TaiChiChuan.gr
Krav Maga Greece
Facebook
Martial Way
+ Απάντηση στο νήμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 10

Nήμα: Οι κανονισμοι ισχυουν;

Οι κανονισμοι ισχυουν;

τι κανει η διαχειριση;

Είναι καλό, χρήσιμο και εποικοδομητικό να σεβόμαστε τον χώρο ο οποίος μας φιλοξενεί (εν προκειμένω το φόρουμ) και τους συγκατοίκους μας (τους υπόλοιπους χρήστες).
    Άρα, είναι ευκόλως εννοούμενο ότι θα πρέπει να γράφουμε με ευγένεια, να εκθέτουμε τα επιχειρήματά μας κόσμια.........

.......Οι υπεύθυνοι του Φόρουμ έχουν το δικαίωμα κατά την απόλυτη κρίση τους, όταν ένα θέμα ξεφεύγει από τους κανόνες της ευγένειας και της υγιούς αντιπαράθεσης, χάνει την ουσία του ή δεν έχει εξαρχής καμία ουσία, να το κλειδώνουν ή να το διαγράφουν.
    Το ίδιο ισχύει και για τους χρήστες οι οποίοι προβαίνουν σε αντίστοιχες ενέργειες (σπαμ, απρεπή σχόλια κλπ).

Senior Member Το avatar του χρήστη suzu-ki
    Περιοχή
    Αθήνα
    Blog Entries
    2
    Το ποστ #96 από τον alkimachon (http://alkimachon.gr/forum/showthrea...=3188#post3188) γράφτηκε ήδη αρκετές ώρες πριν αναρτήσεις αυτό το νέο θέμα, συνεπώς δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξής του ως έχει, αλλά οκ.

Δε νομίζω να ξεκίνησε το πράγμα με αυτά που έγραψε τώρα ο Άρης, πάει πολύ πιο πριν σε καιρό το πράγμα.

Το θέμα προφανώς είναι τι κάνουν οι χρήστες, όχι η διαχείριση. Περίμενε κανείς να πάει κάπου διαφορετικά με τον τρόπο και ύφος που γράφονται τα θέματα κι οι απαντήσεις;

Τα προσωπικά προβλήματα του καθενός στον σάκο του, όχι στα φόρουμς.

Senior Member Το avatar του χρήστη ARIS
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Nαι όντος τι γίνεται ρε παιδιά ισχύουν??? Γιατί έχουμε τρελαθεί στο trolling doyble thread και double posts H KAI triple posts κτλ: http://alkimachon.gr/forum/showthrea...=3197#post3197

http://alkimachon.gr/forum/showthrea...=3196#post3196

http://alkimachon.gr/forum/showthrea...FE%ED%E7/page9

Μα λίγο τάξιν επιτέλους :P

************************************************** *
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ARIS : 08-24-2011 στις 08:10 PM
    .................................................. .........
    Ο έξυπνος παραδέχεται- ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει

Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από suzu-ki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποστ #96 από τον alkimachon (http://alkimachon.gr/forum/showthrea...=3188#post3188) γράφτηκε ήδη αρκετές ώρες πριν αναρτήσεις αυτό το νέο θέμα, συνεπώς δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξής του ως έχει, αλλά οκ.

Δε νομίζω να ξεκίνησε το πράγμα με αυτά που έγραψε τώρα ο Άρης, πάει πολύ πιο πριν σε καιρό το πράγμα.

Το θέμα προφανώς είναι τι κάνουν οι χρήστες, όχι η διαχείριση. Περίμενε κανείς να πάει κάπου διαφορετικά με τον τρόπο και ύφος που γράφονται τα θέματα κι οι απαντήσεις;

Τα προσωπικά προβλήματα του καθενός στον σάκο του, όχι στα φόρουμς.
    Man thanks αλλα dont worry ειμαι on vacation, το φόρουμ είναι άδειο και Έχω να χέσω άτομα ούτε και εγώ ξέρω απο πότε.... THIS IS FUN :P

δεν ειδα να σβηνει τιποτα απο αυτα εκτος απο το ***jitsu. Αν εσυ θεωρεις οτι ειναι οκ και δεν θα επρεπε να υποστει καποια κυρωση ο χρηστης, ή οτι δεν πρεπει να σβηστουν αυτα τα σχολια, τοτε δεν εχω να προσθεσω κατι.

Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Way Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειδα να σβηνει τιποτα απο αυτα εκτος απο το ***jitsu. Αν εσυ θεωρεις οτι ειναι οκ και δεν θα επρεπε να υποστει καποια κυρωση ο χρηστης, ή οτι δεν πρεπει να σβηστουν αυτα τα σχολια, τοτε δεν εχω να προσθεσω κατι.

Ναι η όποια κύρωση στην χειρότερη θα είναι να μου σβιστεί π.χ. λεμε το account, όπου πιθανότατα θα γραφτώ την άλλη μέρα μέ άλλο nickname και θα σε βρίζω νύχτα μέρα εσένα ************************ Απο κει και έπειτα... forum hasnt been alive in Long Long time αυτό είναι βελτίωση. Εγώ απείχα τεράστιο διάστημα ούτος η αλλιώς, αυτή είναι η δυναμική. Ποιος θέλει άλλωστε ένα φόρουμ που να γράφουν 5 ninja και κανείς άλλος :P α και ο Nasioulas...

Senior Member Το avatar του χρήστη suzu-ki
    Περιοχή
    Αθήνα
    Blog Entries
    2
    lol, I give up guys :P

Λοιπόν. Έφαγα μία ώρα από τη ζωή μου για να σβήνω τα προσβλητικά μηνύματά σας και θα πρέπει να σας ενημερώσω ότι αυτή η ώρα δεν μου περίσσευε και ότι δεν σκοπεύω να το κάνω κάθε μέρα αν συνεχίσετε να φέρεστε με τον ίδιο τρόπο.

Αυτό ο χώρος είναι ένας χώρος έκφρασης ΔΙΚΗΣ σας, από τον οποίο εγώ μόνο σκοτούρες και έξοδα αποκομίζω και αν δεν τον θέλετε και δεν τον σέβεστε εσείς, όπως μου αποδεικνύετε κάθε μέρα όλο και πιο πολύ, τότε πολύ απλά δεν θα διαγράψω εσένα Aris αλλά θα τον κλείσω και θα ησυχάσουμε όλοι.

Aris, όπως είπα και σε άλλο μήνυμά μου έχεις παραφερθεί, είσαι εκτός ελέγχου και έχεις το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης για ό,τι συνέβη εδώ. Είμαστε φίλοι και συνεργάτες αλλά η αλήθεια είναι αυτή και πρέπει να λέγεται. Δεν γνωρίζω γιατί ξαφνικά σου την έδωσε και φέρεσαι έτσι αλλά ήταν πολύ καλύτερα όταν δεν έγραφες καθόλου (κι ας επικρατούσε νέκρα) και ακόμη καλύτερα όταν έγραφες σοβαρά και είχες κάτι σοβαρό και εποικοδομητικό να συνεισφέρεις στις συζητήσεις. Σε παρακαλώ πολύ να σεβαστείς τον παρόν φόρουμ και τον άνθρωπο που το διαχειρίζεται. Είσαι πάντα ευπρόσδεκτος αλλά όχι φερόμενος με αυτόν τον τρόπο. Λίγο χιούμορ και λίγη ένταση δεν βλάπτει και είναι ανεκτή από εμένα αλλά όχι όλος αυτός ο ποταμός χυδαιολογίας.

Παρεπιμπτόντως θα πρέπει να σου πω, ως μεγαλύτερός σου και με πολύ περισσότερα χρόνια στον χώρο από εσένα, το αν θέλεις ή αν ζήτησες να είσαι παράδειγμα καθόλου σημασία δεν έχει. Ο δάσκαλος σε οποιονδήποτε τομέα, είτε το θέλει είτε όχι, είτε του αρέσει είτε όχι, ΕΙΝΑΙ παράδειγμα για τους μαθητές του. Γι' αυτό προσπάθησε να είσαι καλό παράδειγμα και όχι αυτό που δείχνεις τις 2-3 τελευταίες ημέρες εδώ μέσα.Αν βαρέθηκες να απαντάς στα ίδια και τα ίδια, πολύ απλά μην απαντάς. Γιατί πρέπει να προσβάλλεις ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ στο φόρουμ που διαβάζουμε όλες αυτές τις χυδαιότητες που γράφεις;

Way, έχεις επίσης μεγάλο μέρος της ευθύνης γιατί είσαι επίσης εριστικός και φέρεσαι με κακό τρόπο. Φυσικά εσύ είσαι ανώνυμος και δεν γνωρίζουμε σε ποιον να αποδώσουμε τις ευθύνες. Σε παρακαλώ επίσης να σεβαστείς τον χώρο που σε φιλοξενεί.

Και πάλι παρεπιμπτόντως, ήρθε η ώρα να αναφερθώ σε ένα παλαιότερο ατόπημά σου, όταν είχες πρωτοεμφανιστεί στο φόρουμ, το οποίοι αφορούσε και εμένα προσωπικά αλλά τότε δεν σου έδωσα καμία απάντηση, όπως εξάλλου κάνω σχεδόν πάντα.

Είχες λοιπόν τότε θέσει το ερώτημα σε όσους δασκάλους ασκούν τα όπλα (τους ανέφερες μάλιστα ονομαστικά και με αγένεια), να σου πουν τι βρίσκουν σε αυτόν τον τρόπο άσκησης. Αν θυμάμαι καλά σου είχε τότε απαντήσει ο Γιώργος Χριστοφόρου και o Dοce Pares. Τότε εσύ απάντησες σε στυλ "Γιατί μου απάντησαν μόνο αυτοί οι δύο και όχι όλοι οι υπόλοιποι δάσκαλοι που γράφετε εδώ μέσα και εξασκείτε τα όπλα; Μήπως δεν έχετε αυτοπεποίθηση για να το κάνετε; Αυτό εμένα με βάζει σε υποψίες".

Μιας και αναφέρεσαι στους κανονισμούς του φόρουμ, διάβασε και αυτόν:

Πριν γράψετε κάτι, εξετάστε προσεκτικά πού θα το γράψετε, ώστε να βρίσκεται στην κατάλληλη κατηγορία θεμάτων και περιμένετε τις απαντήσεις που ενδεχομένως θα λάβετε. Ωστόσο, θα πρέπει να θυμάστε πάντα ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σας απαντήσει.

Αυτός ο κανόνας ισχύει σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής μας, δεν τον έχεις μάθει ακόμη; Επίσης, μάθε πως όταν αναφέρεσαι σε δασκάλους και ζητάς τη γνώμη τους για κάτι (γενικότερα όταν ρωτάς τον οποιονδήποτε για κάτι) να ρωτάς ευγενικά, να περιμένεις με υπομονή την απάντηση και να σέβεσαι την επιλογή κάποιου να μην σου απαντήσει για τον οποιονδήποτε λόγο.

Φαντάσου π.χ. να είσαι εσύ ο δεχόμενος την ερώτηση και ας πούμε ότι ανομάζεσαι Παπαδόπουλος (όταν αναφερόμαστε με ψευδώνυμα ακούγεται αλιώς από ό,τι αν μιλάμε με αληθινά ονόματα) και έρχομαι εγώ, ένας ανώνυμος άγνωστος και σου κάνω την εξής ερώτηση: "Παπαδόπουλε, για πες μου γιατί ασκείσαι στα όπλα;". Θα μου απαντούσες; Και αν εγώ συνέχιζα λέγοντας: "Παπαδόπουλε, τι τρέχει; Δεν έχεις αυτοπεποίθηση να απαντήσεις; Αυτό με βάζει σε υποψίες φίλε μου".

Λίγη προσοχή λοιπόν από όλους μας δεν βλάπτει. Το ότι γράφουμε όλοι σε ένα φόρουμ δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξεχνάμε ούτε ποιος είναι ποιος, ούτε τους βασικούς κανόνες ευγένειας που ακολουθούμε στην καθημερινή μας ζωή.

Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, ελπίζω να μην επανέλθω.

Περιοχή
    Athens, Greece
    Blog Entries
    1
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkimachon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aris, όπως είπα και σε άλλο μήνυμά μου έχεις παραφερθεί, είσαι εκτός ελέγχου και έχεις το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης για ό,τι συνέβη εδώ. Είμαστε φίλοι και συνεργάτες αλλά η αλήθεια είναι αυτή και πρέπει να λέγεται. Δεν γνωρίζω γιατί ξαφνικά σου την έδωσε και φέρεσαι έτσι αλλά ήταν πολύ καλύτερα όταν δεν έγραφες καθόλου (κι ας επικρατούσε νέκρα) και ακόμη καλύτερα όταν έγραφες σοβαρά και είχες κάτι σοβαρό και εποικοδομητικό να συνεισφέρεις στις συζητήσεις.
    Πόσο καιρό με ξέρετε? Κοντά 11 χρόνια τώρα? Όλο αυτό το διάστημα γράφω σε φόρουμς διαφώρων ειδών. Πάντα υπάρχει λόγος και πάντα υπάρχουν αιτίες. Ο μόνος που κατάλαβε κάτι παραπάνω στην όλη εικόνα είναι ο Suzu-ki. Πολύ απλά γιατί διαβάζει τακτικά και είναι και αυτός τουλάχιστον 6-7 χρόνια στα ίδια φόρουμς που έχω γράψει η γράφω.

Όσο και αν αλλάζουν οι τόνοι μου υψηλοί χαμηλοί με χιούμορ η χωρίς βλέπει πάντα ανάμεσα στις γραμμές και δεν "χάνει" και πράγματα που έχουν γραφεί.

Ξέρω πότε κάτι είναι δική μου ευθύνη και πότε ΔΕΝ είναι. Δεν μπορώ να συμφωνήσω όπως είπα ότι υπάρχει η παραμικρή ευθύνη απο μεριάς μου. Μερικοί θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα και την αναίδεια απλά ως ελευθερία του λόγου. Ειδικά σε φόρουμς... Αυτό ίσχυε πάντα δυστηχώς. Δεν υπάρχει κάποια άμυνα σε ένα φόρουμ δυστηχώς πέραν του τρόπου που πράττω, σαφέστατα δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούμε όλοι μέ αυτό τον τρόπο... Μπορεί κάποιος να πει ας πούμε "μπορείς να προσπεράσεις", "να αγνοήσεις", "μην δώσεις σημασία" true... αλλά στα 10 χρόνια που γράφω Έχω κάνει ποτέ κάτι απο 3 παραπάνω Ever??? Μάλλον όχι.

Η κλίμακα πάει ως εξής μπορείς να τοποθετηθείς με επιχειρήματα κτλ. πολλές φορές βέβαια η αντί απάντησης στα επιχειρήματα γίνεται πλακίτσα προπαγάνδα κτλ. εκεί λοιπόν περνάς στην ειρωνία, πλάκα συνδιασμό κτλ. πάντα υπάρχει πιθανότητα να εμπλακούν περισσότεροι σε μια συζήτηση... Ανάλογα τον αριθμό που έχεις απέναντι κάνεις τις ανάλογες τροποποιήσεις του λόγου...

Για παράδιγμα: Μιλάει κάποιος για "σκουλίκια" (χωρίς όνομα) ανεβαίνει το volume της απάντησης. Βάζει κάποιος Σκαναρισμένες εικόνες απο flyers σε απεγνωσμένη προσπάθεια να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα... ανεβαίνει ΚΑΙ ΑΛΛΟ το Volume... Πρώτα από όλα θα πρέπει να σκεφτεί κάποιος Admin ας πούμε "Ποιος μπορει να κάτσει να σκανάρει Flyers ενός στιλ απο την δεκαετία του 90 και συγκεκριμένα τα πιο ανόητα που έχουν τυπωθεί ποτέ"??? Ακόμα και εγώ έχω υπομονή και επιμονή ΚΑΙ αρχείο... ΑΛΛΑ τόσο πολύ όχι. Επομένως το Volume θα βαρέσει κόκκινα απο δικής μου μεριάς.

Παρεπιμπτόντως θα πρέπει να σου πω, ως μεγαλύτερός σου και με πολύ περισσότερα χρόνια στον χώρο από εσένα, το αν θέλεις ή αν ζήτησες να είσαι παράδειγμα καθόλου σημασία δεν έχει.
    Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το δω έτσι... Και σε 10 και σε 20 και σε 30 χρόνια, μεγαλήτερός μου θα είστε και με περισσότερα χρόνια επίσης. Συμφωνούμε σε πολλά θέματα αλλά δεν θα πράττουμε η θα αντιδράμε πάντα το ίδιο, αυτό δεν θα αλλάξει ούτε για εσάς ούτε για έμενα και πιθανότατα και για όποιον άλλον.

Ο δάσκαλος σε οποιονδήποτε τομέα, είτε το θέλει είτε όχι, είτε του αρέσει είτε όχι, ΕΙΝΑΙ παράδειγμα για τους μαθητές του. Γι' αυτό προσπάθησε να είσαι καλό παράδειγμα και όχι αυτό που δείχνεις τις 2-3 τελευταίες ημέρες εδώ μέσα.Αν βαρέθηκες να απαντάς στα ίδια και τα ίδια, πολύ απλά μην απαντάς. Γιατί πρέπει να προσβάλλεις ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ στο φόρουμ που διαβάζουμε όλες αυτές τις χυδαιότητες που γράφεις;
    Ε όχι και χυδαιότητες. Εδώ πείρα και βραβείο For being a Huge "Dick" και δεν αντέδρασα: ποστ #87 λινκ: http://alkimachon.gr/forum/showthrea...FE%ED%E7/page9

Όπως είπα πάντα υπάρχει λόγος, θα μπορούσα να απαντήσω, αλλά στην προκειμένη Δεν είχε νόημα. Στις άλλες περιπτώσεις Είχε Νόημα

Τώρα όπως είπα Δεν με προβληματίζει το θέμα παραδίγματος. Αν δεν αντιδρούσα θα ήμουν ένα αρκετά κακό παράδιγμα, δεν είμαι push over ούτε διδάσκω κανέναν να είναι push over, ούτε να τρέχει να κρυφτεί απο κανέναν. Τώρα αυτό κακό παράδιγμα είναι.. καλό παράδιγμα είναι, δεν με πειράζει τόσο, είναι καθαρά θέμα προσωπικής ερμηνείας και αισθητικής του κάθε ενός ξεχωριστά.

Απο κει και έπειτα, αν ποτέ μαθητής μου νυν πρώην η που θέλει να γίνει με ρωτήσει ποτέ για την συμπερηφορά μου ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ, είτε γενική, είτε συγκεκριμένη θα του απαντήσω το εξής απλό "Αν γράφεις χρόνια σε φόρουμ Θα καταλάβεις πως ο κάθε ένας προκειμένου να περάσει τον λόγο του έναντι κάποιου άλλου έχει πάντα την τάση να ξεπερνάει το όριο που θα είχε ΣΕ έναν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ διάλλογο, η απουσία του προσώπου που απευθείνεσε και η αντικατάστασή του απο μια οθόνη του προσφέρει αυτή την πολυτέλεια και πέρνει το δικαίωμα απο μόνος του να είναι αναιδής, αυθάδης η και ΚΑΘΙΚΙ"

Έτσι λοιπόν έχουν τα πράγματα. Το να είμαι παράδιγμα λοιπόν δεν με προβληματίζει, δεν υπάρχει κανένας κανόνας απο όσο ξέρω που να ορίζει την συμπερηφορά δασκάλων εκπαιδευτών ΚΑΙ αν υπάρχει η υπήρξε ποτέ το σίγουρο είναι και αποδεδιγμένα πως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τον ακολουθεί. Αν τον ακολουθούσε, δεν θα είχαμε Bad Budo threads ούτε bad budo δασκάλους, ούτε bad budo μαθητές σε τόσο μεγάλο βαθμό, ούτε την κατάσταση της Ελλάδας σε ότι αφορά Μ.Α./Π.Τ.
    Σε σχέση λοιπόν με όλο αυτό το ΒΟΘΡΟ και σε ότι αφορά "Παράδιγμα" η μόνη δική μου ας πούμε λαδιά στους ας πούμε "Άγραφους κανόνες" συμπεριφοράς δασκάλων είναι ότι αν ενοχληθώ θα βρίσω και πιο εύκολα απο παλαιότερα. Τουλάχιστον και αναφερόμενος στις προϊγούμενες γραμμές, εγώ δεν αγόρασα τίποτα... δεν πούλησα τίποτα... ήμουν είμαι εντάξει σε όποια συμφωνία έκανα με τον οποιοδήποτε και δεν είπα ψέματα ποτέ και για κανέναν.

Είμαι το κακό παράδιγμα λοιπόν? Well ok ας είμαι... Όπως είπα και πριν θα συνεχίσω να έχω κόσμο, επιτυχίες να θέλουν άνθρωποι την γνώμη μου και την άποψη μου για πολλά θέματα και είναι ΠΟΛΛΟΙ γιατί ξέρουν ποιος είμαι τι κάνω και πως δουλεύω. You are one of them Ακόμα και αν διαφωνούν μαζί μου μερικές φορές.
    Πριν γράψετε κάτι, εξετάστε προσεκτικά πού θα το γράψετε, ώστε να βρίσκεται στην κατάλληλη κατηγορία θεμάτων και περιμένετε τις απαντήσεις που ενδεχομένως θα λάβετε. Ωστόσο, θα πρέπει να θυμάστε πάντα ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σας απαντήσει.

Αυτός ο κανόνας ισχύει σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής μας, δεν τον έχεις μάθει ακόμη; Επίσης, μάθε πως όταν αναφέρεσαι σε δασκάλους και ζητάς τη γνώμη τους για κάτι (γενικότερα όταν ρωτάς τον οποιονδήποτε για κάτι) να ρωτάς ευγενικά, να περιμένεις με υπομονή την απάντηση και να σέβεσαι την επιλογή κάποιου να μην σου απαντήσει για τον οποιονδήποτε λόγο.

Φαντάσου π.χ. να είσαι εσύ ο δεχόμενος την ερώτηση και ας πούμε ότι ανομάζεσαι Παπαδόπουλος (όταν αναφερόμαστε με ψευδώνυμα ακούγεται αλιώς από ό,τι αν μιλάμε με αληθινά ονόματα) και έρχομαι εγώ, ένας ανώνυμος άγνωστος και σου κάνω την εξής ερώτηση: "Παπαδόπουλε, για πες μου γιατί ασκείσαι στα όπλα;". Θα μου απαντούσες; Και αν εγώ συνέχιζα λέγοντας: "Παπαδόπουλε, τι τρέχει; Δεν έχεις αυτοπεποίθηση να απαντήσεις; Αυτό με βάζει σε υποψίες φίλε μου".

Λίγη προσοχή λοιπόν από όλους μας δεν βλάπτει. Το ότι γράφουμε όλοι σε ένα φόρουμ δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξεχνάμε ούτε ποιος είναι ποιος, ούτε τους βασικούς κανόνες ευγένειας που ακολουθούμε στην καθημερινή μας ζωή.
    Όπως είπα παραπάνω σε ένα φόρουμ ξεχνιέται το παραπάνω, η αναίδεια είναι δικαίωμα και η αυθάδεια ως ελευθερία λόγου. Τζάμπα το γράφεται αυτό γιατί πολύ απλά υπάρχει η πιθανότητα να γραφτούν 1000 ακόμα χρήστες απο τους οποίους οι μισοί να είναι 14-15-16 το 1/3 ναι είναι trolls η απλά πορωμένοι. Δεν έχει νόημα... Απλά επιλέγεις τρόπο δράσης, ο δικός μου είναι γνωστός
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ARIS : 08-25-2011 στις 12:25 PM

+ Απάντηση στο νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές