TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 19 από 19

Nήμα: Σεμινάριο Myofuan - Greece 2018

Kuji kiri για επούλωση μηνίσκου θα δείξετε στο σεμινάριο ???

Καλή επιτυχία και πάλι φίλε!

Χαιρετώ
    Αρχικά φίλε μου Άρη, να ευχηθώ καλή επιτυχία και καλή άσκηση στο σεμινάριο.

Τώρα, επί της ουσίας
    Προσωπικά τυγχάνει να γνωρίζω τον Σωκράτη, τον δάσκαλο του Άρη, έχω να καταθέσω ότι μιλάμε για έναν άψογο δάσκαλο, εξαιρετικό άνθρωπο και budoka,ο οποίος εξασκείται πολύ σοβαρά χρόνια δίπλα στον Muramatsu sensei.
    Για τον Muramatsu και την γραμμή διδασκαλίας που έχει δημιουργήσει, έχω μόνο τα καλύτερα να πω, καθώς μιλάμε για έναν καθαρά old school δάσκαλο σε παραδόσεις που δεν μπορούν παρά μονάχα με αυτόν τον τρόπο να διδαχθούν και που λειτουργεί πάρα πολλά χρόνια την ομάδα του χωρίς να φωνάζει και εστιαζόμενος κυρίως σε σοβαρούς ασκούμενους που σκοπό έχουν την απόκτηση γνώσεων στο budo και όχι το κυνήγι βαθμών.

Μιλάμε για μια γραμμή bujutsu που δεν έχει καμμία σχέση με ξεπούλημα βαθμών, ιδεών και μαζικότητας, αλλά για πολυ σοβαρή προσέγγιση των ΠΤ μέσα όμως από εναν πολύ ανθρώπινο τρόπο.

Γνωρίζοντας τον Σωκράτη αλλά και τον Αρη, θεωρώ ότι είναι μια ιδιαίτερη ευκαιρία για όσους μπορέσουν να γνωρίσουν από κοντά μια από τις ελάχιστα σοβαρές προσεγγίσεις που σχετίζονται με τις παραδόσεις του Takamatsu και όχι μόνο καθώς ο Muramatsu έχει μεγάλη εμπειρία και από άλλα bujutsu, παραδοσιακό Καράτε κλπ.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να υπάρχει ενδιαφέρον και από την Αθήνα.
    Είναι εξαιρετική ευκαιρία.
    "Επιθύμησα να κάνω το καλό, αλλά δεν επιθύμησα να κάνω θόρυβο,
    γιατί ένιωσα ότι ο θόρυβος δεν έκανε καλό και το καλό δεν έκανε θόρυβο"
    Λουί-Κλωντ ντε Σαιν-Μαρτέν

Ένα βράδυ ο Τζουάνγκ Τζου ονειρεύτηκε ότι ήταν πεταλούδα. Αλλά δεν ήξερε αν ήταν ο Τζουάνγκ Τζου που είχε ονειρευτεί ότι ήταν πεταλούδα ή αν ήταν η πεταλούδα που ονειρευόταν ότι ήταν ο Τζουάνγκ Τζου...

http://www.ycgf.eu
    http://www.ycgf.org

Χριστοφόρου Γιώργος

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ! Σχεδόν με έκανες να κοκκινήσω.
    Είναι σημαντικό που τα λες εσύ αυτά αφού γνωρίζεις καλά και τα koryu και τα Takamatsu-den.
    DESO όχι φίλε δεν έχουμε τέτοια πράγματα στο πρόγραμμα.
    Ευχαριστώ για την στήριξη παιδιά, είναι δύσκολη χρονική περίοδος και μακάρι να πάνε όλα καλά.

Οριστικοποιήθηκαν λεπτομέρειες?Ώρες? Τόπος διεξαγωγής? ( Με την καλημέρα μου στα μέλη μετά από καιρό)
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Σου στειλα mail μίστερ.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μία εβδομάδα πριν το σεμινάριο, τελευταία υπενθύμιση για όποιον θέλει να ρθει και το σκέφτεται. Είναι μεγάλη ευκαιρία για όποιον έχει σχέση με τα Takamatsu-den, τα koryu ή το κλασσικό jujutsu γενικότερα, να δει από κοντά την προσέγγιση του Myofuan και έναν άνθρωπο που ξέρει να δείχνει και να εφαρμόζει old school martial arts σε πρακτικό επίπεδο.Είτε για Θεσσαλονίκη είτε για Αθήνα όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει mail στο
    ageshiodojo [at] mailbox.org

Αξιοπρεπής χώρος, καλή διοργάνωση, άριστος εκπαιδευτής. Όχι πως είμαι σε θέση να αξιολογήσω έναν εκπαιδευτή μιάς Τέχνης διαφορετικής απ` αυτήν που ασκούμαι. Δεν είμαι !
    Αλλά οι απαντησεις που έδωσε ήταν λογικές, πειστικές και εφαρμόσιμες και σε αυτά που έδειξε βρήκα "ψηφίδες" που ταίριαξαν στο Αικίντο μου.
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Πολύ καλή διοργάνωση,ο εκπαιδευτής ακούραστος να πηγαίνει σε κάθε συμμετέχοντα και να επιμενει συνεχως για ερωτήσεις και απορίες.Ο "χαλαρός" και δυναμικος τροπος κίνησης, εκτέλεσης και προσαρμογής της καθε τεχνικής που έδειξε,δειγμα της τεχνικής κατάρτισης κ των γνώσεων του.
    Συγχαρητήρια Αρη για την ολη προσπάθεια που κάνεις γενικά γιατί φαίνεται ποσο πολυ το αγαπάς και για τον νέο σου βαθμο επίσης!Ο Δάσκαλος σου δείχνει να σε πιστεύει πολυ φίλε,συνέχισε έτσι!

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Να πω στα γρήγορα ένα ευχαριστώ στα παιδιά για την συμμετοχή και τα σχόλια, στον Γιώργο Χριστοφόρου και τον Άγγελο για την βοήθεια και το respect στον Σωκράτη, στον Γιώργο Καραπαλίση και τους μαθητές του για την Θεσσαλονίκη, τον Νίκο Δόμβρο που μας τιμάει κάθε φορά, αλλά και σε όλους όσους επικοινώνησαν και δήλωσαν συμμετοχή αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν να έρθουν. Ευχαριστώ και όσους ενώ καιρό πριν είχαν ζητήσει επαφή με το Myofuan, αδιαφόρησαν παντελώς όταν τους δόθηκε η ευκαιρία. Καθώς κι εκείνους που προσκλήθηκαν προσωπικά από εμένα και επέλεξαν να παρακάμψουν την ευκαιρία να δουν κάτι που δεν έχουν ξαναδεί. Για όσους θέλουν να μας γνωρίσουν και δεν τα κατάφεραν θα υπάρξει συνέχεια και σύντομα κιόλας.Το Myofuan Ageshio dojo μπορεί να "ανοίγει" λίγο παραπάνω αλλά παραμένει low profile και ο κύριος τρόπος να έρθει κάποιος σε επαφή είναι τιμώντας τις ευκαιρίες που του δίνονται. Ευχαριστώ και πάλι.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές