TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 22

Nήμα: Wing Chun Stepping

Wingchungreece να σε ρωτήσω κάτι ακραίο κάτι που θα ακουστει αφύσικο . Θα παρω ένα ακραιο παραδειγμα για να κατανοήσεις τι θελω να πω . Εχω παει πες πλαγια σε καποιον και αντι να παρω ενα φυσιολογικό εργαλείο ας πουμε μια γροθιά καο να χτυπησω πλευρα η κεφαλι το σωμα μου αποφασίζει να παρει ενα τρελο εργαλείο ενα πακ σαο απο πλάγια παλαμη που ισοπεδώνει την μύτη χαχαχα πόσο λαθος είναι? Για εμένα καθόλου . Το πως χρησιμοποιει ο καθε ενας καποιο εργαλείο ειναι θεμα δικό του . Ο κανονας ειναι ένας .Λειτουργεί για σένα ? Είναι οκ .Δεν λειτουργεί? Δεν ειναι οκ . Ταδε εφη wsl οχι εγω .
    Δεν ειναι φυσιολογικο να χτυπησεις καποιον με πακ σαο απο πλαγια παρολο ειναι κατι που ο αλλος σιγουρα δεν το περιμενει . Αν εχεις ενα καλο αποτελεσμα ομως μια χαρα ειναι .

Η δικια μου η σκεψη ειναι εντελως διαφορετική . Ολα τα εργαλεια ειναι καταλληλα για την δουλεια αν η ολη σταση που υποστηρίζει την τεχνική ειναι σωστη και το σημείο επαφής πχ παλαμη , γροθια , πηχης , αγκωνας κτλ ειναι σωστα τοποθετημένο πανω στο σημειο κρουσης . Ακομα και το ταν σαο σε χουκ θα λειτουργήσει αν ισχύουν αυτά τα 2

Δεν πολυκατάλαβα την εικόνα του χτυπήματος, αλλά οκ. Όμως, το να χτυπήσεις με παλάμη δεν είναι μία λάθος χρήση εργαλείου. Οπότε υπάγεται στη σωστή χρήση. Πολλές φορές είναι και προτιμότερο διότι προστατεύεις τα χέρια σου. Ειδικά αν είσαι πλαγια και πολύ κοντά του, είναι πολλές φορές πιο σωστό να χτυπήσεις με παλάμη παρά με γροθιά.

Αυτό που είπε ο WSL είναι λίγο παρεξηγημένο. Δεν εννοούσε πάρε ενα εργαλείο και χρησιμοποίησέ το όπως θες αρκεί να σου δουλεύει. Εννοούσε το ότι ανάλογα με την περίπτωσή (π.χ σωματότυπος) να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία που σου λειτουργούν. Δλδ: Ένας ψηλός μπορεί πιο εύκολα να χρησιμοποιεί καμ σαο (ή κάβερ που το λένε άλλοι), από ότι ένας κοντός. Ο κοντός αντιθέτως θα χρησιμοποιεί πολύ πιο εύκολα διεισδύσεις με μπον/φατ σαο. Αν σου λειτουργεί λοιπόν ένα από τα δύο καλύτερα, χρησιμοποίησε αυτό που σου λειτουργεί. Δεν εννοούσε "πάρε το ταν σαο και κάνε ότι νομίζεις αρκεί να σου λειτουργεί".

Παράδειγμα σε αυτό που λες: "Ακομα και το ταν σαο σε χουκ θα λειτουργήσει αν ισχύουν αυτά τα 2". Ναι θα λειτουργήσει μεν, αλλά είναι πολύ χειρότερη επιλογή από άλλα εργαλεία. Αν είναι να μπλοκάρεις την κυκλική γροθιά, μπλόκαρέ την με την κόψη του χεριού (εκτεινόμενο γου προς τα πάνω του) και όχι με ταν σαο. Γιατί να κόψεις ένα χαρτί με πριόνι αφού έχεις δίπλα ψαλίδι? Αυτό είναι που λέω για την ορθή χρήση: Ότι κάνει ένα εργαλείο που δεν είναι φτιαγμένο για αυτή τη δουλειά, θα το κάνει πολύ καλύτερα ένα άλλο που έχει φτιαχτεί για αυτήν. Όχι ότι δε θα αμυνθεί και το ταν, αλλά το ταν δε χρησιμοποιείται για αυτή τη δουλειά. Δεν είναι αυτός ο ρόλος του, και εγώ εκεί εντοπίζω τις διαφορές στα Wing Chun. Δλδ για εμένα τουλάχιστον αυτά είναι τα σημαντικά που θέλω να μοιράζομαι με διάφορους. Eννοώ να μη δίνω πολλή σημασία στο "α έκανε το χέρι του λίγο πλάγια", "α κοίτα γέρνει μία μοίρα στο πλάι" και τέτοια που διαβάζουμε εδωμέσα κατα καιρούς από διάφορους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WingChunGreece : 06-05-2018 στις 07:10 PM

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούσε ο wsl λέγοντας αν λειτουργεί είναι οκ αλλά μάλλον (υποθέτω) εννοούσε αυτό ακριβώς . Θα σου δώσω ένα παράδειγμα . fedor ... Κοίτα τις γροθιές του . https://www.youtube.com/watch?v=ZdSsfTcEdWs. Πολλοί τις λένε "russian hook" Για να μην χρησιμοποιήσουν το haymaker το κοινός ματσόλα και είναι προσβλητικό .
    Άκρως αποτελεσματικές όταν τις κάνει ο fedor φοβερή δύναμη ταχύτητα και απόσταση! Είναι και overhand δηλαδή αποφεύγει χέρια . Δουλεύει τέλεια στον Fedor έχει σκοτώσει πολύ κόσμο άρα είναι οκ αυτό μάλλον εννοεί και ο wsl το βλέπεις στην πράξη κάτι ανορθόδοξο για πολλούς λειτουργεί σε άλλους .
    Όταν λες μη κάνεις την τάδε τεχνική και προτίμησε μια άλλη δεν είναι κάτι που ανταποκρίνεται στην φιλοσοφία του Wing chun το οποίο πάλι σύμφωνα με τα λεγόμενα του wsl είναι μια "concept - based" τέχνη . Σωστό είναι να επικεντρώνεσαι δηλαδή στις βασικές αρχές και ο κάθε ένας να βρίσκει πάνω σε αυτές την δική του "αλήθεια" όπως ακριβώς είπες άλλο πράγμα να είσαι κοντός και άλλο ψηλός . Όλα θα λειτουργήσουν μόνα τους όμως αν ακολουθήσεις τις βασικές αρχές του wing chun δεν χρειάζεται να καλουπώσεις τίποτα δεν χρειάζεται να περιορίζεις τον άλλο του δίνεις την ελευθερία να λειτουργήσει και βλέπεις αν δουλεύουν πάνω του οι βασικές αρχές της τέχνης . Δεν θα μου κανε εντύπωση δηλαδή αν σε ένα ψηλό λειτουργούσε τέλεια μια είσοδος Μπονγκ σαο φατ σάο και σε ένα κοντό να δούλευε τρέλα το καμ σάο . Τα αντίθετα από αυτά που λες δηλαδή .
    Είναι όπως λες στον Συριζαίο για παράδειγμα που δεν έχει ιδέα πως κινείτε η αγορά ότι δεν μπορείς να κανονίσεις σαν κράτος τον βασικό μισθό πρέπει να ακολουθήσεις τις βασικές αρχές τις αγοράς (προσφορά - ζήτηση ) .χαχα

Δεν ξέρω αν είναι καλό το παράδειγμα με τον Ηλίθιο Ζαίο , απλά νοιώθω την ανάγκη να τους πω ηλίθιους που μας φόρτωσαν τον τενεκέ .

Ηλίθιος Συριζαίος είναι πλεονασμός , απλά Συριζαίος .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QiWizard : 06-06-2018 στις 11:29 AM

εν ολίγοις δεν στρίβουν είναι μονοκόματοι έχουν κακή βάση όταν γυρνάνε άτσαλα δεν έχουν ισορροπία . Εγώ δεν νομίζω ότι πολλοί μαθητές φτάνουν ποτέ σε καλό επίπεδο σε αυτά γιατί σπαταλάνε την ώρα τους σε άλλα
    Εγώ νομίζω ότι πολλοί έχουν κακή βάση ακόμη και όταν είναι ακίνητοι. Να διευκρινήσω ότι μιλάω για ασκούμενους με λίγα χρόνια άσκησης.

Αν έχει διαλέξει wing chun πρέπει να γνωρίζει κάποιος ότι έχιε διαλέξει μια δύσκολη τέχνη
    Αυτό συμβαίνει γιατί η τέχνη αυτή δεν βασίζεται στην δύναμη αλλά στην φοβερή λεπτομέρεια η οποία γεννάει την δύναμη από όλο το σώμα
    Αυτό που δεν έχω καταλήξει ακόμη για το wing chun ξέρεις ποιό είναι? Αν και σε ποιές περιπτώσεις στέκεται αυτόνομα ως στυλ η στην πραγματικότητα είναι ένα πολύ καλό συμπληρωματικό στυλ- για την κοντινή απόσταση- για κάποιον που γνωρίζει ήδη κάποια άλλη π.τ.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από STKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν έχω καταλήξει ακόμη για το wing chun ξέρεις ποιό είναι? Αν και σε ποιές περιπτώσεις στέκεται αυτόνομα ως στυλ η στην πραγματικότητα είναι ένα πολύ καλό συμπληρωματικό στυλ- για την κοντινή απόσταση- για κάποιον που γνωρίζει ήδη κάποια άλλη π.τ.
    Κατα την άποψή μου το wing chun έχει μεγάλη δύναμη στην κοντινή απόσταση . Άρα όλη σου η νοοτροπία η μαχητική αν κάνεις μόνο wing chun θα πρέπει να είναι το πως θα κλείσεις αυτήν την απόσταση . Σε αντίθεση με την πυγμαχία η το κικ μποξ η το μαι ται κτλ το wing chun κρατάει τα χέρια μπροστά . οι άλλοι χτυπάνε και τα τραβάνε πίσω . Το wing chun είναι φανερά πιο επιθετικό σύστημα τα μαχητικά αθλήματα έχουν στο dna τους την άμυνα (αποφυγές μπλοκ κτλ) . επομένως για να κλήσεις την απόσταση θα πρέπει να εκμεταλευτείς τα χέρια σου που μένουν μακρυά .Κάνοντας wing chun έχεις την δυνατότητα να χτυπήσεις χωρίς να οπλίσεις και επίσης έχεις την δυνατότητα να αποφεύγεις λοκς σε περίπτωση που ο άλλος σου πιάσει το χέρι (τσι σαο) Επομένως πρέπει για να κλείσεις την απόσταση να εκμεταλλευτείς τα μακρυά χέρια . Αν μπορέσεις και το δουλέψεις αυτό καλά να χειρίζεσαι δηλαδή τα χέρια σου και να καταστρέφεις άμυνες χρησιμοποιώντας όλες τις τεχνικές (τζατ , γκαν , καμ κτλ) με ανοιχτές παλάμες ή ακόμα και με κλειστές παλάμες (γροθιές) ακόμα καλύτερα τότε μπορεί να πει κανείς ότι το σύστημα στέκεται και σε απόσταση . Θα πρέπει να την κλείσει σύντομα και επιθετικά γιατί δεν υπάρχει το μπλοκ . Οταν υπάρχει απόσταση τα δεδομένα ανατρεπονται . Δεν υπάρχει επαφή (αφή) υπάρχει όραση δεν ισχύει το "μην κυνηγάς χέρια" ισχύει το αν υπάρχει χέρι μπροστά το καταστρέφεις (ο πήχης είναι ιδανικός ειδικά αν τον έχεις δουλέψει με conditioning και ξέρεις με πια γωνία πρέπει να χτυπήσει) . Η απόσταση θέλει να δεις στοχο να έχεις μακρυ βήμα και Long fist και όταν δεις εμπόδιο να μπορείς με δυνατές τεχνικές να το απομακρύνεις για να χτυπήσεις . Μακρύ βήμα και μακρυά χτυπήματα σου δείχνουν μόνο τα σπαθιά γιατί εκεί οι αποστάσεις είναι μεγάλες και πρέπει πολύ σύντομα να βρεθείς κοντά σε αυτόν που κρατάει το κοντάρι και να τον χτυπήσεις . Αρα η τέχνη μπορεί να γίνει κομπλέ σε όλες τις αποστάσεις όταν ολοκληρωθεί . Αν κλείσει η απόσταση και υπάρχει επαφή εκεί πραγματικά το wing chun είναι το καλύτερο striking σύστημα αν και το μαντις έχει καλύτερα εργαλεία εκπαίδευσης και ειδικά conditioning στα χέρια κάτι που θεωρώ πολύ πολύ σημαντικό .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QiWizard : 06-06-2018 στις 12:11 PM

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αρκετά απλό και εντοπίζεται στα συγκεκριμένα 2 πράγματα: 1) ΕΡΓΑΛΕΙΑ και 2) ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ.
    Πολύ σωστό αυτό που λες όπως και το άλλο που έγραψε πριν ο Qiwizard περί εξάσκησης σε στόχους, κ.λ.π αλλά νομίζω ότι υπάρχει και κάτι άλλο πριν από αυτό. Για να δουλέψουν σωστά τα εργαλεία χρειάζεται καλή και σταθερή βάση- η οποία είναι πολύ σημαντική και για την παραγωγή δύναμης- όπως επίσης και ακλόνητα χέρια. Αυτά τα δύο, από ότι έχω δει έως τώρα από αναμετρήσεις chunners με άλλα στυλ, μόλις χαθούν ο chunner χάνει την αναμέτρηση πολύ εύκολα, διότι υπάρχει μία εμφανής δυσκολία στο να επανέλθει.

Πολλοί τις λένε "russian hook" Για να μην χρησιμοποιήσουν το haymaker το κοινός ματσόλα και είναι προσβλητικό .
    Αυτά φίλε υπάρχουν στο hung gar με το καλήμέρα και μέσα στις φόρμες και έξω από αυτές όπως και σε ένα σωρό άλλα στυλ kung fu.

Κάνοντας wing chun έχεις την δυνατότητα να χτυπήσεις χωρίς να οπλίσεις
    Άλλο σημαντικό ζήτημα. Τι δύναμη έχουν αυτά τα χτυπήματα στην πράξη? Στην θεωρία σε ακίνητους στόχους είναι μία χαρά, αλλά στην πράξη?

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από STKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο σημαντικό ζήτημα. Τι δύναμη έχουν αυτά τα χτυπήματα στην πράξη? Στην θεωρία σε ακίνητους στόχους είναι μία χαρά, αλλά στην πράξη?
    Αν δει αυτά τα χτυπήματα πυγμάχος θα σου πει ότι δεν έχουν πολύ δύναμη . Ο λόγος που θα στο πει αυτό είναι γιατί μέσα στο μυαλό του δυνατό χτύπημα είναι αυτό που προέρχεται από την στροφή του σώματος σε συνδυασμό με όλη την δυναμη που σου δίνει το πόδι και το σήκωμα της πίσω φτέρνας. Το θέμα είναι ότι η παραγωγή δύναμης στο wing chun είναι εντελώς διαφορετική και γι αυτό δεν μπορεί να την κατανοήσει ο πυγμάχος . Κατά την άποψή μου , ναι αυτά τα χτυπήματα είναι ΠΟΛΥ δυνατά και Πολύ διεισδυτικά . Σε αντίθεση με την πυγμαχική γροθιά που αναπτύσσεται δυναμικά από την γη με σηκωμένο το πέλμα τα χτυπήματα του wing chun είναι άλλης μορφής το πέλμα είναι πακτωμένο στην γη δίνοντας μεγάλη σταθερότητα και δυνατή διείσδυση στην γροθιά και στα 2 χτυπήματα η μέση παίζει σημαντικό ρόλο γιατί γυρίζει η μεγάλη διαφορά είναι στο πέλμα . Μιλώντας για ντιρέκτ πιστεύω ότι τα 2 χτυπήματα του μποξ και του wing chun είναι πολύ κοντά στην παραγωγή δύναμης και τα δύο είναι σίγουρα μαχητικά οκ δεν υπολείπονται δύναμης . Η γροθιά του πυγμάχου οπλίζει για 2 λόγους όχι μόνο για να αποκτήσει επιπλέον δύναμη ο βασικότερος λόγος είναι ότι πρέπει να επιστρέψει για τα αμυντικά της καθήκοντα .

Το πρόβλημα δεν είναι η δύναμη stkf αλλού είναι το πρόβλημα αυτά που λέγαμε πριν . Βήμα μακρινή γροθιά δυνατές τεχνικές κτλ .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QiWizard : 06-06-2018 στις 01:31 PM

Ωραίες οι παρατηρήσεις σου STKF. (Και του Βασίλη!) Για το αν είναι αυτοτελές σύστημα καταρχάς, να πω τη δικ΄ημου θέση , οτι ναι είναι 100% αυτοτελές (εξαιρώντας τη μάχη σε έδαφος). Εϊναι αυτοτελές διότι περιλαμβάνει διαχείρηση μακρυνής απόστασης (καθώς είναι το σύστημα με τους πιο γρήγορους βηματισμούς από όλα τα άλλα - ίσως μαζί με τη δυτική ξιφασκία), έχει πολύ καλή κρούση στη μέση απόσταση και πολλά πλεονεκτήματα στην κοντινή απόσταση. Εϊναι ένα σύστημα που δε χρειάζεται συμπληρώματα.

Αυτό που λες ότι πριν την προπόνηση (π.χ. σε στόχους) χρειάζεται σωστή και σταθερή βάση, υπάγεται στο "σωστό εργαλείο". Οι φόρμες και οι στημένες ασκήσεις σε αναγκάζουν αν τα διδαχτείς σωστά το κάθε εργαλείο να είναι σωστό. Αυτό σημαίνει ότι όλο το σώμα λειτουργεί μαζί. Αν τα χέρια λειτουργούν αποσπασμένα από το σώμα (οι πλειοψηφία των chummers τα θυσιάζουν στο βωμό της ταχύτητας), τότε μιλάμε για το "κατσαβίδι που θα σου μείνει στο χέρι". Άλλοι πάλι έχουν πολύ γερό κατσαβίδι, αλλά για να το κάνουν τόσο δυνατό είναι πιο αργοι και από το θάνατο = "λάθος χρήση του κατσαβιδιού".

Και ναι τα χέρια haymeker είναι τεχνική σε πολλά συστήματα και είναι και αρκετά καταστροφική. Υπάρχουν στα συστήματα του τίγρη (αρα θα υπάρχουν και στο χουνγκαρ) και στης λεοπάρδαλης (άρα θα υπάρχουν και στο τσοιλιφατ).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WingChunGreece : 06-06-2018 στις 07:22 PM

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές