TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 5 από 5

Nήμα: BBB Α.Κ.Α (Bad Black Belts) ή αλλιώς ΝΙΝ-ΦΟΥΤΣΟΥ δλδ NIN- inkei (陰茎)

Unhappy BBB Α.Κ.Α (Bad Black Belts) ή αλλιώς ΝΙΝ-ΦΟΥΤΣΟΥ δλδ NIN- inkei (陰茎)

Είχα κάνει και comment σε βίντεο τους(σε δυο) από ότι φαίνεται τα έσβησαν και έκαναν reupload... Δεν τους αρέσει η δυσφήμηση...
    Όποιος γνωρίζει πέντε απλά και βασικά πράγματα από το system βλέπει τα χάλια τους.
    Δυστυχώς με λυπεί βαθύτατα ότι υπάρχει άλλη μια οργανωσούλα που δεν έχει καλούς εκπαιδευτές Μπορεί σαν άνθρωποι να είναι χρυσοί και πολύ καλά παιδιά που λεμε,δεν το γνωρίζω αυτο,αλλα μαύρες ζώνες δεν είναι φορ σουρ...
    Ειναι πραγματικα κριμας γιατι βλεπω στα βιντεο τους τα λαθη που κανουν οι δασκαλοι να τα κανουν και οι μαθητες.. Ειχα και βιντεο που μια μαθητρια κραταγε το target-pad(στόχο) κοντα στο κεφάλι της και η αλλη μαθήτρια εριχνε κλωτσιές εκει με αποτέλεσμα ολοι οι κραδασμοι να απορωφωνται απο το κεφάλι της μαθήτριας και αυτο το τραβαγαν βίντεο !!!! Μεχρι που επεσε το κράξιμο και το κατέβασαν..
    Και ερωτω ? Αυτές τις κοπελίτσες όταν θα τις πιασουν οι λαθραιοι κανιβαλοι - κακοποιοι και πανε να τις βιασουν κτλ ο δασκαλος /οι τι σκατα θα πουνε στις οικογενειες των ? Ποία η ευθύνη των ?

Π.χ https://www.youtube.com/watch?v=abVMYSnT2DM .. Μονο η αρχη τα λεει ολα....

Τώρα στο επόμενο βίντεο πέρα απο την ωραία εξήγηση στο comment section που δίνει ο uploader .Μου κάνει εντύπωση η "trollolo-φάτσα" του εκπαιδευτή , αυτοί οι σαδιστικοί μορφασμοί ευχαρίστησης που παίρνει βλέποντας τον μαθητή του να σφαδάζει - ο οποίος δεν κάνει "taping" κατά ένα περίεργο τρόπο για να σταματήσει ο εκπαιδευτής - με αφήνουν με απορία... Μου θυμίζει( ο coach) κάτι Iαπωνεζους που την βρίσκουν να ξυλοφορτώνουν δυτικούς που πήγαν να μάθουν και παίρνουν κάτι τέτοιους μορφασμούς ...
    Τελικά μήπως πριν κάποιος ανοίξει σχολή στην Ελλάδα πρέπει να περνάει από ψυχιατρικές εξετάσεις ? Γενικά μιλάμε πάντα
    Όσο για τον συγκεκριμένο εκπαιδευτή μπορεί σαν άνθρωπος να είναι καλός δεν τον ξέρω και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη από ένα βιντεακι για το τι κάνει και ποιος είναι .... Τουλάχιστον από αυτό δεν είδα κάτι λάθος εκτός από το hyper-abuse του μαθητή...
    Ίσως ο εγωισμός του μαθητή δεν τον αφήνει να κάνει "ταπ"
    επάνω του για να σταματήσει ο coach .. who knows....
    https://www.youtube.com/watch?v=6L1c9eZn-vs

O Μπλαγκ - Ντραγκον θα μας σωσει!
    [SIZE="5"] Όταν ήμουν πίσω σου το τελευταίο πράγμα που άκουσες ήταν εκείνη η περίεργη μα συνάμα εκκωφαντική ησυχία,το τελευταίο πράγμα που είδες ήταν η σκιά της σκιάς μου,αυτό που ένιωσες δεν μπορείς να το περιγράψεις γιατί έπαψες να υπάρχεις.

Ongyoki

εγώ "τυπική" επίδειξη ninjutsu βλέπω και στα 2 βίντεο. Μπορείς να ανεβάσεις κάποιο βίντεο με καλύτερο κατά τη γνώμη σου περιεχόμενο ώστε να καταλάβουμε οι ninjo-άσχετοι?

Αγαπητέ Σινόμπι, προσωπικά δεν έχω σχέση με την τέχνη αυτή σε επίπεδο ειδικού (πέραν μικρού περάσματος από αυτήν στην Ελλάδα και μια ιδέα στο εξωτερικό), γιαυτό θέλω μόνο να σταθώ στη νοοτροπία: Δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου να βγαίνει κάποιος και να κατακρίνει κάποιον άλλον, ειδικά αν αυτό γίνεται υπό την "ασφάλεια" της ανωνυμίας του. Είναι διαφορετικό να κρινεις μια τεχνική και να πεις τη γνώμη σου και διαφορετικό να εκφράζεσαι με έναν τρόπο ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ. Δεν είναι και τόσο αντρίκιο, γιατί προσωπικά μου φαίνεται σα να πετάς πέτρες κάπου και μετά να τρέχεις να κρυφτείς μη σε δουν. Το πιο αντρίκιο είναι όταν κάτι σε εκνευρίζει και μόνο με την ύπαρξή του και κυρίως επειδή ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, να πας εκεί και να τους δείξεις πώς γίνεται. Προσωπικά το έχω κάνει στο παρελθόν σε άνθρωπο που θεωρούσα απατεώνα για να του κλείσω και τη σχολή. (Που επίσης είναι λάθος, γιατί και ποιοι είμαστε εμείς? οι δικαστές των πολεμικών τεχνών?). Tα υπόλοιπα μου φαίνονται λίγο ντροπή.
    Επειδή το έχω δει και ενάντια σε εμένα μου από διάφορους, είναι εξαιρετικά κακόβουλο και προκαλεί αηδία. Αντιθέτως, σέβομαι εξαιρετικά έναν άνθρωπο που έρχεται στη σχολή να εκτεθεί με την παρουσία του, να με αμφισβητήσει και να πλακωθεί μαζί μου στην ανάγκη.
    Όταν ο άλλος ακολουθεί την υποχθόνια οδό της κατάκρισης και του κραξίματος (ειδικά με ψέματα μέσα) αναρωτιέμαι: "Καλά αν ήταν το παιδί του από τη μια πλευρά και έβλεπε τον πατέρα του να κάνει τέτοια ξεφτυλίκια, τί θα έλεγε?"
    Το τελευταίο φυσικά δεν πάει σε εσένα γιατί εσύ δε χρησιμοποιείς τέτοιες μεθόδους με ψέματα, αλλά περισσότερο για το ύφος μια και δεν ακούγεται και πολύ ωραίο. Θεωρώ ότι μήπως είναι καλύτερο να πας από εκεί καμιά βόλτα να το συζητήσεις με τον άνθρωπο. Και αν δεν πείθεται, να του πεις να κάνετε λίγο μάχη. Ή να σχολιάσεις εδωμέσα συγκεκριμένα τις τεχνικές που θεωρείς λάθος και για ποιο λόγο. Και το πιο σωστό όπως είπε ο KarateOldman, να διαφωτίσεις τους υπόλοιπους με ένα βιντεάκι του τί είναι το σωστό κατά τη γνώμη σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WingChunGreece : 03-02-2018 στις 06:17 PM

Αγαπητοί φιλοι,δεν εχω κανένα πρόβλημα να πω μπροστά σε κάποιον οτι δεν κάνει σωστά την Χ
    τεχνικη,κατα την άποψη μου πάντα και αυτό γιατί όντως κάποιοι από εμάς διδαχθήκαμε πέντε
    πραγματα,οχι δεκα,ουτε εκατό για να έχουμε υπερντάν και ντούν και τα διδαχθήκαμε σωστα.Εγω δεν
    είμαι "black belt"(σε κάποιο Χ-ΚΑΝ) αλλά είδα black belt επίπεδο να κάνει την τεχνική και να εξηγεί το τι και το πως και δεν έχει καμία σχέση με αυτό το οποίο βλέπουμε στο βίντεο με το οποίο διαφωνώ κάθετα άλλα και τι θα κερδίσω άμα πάω εκει να δειξω τη δικη μου αλήθεια? Τιποτα . Ή οι μαθητές του θα ακούσουν εμένα που θα εμφανιστεί σαν ξεκάρφωτος να δείξει μια τεχνική ? Δε το νομίζω και το λέω γιατί σκέφτομαι τη δική μου αντίδραση σαν μαθητής κάποιου στην περίπτωση που εμφανιζόταν κάποιος από το πουθενά και έλεγε τα δικά του .. Οποίος θέλει να βρει την αλήθεια στο τέλος ψάχνετε μονός του και βρίσκει την δική του αλήθεια έτσι έκανα και εγώ και έφυγα από τα διάφορα Χ-ΚΑΝ αν και συμφωνώ με την Αkban πάνω σε συγκεκριμένα πράγματα.
    Τώρα θα μου πεις "Και ποιος σου λέει ότι εσύ τα διδάχθηκες σωστά?".
    Απάντηση "Διότι η τεχνική την οποία διδάχτηκα βγαίνει χωρίς να με θέσει σε κίνδυνο και εκτός ισορροπίας".
    Για αυτό το λόγο έψαχνα διάφορα βίντεο στο youtube για να δείξω μια παραπλήσια τεχνική
    κοντά στα δικά μου δεδομένα και βρήκα ενα βίντεο το οποίο και παραθέτω παρακάτω και είναι και
    από Ελληνική σχολη.Χωρις αυτό να σημαίνει ότι θέλω να θίξω την "Χ" σχολή έναντι της "Ψ". Απλά
    είδα κάτι που για τα δικά μου δεδομένα είναι ποιο σωστό και το λέω αυτό γιατί έψαχνα από την
    Akban να βρω μια κινησιολογία που να μ'αρέσει και δεν βρήκα κάτι από τη γρήγορη ματιά που έριξα
    για την Musha/gosha dori.
    https://www.youtube.com/watch?v=V8JkamyHfV0
    Προσέξτε την κίνηση του συγκεκριμένου εκπαιδευτή, δεν πηγαίνει πάνω κάτω σαν εκκρεμές και υπάρχει ενα συγκεκριμένο flow στην παραπλήσια τεχνική που δείχνει από το 0:13 και μετά.
    Το post μου δεν αφορά κανέναν επί προσωπικού διότι δεν τους γνωρίζω και δεν με γνωριζουν,αλλά
    από τη στιγμή που σηκώνεις ένα βίντεο για το ευρύ κοινό για να δείξεις την τεχνική σου αυτόματα
    υπόκεισαι σε κριτικη,οποια και εαν είναι αυτη,καλη ή κακή.

Για άλλους αυτό που θεωρώ εγώ σωστό είναι λάθος και το αντίστροφο.
    Όσο για το δεύτερο εκπαιδευτή που έφερα διαφωνία ήμουν πολύ συγκεκριμένος (δε μιλησα για την τεχνική που κάνει ),τώρα εάν με ρωτήσεις εάν θα πήγαινα στον 2ο εκπαιδευτή να μάθω θα σου έλεγα όχι γιατί από αυτό που είδα δεν μου κάνει ως εκπαιδευτής .Το να γίνεις ο σάκος για κάποιον και να σε ξυλοφορτώνει για να μάθεις το μόνο που μπορεί να σου αφήσει είναι μόνιμους τραυματισμούς όπως και έγινε στην περίπτωση μου,οχι απο εκπαιδευτή βέβαια άλλα από μεγαλύτερο σε level μαθητή εκείνη την περίοδο οπότε πάνω κάτω το ίδιο πράγμα ειναι....
    Αν και κατανοώ τι θέλει να δείξει ο 2ος εκπαιδευτής σύμφωνα με το info που υπάρχει κάτω από το βίντεο και κάποιες φορές πρέπει να πονέσεις για να μάθεις αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει και ένα όριο...

Υ.Γ. Στην δική μου αναζήτηση όλες οι τεχνικές περιλαμβάνουν χτύπημα σε συγκεκριμένα σημεία και υπάρχει σωστή κινησιολογία που ξεκινάει από το Ταν τιεν.
    [SIZE="5"] Όταν ήμουν πίσω σου το τελευταίο πράγμα που άκουσες ήταν εκείνη η περίεργη μα συνάμα εκκωφαντική ησυχία,το τελευταίο πράγμα που είδες ήταν η σκιά της σκιάς μου,αυτό που ένιωσες δεν μπορείς να το περιγράψεις γιατί έπαψες να υπάρχεις.

Ongyoki

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Last Shinobi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το δεύτερο εκπαιδευτή που έφερα διαφωνία ήμουν πολύ συγκεκριμένος (δε μιλησα για την τεχνική που κάνει ),τώρα εάν με ρωτήσεις εάν θα πήγαινα στον 2ο εκπαιδευτή να μάθω θα σου έλεγα όχι γιατί από αυτό που είδα δεν μου κάνει ως εκπαιδευτής .Το να γίνεις ο σάκος για κάποιον και να σε ξυλοφορτώνει για να μάθεις το μόνο που μπορεί να σου αφήσει είναι μόνιμους τραυματισμούς όπως και έγινε στην περίπτωση μου,οχι απο εκπαιδευτή βέβαια άλλα από μεγαλύτερο σε level μαθητή εκείνη την περίοδο οπότε πάνω κάτω το ίδιο πράγμα ειναι....
    Αν και κατανοώ τι θέλει να δείξει ο 2ος εκπαιδευτής σύμφωνα με το info που υπάρχει κάτω από το βίντεο και κάποιες φορές πρέπει να πονέσεις για να μάθεις αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει και ένα όριο...

Υ.Γ. Στην δική μου αναζήτηση όλες οι τεχνικές περιλαμβάνουν χτύπημα σε συγκεκριμένα σημεία και υπάρχει σωστή κινησιολογία που ξεκινάει από το Ταν τιεν.
    Φίλε μου αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι είμαι μαθητής του συγκεκριμένου δασκάλου και ο συγκεκριμένος μαθητής που σου φαίνεται να "κακοποιείται" είναι στενός μου φίλος και με αφορμή αυτό θα σχολιάσω τα λεγόμενά σου, αν και δεν είμαι ενεργό μέλος αυτού του φόρουμ.

Δεν έχω ιδιαίτερη διάθεση να υπερασπιστώ κανέναν, ούτε να κρίνω κανέναν, ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί και μαθαίνει αυτό που του αρέσει όπως του αρέσει.
    (ακόμα και το παραπάνω βίντεο με τους akban δεν θα επιθυμούσα να το σχολιάσω, δεν κάθισα καν να το δω ολόκληρο μιας και απεχθάνομαι τα ανούσια "vs" του πληκτρολογίου, ο καθένας ας κάνει ο,τι τον εκφράζει σε ασφαλή πάντα πλαίσια)

Το μόνο που θα επιθυμούσα να διευκρυνίσω, είναι πως μέσα σε ένα dojo ο κάθε μαθητής έχει διαφορετικές ανοχές και κάθε δάσκαλος πιέζει ανάλογα (εφόσον είναι άτομο που πιέζει, ενδεχομένως δεν πιέζουν όλοι, αλλά δάσκαλοι υπάρχουν για όλα τα γούστα υποθέτω..), προφανώς δεν "ξυλοφορτώνονται" όλοι το ίδιο, αλλά ούτε και πάνε όλοι για βόλτα, κάποιοι θέλουν να μάθουν σε βάθος τις τεχνικές ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα πονέσουν.
    Το πονάω όμως με το τραυματίζομαι και μάλιστα μόνιμα έχουν διαφορά και άλλο να σε τραυματίσει ένας απλά υψηλόβαθμος που είναι άγαρμπος (το οποίο είναι πάντα σχετική έννοια, δυστυχώς όμως είναι ένα φαινόμενο που ενδέχεται να συμβεί όταν κάποιος είναι απρόσεκτος, οπότε κατανοώ τον προβληματισμό σου) , άλλο να σου ασκήσει πόνο κάποιος που έχει πάνω από 30 χρόνια εμπειρία, έστω και σε οριακό σημείο, και μόλις σε αφήσει θα είσαι μια χαρά (όπως θα έκαναν και οι ιάπωνες που λες πιο πάνω.. ).

Από 'κει και πέρα δέχομαι απόλυτα το να μην σου αρέσει κάτι που βλέπεις, και δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω να σου αρέσει ή να καταλάβεις για ποιο λόγο συμβαίνει, απλά προσπάθησε να κατανοήσεις ότι γίνεται και για λόγους επίδειξης από άνθρωπο που γνωρίζει τι κάνει σε άνθρωπο που επίσης γνωρίζει αρκετά καλά πώς να προστατεύει τον εαυτό του και μέχρι που φτάνουν οι ανοχές του και το ίδιο ίσχυει για αρκετά άλλα άτομα που παραμένουν μαθητές του επί αρκετά χρόνια (και φαντάζομαι ότι δεν έχουν τάσεις μαζοχισμού).

Φιλικά, Γιώργος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qsis : 04-30-2018 στις 12:00 PM

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές