TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 9 από 9

Nήμα: ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

Ρε παιδιά έχει κάνει κανείς διαλογισμό; Τι αισθάνεται; Δε σκέφτεται τίποτα; Αδειάζει το μυαλό που έλεγε και ο Μπρους;

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimis09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά έχει κάνει κανείς διαλογισμό; Τι αισθάνεται; Δε σκέφτεται τίποτα; Αδειάζει το μυαλό που έλεγε και ο Μπρους;
    http://alkimachon.gr/forum/showthrea...ic-Possession-)
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Επίκουρος , Κύριαι Δόξαι 23

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimis09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπαρχουν διαφορα ειδη διαλογισμου.Εγω ειχα ασχοληθει και με βουδιστικο (μεσω μιας ομαδας που ημουν παλια) και με ινδουιστικα συστηματα.Εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους αλλα εγω θα σου ελεγα να μην πας σε αυτα τα μονοπατια.
    Διαβασε πρωτα Στωικους,Πλατωνα (Φαιδων και Τιμαιο),ασχολησου με την αρχαια Ελληνικη γραματεια αλλα και με τους Ορθοδοξους Πατερες (εδω δεν προτεινω κατι μιας και υπαρχει ο παπα κωστας στο φορουμ).Κατι απο αυτα θα μιλησει στην ψυχη σου.
    Εξοπλησου με γνωση,προσπαθησε να την μετουσιωσεις βιωματικα και μετα (αν θες ακομα) περιπλανησου...Τοτε με ξαναρωτας οτι θες...

Αγάθων : Φώναξε τον γρήγορα.
    Αριστόδημος : Αφήστε τον. Έχει ξέρετε ένα τέτοιο συνήθειο. Παραμερίζει πότε-πότε όπου τύχει και στέκεται ακίνητος.
    Πλάτων – Συμπόσιο 175B

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από elyamabushi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασε πρωτα Στωικους,

Ξεκίνα απ` τον Επίκτητο (Διατριβαί , Εγχειρίδιον) που είναι πιό λαϊκός :

"Να θυμάσαι ότι είσαι ηθοποιός σε ένα δράμα, όπως το θέλει ο συγγραφέας του έργου [...] Από σένα εξαρτάται αν θα παίξεις τον ρόλο σου καλά ή όχι. Η εκλογή του ρόλου όμως ανήκει σε άλλον όχι σε σένα". Επίκτητος , Εγχειρίδιον.

και πέρνα μετά στον Μάρκο Αυρήλιο που τα είπε όλα (νομίζω) μέσα σε λίγες σειρές :

"Να φαντάζεσαι πάντοτε τον Κόσμο ως αδιαίρετη ζώσα ενότητα, με μιά ψυχή και μιά ουσία, γνωρίζοντας πως ότι συμβαίνει γίνεται αισθητό στην συνείδησή της , δηλαδή αυτή του Κόσμου, και ότι αυτός ο Κόσμος ενεργεί τα πάντα με μιά μόνον βούληση και ότι τα πάντα είναι συμβάλλοντα αίτια όλων των γεγονότων, και ότι υπάρχει σύνδεση και βαθύτερη πλοκή" M.Αυρήλιος, Τα εις εαυτόν, 4, 40.

Γιά όποιον έχει διάθεση γιά μιά γρήγορη περιήγηση στην Στωική σκέψη, υπάρχει μιά νουβέλα (=μικρό μυθιστόρημα) ανεβασμένη στο διαδίκτυο γιά δωρεάν αναγνώσεις.
    Ο elyamabushi είχε προτείνει πριν από καιρό μιά σχετική ανάρτηση από μέρους μου. Ιδού λοιπόν γιά αρχή :

http://theofiloseleftheriadis.blogsp...post_5746.html

Σημ. Την διδασκαλία του Επίκτητου την κατέγραψε ο μαθητής του Αρριανός.
    Εάν αντιμάχεσαι όλα όσα γίνονται αντιληπτά με τις αισθήσεις, τότε δε θα έχεις τίποτε πάνω στο οποίο να μπορείς να στηριχθείς για να κρίνεις ούτε καν αυτά που θεωρείς ότι είναι αναληθή.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από αγνοών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνα απ` τον Επίκτητο (Διατριβαί , Εγχειρίδιον) που είναι πιό λαϊκός :

"Να θυμάσαι ότι είσαι ηθοποιός σε ένα δράμα, όπως το θέλει ο συγγραφέας του έργου [...] Από σένα εξαρτάται αν θα παίξεις τον ρόλο σου καλά ή όχι. Η εκλογή του ρόλου όμως ανήκει σε άλλον όχι σε σένα". Επίκτητος , Εγχειρίδιον.

και πέρνα μετά στον Μάρκο Αυρήλιο που τα είπε όλα (νομίζω) μέσα σε λίγες σειρές :

"Να φαντάζεσαι πάντοτε τον Κόσμο ως αδιαίρετη ζώσα ενότητα, με μιά ψυχή και μιά ουσία, γνωρίζοντας πως ότι συμβαίνει γίνεται αισθητό στην συνείδησή της , δηλαδή αυτή του Κόσμου, και ότι αυτός ο Κόσμος ενεργεί τα πάντα με μιά μόνον βούληση και ότι τα πάντα είναι συμβάλλοντα αίτια όλων των γεγονότων, και ότι υπάρχει σύνδεση και βαθύτερη πλοκή" M.Αυρήλιος, Τα εις εαυτόν, 4, 40.

Γιά όποιον έχει διάθεση γιά μιά γρήγορη περιήγηση στην Στωική σκέψη, υπάρχει μιά νουβέλα (=μικρό μυθιστόρημα) ανεβασμένη στο διαδίκτυο γιά δωρεάν αναγνώσεις.
    Ο elyamabushi είχε προτείνει πριν από καιρό μιά σχετική ανάρτηση από μέρους μου. Ιδού λοιπόν γιά αρχή :

http://theofiloseleftheriadis.blogsp...post_5746.html

Σημ. Την διδασκαλία του Επίκτητου την κατέγραψε ο μαθητής του Αρριανός.
    Ισως ασχετο αλλα κατα καιρους παρατηρω μεγαλες ομοιοτητες μεταξυ του εργου των Στωικων και της Μπαγκαβατ Γκιτα αλλα και (για να κινηθω λιγο πιο δυτικα) στο εργο του Τζιορντανο Μπρουνο.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από elyamabushi Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρατηρω μεγαλες ομοιοτητες μεταξυ του εργου των Στωικων και της Μπαγκαβατ Γκιτα αλλα και (για να κινηθω λιγο πιο δυτικα) στο εργο του Τζιορντανο Μπρουνο.
    Αφού το λες έτσι θα είναι, δεν το έψαξα κατά εκεί.
    Αν μου τελειώσει η ζάχαρη νυχτιάτικα ψάχνω στα ντουλάπια μου πριν δανειστώ απ` τον γείτονα. Τώρα βέβαια, σε άλλον αρέσει η καστανή και σε άλλον η λευκή ζάχαρη. Περί ορέξεως ουδείς λόγος.

«Πλένεται κάποιος πολύ γρήγορα ; Μην πείς ποτέ ότι κάνει κακώς γιατί έτσι μένει βρόμικος ,αλλά πες μόνο ότι κάνει πολύ γρήγορα . Πίνει πολύ κρασί ; Μην πείς ότι κάνει άσχημα , αλλά πες απλώς ότι πίνει πολύ» Επίκτητος, Εγχειρίδιον

"Μη κρίνετε , ίνα μη κριθήτε” , κατά Ματθαίον 7 , 2
    -----------------------------------

«Αν κάποιος παρέδιδε το φυσικό σου σώμα στον πρώτο τυχόντα δεν θα αγανακτούσες ; Πως λοιπόν μπορείς να εμπιστεύσαι μύχιες σκέψεις σου στον πρώτο τυχόντα που αν σε χλευάσει θα ταραχτείς και θα ντραπείς ;» Επίκτητος , Εγχειρίδιον

«Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων , μήποτε καταπατήσωσιν αυτούς εν τοις ποσίν αυτών και στραφέντες ρήξωσιν υμάς» κατά Ματθαίον 7 , 6 .

------------------------------------

«Να θυμάσαι ότι είσαι ηθοποιός σε ένα δράμα, όπως το θέλει ο συγγραφέας του έργου. Αν το θέλει σύντομο θα είναι σύντομο , αν το θέλει μεγάλο θα είναι μεγάλο. Αν θέλει να παίξεις τον ρόλο του φτωχού , του κουτσού , του άρχοντα ή ακόμη του απλού ανθρώπου , πρόσεξε να τον παίξεις σωστά και με ευφυία .Αυτό μόνον εξαρτάται από σένα .Αν θα παίξεις δηλαδή τον ρόλο σου καλά η όχι . Η εκλογή του ρόλου ανήκει σε άλλον , όχι σε σένα» Επίκτητος, Εγχειρίδιον

«Μη ουν μεριμνήσετε εις την αύριον , η γαρ αύριον μεριμνήσει τα εαυτής , κατά Ματθαίον 6 , 34»
    --------------------------------------------

«Μέτρο της περιουσίας του καθένα μας είναι το σώμα του» Επίκτητος , Εγχειρίδιον

«οράτε και φυλάσσεσθε από πάσης πλεονέξιας ΄ ότι ουκ εν τω περισσέυειν τινί η ζωή αυτού έστιν εκ των υπαρχόντων αυτού» , κατά Λουκάν 12 , 15 .”

----------------------------------------

«Μη ζητάς να γίνονται τα πράγματα όπως θέλεις εσύ ,αλλά να τα καλοδέχεσαι όπως έρχονται και τότε θα είσαι ευτυχισμένος», Επίκτητος, Εγχειρίδιον

"γεννηθήτω το θέλημα Σου , κατά Ματθαίον 26 , 42 και επίσης 6,10.

---------------------------

«Να φαντάζεσαι πάντοτε τον Κόσμο ως αδιαίρετη ζώσα ενότητα, με μιά ψυχή και μιά ουσία, γνωρίζοντας πως ότι συμβαίνει γίνεται αισθητό στην συνείδησή της , δηλαδή αυτή του Κόσμου, και ότι αυτός ο Κόσμος ενεργεί τα πάντα με μιά μόνον βούληση και ότι τα πάντα είναι συμβάλλοντα αίτια όλων των γεγονότων, και ότι υπάρχει σύνδεση και βαθύτερη πλοκή» Mάρκος Αυρήλιος, Τα εις εαυτόν , 4, 40.

«εν Αυτώ γαρ ζώμεν και κινούμεθα και εσμέν, ως και τινές των καθ` υμάς ποιητών ειρήκασι»
    Πράξεις Αποστόλων, 17, 28 (από τον λόγο του Παύλου στον Άρειο Πάγο της Αθήνας)

Σημ.
    Ο Επίκτητος ήταν δούλος που απελευθερώθηκε. Σακάτης απ` το ένα πόδι λόγω κακομεταχείρισης απ` τον αφέντη του. Γεννήθηκε στην Μικρά Ασία , έζησε στην Ρώμη και όταν η Ρώμη κύρηξε διωγμό της φιλοσοφίας , στο τρίτο τέταρτο του 1ου αι μΧ , έφυγε και συνέχισε να διδάσκει στην Νικόπολη της Ηπείρου. Ο Μάρκος Αυρήλιος ήταν Ρωμαίος αυτοκράτορας του 2ου μΧ αι. Είχε ελληνική παιδεία , έγραψε το βιβλίο του στα ελληνικά, και υπήρξε ο τελευταίος μεγάλος Στωικός φιλόσοφος της αρχαιότητας. Α, ναι , για να μείνουμε και στο κλίμα του forum υπήρξε και μέγιστος πολεμιστής. Έζησε σχεδόν όλα τα χρόνια του ως αυτοκράτωρ πολεμώντας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αγνοών : 01-30-2019 στις 01:55 PM

Εγώ πάλι δεν βρίσκω την σύνδεση ανάμεσα στο διαλογισμό και τον στωικισμό, την αρχαια ελληνική γραμματεία ή τους Ορθόδοξους πατέρες, απο την άποψη οτι οι όποιες ομοιότητες μεταξύ τους τελειώνουν γρήγορα, παρόλο που το κάθε ένα απο αυτά τα αντικείμενα αξίζει μελέτης.

Επιστρέφοντας στο διαλογισμό, ένα καλό σημείο εκκίνησης είναι εδώ, απο το Blog του Tim Ferris που αν δεν κάνω λάθος ορισμένες απο τις παραπομπές είναι και στο Tools of Titans το οποίο προτείνω.

Γενικά υπάρχουν πολλά είδη με αρκετές διαφορές μεταξύ τους, ο υπερβατικός διαλογισμός συγκεκριμένα φαινεται να συνδυάζει πολλά οφέλη χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες πέρα απο την βελτίωση της ποιότητας ύπνου, υπάρχουν ακόμα και apps που μπορούν να δωσουν μια πρωτη εικόνα σε όποιον ενδιαφέρεται, και δεν απαιτούνται συκεκριμένες θρησκευτικές πεποιθήσεις σαν προϋπόθεση.

Δεν θα σου μιλήσω για θεωρητικά πράγματα, θα σου πω για την προσωπική μου εμπειρία..

αρχικά όσο αστείο και να ακουστεί σε κάποιους, κάνω γιόγκα. Σε αντίθεση με την πεποίθηση πολλών, δεν είναι αποκλειστικά γυναικεία ασχολία, είναι πολύ καλή για ενδυνάμωση καθώς και για ευλυγισία, προσωπικά την εφαρμόζω μέρες που θέλω να χαλαρώσω αλλά ταυτόχρονα και να γυμναστώ. Δεν μπορεί να φανταστείς πόσο με βοηθάει και στον διαλογισμό.

Χαλαρό σώμα για εμένα σημαίνει και χαλαρό μυαλό, και το να εστιάζεις αρχικά αποκλειστικά σε διάφορες πόζες σώματος πριν ασχοληθείς με το μυαλό σου, βοηθάει πολύ. Εμένα προσωπικά τουλάχιστον.

Μετά προσπαθώ να μπλοκάρω όλους τους αντιπερισπασμούς. Διαλογίζομαι ξημέρωμα, πριν ξυπνήσει ο υπόλοιπος κόσμος. Κατά τις 5:30, όχι σε καθημερινή βάση. Έχω ένα συγκεκριμένο σημείο στο σπίτι, δίπλα σε παράθυρο, που είναι ό,τι πρέπει για αυτό τον σκοπό. Από κει και πέρα, εστιάζω σε ήχους και προσπαθώ να τους ακολουθήσω, νοητικά, ώστε να σβηστούν οι υπόλοιπες σκέψεις που έχω στο μυαλό μου. Προσπαθώ γενικά να μην σκέφτομαι τίποτα άλλο, εστιάζω στον ήχο και την αίσθηση πως δεν υπάρχει τίποτα άλλο πέρα απο αυτόν.

Δεν πετυχαίνει πάντα. Καμιά φορά όντως δεν καταφέρνω να συγκεντρωθώ ώστε να αδειάσει το μυαλό μου. Αλλά όταν πετυχαίνει η αίσθηση είναι απίστευτη. Δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν αυτά που λέω, είναι προσωπική μου εμπειρία, καθαρά.. ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές