μου γιατι ισχυρίζεται βαθύτατα σε άλλους κοινούς γνωστούς μας,οτι γνώρισε το δάσκαλο μου,αλλα είναι ο λόγος του δασκάλου μου στη μέση που λέει το αντίθετο.
    Anyways ... Το πρόβλημα... αυτή τη στιγμή που σας γράφω είμαι ένας υπέρβαρος άνθρωπος που παράτησε το σώμα του και διαγνώστηκε με κατάθλιψη(δεν με ενδιαφέρει να το πω αυτό) και είναι ημιμαθής...
    Όταν είχα πάει να δω το δάσκαλο μου τον ρώταγα που να πάω να ασχοληθώ με κάτι άλλο και μου έδειχνε κάτι σχολές και κάτι βίντεο απο κάτι δασκάλους σφιχτερ-μεν από κάτι άλλα συστήματα και μου έλεγε να πάω εκεί και κάτι κουφά και έλεγα από μέσα μου(πάει με τρολλαρει ο δάσκαλος μου ρε μλκα δε το πιστεύω αυτό) ή μου έλεγε να πάω σε κάποιο φιλικό σύστημα και του λέω .. SENSEI εγώ δεν μπορώ να αποκαλέσω κάποιον άλλο SENSEI δεν μου βγαίνει δεν γίνετε....
    "SENSEI ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ REI ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΕΚΠΕΔΕΥΤΗ" γιατί κανείς δεν ήταν σαν το δάσκαλο που ειχα,ημουν τόσο τυχερός όταν τον γνώρισα που έπεσα μέσα στην πυγή ,στη χυτρα του Οβελιξ.Δεν γίνετε ρε παιδιά να βρίσκεις τον καλύτερο και να σου κάνει και σαν άνθρωπος και μετά να τον αλλάζεις έτσι απλα,ιδιαιτερα όταν μεγαλώνεις μαζί του,σαν να μη τρέχει τίποτε...Ειδικά όταν αυτόν τον άνθρωπο τον έχεις σε ένα επίπεδο στο κεφάλι σου όπως είναι ο πατέρας σου ο θειος σου η ο μεγάλος σου αδερφός ένα πράμα
    Δεν ξέρω εαν με καταλαβαίνουν οι νεωτεροι , ειμαι της παλιάς σχόλης και ανατροφής ανθρώπων, αλλά το δικό μου πνεύμα είναι πολεμικο,εαν ειμουν Ιάπωνας σίγουρα θα ήμουν κάποιος πολεμιστής της εποχης,εχω τέτοια ψυχική σύνδεση με τη Ιαπωνία που μπορώ να ξεχωρίσω κάποιον με τον ίδιο πνεύμα και δεν έχω μάθει να πετάω τους ανθρώπους έτσι..
    Δυστυχώς η σχολή μου μου άφησε τραυματισμούς ιδιαίτερα στο πόδι μου από κάποιον άσχετο υπερ-εκτημημενο λόγο φυσικής κατάστασης μαθητή (τουλάχιστον έτσι μου φαίνονταν εμένα τότε) του δασκαλου,οποιος μου άφησε μόνιμο τραυματισμό στο πόδι στην ηλίθια προσπάθεια του να κάνω ανοιγματα,ενω οταν έκανα kick-box μικρότερος είχα αποκτήσει φυσικά μεγάλα λακτίσματα και οχι τραυματισμους,αλλα συνέχισα να ακούω τον βλαμμένο γιατί τον είχε βάλει ο δάσκαλος να με βοηθησει... Τ'ακους βλαμμένε από τη Θεσσαλονίκη...
    [SIZE="5"] Όταν ήμουν πίσω σου το τελευταίο πράγμα που άκουσες ήταν εκείνη η περίεργη μα συνάμα εκκωφαντική ησυχία,το τελευταίο πράγμα που είδες ήταν η σκιά της σκιάς μου,αυτό που ένιωσες δεν μπορείς να το περιγράψεις γιατί έπαψες να υπάρχεις.

Ongyoki

PART 2 AND LAST ONE

Η πίκρα....
    Η πίκρα είναι μεγαλύτερη δε όταν βλέπω κάτι videos απο συναλδεφικες σχολές που νομίζουν ότι κάνουν κάτι ενώ στην πραγματικότητα θέτουν σε κίνδυνο τους εαυτούς τους και τους μαθητές τους...Μου'ρχετε παρόλο το υπέρβαρο του σώματος μου να πάω εκεί και να μπω μέσα και να πιάσω τον εκπαιδευτή που μου φοράει τη μαύρη ζώνη και να του κάνω μια λαβή με atemi σε αδράνεια ... να καταλάβει τι πάει να πει πραγματική εκπεδευση.ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ !!! ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! Φοράνε μαύρες ζώνες και έχουν ηλίθια χαμογελακια μπροστά στην κάμερα και λένε μπράβο σε ανυποψίαστους μαθητες - θύματα για να τους αρμέγουν σαν αγελαδες,ιδιαίτερα στις εποχές που ζουμε και γυναίκες μαθήτριες κινδυνεύουν περισσότερο και από τους λαθρομουσουλμανους αλλα πολυ περισσότερο από την ηλίθια κωματώδη κατάσταση λανθασμένης εκπαίδευσης που τους κανουν,ισως και γιατι αυτοι οι ίδιοι , οι εκπαιδευτές του κωλου,ειναι τα ίδια σκατά με εκείνον που τους άρμεξε και τους έδωσε τη μαύρη ζώνη και το δικαίωμα εκπαίδευσης
    Όμως και εγώ σταμάτησα κοντά στη μαύρη και όμως γνωρίζω περισσότερα και έχω ποιο άρτια τεχνική κατάρτιση από αυτούς τους πιθηκους,γιατι ειμουν τυχερός ήμουν στην πηγη..Αλλα εκείνος Ο Sενσει,να ναι καλά, με έμαθε κιόλας πέρα από τεχνικές και την υπευθυνότητα για τις γνώσεις έστω αυτές τις λίγες που κατέχω
    και έτσι δεν πάω ΡΕ να γίνω και εγώ εκπαιδευτής του κώλου σαν εσάς εκεί έξω και να θέτω σε κίνδυνο τους μαθητές που θα είχα Να πάτε να ψοφήσετε ΡΕ ! Αλλά θα κάνω κάτι άλλο....
    Θα φτιάξω το δικό μου σύστημα και θα το έχω μόνο για μένα,ζουμε στην εποχή της πληροφορίας δε με σταματάει τίποτα ή θα παω να δωσω εξετασεις στο ήδη υπάρχον συστημα και θα το κάνω take over στην χωρα απο τα χέρια ασυνείδητων καραγκιόζηδων που τολμάνε να αποκαλούνται δάσκαλοι και έχουν πολύ πάρε δώσε με λεφτάκια και μετά... Ααααχ μετά , μετά θα πάω στις σχολές τους και θα τους πω να μου δώσουν εξετάσεις μπροστά στους κακόμοιρους τους μαθητές τους και όταν θα αρχίσουν να πέφτουν οι καμπάνες του τύπου "Υποβιβάζεσαι στην μπλε- καφέ ζώνη και απαγορεύετε για τα επόμενα 2-3 χρόνια να διδάξεις και να ξανάδωσες εξετάσεις " Να δω τι θα κάνουν, πόσοι θα μείνουν στο σύστημα και πόσοι θα πάρουν το μπουλογλου .. τηλεφονο ...... αλλά θα μου πεις " Ωχ άλλος ένας Bruce LEE μας βρηκε, δικά του systems λέει οτι θέλει να φτιάξει κτλ κτλ κτλ ".... Όχι θα σου πω εγώ δεν ειμαι ο Μπρους ....
    Είμαι ο τελευταίος πραγματικός μαθητής ....
    Ο μαθητής που δεν τον πρόδωσε ποτέ....
    Είμαι ο τελευταίος πραγματικός Shinobi και θα περιμένω κάποτε ο δάσκαλος μου να με δεχτεί πίσω και να με διδάξει την αλήθεια που ανακάλυψε την αλήθεια που μόνο οι πραγματικοί Shinobi κατέχουν και γι'αυτό δεν την μοιράζονται έτσι εύκολα παρά μόνο σε ΕΝΑΝ και μονο ΕΝΑΝ πραγματικό μαθητή..

Η ΕΡΩΤΗΣΗ

Τελικά να προχωρήσω σε κάτι δικό μου ? Η να πάω να βρω κάτι άλλο ή να κάνω take over στους ψεύτες ? Δεν μπορώ όμως να αποκαλέσω κανέναν άλλο εκτός από αυτούς τους δυο με τη λέξη Sensei και σίγουρα θέλω μια πενταετία προπόνησης για να χάσω τον ενιαίο μου κοιλιακό και να μπορώ να ρίχνω κλοτσιές υπό αμβλεία γωνία όπως έριχνα μικρος..το shuto μου όμως παραμένει.. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω το μαντις στάιλ γιατί ασχολούμαι με το νευρικό σύστημα του ανθρώπου και ερευνώ το Ντιμ-μακ αλλά αμφιβάλλω εάν υπάρχει έστω και ένας Έλληνας που να ξέρει από αυτά και πόσο μάλλον να μη σου κάνει ζημιά...

Κάποια σχόλια για το σήμερα...
    Η εμπειρία μου μου δείχνει ότι πρακτικά συστήματα π.χ muay tai,μποξ,πάλη κτλ είναι ποιο κοντά στην πραγματικότητα του δρόμου και σίγουρα εκείνος που κάνει muay thai άμα σου δώσει low-kick θα την ακούσεις πολύ άσχημα ,όσο εσύ( οποιοσδήποτε εσύ εκεί έξω πάντα ) συνεχίζεις να ασχολείσαι με παραδοσιακές ανύπαρκτες μη αληθοφανείς τεχνικές του κώλου κάποιος εκεί έξω έχει καλάμια σαν ρόπαλα του baseball και μπορεί να δεχτεί και μια γροθιά στη μούρη παραπάνω, όσο εσύ και εγώ συνεχίζουμε να αιθεροβατούμε στις λεγόμενες " πολεμικές τέχνες΄"..
    Όσο για τον κάθε καραγκιόζη που την έχει δει χασάπης εκεί έξω με τα μαχαίρια και την εκπαίδευση αυτών να του υπενθυμίσω ότι σε μια συμπλοκή με μαχαίρι πάντα κάποιος πάει σπίτι του συνήθως με κοψίματα που αφήνουν μόνιμα τραύματα και πάντα κάποιος πάει στον τάφο Οπότε χαλαρώστε και εκεί ..
    Hint : Οι Έλληνες - Σικελοί δίδαξαν τους μόρτες(προσέξτε όχι τους μάγκες) της Τρουμπας πως να μαχαιρώνουν...

Δεν θα αρχίσω να μιλάω για internal systems γιατί αυτά θέλουν μια δεκαετία τουλάχιστον(δεν την έχω) και όταν θα σου έρθει ο μπρατσωμένος να σε κοπανήσει μπάτσο εσύ κάνε του πυγμούλα μίνι και άμα δεν λιποθυμήσεις από την μπάτσα που θα φας εμένα να μη με λένε OniTorA ..

Επίσης δεν μπορώ να βλέπω άλλο ανθρώπους να κοιτάνε να πουλήσουν εκπαίδευση στην εποχή που ζούμε σε όπλα που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουμε ποτε.. Άρα αποκλείω και εκείνα τα systems.
    Είναι πολύ ποιο πιθανό να βρεις ένα πιστόλι ή μαχαίρι στο δρόμο(βλέπε Αγγλία και Ελλαδισταν) πάρα ένα ναγκινατα ....
    Και η ώρα της αλήθειας .... Οι γνωστές οργανωσουλες Ninjutsu δεν έχουν καμιά σχέση με το πραγματικό...όποιος ξέρει μόλις κατάλαβε τι είπα ...
    [SIZE="5"] Όταν ήμουν πίσω σου το τελευταίο πράγμα που άκουσες ήταν εκείνη η περίεργη μα συνάμα εκκωφαντική ησυχία,το τελευταίο πράγμα που είδες ήταν η σκιά της σκιάς μου,αυτό που ένιωσες δεν μπορείς να το περιγράψεις γιατί έπαψες να υπάρχεις.

Ongyoki

Νομίζω η απάντηση που ζητάς θα σου αποκαλυφθεί μόνη της εάν :
    1) Ζητήσεις βοήθεια από έναν ειδικό γιά να αντιμετωπίσεις την κατάθλιψη
    2) Ζητήσεις βοήθεια από έναν ειδικό γιά να χάσεις τα παραπανίσια κιλά και φτιάξεις ένα σώμα που θα σ` αρέσει
    Επίσης αν θέλεις να ασχοληθείς με το γράψιμο θα βοηθούσε νομίζω
    α) να παρακολουθήσεις μαθήματα δημιουργικής γραφής
    και
    β) να αλλάξεις κι αυτή την φωτογραφία με τα κέρατα που δημιουργεί ανάλογη ψυχολογία και σε παγιδεύει σε συγκεκριμένο ύφος γραφής.
    Γιά το "ημιμαθής" μην χαλιέσαι . Το ότι αντιλαμβάνεσαι την ημιμάθειά σου είναι θετικό. Όλοι όσοι γνωρίζω είναι ημιμαθείς και το αποδέχονται , με διαφορετικο βαθμό ημιμάθειας βέβαια ο καθένας .
    Αλοίμονο στους "γνώστες", που ξεχνούν ότι ο Δρόμος έχει αρχή αλλά όχι τέλος.
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Φίλε Shinobi θες να μας πεις σε ποιο σύστημα έχεις εκπαιδευτεί?

Κατά τα άλλα, ότι σου είπε ο φίλος Αγνοών.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από DESO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Shinobi θες να μας πεις σε ποιο σύστημα έχεις εκπαιδευτεί?

Κατά τα άλλα, ότι σου είπε ο φίλος Αγνοών.
    Νομίζω ότι θα είναι το Ninjutsu ή κάποιο παρακλάδι από άνθρωπο που πρωτοστάτησε στο Nin στην Ελλάδα το 80.
    Σωστά;

Πάντως ενώ το διάβασα 3 φορές ακόμα δεν κατάλαβα.
    Αυτά που γράφεις , είναι αληθινά ; (τουλάχιστον στο μυαλό σου)
    Ή είναι σενάριο για βιβλίο; Αν το δεύτερο , τότε που κολλάει η ερώτηση;

Καταρχην να ευχαριστησω ολους οσους απαντησαν ο καθενας με το δικο του τροπο.
    Φιλε @silversurfer Ναι εχω περασει και απο καποιο παρακλαδι..
    Φιλε @DESO "Δεν μπορώ να πω ποια ήταν η τελευταία πολεμική τέχνη με την οποία ασχολήθηκα για ευνόητους λόγους και εάν κάποιας κατάλαβε ποιος είμαι ας μείνει μεταξύ μας παρακαλώ πολύ ας μου στείλει message και εάν είναι μιλαμε, ευχαριστω για την κατανόηση"

Η ΕΡΩΤΗΣΗ

"Τελικά να προχωρήσω σε κάτι δικό μου ? Η να πάω να βρω κάτι άλλο ή να κάνω take over στους ψεύτες ? Σκεφτόμουν να δοκιμάσω το μαντις στάιλ(ποια η αποψη σας για το στυλ) γιατί ασχολούμαι με το νευρικό σύστημα του ανθρώπου και ερευνώ το Ντιμ-μακ αλλά αμφιβάλλω εάν υπάρχει έστω και ένας Έλληνας που να ξέρει από αυτά και πόσο μάλλον να μη σου κάνει ζημιά..."

Απλα πειτε μου την αποψη σας στην ερωτηση ευχαριστω πολυ..

Υ.Γ¨Γνωριζει κανεις καποιο σοβαρο και καλο τατουατζιδικο στην αθηνα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Last Shinobi : 03-02-2018 στις 03:39 AM Αιτία: politeness

Ongyoki

+ Απάντηση στο νήμα

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές