TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 4 από 4

Nήμα: Στρατηγός Carl von Clausewitz - Περί Πολέμου

Senior Member Το avatar του χρήστη suzu-ki
    Περιοχή
    Αθήνα
    Blog Entries
    2

Στρατηγός Carl von Clausewitz - Περί Πολέμου

Διάβαζα την τελευταία περίοδο (κατά καιρούς) στο Xtreme, και βλέπω να συνεχίζεται κι εδώ (από την αρχή λειτουργίας κιόλας του φόρουμ, καθώς δεν κλείσαμε μήνα ακόμα καλά-καλά), λόγια μεγάλα από ανθρώπους του χώρου - τίτλους - ύφος τεράστιο - διδάγματα ηθικής - απίστευτες 'γνώσεις' στις 'πολεμικές τέχνες' - επίδειξη online 'σκληράδας' κλπ..κλπ, και αναρρωτιέμαι ο δόλιος αν έχει διαβάσει κανείς από μας έστω και περίληψη ενός από τα βιβλία που ασχολούνται με το θέμα (έτσι για το ξεκάρφωμα ρε αδερφέ), ή απλά επικεντρωνόμαστε στα "εγώ είμαι καλύτερος" - "η κλωτσιά μου νικάει τη δική σου" - "ποιος είσαι εσύ ρε, εγώ είμαι Ο (και οι τίτλοι μου με ακολουθούν)" κ.ά. ωραία.

Σε άλλες περιόδους θα έβγαζα κι εγώ το κουτάκι με τις ειρωνίες και θα μοίραζα απλόχερα (όπως και έχω κάνει, μαζί με γερή δόση του άθλιου χιούμορ μου - και όποιος/α το κατάλαβε!), βλέποντας μετά τις ωραίες σπαρταριστές αντιδράσεις, ειδικά των ατόμων που δεν έχουν ιδέα από έννοιες που παπαγαλίζουν, και το μόνο που τους νοιάζει είναι να μη χάσουν.. 'πρόσωπο' την ίδια στιγμή που έχουν χάσει (έστω και στιγμιαία, αλλά αμφιβάλλω) τη λογική τους, τη σκέψη και την ψυχραιμία τους. Ξέρετε, είναι πολύ διασκεδαστικό να βλέπεις σοβαροφανείς και 'έντιτλους' ανθρώπους, εκεί που έχουν δίδαγμα για τα πάντα να το γυρίζουν σε σπασμωδικές αντιδράσεις εξ'αιτίας μιας online φράσης. Σε κάνει να βλέπεις real-time πόσο κατέχουν αυτά που λένε ότι πιστεύουν (και θέλουν να μας 'διδάξουν'), άσε που βγάζει και τρελλό γέλιο βρε αδερφέ.

Επειδή όμως δεν είμαι σε φόρμα (ωριμάζω λες; φτου φτου, όξω από δω), λέω να προτείνω για αρχή σε όσους/ες θέλουν, και ασχολούνται με π.τ. (ή/και όχι), να ρίξουν μια ματιά και στο "Περί Πολέμου". Δε χρειάζεται ούτε να το ενστερνιστεί κανείς, ούτε να το απορρίψει. Απλά ξεφυλλίστε το, προτείνω εγώ.

Κι αν δε θέλετε/μπορείτε να το αγοράσετε, υπάρχει στα αγγλικά σίγουρα στο net (για ελληνικά δεν το' ψαξα, και τα γερμανικά μου είναι χάλια). Ένα link π.χ. είναι εδώ: http://www.clausewitz.com/readings/OnWar1873/TOC.htm (η μετάφραση του 1873 στα αγγικά)

Αν θέλετε, βάλτε κι εσείς τις δικές σας προτάσεις ή/και links βιβλίων - άρθρων κλπ που θεωρείτε ότι αξίζουν να τους ρίξει κανείς μια ματιά. Έτσι, για να γίνει χώρος ανταλλαγής γνώσεων/απόψεων τουλάχιστον, και όχι μόνο ξερή επίδειξη τίτλων - διαμάχη για το ποιου το kukan έχει γεύση φασκόμηλο - και άλλα (ομολογουμένως διασκεδαστικά μεν για μένα) τέτοια.

Ο εκπρόσωπος του Μ'έγκυο Συν Τόση (με το συμπάθειο),
    suzu

P.S. Ελπίζω να μην παραβίασα κανένα copyright, τρέμω στην ιδέα! Πάντως όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τον τίτλο του μεγάλου, του μέγιστου Μ'έγκυο Συν Τόση, μπορεί γιατί είναι ..open source (αν και καλό θα ήταν να βάζει κι ένα 'με το συμπάθειο' για να μην τρομάζουν οι Σι Χάν' )

LoL @ "διαμάχη για το ποιου το kukan έχει γεύση φασκόμηλο"
    Δεν ήξερα ότι το κουκαν έχει γεύση φασκόμηλου.
    Ωραίο το θεματάκι σου σουζουκι.Το βιβλίο που προτείνεις είναι από τα κλασσικά αναγνώσματα για πόλεμο και μάχη και στρατηγική.Μαζί με Μακιαβέλι και Σουν Τζου φυσικά (άντε πες και Μιγιαμοτο Μουσασι).
    Εγώ να προτείνω ένα βιβλίο του Γκαβιν ντε Μπεκερ
    http://www.amazon.com/Gift-Fear-Gavi.../dp/0440226198

και το σαιτ του μαρκ μακ γιανγκ
    http://www.nononsenseselfdefense.com/

Πολύ χρήσιμα και τα δυο με πολύ καλές πληροφορίες για θέματα αυτοάμυνας και βίας και γενικά αυτοπροστασίας.
    Απλές έννοιες που μπορούν να καταλάβουν και οι πιο απλοί ασκούμενοι στις πτ.
    Δεν περιέχουν κουκαν και νεράιδες και άλλα τέτοια (λολ).

Senior Member Το avatar του χρήστη suzu-ki
    Περιοχή
    Αθήνα
    Blog Entries
    2
    Ναι, αν και η μετάφραση που είναι στο site δεν είναι η 'καλύτερη' (με την έννοια του ότι είναι στα πιο...Βικτωριανά αγγλικά), και το βιβλίο της πιο πρόσφατης έκδοσης είναι σε πιο νορμάλ αγγλικά (αλλά και από καλύτερους μεταφραστές των γερμανικών) σε σύγκριση με του 1873. Αλλά έστω..

Thx για τη συμπλήρωση των άλλων.

(btw, ο MacYoung για μένα όντως λέει σωστά πράγματα, όσα έχω προλάβει να διαβάσω δλδ)

Φίλε ο Μακ Γιανγκ λέει πολλά πράγματα (έχει πολύ πράμα η σελίδα του) αλλά λέει σωστά πράγματα.Ειδικά για το μαχαίρι αυτά που λέει είναι πολύ σωστά και χρήσιμα και όσο βλέπω στο ιντερνετ τον έχουν σαν παραπομπή πάρα πολλά φόρουμ και συζητήσεις.

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές